Blog İpuçları

SEO Nedir? Google’da 1. Sırada Olmak Hayal mi?

Bu yazımda SEO Nedir? konusunu merak edenler için ve bu konuda hizmetler veren bir firmadan bahsetmek istiyorum.  Artık web sitelerini veya blog sitelerini eskisi kadar görmüyoruz. Çünkü insanlar sosyal medya sitelerinde vakit geçiriyorlar. Oysa sosyal medya siteleri bir zaman popülerliğini kaybediyor. Her geçen gün farklı isimlerle yeni yeni sosyal medya siteleri açılıyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse SEO ( Arama motoru optimizasyonu ) demektir. Yani sitenizde belirlediğiniz anahtar kelimelerde ilk sayfalara veya ilk sıralara gelmesi için yapılan ve olumlu sonuçlar almanızı sağlayacak bir takım kurallar bütünüdür diyebiliriz.

Blog yazanlar bilirler, blog yazmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu. Dijital ortamda kendinize ait bir ortamın olması kadar güzel bir şey yoktur.  Günümüzde büyük alış veriş sitelerinde dahi blog bölümlerinin olduğunu görebilirsiniz. Şöyle düşünün örneğin bir e-ticaret siteniz var ve farklı türde ürünler satıyorsunuz. Ürünlerinizi daha detaylı tanıtabilmeniz için ürünleriniz ile ilgili bilgilendirici amaçlı blog içerikleri oluşturarak müşterilerinizi ürünleriniz hakkında aydınlatabilirsiniz.

Bunu illaki e-ticaret sitenizdeki blog bölümüne ait olan yazılarınız için düşünmeyin. Diyelim ki kendinize ait herhangi bir konuda blog siteniz var. İçerikleriniz çok faydalı ve gerçekten özgün içerikler üretiyorsunuz ama yazılarınızın okunma sayısı bir türlü artmıyor. İşte tam bu noktada SEO firmaları devreye giriyor.  SEO firmaları sitenizdeki iç seo ve dış seo çalışması yaparak sitenizin arama motorlarındaki görünürlülüğünü artırabilir.

Yani sitenizi belli kelimelerde üst sıralara getirebilir. Fakat kesinlikle şöyle düşünmeyin. Ben, blog yazarım sonra bir SEO firması ile anlaşıp parasını verip hemen üst sıralara çıkarım diye düşünmeyin çünkü böyle düşünürseniz çok yanlış düşünürsünüz. Çünkü hiç bir seo firması size 1. sıra garantisi veremez. Zaten böyle bir garanti veriyorsa yani sizi hemen 1. sıraya çıkarabiliriz diye bir garanti veriyorlarsa yalan söylüyorlardır.

Google’da 1. Sayfada Olmak Hayal mi?

Hayır Google’da 1. sırada olmak hayal değil. Fakat hemen olacak bir şeyde değil. Bunun arama motorlarında ilk sıralara gelmek için dikkat etmeniz gereken bir çok faktör vardır. Bunlardan başında içeriklerinizin özgün, dil bilgisi kurallarına uygun olarak ve SEO kurallarına uygun olarak hazırlanmış olması gerekir. Bunun yanında SEO firmalarından yardım almak Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara daha hızlı gelmesini sağlayacaktır.

Yazılarınızı, özgün ve arama motorları kriterlerine göre hazırlarsanız emin olun yazınız bir süre sonra üst sıralara gelecektir. Aşağıdaki görselde kendi blog sitemden bir örnek vermek verdim. Google’a Blog Siteniz İçin Yapmanız Gereken 6 Harika İpucu yazdım ve çıkan ilk iki sonuç daha önce hazırladığım yazım çıktı.

seo-nedir

İlk sırada benim blog sitemdeki bir yazının çıkması o yazımın SEO kriterlerine göre hazırlanmış bir içerik olduğunu gösteriyor. Burada şunu da belirtmek isterim; Örneğin herhangi bir konuda içerik hazırlıyorsunuz. sırf ilk sırada çıkacağım diye hazırladığınız içeriğin anlam bütünlüğünü bozmamaya özen gösterin. Yani içeriğiniz okuyucuyu bilgilendirmiyorsa istediği kadar ilk sırada çıksın bir işe yarmayacaktır.

Web sitenizdeki SEO çalışmalarında size yardımcı SEOpix bir çok konuda size yardımcı olabilir. SEOPix, her bütçeye uygun dijital pazarlama planı çıkaran. Bütçeye göre müşteri ayırmadan planlı ve sistematik işleyen çalışması ile firmanızın satışlarını, görünürlüğünüzü ciddi ölçüde yükseltmeyi felsefe edinmiş bir ajanstır.

Umarım SEO nedir konusunda sizleri aydınlatabilmişimdir. SEO gerçekten mükemmel bir güçtür. SEO sayesinde müşterilerinizi, okuyucularınızı artırabilirsinizde müşterilerinizi veya okuyucularınızı kaybedebilirsinizde o yüzden SEO Nedir konusunu iyi öğrenmek gerekir.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Selam Gökhan bey, uzun zamandır takip ettiğim bloglardan biride sizin blogunuz, çok güzel bir içerik olmuş tebrik ederim.

 2. Artık SEO’ya olan güvenimi kaybetmeye başladım ben abi. Gerçekten SEO olsa aynı haberi paylaşan kırk tane haber sitesinin birinci sayfada ne işi var diye düşünüyor insan. Eline sağlık senin de :)

  1. Evet sende haklısın ama, aslında SEO’ya uzun vadede bakmak gerek diye düşünüyorum kardeşim. Yani o bahsettiğin durumlar bir süre sonra tamamen sıralamada dahi görülmeyecektir.
   En güzel SEO doğal olan SEO’dur.

  1. Eskiden, algoritma belli haftalarda hatta bir kaç ayda bir değişiyordu. Fakat, artık neredeyse anlık olarak değişiyor.

 3. Uzun zamandır sitemizin SEO’su üzerine uğraşıyoruz. Yazınız çok faydalı oldu Gökhan Hocam. Teşekkürler.

 4. web site ile ilgilenen herkesin doğrudan bilmesi gereken konular. Paylaşım için teşekkürler

  1. Evet kesinlikle hayal değil. İnsan yeter ki gerçekten istesin.
   İnsanın istedikten sonra yapamayacağı hiç bir şey yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu