Blog Nedir

Bu benim ilk yazım bu blog‘da  yaşadığım tecrübelere dayanarak epilepsi hastalığı hakkında, sosyal medya siteleri hakkında, okuduğum kitap yorumlarını ve güncel konulara ilişkin kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım hedefim sizlere bildiğim konular hakkında elimden geldiğince yardımcı olmak ve bilgiler paylaşmak. Blog yazmaya başlamadan önce ilk yazımda blog nedir ve blog türlerinden  bahsetmek istiyorum.

Blog Nedir?

 Öncelikle blog kavramının ne anlama geldiğinden başlayalım. Blog,insanların öğrendiklerini, bildiklerini, paylaşmak istediklerini yazdığı web tabanlı bir sistemdir. Web tabanlı diyorum dikkat edin, yani bu şu anlama geliyor : bir web siteniz olacak, ziyaretçileriniz, takipçileriniz olacak. Blog, Web ve Login (weB-LOGin) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir kelimedir. Burada web, internet alemini temsil ediyor, login ise içerik girmeyi temsil ediyor. İkisinin birleşimini ise şöyle yorumlayabilirsiniz : Internet Dünyasına Merhaba, artık benimde sitem var… Tabii bu yine de size bağlı, garanti vermek istemiyorum.

 

Blog ile Site Farklı Şeyler Mi?

Bu soruyu da çok kez duydum, cevabı ise hayır. Blog ile site aynı anlama gelmektedir. Internet üzerinde var olan siteler gruplandırırlar  forum sitesi, blog sitesi gibi, portal sitesi… Bu yüzden benim sitem yok blogum var demek yanlış olur.

 

Blog Açmak İçin Kod Bilgim Olmalı Mı?

İster kod bilginiz olsun, ister de kod bilginiz olmasın blog sahibi olabilirsiniz. Kod bilginiz yoksa binlerce tema (tasarım) içinden beğendiğiniz bir tanesini seçebilir, kendi blogunuza uygulayabilirsiniz. Eğer kod bilginiz varsa kendi temanızı kendiniz yapabilir, blogunuza ek özellikler kazandırabilirsiniz.

 

Blog Nasıl Açılır?

Yukarıdada bahsettiğim gibi, bir blog açmanız için kod bilginizin olmaması hiç sorun değil. Bende ilk blogumu açtığımda tamamen deneme yanılma yöntemiyle kendi kendime bir şeyler yapmıştım. Tabi o zamanlar blog nasıl açılır gibi anlatımlar yapan çok fazla site yoktu. Fakat günümüzde blog açma yöntemlerini çok güzel ve detaylı olarak anlatan çok faydalı bloglar mevcut bunlardan bir tanesi de blog nasıl açılır başlığı altında bu konuyu çok detaylı bir şekilde anlatan bir blog var.

 

Blog Türleri

Bir sürü blog türü vardır. Bazıları kişisel blog, bazıları teknoloji içerikleri paylaşan bazıları ise gezi bloglarıdır, sadece günlük amaçlı kullanılır, insanlar aşklarını, duygularını, yaşadıklarını web ortamına taşırlar. Bazıları bilgi verme amaçlıdır, bazıları ise haber verme amaçlı olan haber bloglarıdır. Blogunuzu istediğiniz bir amaca yönelik şekillendirebilirsiniz. Blog kavramını nasıl kullanacağınız sizin
yaratıcılığınıza kalmış bir şeydir.

  

Neden Blog Açmalıyım ?

Eğer web dünyasına ilginiz varsa, bir şeyleri paylaşmak istiyorsanız, artık facebookta geçirdiğiniz süreyi azaltıp daha yararlı işler yapmak istiyorsanız blog açmalısınız. Bu hem sizin üslubunuzu geliştirir hem de size bir tecrübe olmuş olur. Burada mühendislik okuyan öğrenciler için şöyle bir bilgi de vermeliyim : iş başvurusu yaptığınızda blog tutmuş olmak size avantaj sağlayacaktır.

 

Blog Açmak İçin Ücret Ödemem Gerekecek Mi? 

İster ücretle isterseniz de ücretsiz olarak blog sitesi açmanız mümkün. Ücretsiz olarak açtığınız bloglarda bazı kısıtlamalara maruz kalacaksınız.Alan adınız (adresiniz) www.bloggokhantekin.com değil de
www.bloggokhantekin.blogspot.com gibi olacak. Bazı blog servisleri sitenizin üst kısmına reklam koyacak. Fakat bunların hiçbiri sizin blog açmanıza engel şeyler değildir.

 

YENİ YAZILARI KAÇIRMAMAK İÇİN ABONE OLABİLİRSİNİZ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti. Lütfen Tekrar Deneyin.