Blog Nedir?

Blog nedir gibi konularda bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Daha sonrasında ise  yaşadığım tecrübelere dayanarak epilepsi hastalığı hakkında, sosyal ağ siteleri hakkında, okuduğum kitap yorumlarını ve güncel konulara ilişkin kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım hedefim sizlere bildiğim konular hakkında elimden geldiğince yardımcı olmak ve bilgiler paylaşmak. Blog yazmaya başlamadan önce ilk yazımda blog nedir ve blog türlerinden  bahsetmek istiyorum.

Blog Nedir?

 Blog nedir konusunda öğrenmemiz gereken ilk şey blog kavramının ne anlama geldiğinden başlayalım. Blog,insanların öğrendiklerini, bildiklerini, paylaşmak istediklerini yazdığı web tabanlı bir sistemdir. Web tabanlı diyorum dikkat edin, yani bu şu anlama geliyor bir web siteniz olacak, ziyaretçileriniz, takipçileriniz olacak. Blog, Web ve Login (weB-LOGin) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir kelimedir. Burada web, internet alemini temsil ediyor, login ise içerik girmeyi temsil ediyor. İkisinin birleşimini ise şöyle yorumlayabilirsiniz.  İnternet Dünyasına Merhaba, artık benimde sitem var… Tabii bu yine de size bağlı, garanti vermek istemiyorum.

 

Blog ile Site Farklı Şeyler Mi?

Bu soruyu da çok kez duydum, cevabı ise hayır. Blog ile site aynı anlama gelmektedir. Internet üzerinde var olan siteler gruplandırırlar  forum sitesi, blog sitesi gibi, portal sitesi… Bu yüzden benim sitem yok blogum var demek yanlış olur.

 

Blog Açmak İçin Kod Bilgim Olmalı Mı?

İster kod bilginiz olsun, ister de kod bilginiz olmasın blog sahibi olabilirsiniz. Kod bilginiz yoksa binlerce tema (tasarım) içinden beğendiğiniz bir tanesini seçebilir, kendi blogunuza uygulayabilirsiniz. Eğer kod bilginiz varsa kendi temanızı kendiniz yapabilir, blogunuza ek özellikler kazandırabilirsiniz.

 

Blog Nasıl Açılır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bir blog açmanız için kod bilginizin olmaması hiç sorun değil. Bende ilk blogumu açtığımda tamamen deneme yanılma yöntemiyle kendi kendime bir şeyler yapmıştım. Tabi o zamanlar blog nasıl açılır gibi anlatımlar yapan çok fazla site yoktu. Fakat günümüzde blog açma yöntemlerini çok güzel ve detaylı olarak anlatan çok faydalı bloglar mevcut bunlardan bir tanesi de blog nasıl açılır başlığı altında bu konuyu çok detaylı bir şekilde anlatan bir blog var.  Kurumsal bir blog veya kişisel bir blog kurarken yapmanız gereken bazı küçük ama çok önemli olan detaylarda var.  Kişisel blog kurarken nelere dikkat edilmelidir? başlıklı yazımda bu konuda hakkında yani kişisel blog kurarken nelere dikkat etmeliyiz hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladım.

 

blog-nedir

 

Blog Türleri

Bir sürü blog türü vardır. Bazıları kişisel blog, bazıları teknoloji içerikleri paylaşan bazıları ise gezi bloglarıdır, sadece günlük amaçlı kullanılır, insanlar aşklarını, duygularını, yaşadıklarını web ortamına taşırlar. Bazıları bilgi verme amaçlıdır, bazıları ise haber verme amaçlı olan haber bloglarıdır. Blogunuzu istediğiniz bir amaca yönelik şekillendirebilirsiniz. Blog kavramını nasıl kullanacağınız sizin yaratıcılığınıza kalmış bir şeydir.

  

Neden Blog Açmalıyım?

Eğer web dünyasına ilginiz varsa, bir şeyleri paylaşmak istiyorsanız, artık facebookta geçirdiğiniz süreyi azaltıp daha yararlı işler yapmak istiyorsanız blog açmalısınız. Bu hem sizin üslubunuzu geliştirir hem de size bir tecrübe olmuş olur. Burada mühendislik okuyan öğrenciler için şöyle bir bilgi de vermeliyim : iş başvurusu yaptığınızda blog tutmuş olmak size avantaj sağlayacaktır.

 

Blog Açmak İçin Ücret Ödemem Gerekecek Mi? 

İster ücretle isterseniz de ücretsiz olarak blog sitesi açmanız mümkün. Ücretsiz olarak açtığınız bloglarda bazı kısıtlamalara maruz kalacaksınız.Alan adınız (adresiniz) www.bloggokhantekin.com değil de
www.bloggokhantekin.blogspot.com gibi olacak. Bazı blog servisleri sitenizin üst kısmına reklam koyacak. Fakat bunların hiçbiri sizin blog açmanıza engel şeyler değildir.

 

Blog  Açtıktan Sonra İlk Olarak Nasıl Bir Yazı Yazılmalıdır?

Buraya kadar her şey çok iyi bir şekilde bloğunuzu kurdunuz sıra, bilgilerinizi, tecrübelerinizi insanlar ile paylaşmaya geldi yani artık blog yazmaya hazırsınız peki ilk blog yazınızın nasıl olacağını, ilk yazınızda nasıl bir yazı hazırlıyaksınız düşündünüz mü? ilk yazınızda neden böyle blog kurduğunuzu, blog açmadaki amaçlarınızdan, hedeflerinizden ve hangi konularda yazacaksınız bunlardan bahsetmeniz ziyaretçilerinizin için çok iyi olacaktır. Ayrıca mutlaka kendinizden de bahsedin, eğer kişisel blog yazıyorsanız okuyucularınız, okudukları blog sahibi hakkında azda olsa bilgi sahibi olmak isterler. Bu yüzden kendinizden de bahsetmeniz çok iyi olacaktır. Örneğin ben bloğumu kurduktan sonra ilk yazımda bloggokhantekin kişisel blog sitemdeki ilk yazım başlıklı yazımı yazmıştım.

 

Hakkımda Sayfası Açmalı mıyım?

Evet açmalısınız. Şahsen ben buna çok dikkat ederim. Eğer bir bloğu takip ediyorsam, yazılarını devamlı okuyorsam o yazıları yazan kişi hakkında bilgi sahibi olmak isterim. Bu her okuyucunun en doğal hakkıdır. Eğer başarılı bir kişisel blog yazarı veya popüler bir bloğa sahip olmak istiyorsanız kendinizi saklamayın. Bilgilerinizi okuyucularınız ile paylaşın, hatta en iyisi ilk yazınızda biraz kendinizden bahsedin, daha fazlasını bir hakkımda sayfası açarak o sayfada kendiniz hakkında daha detaylı bilgiler paylaşın. Hatta blog yazarlarına faydalı olması açısından kişisel blog sitelerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi; hakkımda sayfası başlıklı bir içerik hazırlamıştım. Yazımda hakkımda sayfasının öneminden bahsetmiştim. Hakkımda sayfasının önemini hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Umarım bu yazı blog nedir sorusuna cevap arayanlar için bilgilendirici bir yazı olur. Lütfen şunu unutmayalım, emek olmadan yemek olmaz. Eğer kaliteli bir bloğa sahip olmak istiyorsak öncelikle sabırlı olmalıyız ve içerikleri özgün olacak şekilde ve seo uyumlu olarak yazmalıyız ve içerik üretmeyi belli bir düzende yapmalıyız örnek veriyorum, bir kaç tane yazı yazdıktan sonra bir kaç ay yazı yazmamazlık yapmamalıyız, bloğu ne kadar güncel tutarsak yani ne kadar kısa zamanda ve özgün içerik üretirsek o kadar başarılı oluruz. Blog açmayı düşünen herkese şimdiden başarılar dilerim.