Kişisel blog yazarları ve kişisel bloglar için neler yapmalıyız? hangi konularda yazılar yazmalıyız, yazılarımızı daha fazla kişinin okuması için neler yapmalıyız gibi sorulara geçmeden önce  Blog nedir kısaca bahsetmek istiyorum. Fazla bir teknik bilgi gerektirmeden, kişinin kendi istediği şeyleri yine kendi istediği gibi yazan insanların oluşturabildikleri, bir nevi günlüğün internet ortamında yazılmasıdır. Blog nedir konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız eğer Buraya tıklayarak daha önce yazmış olduğum konuya bakabilirsiniz.
Bir hevesle kendinize ait bir blog açtınız fakat hangi konularda yazacağınızı bilmiyorsunuz veya yazılarınızın daha fazla kişi tarafından okunması için neler yapabilirsiniz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Kişisel blog Yazarları Hangi Konuda Yazmalıdır?

Blogunuzu açmadan önce hangi konularda yazacaksınız önce bunları belirleyin. Tabi ki sadece belli konularda yazmak zorunda değilsiniz, bloğunuzun size ait olduğunu unutmayın istediğiniz her konuda yazabilirsiniz, fakat şunu belirtmek istiyorum; Örnek veriyorum Kişisel blog adı altında blog açıp devamlı teknoloji konuları yazarsanız bu bir nevi okuyucuyu yanıltmak olur ki bu da okunmanızı olumsuz yönde etkiler. Demek istediğim elinizden geldiği kadar sitenizin açıklamasının dışında yazılar yazmamaya özen gösterin bu şekilde hem sitenizin değeri daha çok artar hemde daha fazla bir okuyucuya sahip olursunuz

Araştırma Yapın

Yazacağınız yazı hangi konuda olursa olsun, yazacağınız konuda bilgi sahibi olsanız dahi mutlaka internette kısa bir araştırma yapmaya çalışın. Belki sizin bildiklerinizden farklı bilgiler okursunuz yazdığınız yazıda okuduğunuz bilgiyi de paylaşırsınız. Böylece okuyucularınıza daha kaliteli bilgiler vermiş olursunuz.

Yazılarınıza Değer Katın

Yazılarınızı yazarken kurumsal bir firma gibi yazmayın. Okuyucularınızın yerine kendinizi koyun. Yazı içinde arada sırada sorular sormaya çalışın ve en önemlisi de kendinizden bir şeyler katmaya çalışın. Özellikle, benim epilepsi ile ilgili yazılarımda ben kendi yaşadıklarımdan’da bir şeyler katarım böylece okuyucu ilk ağızdan duyacağı için , okuyucunun hoşuna gider.

İyi Okuyucu Olmak

Eğer yazılarınızın okunmasını istiyorsanız öncelikle sizin iyi bir okuyucu olmanız gerekiyor.  İstediğiniz kadar özgün olun, Eğer siz başka blogları okumuyorsanız, okuduğunuz konulara konuyla ilgili yorumlarınızı paylaşmıyorsanız başka kişilerinde sizin yazılarınızı okumasını fazla beklemeyin.

Olumsuz Yorumları Dikkate Almayın

Dikkat ederseniz çok büyük yani popüler kişisel blog yazarları olumsuz yorumları dikkate almazlar gülüp geçerler. Sizinle aynı fikirde olmayan insanlar, mutlaka size hakaret dolu yorumlar ve mesajlar yazacaktır. Zamanında benimde başıma çok gelmişti bu olay 🙂 herkes bizimle aynı fikirde olmayabilir ve kötü hakaret dolu yorumlar yapabilir, hoşunuza gitmiyorsa eğer silin ve yazmaya devam edin. Yani bunun için blog yazmaktan vazgeçmeyin

Tasarım

Bir çok kişi için blog tasarımı önemli olmayabilir.  Fakat bazı kişiler için tasarım çok önemlidir. Örneğin market mağazası düşünün , her şey karışık, ürünler yerlerine iyi yerleştirilmemiş girdiğiniz zaman içinde hangi ürünün nerede olduğunu gösteren işaretler olmazsa eminim ki bir çok kişi bir daha o markete gitmez,  belkide ben yanlış düşünüyorum ama Bana göre içerik kadar tasarımda önemlidir. Sade tasarımlar, yazıları kolay okunan temalar, daha çok seviliyor. Sadece kendinize göre düşünmeyin Sizn el yazısı fontunu çok seviyor olabilirsiniz ama bir çok kişi el yazısı fontunu karışık gelebilir, okumaktan sıkılır ve o kişi bir daha sitenize gelmeyebilir. Sizinde eklemek istediğiniz bir şey olursa yorumda belirtirseniz sevinirim, bol okuyucularınızın ve takipcilerinizin olması dileğiyle.
Sizlerin kişisel blog yazarları ile ilgili tavsiye ve önerileriniz benim için çok önemli, eğer konuyla ilgili düşünceleriniz varsa benimle paylaşırsanız mutlu olurum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.