GenelKişiselSosyal Ağlar

Sosyal Medyanın Gençlere Yararları

Daha önceki bir yazımda sosyal medyanın zararlarından bahsetmiştim. Bu yazımda ise Sosyal medyanın gençler için yararlarından bahsetmek istiyorum  Sosyal medya artık iyiden iyiye hayatımıza girmeye başladı. 7’den 77’ye herkesin bir sosyal medya hesabı var ve aktif olarak kullanılmakta. Peki, bu sosyal medya neden bu kadar önemli ve gençlere ne gibi yararları var?
 

Sosyal Ağlar ve Gençler

Sosyal medya birçok yönden gençlere yararlıdır. Bunlardan en önemli olanı ise gündemden her an haberi olmasını sağlamasıdır.  Olan olayların dakikalar içerisinde sosyal medyaya düşmesi ile gençler yaşananları daha iyi kavrayabilir ve düşüncelerini bu yönde oluşturabilirler. Gündem bilinci olan gençler ise nasıl düşünüp kendilerini nasıl yönlendireceklerini bilirler, bilinçli bir gençlik ortaya çıkar. Bunun dışında gençlerin ortam yapabilmesi için en etkili yöntemlerden biri yine sosyal medyadır. Özellikle üniversite çağında olan gençlerin birbiri ile iletişimi bakımından çok önemli olan sosyal medya, gençlerin sürekli iletişimde kalmasını birlikte eğlenip zaman geçirebilmesine yardımcı olur. İşi daha ileriye götürecek olursak bazen bu siteler üzerinden tanışıklık sebebiyle iş bulma imkânları bile gelişebiliyor.
 
 Ne kadar ortama sahip olduğumuzla doğru orantılı olarak artan bu fırsat hayatınızdaki büyük adımları atmakta gençler için büyük önem taşıyor. Bazı sosyal medya sitelerini ele alarak bu konuya örnek verecek olursak, Instagram’da ve Vine’da büyük bir hayran ve takipçi kitlesine sahip olan Aykut Elmas normalde üniversite öğrencisiyken çektiği vineler ile bu sıralar film ile uğraştığını söylüyor. Bu örnekleri arttırmak aslında basit ancak bu örnekle bile anlatmak istediğimiz şey açıkça anlaşılıyor. Günümüz gençliğinde olan okumama isteği de bir şekilde sosyal medya üzerinden bir nebze de olsa aşılabiliyor.
 
 Yazılan bir gazete haberi, Facebook’ta görülen bir yazı veya Twitter üzeründen gündeme dair yazılan bir makale, gençlerimizin en azından okumasına yardımcı oluyor. Okuyan bir nesle ihtiyaç duyan bir ülkede bu bile yeterli derecede oluyor. Bazı kendi siteni oluşturma siteleri ile kendi sitelerinde dilediğince yazıp, içerik paylaşabilen gençlerin kendisine olan güvenleri yerine geliyor ve öz güveni olan gençler daha ilerisi için hayaller kurabiliyor. Hayallerini gerçekleştirdikçe de dahi gençler ortaya çıkıyor ve dünyaya yön verebilecek olan ruhu diriltmiş oluyorlar.
 

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Dediklerin çok doğru abi. :) Katılıyorum. Hele Aykut Elmas o vine sayesinde baya gelişti ve popüler oldu. Ellerine sağlık abi.

 2. Tamamen nasıl kullanacağını bilmekle alakalı bir durum.Doğru kullanımı yarar sağlar evet ama yanlış şekilde kullananların oranının daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

 3. Yaratıcı düşünceleri olan gençler sosyal medya aracılığıyla kendini duyurabiliyor.

 4. Yıllardır görmediğimiz arkadaşlarımızı görmemizi sağlıyor. Birbirimizden haberimiz oluyor

 5. İnsanlar sosyal medyada fenomen olarak ünlú bile olabiliyor:)Onlara göre bu bir fayda.Sosyal medya artık büyük bir güç haline geldi.Doğru kullanmak faydalı tabiki.Organize olmak açısından da faydalı.

  1. Doğru kullanıldığı zaman faydası çok fakat yanlış kullanıldığı zaman ise bir faydasından çok zararı var.
   Güzel yorumun için teşekkür ederim abi.

 6. Eskiden İslamı yaymak için yıllarca uğraşmışlar. Şimdi ise sosyal medya siteleri sayesinde tatil haberi, en fazla 5 dakikada yayılıyor.

 7. Gökhan hocam emeklerinize sağlık. Web sitelerimizi geliştirmemiz ve sosyal medya sinyallerinden faydalanmamız için sosyal medya kaynaklarına her daim ihtiyacımız var.

 8. dediklerize katılıyorum gökhan bey tamamen insanın kullanımı ile alakalı bir durum teşekkürler paylaşım için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu