Kişisel

Bloggokhantekin Artık Wordpress’te

Çok uzun zamandır hep geçmeyi düşündüğüm fakat bir türlü karar veremeyip ve sıralama kaybederim, indexlenen yazılarda sorunlar oluşuyor diye hep ertelediğim wordpress’e geçiş işlemini nihayet 13 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirdim ve Bloggokhantekin artık wordpress ile yayın hayatına devam edecek neden wordpresse geçtim, geçerken ne tür sıkıntılar yaşadım hepsini aşağıda anlatmaya çalışacağım.

Bu yazıyı daha önce yazmak istiyordum fakat bloğun düzenlemeleri tamamen bittikten sonra yazayım dedim. Bloğun düzenlemeleri bitti bu defa da işlerin yoğunluğundan bir türlü fırsat bulamadım. wordpress’e geçmemle ilgili yazıyı yazmak bugüne kaldı.

Wordpresse Neden Geçtim.

Uzun zamandır blogspot kullanıp, daha sonra wordpresse geçen bir çok kişi var ve eminim ki wordpress’e geçenlerin bir çoğu blogspot ile yaşadıkları sorunlardan dolayı wordpresse geçmiştir. Blogspot blog konusunda çok iyi kullanışlı fakat bazen istediğiniz gibi olmayabiliyor.  Kodlarda sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz veya düşündüğünüz gibi bir tema bulamazsınız gibi..   Son zamanlarda blogspot ile bazı sorunlar yaşadım.

İlginizi Çekebilir : Kişisel Blog Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Örneğin, yorumlar olmasına rağmen blog panelinde yazılar bölümünden baktığımda yorum sayısı ve görüntülenme sayaçları sıfır görünüyordu sonra nasıl oldu bilmiyorum ama  bu sorun kendi kendine düzeldi, daha sonra bir sosyal medya sitesinde Google drive‘nin kapatılacağı yazıyordu konuyu biraz araştırdım fakat korkmanıza gerek yok kapanmayacakmış sadece adı değişecekmiş,  zaten kapansa bile Google size haber vermeden herhangi bir güncelleme yapmaz yani en azından örnek veriyorum şu tarihte şu güncellemeyi yapacağız gibi duyurularda bulunur. Her neyse konuyu fazla uzatmak istemiyorum.

Wordpress’e geçtim çünkü daha profesyonel geliyor bana, tabi bu herkese göre değişebilir. Ben bloggokhantekin.com‘u açmadan önce bir başka sitemde wordpressi kullanmıştım oradan biliyorum. Fakat o zamanlar wordpress bana çok farklı geliyordu demek ki isteyerek kullanmamışım :)

Wordpress’e geçtim çünkü kendime ait bir hosting olmasını istiyorum. Bloğumun adıyla uzantılı mail adresi kullanmak istiyordum ama bunu blogspot ile yapmam mümkün değildi, wordpress’e geçmemin nedenlerinden bir tanesi de kendime ait özel bir mail adresi kullanmak info@bloggokhantekin.com gibi, böyle bir mail adresi yani blog sitenizin adıyla ilişkilendirilmiş bir mail adresi kullanmak istiyorsanız kendinize ait hosting almanız ve sitenizin alan adını aldığınız hosting’e bağlamanız gerekiyor. Yani bir nevi wordpress’e geçmek gerekiyor, belki bu şekilde özel mail kullanmanın başka yöntemleri de vardır ama ben bilmiyorum.

Wordpress’te neredeyse her şeyle ilgili bir eklenti mevcut, kodlarla fazla işiniz hatta hiç  işiniz yok desem bile abartmamış olmam, fakat tabi ki kod bilginizin olması sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Demek istediğim diyelim ki bir eklenti kuracağınız zaman eklentiler bölümüne o eklentinin adını yazıyorsunuz, adınız yazdığınız eklenti karşınıza geliyor yükle butonuna tıklayarak yüklüyor ve etkinleştirdiğiniz de artık o eklentiyi kullanabilirsiniz.  Dolayısıyla blogspot gibi kodlarla fazla uğraşmıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir : Blog Sitenizin Başarılı Hale Gelmesini Sağlayacak İpuçları

Wordpress’e geçmemin büyük bir nedeni de, eğer blogspotta özel alan adı kullanıyorsanız https özlliğini kullanamıyorsunuz, https ‘ nin siteler için çok faydalı bütün seo uzmanları söylüyor. Hatta forum sitelerinde, yakında https özelliği olmayan siteler Google aramalarında çıkmayacak gibi haberlerde görebilirsiniz. İşte bende bu yüzden yani https özelliğini kullanabilmek için wordpress’e geçtim.

Wordpress’e Geçerken Neler Yaşadım.

Wordpress’e geçmekten çok korkuyordum aslında hit kaybederim, indexlenen yazılarım zarar görür diye fakat hiç korktuğum gibi olmadı Allah’a şükür, çünkü bu işi başarılı bir şekilde anlatan nerede ne yapacağınızı görseller ile kaliteli bir şekilde anlatan Burak Oran wpmavi wordpress sitesinde bu işi anlatan yazıları var. Eğer sizde wordpress’e geçmek isterseniz Burak Oran’ın yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Bu adam işinde çok başarılı ve wordpresste uzman bir arkadaş, ayrıca kendisine mail göndererek bazı sorular sordum. Sorularımı cevapsız bırakmayarak bana yardımcı oldu. Buradan kendisinine bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Ben eskiden wordpress kullanmıştım evet fakat çok uzun zamandır kullanmadığım için bir çok şeyi hatırlayamadım. Ama deneme yanılma yöntemiyle her şeyi halletim. Blogger‘dan wordpress‘e geçerken wordpress kurulumu yaptıktan sonra kategoriler kısmında  uncategorized böyle bir kategori göreceksiniz, bütün yazılarınız bu kategori altında toplanacak, yani yazılarınız, resimleriniz, yorumlarınız her şey görünecek ama örnek veriyorum blogger kullanırken muhasebe kategorinizdeki yazılar uncategorized kategorinde görünecek veya blogger ipuçları ile ilgili yazılarınız varsa o yazılarınızda yine uncategorized bu kategoride görünecek ne yaparsanız yapın yazılarınızın hepsi  o kategori altında görünecek.

Ben denedim bir kaç tane kategori açtım acaba olacak mı diye maalesef olmuyor çünkü blogger ile wordpress kategori link yapısı çok farklı, yapmanız gereken yazılarınıza tek tek girip yazılarınız hangi kategoriye aitse o kategoriyi işaretlemek olacak.

Wordpress‘e geçtikten sonra yazıların hangi kategorilere ait olduğunu ayarlamam ve eklentileri kurmam biraz zaman aldı gündüz çalıştığım için gündüz vakit ayıramadım. Düzenlemeleri sadece akşamları yaptım. Kurulması gereken eklentileri kurup ayarlarını yaptım.

İlginizi Çekebilir : E-Posta Aboneliği Nedir? Neden Önemlidir?

Yani çok sorun yaşamadım, sadece yazıların hangi kategorilere ait olduğunu düzeltmem ve eklentileri kurmam biraz uzun sürdü hepsi bu, ayrıca eski yazıların bazılarını da güncelledim. Çalışmayan linkleri kaldırdım. Sitenin hızını artırmak için eklentiler kurdum. Şu anda sitenin açılış hızı eskiye göre çok çok daha iyi oldu.

Wordpress’e Geçtikten Sonra Pişman Oldum mu?

Kesinlikle pişman olmadım. Bu yazı wordpresse geçtikten sonraki ilk yazım şu an için hiç bir pişmanlığım yok inşallah bu şekilde devam eder ve ilerleyen zamanlarda wordpresse geçtiğim için pişman olmam. Fakat wordpress bana gerçekten çok daha iyi geldi hatta keşke çok daha önceleri geçseymişim bile dedim.

İlginizi Çekebilir : Organik Tıklanma Almanızı Sağlayacak İpuçları

Fakat böyle bir düşünceniz varsa yani wordpresse geçmek istiyorsanız ve bu konuda bilginiz yoksa kesinlikle yardım almanızı tavsiye ederim. Çünkü arama motorlarında indexlenmiş olan yazılarınızın linki ile wordpress linkini aynı yapmanız gerekiyor, eğer aynı olmazsa ziyaretçiler arama motorlarında bir şey aradığında ve sizin yazınız çıktığında ve sayfaya girdiklerinde sayfa bulunamadı hatası alır, bunun için eklentiler var, yapılması gerekenler var o yüzden bu konularda bilginiz yoksa eğer uğraşmayın gerekirse ücretli yardım alın. Bundan sonraki yazılarımda zaman zaman wordpress ile ilgili düşüncelerimi ve kullandığım eklentiler hakkında yazı yazmayı da düşünüyorum bakalım sonuç neyi gösterecek.

Blog yazmak için blogspot yeterlidir belki ama ben yukarıdaki nedenlerden dolayı wordpresse geçtim ama blogspot ile olan diğer bloglarımı yine blogspot ile kullanmaya devam edeceğim. Yani wordpress’e geçtim diye blogspotu bırakmayacağım. Çünkü ben düzenli olarak blog yazmaya blogger ile başlamıştım. O yüzden blogger’ın yeri bende başkadır.

İlgili Makaleler

66 Yorum

 1. Hayırlı olsun Gökhan Abi. Blogun gayet güzel görünüyor. Sen doğru tercihi yaptığını düşünüyorsan her şey tamamdır. :)

  1. Teşekkür ederim kardeşim. Şimdilik her şey iyi gidiyor, inşallah bu şekilde devam eder.

 2. Merhaba Gökhan ben de Blogger’dan WordPress’e geçmek istiyorum ama bir türlü cesaret edemiyorum. Güvenlik sorunları hakkında çekincelerim var. Son zamanlarda Blogger’da neredeyse %90 hit kaybına uğradım ve anlam veremedim… Aslında Blogger ve WordPress ikisi de çok iyi… Karasızım kişisel blogumu biraz da WP’de deneyimlemek istiyorum.

  1. Merhaba Mustafa.
   Ben şu an için herhangi bir pişmanlık falan yaşamadım. WordPress gerçekten iyiymiş, zaten kullandıkça bunu daha iyi anlıyorsun.

   Blogger son zamanlarda gerçekten tuhaflaştı, belki herkeste olmuyor bu tuhaflaşmalar, fakat bende olunca ne yalan söyleyeyim biraz korktum açıkçası.

   Bana sorarsan geçmeni tavsiye ederim. Fakat şöyle bir şeyde var, wordpress kullanmayı sevemezsen sonra pişman da olabilirsin. Bu konuda iyi düşünmek gerek, Ben çok daha önce geçecektim hostingi falan aldım ama aynen senin gibi bir türlü cesaret edemedim. Ama en sonunda ne olursa olsun geçeceğim dedim ve geçtim. Pişmanmıyım, şu an için kesinlikle bir pişmanlığım yok. Hatta inan bana keşke çok daha önce geçseymişim dedim.

   Fakat teknik konularda bilgin yoksa gerekirse ücretli destek al, bugüne kadar indexlenmiş olan yazılarının link yapısı bozulmasın. Zaten wordpress’in link yapısını aynı blogspottaki gibi yapabiliyorsun. Ama dediğim gibi teknik konularda fazla bilgin yoksa gerekirse ücretli destek almanı tavsiye ederim.

   1. Teknik açıdan bir sorunum yoktur. WordPress’i yeterince bildiğimi düşünüyorum. Sadece kişisel blogumu taşımanın bir anlamı olup olmadığı konusu var… Farklı bir macera farklı bir sistem belki bir değişiklik olur bunun dışında bir artısı olduğunu düşünmüyorum… WordPress’te de Blogger’da da hiç bir şey tamamen iyi değil. Aksaklıklar her ikisinde de var… Zaten Index konusu kolay… WordPress öyle büyütülecek bir şey değil… WP’yi kişisel blogumda deneyimleme konusunu şimdilik bir kenara bıraktım. Diğer blogum ile devam ediyorum WP’ye… Zaten bu konularla ilgili videolarım var WP, Blogger, SEO gibi konuları biraz esprili bir tarda ele alıyorumi İzleyebilirsin ;)

    1. Evet videolarının bazılarını zaman zaman izliyorum. Videolar gerçekten güzel oluyor. İnsanı bunaltmıyorsun. Aksine senin videoları izlediğim zaman gülümsüyorum. Esprili güzel videolar yapıyorsun gerçekten.

 3. wordpress candır hayırlısı olsun :) blogger basit ama kısıtlı wp de kısıt yok özgür yazılım istediğim gibi biçimlendir :)

  1. Teşekkür ederim Cemal.
   Evet gerçekten öyleymiş. Burada her şey sana ait. İstediğin gibi kullanabiliyorsun ve dediğin gibi kısıtlama falanda yok.

   1. dur sen daha nelerini keşfedeceksin :) sıkışırsan buralardayız yaz bize :)

 4. Gökhan Hocam hayırlı olsun. Bence de doğru karar vermişsin. Blogger, güzel hoş ama bir süre sonra yetersiz geliyor, zaten çoğu blog yazarı da o yüzden wordpress’e geçiyor. Başarılarının devamını dilerim.

  1. Kardeşim çok teşekkür ederim. Evet dediğin gibi blogger bir süre sonra yetersiz kalıyor. Sanırım bu gidişle daha bir çok kişide worpress’e geçecek gibi görünüyor. Çünkü Google uzun zamandır blogger ile doğru düzgün bir güncelleme yapmadı.

 5. Merhabalar abi,
  Sana defalarca söylememe rağmen ısrarla blogspotta kaldın ama sen de dayanamadın sanırım :) Hayırlı olsun.
  Wordpress konusunda tamamen özgürsün abi ancak dezavantajları da fazlasıyla var zamanla sen de göreceksin yani tüm ipler senin elinde küçük bir değişiklik saatlerini alan hatalara neden olacak ama uğraşması bile zevklidir :)
  birde şişme olayı var bu olayı da limitlemede sorun yapmayacak bir hosting sağlayıcısı ile çalışıyorsan sorun olacağını zannetmem biraz optimizasyon ile halledersin :)
  Sorun olursa yapamadığın kısım olursa ulaşabilirsin elimden geldiği kadar yardımcı olurum.
  Saygılar sevgiler abi.

  1. Merhaba kardeşim.
   Aynen kardeşim bu konuda sana çok sorular sordum ve hepsini cevapladın o yüzden öncelikle teşekkür etmek istiyorum sana.
   Wordpress gerçekten öyleymiş. Ben, bundan 8 – 9 yıl önce deneme amaçlı bir yıl kadar kullanmıştım ama inan o zaman böyle olduğunu keşfedememiştim. Gerçi wordpress’i çokta bilmiyordum tabi :)

   Biliyorum kardeşim. Allah razı olsun her zaman yardımcı oluyorsun. Aklıma takılan bir şey olursa hiç çekinmeden sorarım kardeşim.
   Sevgiler kardeşim.

 6. Yazılarınızı okuduktan sonra bende mi geçsem diye düşünmedi değilim..

  Bunun için bence de emeklerimizin boşuna gitmemesi icin geçiş yaparken ücretli destek alma şart.

  İnşallah bende geçmeyi düşünüyorum. Kac zamandir. Biraz daha arastirma yapip geçmeyi planliyorum.

  Bundan sonra sizi daha dikkatle izleyeceğim. Ne gibi zorluklar avantajlar vs. .)

  Eline sağlık agabey..

  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Wordpress’i biraz kullandıktan sonra iyi yönleriyle, kötü yönleriyle nesnel bir şekilde wordpress hakkında bir yazı yazmak istiyorum. Çünkü bunu bir kaç kişi daha söyledi.
   Bakalım zaman neyi gösterecek. :)

 7. WordPress ailesine hoş geldin Gökhan ağabey. Yine her zaman olduğu gibi benim tarzımda sade hoş bir tema seçmişsin, bayıldım.

  İlk wordpress’e geçtiğimde çok mutluydum, fakat bir şey bilmediğim için bazı yakın arkadaşlardan yardım istemiştim ve yanlış hatırlamıyorsam 2 hafta hiç bir kimse yardım etmemişti. O kadar yıl geçti bir çok şeyi kaptım ama daha bilmediğim bir sürü şey var.

  Yeni wordpress hayatında başarılar dilerim Gökhan ağabey :)

  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Sade temaları her zaman sevmişimdir. Karışık karışık, nerede neyin olduğu belli olmayan temaları hiç sevmem.
   Evet haklısın eskiden öyle kimse kimseye yardım etmiyordu, bundan 8- 9 yıl öncede wordpress’i öğrenmek için deneme sitesi açmıştım sırf kendimi geliştireyim diye ama biraz kullandıktan sonra sorunlar çıktığında yapamıyordum. O yüzden de blogspotta düzenli olarak blog yazmaya başlamıştım.

   Ama artık çok bilgim olmasa da wordpress’ i biraz biliyorum. WordPress gerçekten güzelmiş ama. Umarım ilerleyen zamanlarda da herhangi bir sorunla karşılaşmam. :)

 8. Bende yaklaşık bir yıldır WordPress kullanıyorum. Ama ben yinede kişisel bloğumu blogger’ da tutuyorum. Sadece WordPress’ i denemek istedim diye ikinci bloğumu WordPress’ de açtım. Ve şuan iki sistemide eş zamanlı kullanıyorum. Ama bu, blogger’ ı terketmeme neden olmadı. Bilmiyorum ama bloggerda kişisel blogum güvende gibi hissediyorum. İlerde bir durum olursa bende kişisel bloğumu WordPress’ e taşırım.

  Son olarak blogger bloglar için ssl sertifikası kurulumu mümkün. Yani bloggerda olan bloğunuz özel domaine sahip olsa dahi cloudflare ile özel alan adınıza https:// eklemeniz mümkün.

  1. Evet haklısın Mustafa bende diğer bloglarımı, yine blogger ile tutmaya devam edeceğim. Yani bende blogspottan tamamen vazgeçmiş değilim :)

   Blogspotta özel domainde ssl dediğin yöntemle kullanılıyor fakat onun çok sağlıklı olmadığını okumuştum. Özel mail adresini de bilmiyordum. Bilgilendirdiğin iyi oldu.
   Bilgilendirme için teşekkür ederim Mustafa.

 9. Hayırlı uğurlu olsun abi sıkıntısız bir şekilde kullanırsın inşallah. Ben daha önce hep wordpress altyapısı ile çalıştım fakat masraflarından dolayı bu olaya girmedim.

 10. Hayırlı olsun Gökhan oğlum. Dilerim hiçbir sorun çıkmadan kullanırsın. Başarılar ve sevgilerimle.

 11. Wordpres bircok acidan cok iyiymis bir an once bende geri gecmek istiyorum. Hayirli olsun

  1. Kesinlikle wordpress mükemmel diyebilirim. Kullandıkça daha iyi anlıyorum bunu.
   Teşekkür ederim.

 12. Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Bu tarz değişiklikler insanı daha fazla üretmeye itiyor genelde. Umarım değişiklikten memnun kalırsın.

  1. Teşekkür ederim.
   Evet, insan değişiklik yaptığında daha üretken olabiliyor.
   Şimdilik çok memnunum umarım bu memnuniyetlik bu şekilde devam eder.

 13. Gökhan abi öncelikle yazın için teşekkür ederim. Bende uzun süredir blogger mı yoksa WordPress mi diye araştırma yaparken çok aklım karıştı ve bu yüzden Blogger’ı seçmiştim. Blogger baya bana zor gelmişti. 1 seneye bir yakın süredir kullandıktan sonra Blogger’ı bırakıp bende sizin gibi wordpresse geçtim. WordPress gayet rahat ve kullanışlı kesinlikle mükemmel bir seçim yapmışsınız.

 14. Rica ederim kardeşim.
  Blogger bana göre zor değil ama artık bende daha kaliteli bir platformda blog yazmak istedim. Uzun zamandır wordpress’e geçmeyi düşünüyordum ama bir türlü cesaret edemiyordum sonunda ne olursa olsun geçeceğim dedim ve başarılı bir şekilde geçtim.
  Evet wordpress gerçekten çok kullanışlı, neredeyse her şeyle ilgili eklenti mevcut
  Güzel yorumun için teşekkür ederim kardeşim.

 15. Hayırlı Olsun Kardeşim. Umarım memnunsundur. Ancak tema sıkıntısını ben WordPress’te de çekiyorum. Onun ilacı kodlama öğrenmek sanırım :D

  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Evet şu an için çok memnunum. İnşallah bu şekilde devam eder.
   Evet, aslında blogspot veya wordpress her iki platformda da kodlama bilmek kesinlikle çok önemli :)

 16. Hayırlı uğurlu olsun… İnsanın aklını kurcalayan, yapsam nasıl olur acaba dediğimiz ne varsa gün gelip kendini gerçekleştiriyor… Pişmanlık konusunda doğru düşünüyorsun çünkü en kötü ihtimalle tecrube sahibi olursun… İyi bloglamalar…

  1. Teşekkür ederim Ahmet bey.
   Evet en azından tecrübe sahibi olmuş olurum. İnşallah ilerleyen zamanlarda bir pişmanlık olmaz. :)

   1. Pişman olacaksın manasında yazmadım… kaygılarını anlıyorum… drivenin kapanması ya da yasaklanması blogspotun iflası anlamına gelir tabi… tema ve eklenti konusunda hep bir arayış içerisinde olacağını düşünüyorum… reklam gelirleri anlamında tatmin olursan her yıl hosta ve domaine vereceğin ücret ağır gelmeyecektir… taşınmaya rağmen goggle sıralamandaki yen yerin fena değil… hayırlısı…

    1. Evet abi anladım ben zaten o manada demediğini. Teşekkür ederim.
     Evet inan hep aklıma takılıyordu, daha öncede blogspot kapanmıştı yine kapanır diye hep korkuyordum açıkçası inşallah böyle bir şey olmaz çünkü bir çok insan mağdur olur. Gerçi böyle bir şey olacağı zaman Google önceden bilgilendirir sanırım.

     Evet sıralamamda şimdilik biraz gerileme var, ama inşallah öncekinden çok daha iyi olacak diye düşünüyorum. Dediğin gibi abi her şeyin hayırlısı.

 17. Hayırlı olsun Gökhancım. WordPress profesyonellerin tercihi elbette. Yalnız bu aralar çok fazla hackleme olayı yaşanıyor dikkat et bol bol yedeklerini al.
  İyi kodlamalar diliyorum , keyifli paylaşımların bol hitlerin olsun. sevgiler :)

  1. Teşekkür ederim abla.
   Profesyonellik değil de, birazda wordpress’te blog yazmak istedim açıkçası tabi wordpress’e geçme nedenim sadece bu değil.
   Evet bu tür üzücü olaylar yaşanıyor maalesef, inşallah kimsenin başına böyle kötü bir olay gelmez.

 18. Tüm yorum yazan arkadaşların ellerine sağlık. Bir blog etkileşimle daha güzel yerlere gelir.Blog sahibi arkadaşım.Ben hiç blog işinden anlamam.Ama artık bende bu işe başladım ve inatçıyımdır da. Güzel yerlere taşımak istediğim bir bloğum var. İnşallah siz de çok iyi yerlere gelirsiniz. Ben blog işinde yeni olmama rağmen blogger ile wordpress kalite farkını kısa sürede çözerek ücretsiz bir blog açtım.Wordressi herkese tavsiye ederim. Güzel bir altyapı sunuyor.İnşallah birkaç aya ücretli olarak devam edeceğim.

 19. Öncelikle blog dünyasına hoş geldiniz Hamdi bey.
  Evet blog etkileşimler ile daha güzel yerlere gelebilir. Umarım sizin bloğunuzda kısa bir zaman içinde çok daha iyi yerlere gelir.
  Teşekkür eder, bende size başarılar dilerim.

 20. Hayırlı olsun.İyi bir tercih olmuş.Blogger zorlanılan bir çok şey WordPressde eklentiler yardımı ile kolayca yapılabiliyor.Ancak fazla eklentiyi kaçırmamak lazım bu sefer site yavaşlıyor :)

  1. Teşekkür ederim.
   Evet, blogger’da bir çok şeyi kodlar yardımıyla yapmak gerekiyor fakat wordpress’te her şey eklentiler ile otomatik olarak yapılıyor.
   Evet fazla eklenti kullanmakta sistemi inanılmaz derecede yavaşlatıyor.:)

 21. Gökhan ağabey, WordPress’e çok geçmişsin bence :) Blogger ölüm gibi maalesef, basit ama kullanışsız ne yazık ki.

  1. Blogger’da iyi ama bir yerden sonra gerçekten kahrı çekilmez hale geliyor, devamlı bir sorun çıkıyor geçenlerde de yine blogspot kullanan arkadaşlarda izleyiciler bölümünde 502 hatası çıkıyordu, yani her zaman bir yerinde sorun çıkıyor. WordPress’e geçtiğim için gerçekten çok memnunum. WordPress harika bir platform. Bakalım ilerleyen zamanlar neyi gösterecek.

 22. Hayırlı olsun demek için çok geç kaldım sanırım. Biraz zahmetli iş ama zahmetinin de karşılığını aldın. Kullanım kolaylığı olsun, sunduğu fırsatlar olsun WordPress kat kat üstünmüş anladığım kadarıyla. Zamanı geldiğinde ben de geçmeyi düşünüyorum ve o zamana kadar sağda solda tema ve eklenti aramaya devam :D Blogger’ın çok eklenti tema desteği yok ama biraz uğraşınca ortaya WordPress kalitesi de çıkıyor belki de bu yüzden WordPress’e geçemiyorum hemen. Kalıcı bir hata aldığımda ilk durağım burası olur.

  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Evet wordpress kat kat daha iyi blogspottan. Dediğin doğru blogspotta uğraşınca belki görünüm açısından wordpress’ten daha kaliteli temalar olabilir ama bence arkaplan daha önemli. WordPress’e geçmeyi düşünüyorsan bence çok bekleme derim, eğer geçmeyi düşünüyorsan bir an önce zaman kaybetmeden geçmeni tavsiye ederim Semih.

 23. Bende kişisel blog olduğum için tereddüt yaşadım ama biraz link problemi yaşadım. Ama ilerleyen zamanda bunlarda düzelir. Zaten Google indexlerse Zamanla düzelir diye düşünüyorum. Ama gerçekten faydası yazıları yazınca anahtar kelime planlayıcı ve çzellikle de yoast olayı gerçekten güzel bir şey. Umarım pişman olmam. Blogger da başka bir blogum duruyor. O orada ben burada olacam artık. Özellikle de tema kısmında ve dediğiniz gibi arka planda olanlar daha önemli geldi bana. İnşallah pişmanlık olmaz. Hayırlısı diyelim. Size de hayırlı olsun.

  1. Teşekkür ederim.
   Pişman olacağını düşünmüyorum çünkü wordpress gerçekten çok güzel bir sistem. İndexler zamanla düzeliyor ( 1 ay gibi bir sürede düzeleceğini düşünüyorum )

   Evet yoast seo eklentisi mükemmel gerçekten, Size de hayırlı uğurlu olsun.

 24. Özellikle de ?m=1 bize sorun çıkaracak. Ama onu da artık zaman geçirecek. Sen geçince bu sorunu yaşadın mı. Yaşadıysan nasıl önledin. Sormak istedim. Sana zahmet ve eski blogunu sildin mi kalıcı olarak yoksa hala aktif şekilde duruyor mu. İndexten sonra

  1. Ben onunla ilgili herhangi özel bir şey yapmadım. Yönlendirme işlemlerini yazı içinde link verdiğim wpmavi sitesinde anlatılan gibi yaptıysan bir kaç gün içinde otomatik olarak düzeliyor o sorun. Yani benim ki öyle olmuş, ben herhangi bir şey yapmadım.

 25. Merhaba;

  Çok doğru bir seçim olmuş senin için umarım pişmanlık duymazsın.

  İyi bloglamalar…

  1. Merhaba Hamza
   Teşekkür ederim, şimdilik bir pişmanlığım yok inşallah bu şekilde devam eder.
   İyi bloglamalar…

 26. Çok mantıklı karar olduğunu şimdi görüyoruz hocam. Eskiden blogspot daha hantal bir okuma deneyimi sunuyordu. Böylesi daha güzel olmuş. Belki tasarıma el atman gerekebilir. Mobil uyumluluk ve hız oranı pagespeed analizine göre %69.

  1. Kesinlikle…
   Eğer kullanmıyorsan hız için wp fastest cache eklentisinin premium sürümünü kullanmanı tavsiye ederim. Kesinlikle çok faydasını görürsün.

 27. blogger’den worpresse geçince tema sorunu yaşıyorum tema görünmüyor nasıl çözebilirim

  1. WordPress sitenizdeki temadan kaynaklanıyor olabilir, farklı bir tema kurup tekrar deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu