Fatura kesmek için yapılması gerekenleri kısaca anlatmak istiyorum. Amacım, bir muhasebeci olarak bu konu hakkında bilgisi olmayan insanlara yardımcı olabilmek çünkü insanlar gerçekten hiç araştırmadan etraftan duyma sözler ile hareket edebiliyorlar.
 
Webmaster olan bir kişi yani evinde internet üzerinden veya herhangi bir tanıdığına web sitesi yapıyormuş ve internet sitesi yaptığı kişilerden bir tanesi fatura istemiş haklı olarak verdiği ücret karşılığında arkadaş bir forum sitesinde sormuş forum üyelerine fatura kesmem için neler yapmam gerekiyor diye inanın bana hiç alakası olmayan cevaplar vermişler orada arkadaşa yapacağı gerekli işlemleri yazdım fakat burada’da yazmak istedim  Fatura kesmek için yapılması gerekenler. Bildiğim kadar anlatmaya çalışacağım.

Fatura Kesmek İçin Gerekenleri Sıralayalım

  • Önce ne iş yapacaksanız kendinize bir iş yeri bulacaksınız
  • Eğer iş yeriniz size ait değilse yani kira ise iş yeri sahibi ile kira sözleşmesi yapacaksınız.
  • Önce bir muhasebeciye gideceksiniz, muhasebeci sizden gerekli evrakları isteyecektir.
  • Muhasebeciniz’in doldurmuş olduğu işe başlama dilekçesi ile vergi dairesinde dilekçeyi havale ve kayıt ettirip sicil bölümüne vereceksiniz.
  • Yoklama memurları en geç 3 gün içinde, (fakat bazen bu süre uzayabilir )yoklama memurları sizin iş yerinize yoklama tutmak için gelecekler bu arada iş yerinde yapacağınız işle ilgili makineler , falan artık her ne iş yapacaksınız onlar olmuş olacak.
  • Yoklama tutulduktan 1 gün sonra muhasebeciniz vergi levhasını sorgulayıp İnternet vergi dairesi sisteminden çıkartıp size verecek.
  • Ticaret odasına kayıt olacaksınız veya küçük işletmeler( deftere tabi olanlar ve Basit Usul olanlar esnaf ve sanatkarlar odasına başvuru yapacaksınız , sanırım burada’da yaklaşık 500 – 600 TL gibi bir masraf gider. ( Bilgi : Ben burada 500 – 600 TL gibi bir masraf gider dedim ama bu her yıl değişebilir )
  • Artık vergi mükellefisiniz, Hayırlı olsun.
  • Vergi dairesine işe başlama dilekçenizi verdikten sonra , bir kaç gün içinde yoklama memurları sizin iş yerinize gelip yoklama yaptıktan sonra. 1 veya 2 gün sonra vergi levhasını muhasebeciniz den  alabilirsiniz.
  • Peki faturayı nerede bastırabilirim diye sorarsanız maliye ile anlaşmalı matbaalarda bastırabilirsiniz. Örneğin işini son derece kaliteli yapan müşterileri ile birebir ilgilenen matbuu.com gibi müşterisine özel tasarımlar yapan ve işini son derece kaliteli yapan matbaalarda faturalarınızı  güven içinde bastırabilirsiniz. Ayrıca bu tür işini son derece temiz ve müşteriye özel yapan matbaalarda sadece fatura değil diğer işlemlerinizi de yaptırabilirsiniz.
  • Yukarıdaki işlemleri yerine getirdikten sonra yani vergi mükellefi olup, kendinize ait fatura bastırdıktan sonra artık fatura basabilirsiniz.
   
   
  fatura-kesmek
   

  Faturayı Nasıl Keseceğim?

  Buraya kadar her şeyi sırasıyla yaptıktan sonra yani vergi mükellefi olup kendinize ait fatura bastırdıktan sonra artık sıra geldi yaptığınız işlemler karşılığında aldığınız ücret kadar fatura düzenlemeye geldi, artık satış yaptığınızda müşterilerinize aldığınız para karşılığında fatura düzenleyeceksiniz ama faturayı nasıl keseceğinizi bilmiyorsanız fatura nasıl kesilir ve yapılması gerekenler nelerdir? başlıklı yazımı okuyarak fatura keserken dikkat etmeniz gerekenleri yazmıştım. İlgili yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

  Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

  Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.