GenelKişiselSosyal Ağlar

Sosyal Medya Siteleri Boşanmak İçin Bir Neden midir?

Günümüzde sanırım sosyal medya siteleri kullanmayan çok az insan vardır, artık neredeyse  ilk okulu başlayan çocukların dahi sosyal medya hesapları var. İnsanlar bilgisayar veya telefon kullanmayı öğrendikleri andan itibaren kendilerine vakit geçirebilecekleri sosyal medya hesapları açıyorlar.

Sosyal medya sitelerini gereği gibi yani abartmadan kullananlar elbette bazı faydalarını görüyorlardır.  Fakat bazıları var ki neredeyse yemek dahi yemeyi unutuyorlar. Her an, her dakika sosyal medya sitelerinde kim ne yapmış, kim kiminle gezmiş, kim nereye gitmiş her an takip içindeler. Sosyal medya bazı kişiler için faydalı olurken, bazı insanlar için ise sosyal medya zararlı hale gelebiliyor.

Sosyal Medya Siteleri Eşlerin Boşanmasında Etken midir?

Eşler arasındaki iletişim bozuklukları, cinsel yaşamdaki uyumsuzluklar ve teknolojinin hızla gelişmesinden kaynaklı olarak eşler boşanmalara kadar gidebiliyor. Özellikle de son yıllarda yani sosyal medya sitelerinin fazlalaştığı günümüzde boşanmalar hızla artıyor.

Birbirleriyle iletişim kuramayan eşler, sosyal medya sitelerinde kendilerini dinleyen, sohbet eden, kendilerini sevdiklerini söyleyen insanlar ile birlikte olmaya başlıyorlar ve eşler birbirlerini aldatmaya başlıyorlar.

Sanal alemde başlayan aldatmalar bir süre sonra  bir şekilde ortaya çıkıyor ve boşanmalara neden oluyor. Türkiye istatistik kurumuna göre boşanmaların büyük bir kısmı eşlerin sosyal medya sitelerinde başkaları ile yaptıkları yazışmalardan kaynaklandığını yönündeymiş.

Sosyal medya sadece evliliklerin bitmesine neden olmuyor iki sevgililerinde ayrılmasına neden oluyor. Hatta bu konuyla ilgili bugün izlediğim ve çok tuhafıma giden bir konuyu anlatmak istiyorum sizlere, normal de ben televizyonda sadece haberleri izlerim bir de haftada bir defa dizi izlerim.

Fakat, işten geldikten sonra yemek yerken, yemek yeme süresi kadar televizyona bakıyorum kanalları gezerken bir başlık gördüm ve dikkatimi çekti biraz baktım.

Bir evlilik programında şöyle yazıyordu; ‘Sosyal medya siteleri ayrılıklara neden olur mu?‘ diye yazıyordu dikkatimi çekti ve biraz baktım,  Bir kadın ile bir erkek evlilik yolunda adımlar atmaya başlamış, bir kaç gün geçtikten sonra adam, kadının sosyal medya hesabının şifresini istemiş, kadın şifresini vermek istemeyince de adam buna sinirlenerek ayrılma kararı almışlar.

Çok tuhafıma gitti, madem ki evlilik yolunda ilerliyorsunuz gerekirse sosyal medya sitelerini de kullanmayın kardeşim. Gerçi şu da bir gerçek o evlilik programlarına da inanmıyorum. Bu benim kendi kişisel düşüncem  tabi ama bana çok sahte geliyor.

İlginizi Çekebilir : Sosyal Medyanın Gençlere Faydaları

Kısacası, sosyal medya gerçekten boşanmalara neden oluyor. Lütfen sosyal medyayı gereği gibi kullanalım. Mutluluk dışarıda değil, mutluluk ailenizle ve çocuklarınızla birlikte olmanızda, ayrıca boşanmalardan en çok etkilenenler ise çocuklar oluyor.

Eğer kendinizi düşünmüyorsanız lütfen çocuklarınızı düşünün ve bir defa daha düşünün. Eğer, sosyal medya sizin tartışmanıza veya aile içindeki mutluluğunuzu engelliyorsa gerekirse sosyal medya kullanmayın. Eskiden sosyal medya mı vardı sanki.

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. Tüm saygıyı sosyal ağlar ile kaybettiğimizi düşünüyorum. İtiraf etmek gerekirse deli gibi fotoğraf paylaşan biriydim, çok fazla vakit geçiriyordum internette. Blog açtığım günden itibaren daha az kullanır hale geldim. Hatta neredeyse kullanmıyorum. Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş. İkili ilişkilerde çiftlerin birbirine saygısı kalmadı. Aile olabilmeleri mucize artık. :)

  1. Evet, sosyal medya siteleri ne yazık ki insanların birbirine olan saygısını kaybetmelerine neden oluyor. Oysa, sosyal medya gereği gibi kullanılsa, ölçülü olarak kullanılabilse çok faydalı. Ama biz millet olarak faydasından çok zararını alıyoruz. :)

 2. çok önemli bir konuya temas etmişsiniz ve fikirlerinize katılıyorum acı ama gerçek olaya ister sosyolojik yönden ister teknoloji ve insan perpektifinden bakalım türkiyede teknoloji olumsuz yönde kullanılıyor ve aile yuvasını zehirleyecek durumlara sebeb olabiliyor. şu sözünüz çok hoşuma gitti yazınızda "Mutluluk dışarıda değil, mutluluk ailenizle ve çocuklarınızla birlikte olmanızda"aslında şu sözünüz tüm sıkıntılara bir çözüm sunuyor. aslında teknoloji büyük bir nimet ve insanlar bunun kıymetini yeterince bilmiyor bıçakla ekmekte doğrarsınız aynı bıçakla birine zarar da verebilirsiniz mesele bir şeyi ne yönde kullandığımıza göre faydalı veya zararlı konumuna düşüyor son olarak sıkıntıda içimizde çözümde içimizde….

  1. Teşekkür ederim.
   Evet, sıkıntıda içimizde çözümde içimizde, insanoğlu istedikten sonra her şeyin üstesinden gelebilir.

 3. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz 16 yıllık evli 2 çocuk annesi olarak sosyal medya değil interneti bile verimli kullanmayan insanlar var maalesef,sosyal medya araçları gerektiği kadar kullanılmalı ve gerekmiyorsa komple kapatılmalı diye düşünüyorum,şifre olayına gelirsek tv üzerinden popüler olan insanlara ne yazık ki olumlu olumsuz tepkiler verilebiliyor bu nedenle değil şifre vermeyi ortak hesap açmayı sosyal medya hesabı bile kullanmalarını tavsiye etmiyorum.Bu arada evlilik programlarına bende sıcak bakmıyorum ama kayınvalidem fix onu her gün izlediği için bakmak zorunda kalıyorum :)

  1. Teşekkür ederim.
   Evet ne yazık ki öyle insanlarımız interneti bile kullanmasını bilmiyor çoğu zaman.

   Eğer sosyal medya eşler arasında sorun oluşturuyorsa dediğiniz gibi tamamen silmek en iyisi. :))

 4. Ne kadar yararlı bir makale olmuş Gökhan oğlum. Kızımın arkadaşının evliliği birebir bu nedenle sona erdi. İki çocuk bu boşanmadan çok menfi etkiler aldı.
  Evlilik programları hakkındaki yorumunu bile ne kadar duyarlıca yapmışsın. Ben de sahte buluyorum. Çirkin bence. Zaten ana kanallarda aradığımız, eskiden zevkle seyrettiğimiz hiç bir şeyi bulamıyoruz. Üzücü bir gidişattayız. Seni yine bu örnek yazından dolayı kutluyorum oğlum. Sevgilerimle.

 5. Kullanım dozunu ve sınırları bildikten sonra sosyal medyanın ilişkiler için bir engel teşkil ettiğini düşünmüyorum. Maalesef günümüzde ilişkileri zedeleyecek çok fazla dış etken var. Artık insanların başka insanlara ulaşabilmesi çok kolay. Herşey çok hızlı yaşanıyor ve aynı hızla tükeniyor. Bazen insanın kendi kabuğuna çekilmesi lazım. Aslında herşey insanın kendinde bitiyor. Siz kendinizi bilirseniz, dış etkenler sizi fazla etkilemez düşüncesindeyim.

  1. Evet kesinlikle ölçülü ve dozunda kullandıktan sonra sosyal medya faydalı, fakat dediğiniz gibi dış etkenlerden dolayı eşler arasında güvensizlikler ortaya çıkıyor.

   Evet insan kendini bildikten sonra dış etkenlerden de etkilenmez.

 6. Evlilik konusu bir yana insan sosyal medyada takip ettiği insanlara özeniyor ve kişilik değişikliğine kadar gidiyor. Ben kullanırım yalan yok ama amacım insanlara ulaşmak, yazuılarımı sunmak ve çizimlerini göstermektir. Bence hayat oradaki beğeniler ve yorumdan ibaret değildir. Yanındaki insanla mesajlaşacak kadar körelmemeliyiz.

  1. Haklısın Samet, bende kullanıyorum ve dediğin gibi bende sadece yazılarımı paylaşmak için zaman zaman giriyorum paylaşım yapıp bir kaç video izleyip geri çıkıyorum.

   Aynen, hayat oradaki beğeniler den ibaret değildir.

 7. Bana saçma geliyor sosyal medyanın evlilikleri-ilişkileri bitirmesi. Sonuçta bize verilmiş keyifli ve yararlı bir teknolojiyi niye adam gibi kullanmayız ki? Aynı şekilde televizyon da öyle. Seçme şansımız var. Bir kapatma düğmesi var hatta bu cihazların. O salak evlilik programları niye izlensin?

 8. Evliliğe bile aracı olan bir platformun boşanmaya olmaması zor sanıyorum. :) Maalesef söyledikleriniz çok doğru. Bence sosyal medya konusu iradeye bağlı bir durum. Kendini yetiştirmek isteyen, akıllı ve olgun bir insan sınırlarını bilir ve sevdiklerini ihmal etmez. Bir yandan da ilgi ve sevgi yoksunluğu yaşayan insanlar var. Onlar da çareyi sosyal medyada buluyorlar. Ne kadar üzücü bir durum. Evlilik çok önemli bir müessese. Keşke bu tarz şeylerle tehlike altına girmese. Kaleminize sağlık. Belki birileri bu yazınızı okur ve gidişat değişir. Kim bilir…

 9. Yazılarınızı takip ediyorum, elinize sağlık. Bu defa da güncel ve önemli bir konuya değinmişsiniz. Bu işlerin içinde biri olarak gözlem ve yorumlarınız önemli. Gönül ister ki hep ölçüyü elimizde tutalım, faydalı olacak materyalleri o yönde kullanalım. Başka ülkeleri bilemem ama bizim ülkemize ve değerlerimize konduramıyor insan. İyi dilek ve önerilerinize katılmamak mümkün değil. Teşekkür ediyorum..

  1. Rica ederim.
   Keşke dediğiniz gibi olsa da sosyal medya sitelerinin gerçekten faydası yönünde kullanabilsek, ama ne yazık ki bir çok insan faydasından çok zararını görüyor.

 10. Ben bu konuda çok ama çok hassas biriyim. Normal şartlarda kız arkadaşımın, eşimin sosyal medya kullanmasını istemem. Kullanacak ise bütün hesaplarının şifreleri bendede olacak ve bende göreceğim ne olup bittiğini. Bu sevgiliye eşe güvenmemek değildir. Çevreye güvenmemektir. Sosyal medya kullanan bir bireyin, reelde tanımadığı biri ile tanışıp mesajlaşma ihtimali çok ama çok yüksektir. Ben böyle düşünüyor ve bu nedenle kız arkadaşımın sosyal medya hesaplarının şifresini istiyorum. Aynı şekilde bende veriyorum şifrelerimi. Eğer sevgilim eşim dediğim kişi sosyal medya şifrelerini benden gizler ise bu ilişki asla yürümez. Her insanın özeli vardır diyenlere sesleniyorum. İki insan sevgili ise yada evli ise, birbirlerinden gizleyecek hiçbir özel durumları olamaz. Evlenmek demek, hayatlarını birleştirmek demektir. Benimle bir şifresini bile paylaşmayan birisi ile ben hayatımı paylaşamam.

  Neyse çok yazdım :)

  1. Kesinlikle çok haklısın Mustafa, bende şifremi veririm sevgilim dediğim kişiye veya eşime, sonuçta aşk sevgi ve evlilik her şeyden daha önemlidir benim düşünceme göre, evet, bence de eşler arasında özel diye bir şey yoktur belki bir çoğuna göre geri düşünceli olabilir böyle düşünenler, fakat iki insan evlendikten sonra şifre neymiş ki.

   Çok yazmış olabilirsin Mustafa, ama gerçekten çok güzel yazmışsın. Teşekkür ederim.

 11. Kesinlikle katiliyorum. Ben oldukca sinirladim çünkü her hesaba yetismen çok zaman aliyordu. Facebook hesabimi flickr hesabini kullanmiyorum. Merak edip açtigim baska hesaplari da kapattim. Ailemizin önüne hiçbir sey geçmemeli.

 12. Ne yazık ki bu göz ardı edilemez bir gerçek. İnsanlar ilgi gördükleri yöne doğru gidiyorlar. Yanlış veya doğru mu diye düşünmeden. Yakınlarımda böyle bir olay yaşanıyor ne yazık ki. Gerçekten yazık .

 13. Boşanma olaylarına sebep olduğunu duymuştum. Çoğu kişi sağlıklı kullanmıyor sosyal medyayı. Haberlerden de kötü haberleri duyuyoruz sürekli. Ergenlik dönemindeyken çok fazla vakit geçiriyordum özellikle Facebook da. Ailemi bile zar zor görüyordum o derece. Sonra sınırladım kendimi ve artık nadir giriyorum. Ben bile zaman zaman istemsizce yanlış anlaşılabildiğim için daha az kullanmaya başladım. Şu an sadece Twitter ve İnstagramı aktif kullanıyorum o da iki-üç günde bir kitap yorumu ya da kendi çektiğim fotoğrafları yayınlıyorum. Her şey hakkında konuşmuyorum mesela çünkü kendi düşüncelerim başkaları için saygısızlık olarak karşılanabiliyor ve ben saygıyı kaybettiğimi fikrine kapılıyorum. Böyle bir korku olmaması içinde kendime kısıtlama getirdim.

  1. Sosyal medya sitelerini fazla kullanmayı kısıtlayarak çok iyi yapmışsın bence İlknur. Dediğin gibi en iyisi 2 – 3 günde bir kullanmak, ben sadece blog yazılarımı paylaşmak için kullanıyorum. Bazen de izlediğim videoları veya dinlediğim müzikleri paylaşıyorum.

 14. Merhaba değerli arkadaşım; sosyal medyayı bir çoğumuz kullanıyoruz. Önemli olan bilinçli kullanabilmek.Eşimin tüm sosyal hesap şifrelerini bilirim, eşimde benim şifrelerimi.Bunda hiç bir sakınca yok. Güvensizlik ile ilgili değil; aksine hayatımda yer alan kişi hayatımın her anını güven ile paylaştığım kişidir benim için. Paylaşım için teşekkür ederim.Saygılarımla.

  1. Merhaba arkadaşım.
   Evet bu şifre olayının bence de güvensizlikle alakası yok.
   Teşekkür ederim arkadaşım.

 15. Bende farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Sosyal sitelerin zararlı bir yönü de sürekli başkasının bize gösterdiği hayatlarına ortak olup onlar gibi olmayı istemek. Örneğin falanca şurada tatile gitmiş falanca sürekli geziyormuş falanca hafta sonları evde oturmuyormuş. Bence bu ve bunun gibi durumlarda tartşma sebebi olabiliyor. En iyisi olabildiğince uzak durmak

  1. Evet o konuda kesinlikle haklısınız, ben o tür paylaşımlar yapan, yani sadece içtiklerini yediklerini paylaşan insanları görgüsüz olarak adlandırıyorum.

   Uzak durulmasa bile gereği gibi ölçülü şekilde kullanmak en iyisi bence.

 16. Biz ne düşünürsek düşünelim, ne yazarsak yazalım, sosyal medya artık hava gibi su gibi gerekli ve kaçınılmaz bir şey. Herkesin eli, gözü ve aklı telefonlarında.

  Boşanmaya sebep olur mu? Olur çünkü mutsuz insanlara çok fazla seçenek olduğu YANILSAMASINI yaşatıyor. Bir kadın eşiyle mutsuz diyelim, birçok sebepten dolayı . Giriyor facebooka, instagrama bir sürü romantik adam, kadınların hepsi kocişiyle kahve keyfinde , gezmede tozmada. Hemen bir-iki dertli tasalı paylaşım yapıyor. Nöyle mutsuz kadınları anında tanıyan bir sürü ''avcı'' var sosyal medyada. Kadına bir mesaj yazıyor , bir-iki iltifat, tatlı söz derken olaylar gelişiyor..

  Mustafa ve Gökhan, ''karı-koca arasında özel olmaz'' a katılmıyorum. Hele ki bizimki gibi herkesin özlemlerini, duygularını bastıra bastıra salamura yaptığı kültürlerde kesinlikle olacaktır gizli kalması istenen şeyler. Siz yine de şifrenizi verin, onunkini de isteyin ama emin olun farklı hesaplar, adlar ve şifreler ihtimali her zaman var:) Ne yapmak mı lazım, sevgilinize-eşinize insan gibi davranın, ruhunu besleyin, erkeklik-kadınlık kalıpları içinde sıkışıp kalmayın. O zaman emin ol hiçbir kadın başını başka yöne çevirmez.

  Sevgiler..

  1. Elif abla evet haklısın haklısın o tür kadın avcıları her yerde var. Dediğin gibi bir kaç tane güzel söz söyleyince de o durumda olan kadınlar hemen ilgi duymaya başlıyor çünkü daha önce görmediği ilgiyi sosyal medya da sanal ortamlarda görüyor.

   Özellik konusunda da haklısın belki ama şöyle bir şeyde var, genelleme yapmıyorum ama bazen dediğin gibi erkek veya kadın ne kadar ilgi gösterse de sevgisini gösterse de karşıdaki kişinin aklı başka yerlerde olabiliyor. Güvensizlikler meydana geliyor.
   Sevgiler Elif abla.

 17. Gerçekten çok önemli bir konu. Eşimde de bende de akıllı telefon var. Ama ben biraz daha fazla kullanıyorum. Kısıtlamak daha az kullanmak çok daha akıllıca gerçekten çok vakit alıyor ve bahsettiğiniz gibi bu paylaşımların çoğu gerçek değil :(

  1. Evet hiç kullanmamaktan, kısıtlı olarak kullanıp faydasını görmek çok daha mantıklı.

 18. Kişilerin bu konuda kontrolü kaybetmeleri çok kötü bir şey. Onarılması zor sorunlara yol açabiliyor malesef :(. Kalemine sağlık ablacım :)

 19. Güzel bir konuya değinmişsin değerli kardeşim Gökhan… Evlilik programları şov ve hikaye. Reyting uğruna canlı tiyatro oynuyorlar. Neyse, asıl konu bu değil, sosyal medya. Aslında olaya direk sosyal medya nedenmiş gibi göstermek eksik kalır gibime geliyor. Şu şekilde düşünelim; bıçak, eğer kullanmasını bilirsen faydalı bir araçtır ama kötü niyetler için kullanırsan sonuçları da kötü olur. Demem o ki; "Sosyal Medya" kavramının altını tam anlamıyla dolduramıyorsak veya eksik dolduruyorsak direk sosyal medya boşanmalara neden oluyor demek yanlış olmasa da eksik veya havada kalmış bir cümle olur. Evet, sosyal medya boşanmalara neden olacak sonuçları açığa çıkartıyor. Kendimize soralım, sosyal medyayı doğru/düzgün kullanabiliyor muyuz?

  Güzel yazı, tebrikler… :)

  1. Evet Çağrı abi çok güzel bir örnekle açıkladın konuyu aslında benim de anlatmak istediğim buydu, yani kullanmasını bilmezsek eğer zararını görebiliriz demek istemiştim.

   Teşekkür ederim Çağrı abi.

 20. Herkesin görüsüne saygi duyarim ama bana cok sacma geliyor. Sifremi niye vereyim, vermedim demek bir is karistirdigim anlamina mi gelmeli hemen, guvenmiyorsa zaten zorlamam. Önce güven, güven zaten yoksa bahane gibi geliyor bana… Büyük konusmayim tabi hayat belki bu tarz birine denk gelirim :)
  Sevgiler

 21. Hakan Bey, çok önemli bir konuya değinmişsiniz.

  Sosyal platformlar artık amacı dışında kullanılıyor. İnsanların sadece "kendini gösterme" amaçlı kullanmaya başladığı bu ortamlar doğal olarak ilişkilere de zarar veriyor. Karşılıklı saygı çerçevesinde eşinizin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurarak kullanacağınız sosyal iletişim araçları sıkıntı oluşturmayacaktır. Bazen bu siteler olmadan önce insanlar ne yapıyormuş, nasıl yaşıyormuş diyesim geliyor. Bu ölçüde bir bağlılığın insanın kendisine de zarar verdiğini düşünüyorum.

  1. Gökhan diyecektiniz sanırım :)
   Kesinlikle çok haklısınız, aynı şeyi bende düşünüyorum, acaba insanlar sosyal medya sitelerinden önce neler yapıyordu?

  2. Kusura bakmayın, neden bilmiyorum sizi Google'da ararken de Hakan Tekin blog diye arıyorum sürekli. Analytics hesabını kontrol ettiğinizde bu anahtar kelimelerle giriş yapan benim Gökhan Bey, başka yerde aramayın. :))

 22. Sosyal medyayı kullanırken daha dikkatli olmalıyız :) bazen bir virüs giriyor tüm sülaleye rezil oluyoruz :D

  1. Aynen, öyle bir durumu insanlara anlatması da zor, bilgisayardan fazla anlamayan insanlar o tür paylaşımları kişinin paylaştığını düşünüyor ve ayıplıyor :)

 23. Merhaba Gökhan, uzun zamandır bloguna bakamıyordum. Aslında sosyal medya siteleri dünyayı terk etmek için iyi bir neden :) Bırak boşanmayı ;)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu