Biz insanlar hata yapmaya müsait bir şekilde yaratılmışız. Hatalar , eksiklikler ve kusurlar biz insanlar içindir. Orhan GENCEBAY'ın  şarkısında dediği gibi  ''Hatasız kul olmaz''   Bezen kişiler geçmişte geçmişte yaptıkları hataları düşünür, durur ve bir türlü bugünü yaşayamazlar. Birbirini seven insanlar hatalarına rağmen sevdiklerini sevmekten vazgeçmemelidirler. Aralarında ne kadar olumsuzluk yaşanırsa yaşansın bir makasın iki tarafı gibi olmalı ve aralarına giren olumsuzlukları kesmeyi bilmelidirler.

 

Unutmayalım ki iki insanın iyi geçinmesi hiç hatasız olmalarıyla değil, birbirlerinin hatalarını hoş görmeleriyle mümkündür.  Hata yapmaktan  korkarak adım atmamak , risk almamak en büyük bşarısızlık kaynağıdır. İnsan denemeden başarıya ulaşıp ulaşamayacağını bilemez. Ayrıca  insan hata yapmadan , hatasız davranışı öğrenemez.  küçük bebekleri düşünelim yeni yürümeye başladıkları zaman ayağa kalkıp bir iki adımdan sonra düşerler , ayağa kalkar tekrar adım atarlar bunu tekrar tekrar yaparlar ta ki yürümeyi öğrenene kadar , yani ayağa kalktıklarında düştükleri için yürümekten vazgeçmezler.
 
 
 Hataların  öğretici yanı çok büyüktür  kendimden küçük bir örnek vermek istiyorum ben lise yıllarımda sınav sonuçlarından kötü notlar aldığım zaman hangi dersten kötü not almış isem o sınavda çıkan konulara tekrar bir göz atardım ve inanın bana bunun çok faydasını görürdüm aklımda daha iyi kalırdı.

 

Bazı insanlar vardır ki hataları defalarca  aynı hataları defalarca tekrar edip dururlar  Kendilerine yapılan hataları da her defasında unutup yeniden güvenen insanlar vardır.  Yapılan hataları affetmek evet tabi ki iyi bir davranıştır ama aynı durumları tekrar yaşamamak için aklımızın bir köşesinde de bulundurmak gerekir. konuyla ilgili çok güzel bir söz var ve ben bu sözü çok seviyorum 

 
  ''Aptal insan ne affeder ne unutur, saf insan hem affeder , hem unutur, akıllı insan ise affeder fakat unutmaz''
                                                                                                                                       Thomas Szasz
 

 Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadisinde şöyle buyuruyor; ''Mümin , bir delikten iki defa sokulmaz.  Birinci neden kişinin yaptığının hata olduğunu bilmemesi veya kabul etmemesidir. Çünkü hatayı düzeltmenin birinci yolu hatayı kabul etmektir. Yaptığının hata olduğunu kabul etmeyen bir kişi ; Onu düzeltmek içinde bir gayret içine girmeyecektir.
 
  İkinci neden de özgüven eksikliğidir. Kişide özgüven duygusu eksik olduğunda  , kendisi için uygun olmayan teklifler karşısında hiç kimseye  ''Hayır'' diyemez ve istemese bile aynı hataları tekrar edip durur.  Bu tür kişilerin özgüven duygusunu kazanabilmeleri ve gerektiğinde ''Hayır'' diyebilmeleri için gerekiyorsa psikolojik destek almalıdır. Yapılan hataların büyüklüğü kişiyi ümitsizliğe sevk etmemeli . Ne kadar büyük hatalar yapmış olursak olalım. Allah'ın rahmetine sığınmalı ve affedilmeyi ümit etmeliyiz.
                                  

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.