Koronavirüs salgını dünyada ve ülkemizde bir çok insanın vefat etmesine neden oldu. Öncelikle koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı dilerim. Bu yazımda koronavirüs nedeniyle insanların yaşadığı durumlardan ve bu durum karşısında insanların ne hale geldiği ile ilgili kişisel düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Önce Çin devletinde başlayıp zamanla bütün dünyaya yayınlan ve özellikle de 60 yaş üzerinde olan kişilerin ölmesine neden olan bir virüs aslında insanlara öyle şeyleri hatırlattı ki bazen diyorum neden sadece böyle günlerde insanlar böyle oluyor. Neden insanlar her zaman böyle değil diye kendi kendime soruyorum.

Koronavirüs Bize Neler Öğretti?

 • Allah’ın ne kadar büyük olduğunu, ölümün ne kadar yakın olduğunu. Aslında insanın ne aciz olduğunu, mesafenin kilometrelerde değil kalplerde olduğunu ve balona çıkmanın bile aslında bir anlamı olduğunu öğretti.
 • Daha temiz yaşamayı ve daha hijyen olmayı öğrendik. Bazen saatlerce boşuna akıttığımız ve kıymetini fazla bilmediğiniz suyun aslında ne kadar değerli bir şey olduğunu öğrendik.
 • İnsanların birbirine karşı davranışlarının, komşuluğun önemini öğretti.
 • Genelleme yapmıyorum ama bir çok genç insanın büyüklerimize karşı olan saygısını görmüş olduk. Yaşlılar için sokağa çıkma yasağı geldiğinde onların zor durumlarını videoya çekip bunu da sosyal medya sitelerinde paylaşıp alay edecek kadar ruhsuz, saygısız ve sadece kendini düşünen insanların olduğunu görmüş olduk.
 • Yaşlılarımızın için sokağa çıkma olduğu için, yaşlı komşusuna akrabasını boş bırakmayıp bir ihtiyaçlarının olup olmadığını soran gençlerimizin olduğunu da gördük ve buradan öyle insanları bütün kalbimle kutluyorum.
 • Belki de uzun süredir hiç aramadığımız, hal hatır sormadığımız akrabalarımızı yakınlarımızı arayıp hal hatır sormaya başladık.
 • Herkeste demiyorum ama bir çok kişiye dayanışma ve birlik olmayı öğretti. Herkes demedim, çünkü böyle durumlarda dahi sadece kendini düşünen yaşlı komşusuna bir ihtiyacının olup olmadığını soran insanlar var maalesef.
 • Ailemizin, sosyal ve toplumsal dayanışmanın, işbirliğinin ehemmiyetinin farkına vardık.
 • Daha çok kitap okumayı ve gazete okumayı öğrendik.
 • Böyle günlerde elindeki stokları fahiş fiyatlara satan marketleri de gördük, elindeki ürünleri bırakın fahiş fiyata satmayı hiç para almadan dahi ihtiyaç sahiplerine dağıtan marketleri de gördük.
 • Virüs korkusu ile sağlığımızla daha yakından ilgilenip, sağlığımız için iyi olan besinler tüketmeye başladık ve aslında sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu öğrendik.
 • Bilim ve teknolojinin ne kadar önemli olduğunu ve bu konudaki çalışmaların ne kadar kıymetli olduğunu öğrendik.
 • Bazen sinirlenip bağırdığımız, hatta bazı kişiliksiz olanların saldırdıkları ve kavga ettikleri doktorlarımızın ne kadar değerli olduğunu öğrendik. Doktorların Polisimizin ve Askerimizin bizler için, sağlığımız için ellerinden geleni yaptıklarını ve onların olmazsa olmaz olduğunu görmüş olduk.

Üzerimize Düşeni Yapalım.

Dilerim ki bu koronavirüs denilen bela çok uzun sürmez, ülkemizde ve dünyada daha fazla kişinin canını almaz, umarım sonucu pozitif çıkan kişiler ve karantinada olan kişilerin sağlığı bir an önce iyi olur ve daha fazla can kaybı yaşamayız.

Lütfen bizlerde birey olarak ve toplum olarak üzerimize düşeni yapalım. Dışarıda işimiz yoksa lütfen dışarıya çıkmayalım ve kalalım. Çünkü bu hem sizin sağlığınız hemde çevrenizdeki insanların sağlığı için çok önemli. Bende virüs yok, bana virüs bir şey yapamaz gibi düşünceler ile kendinizi kandırmaya çalışmayın lütfen.

Eğer çevrenizde özellikle de yaşlı ve bakıma muhtaç insanlar varsa lütfen onları göz ardı etmeyelim ve onların ihtiyaçlarını elimizden geldiği kadar karşılamaya çalışalım. En azından günde bir defa bile olsa bir şeye ihtiyacı olup olmadığını soralım. Eğer biz gençler şimdi yaşlılarımıza nasıl davranırsak bizlerde yaşlandığımızda gençlerde bize aynı şekilde davranır lütfen bunu unutmayalım.

İlginizi Çekebilir : Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Ekonomiye Etkileri Nelerdir?

Yaşlıların videoları çekip onlarla alay etmeyelim. Onların videolarını paylaşıp sanki çok iyi bir şey yapıyormuşuz gibi onları rencide etmeyelim. Unutmayalım bizler şimdi genç olabiliriz ama bir gün bizlerde yaşlanacağız ve kendimize yapılmasını istemediğimiz hiç bir şeyi başkasını yapmayalım. Toplum olarak bu zor günleri hep birlikte atlatmaya çalışalım.

Burada kişisel düşüncelerimi paylaşmak istedim. Ülkemizin bu zor günlerinde birey olarak ve toplum olarak elimizden geleni yapalım, uyarıları dikkate alalım ve görevli insanların, doktorların, polisimizi ve askerimizi yormayalım. Eğer gerçekten çok önemli değilse veya en azından belli bir süreliğine internetten sipariş vermemeye dikkat edelim. Çünkü o siparişi size getirecek olan kargocu da sonuçta insan, onun sağlığını da düşünelim.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.