Cpanel üzerinden site yedeğinden bahsetmek istiyorum. Wordpres kullananların bir çoğu bilir, wordpress platformunda yedek alma işlemi iki şekilde gerçekleştirilir. Birincisi blog paneli üzerinden sol tarafta bulunan Araçlar sekmesinin hemen altında dışa aktar seçeneği ile xml şeklinde yedek alınır, diğeri ise Cpanel üzerinden komple site yedeğiniz tarz.gz şeklinden alınır.

Ben, bu yazımda cpanel üzerinden üzerinden yedek alma işlemini görseller ile göstereceğim. Sadece görselleri takip ederek dahi sitenizin yedeğini tarz.gz şeklinde alabilirsiniz. Bu yedek sitenizin dosya büyüklüğüne göre değişebilir.

Cpanel Üzerinden Yedek Almak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Hangi hosting firmasını kullanıyorsanız, giriş bilgilerinizle hosting panelinize giriş yapın
  2. Ürünlerin veya Hostinglerim bölümüne gelin.
  3. Hosting paketinizin yönetim bölümüne tıklayın.
  4. Cpanel’e bağlan yazan bölüme gelin ve tıklayıp Cpanel Ana dizine gelin.
  5. Yedekleme sihirbazı bölümüne tıklayın.
  6. Yedekleme sihirbazı bölümüne giriş yaptıktan sonra Back Up yazan butona tıklayın ve Tam yedekleme butonuna tıklayın. Daha sonra Yedek Oluştur butonuna tıklayın.
  7. Oluşturduğunuz yedek tarz.gz şeklinde olacak üzerinde tıklayıp indirin.

Hizmetleriniz/ Hosting bölümünden kırmızı ile işaretlediğim Yönetim bölümüne tıklayın. Bu bölüm her hosting firmasında farklılık gösterebilir. Ama yinede yapmanız gereken aynı Yönetim bölümüne tıklamak olacaktır.

İlk görselde gösterdiğim yönetim bölümüne tıkladıktan sonra bu bölümü göreceksiniz. Buradan yine kırmızı ile gösterdiğim Cpanel’e Bağlan bölümüne tıklayın.

İkinci görselde Capanel’e bağlan bölümüne tıkladıktan sonra Yedekleme Sihirbazı bölümüne geleceksiniz. Kırmızı ile gösterdiğim gibi Yedekleme sihirbazına tıklayın.

Görselde gördüğünüz Bak Up bölümüne geldikten sonra kırmızı ile işaretlediğim Back Up yazan butona tıklayın ve indirilebilir yedeği oluşturun.

Tam yedekleme butonuna tıklayarak indirilebilir yedeği oluşturun.

Yedek oluştur bölümüne geldikten sonra Giriş dizini otomatik olarak seçilmiş olduğunu göreceksiniz, burayı hiç değiştirmeyin. E-posta adresi yazan bölüme ise isterseniz e-posta adresinizi yazabilirsiniz. Böylece yedekleme işlemi bittiğinde e-posta adresinize bir posta gelir ve yedeği indirebileceğiniz bir link bulunur o linke tıklayarak site yedeğini indirebilirsiniz. Eğer e-posta gelmesini istemiyorsanız da oraya e-posta adresinizi yazmayın veya hemen altındaki yedekleme tamamlamasının e-posta bildirimini göndermeyin seçeneğini işaretleyin.

Artık tek yapmanız gereken işlem indirilebilir yedekler yazan hemen altında bulunan tarz.gz şeklindeki linke tıklayarak yedeği bilgisayarınıza indirmek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Organik Tıklanma Almanızı Sağlayacak İpuçları

Biraz karışık gelebilir ama görselleri dikkatlice izlediğinizde aslında çokta karışık olmadığını göreceksiniz. Cpanel üzerinden yedek alma işlemini yukarıda da maddeler halinde yazdım. Her hosting firmasının hosting paneli biraz farklılık gösterebilir. Ama sizin yapmanız gereken yine ayı işlemler olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Blog Sitem İçin Kitle Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Site yedeğini blog yazma aralığına göre oluşturun ve yedeğinizi mutlaka alın ve bilgisayarınızda veya harici harddiste saklayın. Eğer kişisel blog yazıyorsanız ani haftada veya 2 haftada bir veya ayda bir artık bu tamamen size kalmış.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.