Bir kaç gün önce Maliye Bakanı Naci Ağbal bir açıklama yaptı ve artık sosyal ağlar üzerinden, İnternet üzerinden bir gelir elde eden herkes vergisini verecek dedi. Aslında bu konu son bir yıldır zaman zaman çıkıyor ama bu defa durum çok ciddi gibi görünüyor, artık devlet internet üzerinden, sosyal medya sitelerinden gelir elde edenlerden de vergi alacak, alacak ama bu işlemler nasıl olacak? İnsanlar kazandıkları paranın vergisini nasıl verecek bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. İnternet üzerinden kazanç sağlayan herkesin gelir vergisine tabi olacağı söyleniyor.

Bu konudaki kişisel düşüncelerimi yazmak istiyorum. Yani bu vergi ödeme işi nasıl olacak, internet üzerinden kazanç sağlayan herkes vergi verecek mi? gibi konularda düşüncelerimi yazmak istiyorum.  Öncelikle gelir vergisi nedir? kimler gelir vergisi öder önce kısaca bunu anlatmak istiyorum. Belki bir çok kişi yani internet üzerinden yüksek tutarda kazanç sağlayan kişiler gerçekten vergisini ödemek istiyorlar ama bir çok kişi nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyor.  Herhangi bir kazanç sağlayıp vergisini ödemek isteyen bir kişi önce vergi mükellefi olması gerekiyor daha önceki bir yazımda vergi mükellefi olmak ve fatura kesmek için neler yapılması gerekiyor yazısını yazmıştım.

 

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi, Türk Vergi Sistemi içindeki dolaysız vergilerden biridir ve şahıs işletmelerinin elde ettikleri kâr  üzerinden devlete ödediği vergiye denir. Dolaysız vergi ise, vergi mükellefinin kendisinin ödediği, yükümlüsü önceden belli olan ve doğrudan doğruya alınan vergilere denir. Bu tip vergi yükleri başkalarına devredilemez.

 

Kimler Gelir Vergisi Öder?

Gelir vergisinin ne olduğunu öğrendikten sonra şimdi kimlerin gelir vergisi ödeyeceğine bakalım.  Gelir Vergisi Kanunu’na göre; şu koşulları sağlayan gerçek kişiler Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergi ödemekle yükümlüdürler;

  • Türkiye’de yerleşmiş olanlar
  • Resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül veya teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları
  • Türkiye’de yerleşme: Aşağıda yazılı kimseler Türkiye’de yerleşmiş sayılır:
  • İkametgahı Türkiye’de bulunanlar.
  • Bir takvim yılı içinde Türkiye’de devamlı olarak 6 aydan fazla oturanlar.
  • Yerleşme sayılmayan haller: Aşağıda yazılı yabancılar Türkiye’de 6 aydan fazla kalsalar bile, Türkiye’de yerleşmiş sayılmazlar:
  • Belli ve geçici görev veya iş için Türkiye’ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzmanlar, memurlar, basın ve yayın muhabirleri veya bunlara benzeyen istirahat veya seyahat maksadıyla gelenler
  • Tutukluluk, hükümlülük veya hastalık gibi elde olmayan sebeplerle Türkiye’de alıkonulmuş veya kalmış olanlar.
  • Türkiye’de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler (dar mükellef), sadece Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilir.

 

Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Artık gelir vergisinin nasıl ödeneceğine değinebiliriz. Gelir vergisi, yılda bir defa verilen Gelir vergisi beyannamesi ile çıkar, yani ne kadar vergi ödeyeceğiniz Gelir vergisi beyannamesi ile hesaplanır. Ödeyeceğiniz vergi gelirinize göre çıkarılır. Herkes gelirine göre vergi öder.  Her yıl şubat ayının 24. gününe kadar  Gelir vergisi beyannamesi verilmelidir. Gelir vergisi  mart ayında ve temmuz ayında olmak üzere 2 eşit taksitte ödenir. Verginizi bankalara veya direk vergi dairesinin vezne bölümünden ödeyebilirsiniz.

 

İnternet Üzerinden Kazanç Sağlayanların Durumu?

Yukarıda Gelir vergisi hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım Gelir vergisi ile ilgili  aklınızdaki sorulara cevaplar bulmuşsunuzdur. Burada şunu belirtmek istiyorum. Bundan sonraki yazacaklarım tamamen benim kendi kişisel düşüncelerim. sadece bir öngörü.

İnternet üzerinden 100 TL kazananda var. 10.000 veya daha fazla miktarlarda kazananlarda var. Tabi ki herkes kendi kazancına göre vergi ödeyecek.  Fakat şöyle bir şey var, eğer devlet her kazanç sağlayan kişiden vergi alırsa İnternet üzerinden bir çok kişinin daha doğrusu küçük paralar kazananların iş yapacaklarını sanmıyorum.

Neden mi? hemen açıklıyorum. Şöyle düşünün aylık 1000 TL geliriniz var. Ama fazla masrafınız yok belki masrafınız var ama masraflarınızı belgelendiremiyorsunuz yani masraflarınıza fatura alamıyorsunuz. Bir masrafınız ( gideriniz ) olmadığı içinde kazandığınız 1000 TL’nin tamamı kar olur neredeyse kazandığınızın tamamı size  vergi olarak yansır.  O zamanda yaptığınız işi boşuna yaptığınızı düşünür ve yaptığınız işten vazgeçersiniz. Çünkü vergi mükellefi olduğunuz zaman otomatik olarak Bağ-Kur primi başlamış olur. Yani artık Bağ-Kurlu olmuş olursunuz ve her ay 500 – 600 gibi Bağ-Kur Prim borcu ödersiniz.  Şu andaki durum bu şekilde

Fakat yeni çıkacak olan yasada yani Maliye Bakanının bahsettiği olay bence şöyle olabilir. Örnek veriyorum Maliye Bakanlığı şöyle bir şey yapabilir; İnternet ortamından yıllık kazancı 3000 TL’yi geçenler vergi mükellefi olmak zorundadır. Eğer bir kişinin İnternet üzerinden sağladığı kazanç tutarı yıllık 3000 TL’yi geçiyorsa ve vergi mükellefi olmuyorsa bu tespit edildiğinde diyelim ki 1000 TL cezası var diye bir bildiri düzenler.

Kirada evleri olanlar bilir. Maliye Bakanlığı her yıl kira gelirleri için bir limit koyar, yani mülk sahibine der ki; Yıllık kira gelirin 2018 yılı için 2500 TL’yi geçiyorsa vergisini ödemek zorundasın der.  Bu konuyu da kira olayına benzetebiliriz Yani devlet İnternet üzerinden kazanç sağlayanlara bir limit koyar ve o limitin altındaki kişilerden vergi almaz diye düşünüyorum. Eğer vergi mükellefi olduysanız sattığınız ürünler karşılığında faturanızı nasıl keseceğinizi bilmiyorsanız daha önceki yazdığım Fatura nasıl kesilir ve yapılması gerekenler nelerdir başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

 

Devlet İnsanların Kazançlarını Nasıl Tespit Edecek?

Tabi ki bankalar aracılığı ile tespit edecek.  Devlet, hesabınıza gelen paralar üzerinden anında sizi takibe alabilir. Zaten şöyle bir şey var. Eğer herhangi bir bankada bireysel hesabınız varsa  ve düzenli olarak yüksek miktarlarda  para transferi ( para girişi veya para çıkışı ) oluyorsa, bir kaç defa olduğunda ( Tabi burada paranın miktarı çok önemli ) banka sizi hemen çağırabilir. Paranın size neden geldiğini sorabilir, yüksek miktarlar olduğu zaman banka sizi ticari müşterisi yapmak ister.

Maliye Bakanlığı vatandaşlık numarası ile kişinin bütün banka bilgilerini giriş çıkışlarını görebiliyor. Ayrıca isterse bütün bankalarda hesabınız olsun, yani isterseniz aylık para girişi miktarı fazla görünmesin diye hesabınıza gelen paralar farklı bankalara gelse dahi hesap sizin adınıza olduktan sonra hiç fark etmez, bütün bankalardaki bilgilerinizi giriş ve çıkışları maliye bakanlığı görebiliyor. Yani o yüzden aylık para girişimi farklı bankalara yaparım böylece gelen para az görünür diye düşünenler varsa bu düşüncesinden vazgeçsinler. Çünkü değişen bir şey olmayacak 🙂

Şimdilik herhangi bir şey yok, bakalım zaman neyi gösterecek, nasıl olacak? Gerçekten çok merak ediyorum ama büyük bir ihtimalle bu şekilde olur. İnternet üzerinden kazanç sağlayanlar için belli bir limit olur.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.