Eğer bir ihtiyaç sahibi ben onlara dilenci , dilenen demek istemiyorum. Öyle insanlar ile karşılaşırsanız ve sizden para veya bir yardım isterse lütfen ''Hadi Hadi Allah Versin'' demeyin çünkü karşınızda ki o kişide bir insan onu da sizi yaradan Allah yaratmıştır.  Sinirliyim biraz o tür insanlara gördüğüm bir olay karşısında çok üzüldüm ve bunu yazayım mı , yazmayayım mı diye çok düşündüm ama ben kayıtsız kalırsam benimde o tür ( dilenci olan insanı rezil eden ) insanlardan hiç bir farkım kalmaz diye yazmak istedim.
 
 Bundan bir kaç gün önceydi gününü tam olarak hatırlamıyorum. Sabah iş yerine geldim fakat büroya çıkmadan önce her zaman yaptığım gibi arkadaşlar ile biraz sohbet edelim dedik ve çay ocağının önünde çaylarımızı yudumlarken yaşlı belli ki kimsesi olmayan çok ama çok ihtiyaç sahibi olduğu her halinden belli zorla yürüyen bir teyze geldi yan tarafımızdaki iş yerinin kapısının önünden içeriye bakarak bir şeyler diyordu fakat tam olarak anlaşılmıyordu teyzenin sesi ama inanın bana gerçekten yardıma muhtaç bir insan olduğu her halinden belliydi iş yeri sahibi , o yaştaki teyzeye demediğini bırakmadı yok git çalış, sana devlet baksın , Hadi hadi Allah versin. Diyerek teyzeyi doğduğuna pişman etti  teyze iş yerinin önünden ayrılırken gözlerinden akan yaşları siliyordu. burayı yazmak istemedim ama konunun tamamlanması için yazacağım; Sonra biz teyzeyi yanımıza çağırdık teyzeye çay aldık , teyze ağlamaktan çayı içemiyordu sonra teselli etmeye çalıştık yanına bir şeyler de aldık biraz sohbet ettik teyzeyle söylediği sözler gerçekten çok güzel ve çok doğruydu.
 
Allah sizlerden razı olsun diyerek başladı cümlesine. Teyze ; Benim zoruma giden onun para verip vermemesi değil çocuklarım. Kendisine uzatılan bir eli geri çevirmesi ve bana, hadi hadi Allah versin demesi çok zoruma gitti dedi , sanki Allah istese vermesini bilmiyor bunu kimse neden düşünmüyor. İnsan durduk yere dilenir mi benim oğlum yok , kızım yok , kimsem yok diye yaşamak bana haram mı olsun dedi
 
 Teyze bize o kadar güzel bir mesaj verdi ki , aslında bu bir insanlık dersi , tabi şu da var çalışabileceği halde çalışmayıp daha genç yaşlarda dilenen insanlar da var onları bende sevmiyorum bende para vermiyorum çünkü  Allah'a şükür eli ayağı tutuyor ama çalışmadan para kazanayım diyorlar ve toplumun huzurunu bozuyorlar.  Fakat inanın bana bu anlattığım teyze gerçekten çok farklıydı.
 
Son olarak söylemek istediklerim ; Eğer sizden , birisi bir şey istediği zaman. ''Hadi Hadi Allah Versin'' deyip azarlamayın unutmayın ki 5 DK sonra bile ne olacağımız belli değil ölümü hiç aklımızdan çıkarmayalım bugün karşınızdaki kişi o durumdaysa yarın bizler de olabiliriz hayat bu kimin ne olacağı belli değil, eğer yardım etmek istemiyorsanız bile yardım edecek gücüm yok deyin veya buna benzer bir şey söyleyerek karşınızdaki kişiyi kırmadan , o kişinin gururunu incitmeden güzel bir şekilde diyebilirsiniz. Zaten karşıdaki kişi sizi anlar. Karşınızdaki bir dilencide olsa ön yargılı olmayın ve o kişiye kıracak sözler söylemeyin.
 
Sizden Yardım İsteyen Kim Olursa Olsun , Hadi Hadi Allah Versin Demeyin

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.