Çok uzun zamandır hep geçmeyi düşündüğüm fakat bir türlü karar veremeyip ve sıralama kaybederim, indexlenen yazılarda sorunlar oluşuyor diye hep ertelediğim wordpress’e geçiş işlemini nihayet 13 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirdim ve Bloggokhantekin artık wordpress ile yayın hayatına devam edecek neden wordpresse geçtim, geçerken ne tür sıkıntılar yaşadım hepsini aşağıda anlatmaya çalışacağım.

Bu yazıyı daha önce yazmak istiyordum fakat bloğun düzenlemeleri tamamen bittikten sonra yazayım dedim. Bloğun düzenlemeleri bitti bu defa da işlerin yoğunluğundan bir türlü fırsat bulamadım. wordpress’e geçmemle ilgili yazıyı yazmak bugüne kaldı.

WordPresse Neden Geçtim.

Uzun zamandır blogspot kullanıp, daha sonra wordpresse geçen bir çok kişi var ve eminim ki wordpress’e geçenlerin bir çoğu blogspot ile yaşadıkları sorunlardan dolayı wordpresse geçmiştir. Blogspot blog konusunda çok iyi kullanışlı fakat bazen istediğiniz gibi olmayabiliyor.  Kodlarda sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz veya düşündüğünüz gibi bir tema bulamazsınız gibi..   Son zamanlarda blogspot ile bazı sorunlar yaşadım.

İlginizi Çekebilir : Kişisel Blog Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Örneğin, yorumlar olmasına rağmen blog panelinde yazılar bölümünden baktığımda yorum sayısı ve görüntülenme sayaçları sıfır görünüyordu sonra nasıl oldu bilmiyorum ama  bu sorun kendi kendine düzeldi, daha sonra bir sosyal medya sitesinde Google drive‘nin kapatılacağı yazıyordu konuyu biraz araştırdım fakat korkmanıza gerek yok kapanmayacakmış sadece adı değişecekmiş,  zaten kapansa bile Google size haber vermeden herhangi bir güncelleme yapmaz yani en azından örnek veriyorum şu tarihte şu güncellemeyi yapacağız gibi duyurularda bulunur. Her neyse konuyu fazla uzatmak istemiyorum.

WordPress’e geçtim çünkü daha profesyonel geliyor bana, tabi bu herkese göre değişebilir. Ben bloggokhantekin.com‘u açmadan önce bir başka sitemde wordpressi kullanmıştım oradan biliyorum. Fakat o zamanlar wordpress bana çok farklı geliyordu demek ki isteyerek kullanmamışım 🙂

WordPress’e geçtim çünkü kendime ait bir hosting olmasını istiyorum. Bloğumun adıyla uzantılı mail adresi kullanmak istiyordum ama bunu blogspot ile yapmam mümkün değildi, wordpress’e geçmemin nedenlerinden bir tanesi de kendime ait özel bir mail adresi kullanmak info@bloggokhantekin.com gibi, böyle bir mail adresi yani blog sitenizin adıyla ilişkilendirilmiş bir mail adresi kullanmak istiyorsanız kendinize ait hosting almanız ve sitenizin alan adını aldığınız hosting’e bağlamanız gerekiyor. Yani bir nevi wordpress’e geçmek gerekiyor, belki bu şekilde özel mail kullanmanın başka yöntemleri de vardır ama ben bilmiyorum.

WordPress’te neredeyse her şeyle ilgili bir eklenti mevcut, kodlarla fazla işiniz hatta hiç  işiniz yok desem bile abartmamış olmam, fakat tabi ki kod bilginizin olması sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Demek istediğim diyelim ki bir eklenti kuracağınız zaman eklentiler bölümüne o eklentinin adını yazıyorsunuz, adınız yazdığınız eklenti karşınıza geliyor yükle butonuna tıklayarak yüklüyor ve etkinleştirdiğiniz de artık o eklentiyi kullanabilirsiniz.  Dolayısıyla blogspot gibi kodlarla fazla uğraşmıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir : Blog Sitenizin Başarılı Hale Gelmesini Sağlayacak İpuçları

WordPress’e geçmemin büyük bir nedeni de, eğer blogspotta özel alan adı kullanıyorsanız https özlliğini kullanamıyorsunuz, https ‘ nin siteler için çok faydalı bütün seo uzmanları söylüyor. Hatta forum sitelerinde, yakında https özelliği olmayan siteler Google aramalarında çıkmayacak gibi haberlerde görebilirsiniz. İşte bende bu yüzden yani https özelliğini kullanabilmek için wordpress’e geçtim.

WordPress’e Geçerken Neler Yaşadım.

WordPress’e geçmekten çok korkuyordum aslında hit kaybederim, indexlenen yazılarım zarar görür diye fakat hiç korktuğum gibi olmadı Allah’a şükür, çünkü bu işi başarılı bir şekilde anlatan nerede ne yapacağınızı görseller ile kaliteli bir şekilde anlatan Burak Oran wpmavi wordpress sitesinde bu işi anlatan yazıları var. Eğer sizde wordpress’e geçmek isterseniz Burak Oran’ın yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Bu adam işinde çok başarılı ve wordpresste uzman bir arkadaş, ayrıca kendisine mail göndererek bazı sorular sordum. Sorularımı cevapsız bırakmayarak bana yardımcı oldu. Buradan kendisinine bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Ben eskiden wordpress kullanmıştım evet fakat çok uzun zamandır kullanmadığım için bir çok şeyi hatırlayamadım. Ama deneme yanılma yöntemiyle her şeyi halletim. Blogger‘dan wordpress‘e geçerken wordpress kurulumu yaptıktan sonra kategoriler kısmında  uncategorized böyle bir kategori göreceksiniz, bütün yazılarınız bu kategori altında toplanacak, yani yazılarınız, resimleriniz, yorumlarınız her şey görünecek ama örnek veriyorum blogger kullanırken muhasebe kategorinizdeki yazılar uncategorized kategorinde görünecek veya blogger ipuçları ile ilgili yazılarınız varsa o yazılarınızda yine uncategorized bu kategoride görünecek ne yaparsanız yapın yazılarınızın hepsi  o kategori altında görünecek.

Ben denedim bir kaç tane kategori açtım acaba olacak mı diye maalesef olmuyor çünkü blogger ile wordpress kategori link yapısı çok farklı, yapmanız gereken yazılarınıza tek tek girip yazılarınız hangi kategoriye aitse o kategoriyi işaretlemek olacak.

WordPress‘e geçtikten sonra yazıların hangi kategorilere ait olduğunu ayarlamam ve eklentileri kurmam biraz zaman aldı gündüz çalıştığım için gündüz vakit ayıramadım. Düzenlemeleri sadece akşamları yaptım. Kurulması gereken eklentileri kurup ayarlarını yaptım.

İlginizi Çekebilir : E-Posta Aboneliği Nedir? Neden Önemlidir?

Yani çok sorun yaşamadım, sadece yazıların hangi kategorilere ait olduğunu düzeltmem ve eklentileri kurmam biraz uzun sürdü hepsi bu, ayrıca eski yazıların bazılarını da güncelledim. Çalışmayan linkleri kaldırdım. Sitenin hızını artırmak için eklentiler kurdum. Şu anda sitenin açılış hızı eskiye göre çok çok daha iyi oldu.

WordPress’e Geçtikten Sonra Pişman Oldum mu?

Kesinlikle pişman olmadım. Bu yazı wordpresse geçtikten sonraki ilk yazım şu an için hiç bir pişmanlığım yok inşallah bu şekilde devam eder ve ilerleyen zamanlarda wordpresse geçtiğim için pişman olmam. Fakat wordpress bana gerçekten çok daha iyi geldi hatta keşke çok daha önceleri geçseymişim bile dedim.

İlginizi Çekebilir : Organik Tıklanma Almanızı Sağlayacak İpuçları

Fakat böyle bir düşünceniz varsa yani wordpresse geçmek istiyorsanız ve bu konuda bilginiz yoksa kesinlikle yardım almanızı tavsiye ederim. Çünkü arama motorlarında indexlenmiş olan yazılarınızın linki ile wordpress linkini aynı yapmanız gerekiyor, eğer aynı olmazsa ziyaretçiler arama motorlarında bir şey aradığında ve sizin yazınız çıktığında ve sayfaya girdiklerinde sayfa bulunamadı hatası alır, bunun için eklentiler var, yapılması gerekenler var o yüzden bu konularda bilginiz yoksa eğer uğraşmayın gerekirse ücretli yardım alın. Bundan sonraki yazılarımda zaman zaman wordpress ile ilgili düşüncelerimi ve kullandığım eklentiler hakkında yazı yazmayı da düşünüyorum bakalım sonuç neyi gösterecek.

Blog yazmak için blogspot yeterlidir belki ama ben yukarıdaki nedenlerden dolayı wordpresse geçtim ama blogspot ile olan diğer bloglarımı yine blogspot ile kullanmaya devam edeceğim. Yani wordpress’e geçtim diye blogspotu bırakmayacağım. Çünkü ben düzenli olarak blog yazmaya blogger ile başlamıştım. O yüzden blogger’ın yeri bende başkadır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.