İzlediğim Filmler

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Filmi İle İlgili Düşüncülerim

Rüzgarı dizginleyen çocuk filmini netfilx film izleme sitesinin tavsiyesi üzerine izledim. Netfilx hesabıma girdiğimde sitenin giriş sayfasında olan bir filmdi. Çok güzel anlamlı bir film. Filmi izledikten sonra biraz araştırdım da bu filmin kitabı da varmış. Film yaşanmış bir olaydan uyarlanmış harika bir filmdi diyebilirim.

rüzgarı dizginleyen çocuk
Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Filminin Konusu

Film Afrika’nın bir bölgesinde geçiyor. Yaşamlarını tarlalarına ektikleri yiyecekler ile geçiren bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Filmin başrol oyuncusu william kamkwamba , film william’ın dedesini kaybetmesi ile başlıyor diyebiliriz. William’ın dedesinin vefat etmesinden sonra tarlalar babasına ve amcasına kalıyor. William ortaokula başlıyor. Bir süre sonra ülkedeki kıtlık dolayısıyla okul taksitleri ödenemediği için william okula gidemiyor.

İlginizi Çekebilir : Kaplumbağalarda Uçar Filmini İzledim

Kıtlık o kadar çok etkili oluyor ki ellerinde kalan son yiyecekler köydeki diğer insanlar tarafından yağmalanıyor. Yemekleri günde bir defa yemeye başlıyorlar. Bu arada william ve arkadaşı çöplükten farklı farklı şeyler toplamaya başlıyorlar. william ve arkadaşı bir gün tesadüfen öğretmenini ablası ile birlikte görüyor ve öğretmeninin ve ablasının aşık olduğunu biliyor ve kimseyle paylaşmıyor.

William okula gitmediği için çok üzülüyor ve en azından okulun kütüphanesini kullanabilmek için ablasının sevgilisi yani eski öğretmeni ile konuşup okulun kütüphanesini kullanıp kullanamayacağını soruyor. Öğretmeninden olumsuz cevap aldığında ise sanki ablası ile konuştuğunu, ablası ile sevgili olduklarını başkalarına diyecekmiş gibi biraz tehdit eder gibi konuşarak kütüphaneyi bir şekilde kullanmaya izin alıyor.

William’ın kütüphaneyi kullanmak istemesinin nedeni ise, daha önce arkadaşı ile birlikte öğretmeninin bisikletinde gördüğü ışığın nasıl yandığını öğrenmek istiyor. Işığın dinamo ile yandığını öğretmeninden öğreniyor ve bunu kendisininde yapması için araştırma yapmak istiyor kütüphaneyi de bu yüzden kullanmak istiyor. Sonunda istediği bilgiye ulaşıyor ve kuyudan su çekebilecek bir enerji üretebileceğini önce arkadaşı ile paylaşıyor ve arkadaşları ile küçük bir deney yapıyorlar.

Her şey düşündüğü gibi ilerliyor. Artık daha büyük bir rüzgar enerjisi yapmak için babasının bisikletine ihtiyacı var. Düşüncelerini ve yaptıkları deneyi babasına gösteriyor fakat babası buna inanmıyor ve kızıyor. William tarlada çalışmaya başlıyor. En sonunda bir şekilde babası ikna oluyor ve oğluna yardım ediyor. Köydeki diğer insanlar ile birlikte çalışarak ve bisikletini vererek el birliği ile rüzgar enerjisini yapıyorlar ve kuyudan su çıkararak yeni tahıl eklemeye başlıyorlar. Daha önce yağmur olmadığı için kuruyan ve çatlayan tarlalar tekrar yeşermeye başlıyor.

william kamkwamba
Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Film Hakkındaki Düşüncelerim.

William yokluklar içinde köyündeki insanlar için, ailesi için elde olmayan imkanlar ile bir şeyler yapmaya çalışıyor ve bunu gerçekten de başarıyor. Oradaki insanlar günde bir defa yemek yerken bizler burada yediklerimizi beğenmiyoruz. Bazen şükretmesini dahi unutabiliyoruz. Oysa oradaki insanları veya dünyadaki diğer ülkelerdeki öyle yaşayan, aç uyuyan insanları düşündükçe halimize şükrediyoruz.

İlginizi Çekebilir : Hapishane Temalı Mükemmel Bir Film; Kelebek – Papillon

Rüzgarı dizginleyen çocuk film sonunda William kamkwamba ile ilgili küçük bilgilendirmeler var. William üniversiteyi bitiriyor ve köyüne daha güçlü rüzgar enerjisi yapıyor. Filmi gerçekten çok beğendim. Eğer bu tür filmleri seviyorsanız, izlediğinizde pişman olmayacağınız bir film bence.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Çok merak ettiğim, acaba sıkılır mıyım diye endişe ettiğim bir filmdi. Sayfada güncel film bilgisi görmek gerçekten biçilmiş kaftan. Zira hiç önizleme yapmadığım filmleri blog arkadaşlarımın yorumları ile izleyip hayran kaldığım çok film ve dizi oldu… Netflixte yeni yayına girmiş , dün denk geldim. Değerli yayın için teşekkür ederim :)

   1. Rüzgarı dizginleyen çocuk
    Filmini merak ettim. Sizin anlatımınızla güzel bir filme benziyor. İlk fırsatta izleyeceğim.

 2. Bu tip filmler tarzım değil ama çok güzel anlatmışsınız, ilgimi çekti. İnceleyeceğim, çok teşekkürler.

 3. Rüzgarı dizginleyen çocuk filmi gerçekten mükemmel filmdi. Bende izledim bu filmi, gerçekten harika anlatmışsınız kaleminize sağlık.

 4. Rüzgarı dizginleyen çocuk filmini bende izledim. Bende çok begendim. Filmi güzel anlatmaşsınız kaleminize sağlıķ teşekkür ederim.

 5. Geçen gün bu filmi burada görünce merak edip dün gece izledim. Film gerçekten çok güzelmiş Gökhan ağabey. Eline sağlık.

 6. Gökhan bey tavsiyeniz üzerine filmi izledim kesinlikle çok güzel gerçekten çok beğendim. Film yorumunuz için teşekkür ederim.

 7. Bir filmin kitabı da var ama kitabı okurken bu kadar duygulanmamıştım. Film gerçekten çok başarılı yapılmış, zaten gerçek yaşamdan alınan bir öykü belki de o yüzden bu kadar güzeldi. Bisikletin kesilip rüzgar gülü yapımında kullanımı ve sonrası gerçekten harikaydı.

  Güzel anlatımın için eline sağlık Gökhan ağabey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu