Kişisel blog, düşüncelerimizi paylaştığımız en mükemmel ortamlardan bir tanesidir, sosyal ağ hesaplarımızı bizler yönetsek bile sosyal ağ siteleri tamamen bizim değil örnek veriyorum instagram hesabınız var paylaşımlarınızı çok güzel bir şekilde yapıyorsunuz instagram üzerinden satış bile yapıyor olabilirsiniz fakat bir gün uyandığınızda şöyle bir haberle karşılaşmayacağımızı bilemeyiz ”İnstagram yayın hayatına son vermiştir” tabi bu çok zor olabilecek bir şey yani gerek instagram gerek diğer sosyal ağ siteleri bir anda kapanmaz, eğer öyle bir şey olacak olursa zaten günler öncesinden duyurular yapar. Fakat siz kendinize kişisel blog oluşturup paylaşımlarınızı, tamamen kendinize ait olan bir ortamda paylaşırsanız hesabım kapanacak mı? hesabım çalınacak mı? gibi düşünceleriniz olmaz.

Asıl demek istediğim şu; paylaşımlarınızı ilk önce blog sitenizde yapıp daha sonra sosyal ağ hesaplarınızda paylaşırsanız hem daha çok kitleye ulaşırsınız hemde bloğunuzun yedeğini alarak paylaşımlarınızı isterseniz bir ömür boyu saklayabilirsiniz. Başarılı bir kişisel blog oluşturmak içinse yapmanız gerekenler var. Bunları aşağıda başlıklar halinde yazmaya çalışacağım umarım faydalı olur.

Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak düşündüğünüz kadar zor değil. Sadece doğru kaynaktan takip etmeniz yeterli. Bu konuda benim de severek takip ettiğim blogacmak.com nasıl blog açılır sayfası, size adım adım blog açma aşamalarını anlatmış. Dikkatli bir şekilde takip ederseniz sitenizi kurmak zor olamayacaktır.

Kişisel Blog Tema Seçimi

 Hangi içerik yönetim sistemi olursa olsun yani ister wordpress isterseniz blogspot ile blog  kurun öncelikle yapmanız gereken blog sitenizin kategorisine uygun bir tema seçimi olmalıdır. Eğer bloğunuzu wordpress ile kuracaksanız kesinlikle nereden indirildiği belli olmayan, sağdan soldan ücretsiz bir şekilde aldığınız temalar kullanmayın.

kişisel blog

Eğer ileriye dönük kaliteli bir blog oluşturmak istiyorsanız kesinlikle wordpress teması kurarken ücretli bir tema alın veya blog sitenize uygun bir tema yaptırın.

Tema seçiminiz göze hitap eden, yazı fontu çok karışık olmayan, yazı boyutu çok küçük olmayan ve Fazla karışık olmayan, insanların aradığı bir bilgiyi kolayca bulabileceği bir tema seçmeniz hem okuyucu kitlenizi artıracaktır hemde siz bir blog yazısı yazarken daha çok zevk alarak blog yazarsınız. Temanız mobil cihazlara uyumlu yani responsive uyumlu temalar olsun, açılış hızı iyi olan bir tema olursa ziyaretçilerinizi kaybetmezsiniz sitenize giren bir kişi sonra tekrar geri gelir. Ama temanız çok yavaş açılan bir tema olursa ziyaretçi sayınızda artış değil azalma olacaktır. Hatta bir süre sonra hiç ziyaretçiniz, okuyucunuz kalmayınca bloğunuzu kapatmayı bile düşünürsünüz.

Kişisel Blog Eklenti Seçimi

WordPress eklentilerini, kodlarını veya blogspot alt yapılı siteniz için yine HTML ve CSS kodlarından oluşan eklentileri seçerken dikkat etmeliyiz. WordPress’te bir çok eklenti mevcut aradığınız her şeyle ilgili bir eklenti bulmak neredeyse mümkün, fakat eklenti kurarken ilk dikkat etmemiz gereken şey kuracağımız o eklenti kullandığımız wordpress sürümü ile uyumlu mu? eklentiyi daha önce kullanan olmuş mu? bu bilgilere bakmalıyız, eklentinin puanına bakarak ta eklenti hakkında bilgi sahibi olabiliriz.  Ne kadar çok eklenti kullanırsanız siteniz o kadar çok yavaşlar.

İlginizi Çekebilir ; Wordpres Yorum Yapan Kişiye Maili Gönderen Eklenti

Bloğumuz güzel görünsün diye her eklentiyi kurarsak blog açılış hissedilir şekilde düşecektir. Buda ziyaretçi sayınızda inanılmaz kayıplara neden olabilir, kendinizden düşünün Google’da bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sıradaki siteye girdiniz ama site çok aşırı yavaş açılıyor diyelim bir daha o siteye girer misiniz? Şahsen ben girmemeye özen gösteririm çünkü vakit hepimiz için çok önemli.

Kişisel Blog SEO Ayarlarının Önemi

Blogunuzu oluşturdunuz, yazılarınızı paylaşmaya başladınız ve aradan bir süre geçtikten sonra ziyaretçi sayınızda bir 3 – 5 kişide olsa bir artış olmuyorsa ya yazılarınız sağdan soldan alınma yazılar yani kopyala yapıştır yapıyorsunuz ya seo ayarlarınızı iyi yapmamışsınızdır veya sitenizi yeterince iyi tanıtmamış olabilirsiniz.

SEO ayarlarınızı yaptığınızdan eminseniz ve yazılarınız özgünse yani tamamen sizin tarafından yazılmış başka yerde olmayan yazılar ise ve yine ziyaretçi sayınızda bir artış olmuyorsa yapmanız gereken tek şey sitenizi tanıtan güzel, çok fazla uzun olmayan bir tanıtım yazısı hazırlayarak siteniz ile aynı kategoride yayın yapan diğer sitelerde ücretli olarak sitenizin tanıtım yazısını yayınlatmak olacaktır. Daha önceki bir yazımda Blog tanıtımında en etkili yöntem tanıtım yazısı başlıklı yazımda tanıtım yazısının ne kadar etkili olduğunu anlatmıştım.

Kişisel Blog Güvenlik Ayarları

WordPress veya blogspot kullanmanız hiç fark etmez öncelikle sitenizin güvenliği için ilk yapmanız gereken şey güçlü bir şifre oluşturmaktır. WordPress güvenlik açısından % 100 güvenli olan bir sistem değildir o yüzden çok dikkat etmeniz gerekir yukarıda da bahsettiğim gibi bilmediğiniz eklentileri kesinlikle kurmamanız gerekir. Eğer blogspot kullanıyorsanız yine her kodu sitenize eklememeniz gerekir. Telefon numaranızı gmail hesabınıza mutlaka tanımlayın ve iki adımda doğrulamayı aktif hale getirin. Ayrıca daha önce Blogger güvenliği için neler yapılabilir başlıklı yazdım da bu konu hakkında biraz daha detaylı bilgiler paylaşmıştım.

 İlginizi Çekebilir : Blog sitenizin başarılı hale gelmesini sağlayacak ipuçları

 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.