Blog İpuçları

El İlanı Nedir? Dikkat Çekici El İlanı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Dikkat Çekici El İlanı Tasarımı Nasıl Yapılır : El ilanı bastırma işlemleri ile hedef kitlenize oldukça ekonomik kapsam da sahip olduğunuz ürün ve hizmetleri tanıtmanız mümkündür. Yalnız ilana eklenecek olan ögeler, hangi konsept de tasarlanacağı ve renkler gibi bazı konular hayati önemdedir. Başarılı sonuçlara ulaşabilmek için şirketle alakalı görsel materyaller eklenmeli, kısa ve net metinler ile vurgu yapılması gerekir. İlandaki metin ilk okuma esnasında mesajı direkt kişilere aktarabilecek sadelik de oluşmalıdır.

Genelde başarılı sonuçların birkaç kriteri vardır. El ilanı sade olmalı, aynı zaman da çarpıcı başlıklar, tasarımlar içerebilmelidir. Birden fazla renkten oluşan veya renkli şeklinde ayrıntılar ile dönüşüm oranı da artırılabilir. Gelin birlikte nasıl daha etkili el ilanı tasarımı yapılır bunu inceleyelim.

Etkili El İlanı Tasarlamanın Yolları Nelerdir?

Etkili el ilanı oluşturabilmek için yoğun emek harcamanız gerekebilir. Bu aşama da çok sayıda düşünce aklınıza gelebilir. Genelde daha yoğun düşündüğünüz zamanlardaki fikirler tasarıma işlenir. İlk olarak ilgili şirket ile iletişime geçerek onların ihtiyacının, isteklerinin ne olduğunu güzelce anlayın. Ortaya konulan düşünceler, hedefinize ulaşabilmek için biraz somut bilgi içermelidir.

Karşı tarafın ne söylediğini anlarsanız ortaya daha net fikirler oluşturursunuz. İlan da mutlaka şirketin öne çıkartmak istediklerini vurgulayın. Şirkete ulaşabilmeleri için iletişim bilgilerini ekleyin. Şirketin etkileyici taraflarını ilgili ürün, hizmete yönelik olarak yazı ve görsellere dökün ve metin kısmı kesinlikle basit, anlaşılır ifadeler içermelidir.

İlginizi Çekebilir: Blog Siteniz İçin Yapmanız Gereken 6 Harika İpucu

El ilanları hızlıca bakılıp geçilen ve daha sonra kenara bırakılacak türden özellikleri vardır. İmla kurallarını dikkate alarak ekleyeceğiniz metinler ve dikkat çekici yazı tipi, boyutları ile daha yüksek dönüşüm oranı elde etmeniz olasıdır. Dikkat çekici, etkileyici el ilanı oluşturursanız eğer hedeflediğiniz kitlenizden şirkete parasal olarak katkıları olabilir. İşte bunların yaşanması için oluşturulacak çalışma özenle uygulanmalı ve güzel dönüşüm oranları elde edilmelidir.

El İlanı Boyutları Nasıl Seçilmelidir?

El ilanı boyutları firmanın ne düşündüğüne bağlı olarak düzenlenmesi ve tasarım açısından da bu fikirlere yönelik adım atılması gerekir. Genel de tek tip standart yoktur. İhtiyaçlara göre boyutta değişiklik yapılabilir. Yalnız en sıklıkla A6, A5 veya 10X21cm gibi el ilanı boyutları beğenilir. Broşür, çift veya tek kırım özellikleri nedeni ile A4 ise tek yaprak olarak da seçilebilir. A6 ebadı daha küçük sayfa yapısını içerir ve yazılar, şekiller daha küçük kalır.

Hedef kitleye göre etkili mi, yoksa dezavantaj mı olur konusu bu sayfa türü için iyi düşünülmelidir. A4, A5 el ilanlarında ise kolayca yazı okunabilirliği açısından tercih sebebidir. El ilanı baskı işlemi öncesi fiyat açısından bu konuyu netleştirmeniz gerekmektedir.

El İlanı İçin Eklenecek Görseller

el ilanı tasarımı nedir

Başarılı sonuçlar elde edebilmek için görselleri de kullanın. Oluşturduğunuz yazılar ile görseller uyum sağlamalı ve yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat etmelisiniz. Çözünürlük oldukça kaliteli tercih edilir ise basımdaki görsel hataların da oldukça azaldığını görmek mümkün olur. Bu özellikteki görselleri ayarlayabilmek için shutterstock veya buna benzer ücretli, ücretsiz siteleri gezerek çarpıcı ve gören kişileri etkileyebilecek materyalleri bulabilirsiniz.

El İlanı İçin Hangi Kâğıt Gramajı Seçilmelidir?

El ilanı tasarımı işlemlerini tamamladınız ve baskıya vermek istediğiniz karşınızda oldukça güzel seçenekler vardır. Kitleye uygun doğru kâğıt türünü seçmeniz de fayda vardır. Bu kararınız ne kadar kaliteli iş yaptığınızla doğru orantılıdır. Hedef kitlenin genelde istediği plastiği andıran baskılar değil, defter, kitap hissini almasıdır. Bu nedenle baskıya verilecek olan ilanlar için kullanılacak kâğıt ağırlığı 90-350 gram ağırlığında olması gerekir. Seçilecek kâğıt türünün yüzeyinde pürüz var ise baskı kaliteli çıkmaz ve para kaybetmeniz anlamına gelir. O nedenle kuşe kâğıt tercih edilmelidir. Kuşe kâğıt eğer tercih edilmek istenmiyor ise 1.hamur kalitesinde kâğıt üzerine basım uygulanmalıdır. 1.hamur kâğıtların gramajları 70-80-90 gram şeklinde değişmektedir.

El İlanı Ne kadar Süre Kullanılabilir?

İlanın dağıtımı yapıldığı iklim koşulları, o dönemin özelliklerine göre bu el ilanı kullanım süreci değişebilir. Bu reklam aracında öne çıkan özellikle kısa süreli yapılan ama etkili olabileceğidir. Dikkat çekici bir el ilanı sosyal medya üzerinde viral haline gelebilir ise daha fazla kişiye ulaşması da söz konusudur. İlk birkaç denemeden sonra zamanla dönüşüm oranının giderek istediğiniz sayılara ulaşabileceği bir mecra olarak da düşünülmesi yanlış değildir.
Not: daha fazla grafik/matbaa ile ilgili yazılar için >baskibudur.com adresini inceleyebilirsiniz.

Peki Etkili El İlanı Nasıl Tasarlanır?

1 – Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Eğer analiz ve ölçümleme özelliklerini etkili kullanırsanız etkili el ilanı tasarımı konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Analize başlamak için de veri sahibi olmanız gerekir. Örneğin, yıl içerisinde sadece 1 gün kutlanan bir etkinlik olduğunu düşünün. Babalar günü etkinliği için hedef kitlenizin kimler olduğunu, onları nasıl firmaya çekebileceğinizi, neye ihtiyacı olduklarını dikkatlice düşünüp karar verin. Etkinlik gününe ulaşmadan çok daha önce karar aşamasını vermeli ve baskı işlemlerine de zamanında başlamalısınız.

2 – Hedef Kitlenizi Etkileyin

İlanınızda herkesin görmeye alıştığı reklam, görsel ve metinleri kullanmayın. Modern, yeni trendleri, etkileyici fikirleri aşılayabileceğiniz düşünceler içerisinde yer alın. Ne hakkında ilan oluşturmak istediğinizi biliyorsunuz. O zaman etkileyici cümleler üretin.

el ilanı tasarımı

Etkinliğin yaklaştığından haberi olmayan kişilere bu günü hatırlatacak ve firmadaki ürünlere yöneltecek dikkat çekici cümleler kurmaya çalışın. İlanın ön yüzü için dikkat çekici görseller ve sizin ürettiğiniz dikkat çekici metinlerden oluşturmanız mümkündür. İlanın arka bölümüne firmanın adı, adresi, telefon gibi bilgileri ekleyin.

İlginizi Çekebilir : Freelance Olarak Gelir Sağlayabileceğiniz 4 Basit Grafik Programı

3 – Orijinal Fikirler Üretin

Orijinal el ilanı tasarım aşamasında dikkat çekici ve okuyanları odaklamaya yönelik adımlar atın. Dikkatleri ne kadar çekilir ise daha yüksek dönüşüm oranlarına erişilir. Geçmişte yapılan ilanlardan çeşitli fikirler alın. Fakat tasarım kısmı tamamen bittiğin de kitleye aktarmak istediğiniz mesaj sıradan, basit kalmasın.

el ilanı tasarımı nedir

4 – Kitleye Faydalı Bilgiler Verin

Firmanın ürününe ait ilanları herkese vermeyin. Kadınlara yönelik bir ürün için erkeklere ilan dağıtılması dönüşüm oranının az olmasına sebep olur. Kadınların seveceği çeşitli renkler, kelimeler ile onları etkilemeye çalışın. Ortaya dökülen tasarım farklı olmalı ve okuyan kişiye çeşitli faydalar sunmalıdır. Onların ihtiyaçlarına yönelik ürünler için firmaya çekebilecek kampanya mesajları olabilir. Bu sayede insanların bir süre sonra belki o firma için düzenli alışveriş yapacak bir müşteriyi çekmiş olursunuz.

5 – El İlanı Tasarımı Mizah Eklemeyi Düşünün

İlan da mutlaka olması gereken zorunluluk değildir. İlanı alacak olan kitlenin eğitimi, hangi sektör de yer aldığını, kaç yaşında oldukları, mizahi sözleri, görselleri anlayabilecek olup, olmayacakları kısacası bunlar önemlidir. Bunları göz önüne aldığınız da eğer ilana mizah eklemek onları güldürecek ve size doğru çekecek ise denemeye değerdir.

el ilanı tasarımı ve mizah

Aklınızda ilk oluşan fikirleri kullanmak yerine daha derin düşünceler içerisindeki metinleri, görselleri kullanın. Yeterince uğraşırsanız harika fikirleri bulabilirsiniz. Oluşturulan fikirleri çevrenize sunarak onların fikirlerini almaya çalışın. Bu kişilerin eleştirel sözlerine kesinlikle tepki vermeyip, hızlıca geri dönüş almaya çalışın. Bu sayede daha kaliteli ilanlara giden yol da önemli bir yol almış olacaksınız.

Tasarım konusunda sizlere ayrıntılı bilgiler sunmaya çalıştık. İlk defa ilan hazırlayacak bir kişi için uğraştırıcı sonuçlar yaşanabilir. Ama zamanla tecrübe artmaya ve benzer işler yapmaya başladıkça sizin için daha kolay geldiğini görebilirsiniz. Umarız, bu içeriğimizden fayda sağlarsınız.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Eline sağlık abi çok aıklayıcı güzel bir yazı olmuş. Bu arada içindekiler kısmı da baya güzel olmuş :)

 2. El ilanı hakkında çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş Gökhan ağabey, bence tasarım ne kadar güzel olursa o kadar çok dikkat çeker ve faydalı olur.

 3. El ilanı aslında hedef kitleye ulaşmanın en kolay ve etkili yöntemidir. Kısa ve öz bir şekilde hazırlanmış olan el ilanında en önemli husus ise vurgulu ve etkileyici bölümleri öne çıkartmayı başarmak.
  Aynı zamanda kimse el ilanlarında kitap gibi yazılar okumak istemez. Adı üstünde el ilanı insanların eline geçtiği anda bakarak bilgi edinebilmesi, fikir sahibi olabilmesi amacına bağlı olarak ortaya çıkar.
  Bunu yayımlayan kişi için ise önemli olan yazıda da bahsedildiği gibi dikkat çekici yanları ortaya çıkartarak hedef kitleyi etki altına alabilmek, kişinin aklında yer edebilmek.

  Bazen, özellikle şu son bir kaç aydır elime geçen ilanlarda dikkatimi çeken şey şu, ekseriyetle aynı sektöre bağlı kurumların ilanları hep aynı cümleleri kullanıyor. Hep aynı yaklaşımla yaklaşıyor karşı tarafa. Bu sınırda da kazanan elbette en özgün kalabilen olacaktır çünkü özgün fikir her zaman kazandırır.

  Bahsettiğim tüm bu hususlar hakkında çok detaylı ve güzel bilgiler verilmiş yazıda, benimki aslında özet bir bilgi olmuş oldu. Emeğine sağlık, dilerim ihtiyacı olan herkese ulaşan bir yazı olur.

  1. Teşekkür ederim.
   Evet el ilanlarında önemli olan bence de özgün olmaktır. Özgün olan her şey değerini korur ve fikir sahibine olumlu geri dönüşümler kazandırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu