İzlediğim Filmler

Kaplumbağalarda Uçar Filmini İzledim

Film türlerinde savaş dram türünde olan filmleri daha çok seviyorum. Daha öncede savaş filmleri izlemiştim ama bu izlediğim film diğerlerinden biraz daha farklı, hani film izlerken veya bir kitap okurken içiniz parçalanır ya bu filmde işte tam böyleydi. Bahsettiğim filmin adı Kaplumbağalarda Uçar filmi Amerika ve Irak savaşından bir kaç hafta öncesini anlatan 2004 yılında İran ve Fransa’nın ortak yapımı güzel bir film.

Filmde, içinde yaşadıkları köyden, kamptan başka gidecek yerleri olmayan insanların savaşın gölgesindeki hikâyeler anlatılır. Film genelde çocukların yaşadığı zorlukları, çocukların mayın toplayarak geçimini sağlamaya çalıştığını ve kolları olmayan çocuğun geleceği görmesini anlatıyor.

Film Adının Hikayesi

Kaplumbağalarda Uçar Filmi film adını eski bir Kürt hikâyesinden alır. Hikâye şöyledir: “Göl kenarında yaşayan bir kaplumbağa, çevresindeki kuşları sürekli izler, onlara imrenirmiş. Zaman geçtikçe bu kuşlarla arkadaş olmuş ve duygularını paylaşmış.

Kaplumbağa, yaşadığı gölün diğer tarafına gitmek istiyormuş; ama kendisi de biliyormuş, gidecek olsa bu gezinin bir ömür süreceğini. Kaplumbağa keşke ben de sizin gibi uçabilseydim demiş kuşlara. Kaplumbağanın bu dileğini yerine getirmek isteyen kuşlar, ‘uçabilirsin!’ demişler kaplumbağaya.

İlginizi Çekebilir : Kapıdaki Düşman Filmi İle İlgili Düşüncelerim

Kaplumbağalarda uçar! Bir dal bulan iki kuş, kaplumbağayı karşıya geçirmek için iki yanından tutacakmış. Tek yapman gereken dalı sıkıca ısırmak demişler kaplumbağaya. Kaplumbağa dalı ısırmış ve yükselmiş yükselmişler, uçmuş uçmuşlar ama kaplumbağa korkmuş yükseklerden.Heyecanla bağıracağı an çenesi açılıvermiş kaplumbağanın ve suya düşmüş; yani ait olduğu yere… Kendi yavaş, imkânsız hayatını anlamış, yüksekler için yaratılmadığını, kuşlar gibi olamayacağını…”

Arin’in Trajedisi

Soran, kampın çocuklarına silah kullanmayı kimyasal saldırıya karşı maske kullanmayı öğretir. Arîn bir an önce sınırı geçmek, gitmek istiyordur fakat çocuktan rahatsızdın, onu kampta bırakmak istiyordur. Terk ettiği çocuk mayın tarlasına girer. Soran yanına aldığı mayın toplayıcısı çocuklarla onu kurtarmaya gider. Çocuğun yanına giderken bastığı bir mayın patlar, ayağından yaralanır. Çocuk kurtulmuştur.

Henkov ertesi gün her şeyin biteceği öngörüsünde bulunur. Soran bunu savaşın biteceği biçiminde yorumlar ve köylüye duyurur. ABD, Irak’ı işgal etmiş Saddam devrilmiştir. Halk televizyondan canlı yayında izler olan biteni.

İlginizi Çekebilir : Kara Kitap Filmi İle İlgili Düşüncelerim

Saddam’ın heykelleri de yıkılmıştır. Çocuklardan biri elindeki mayınları satıp Saddam heykelinin kolunu satın alır ve Soran’a getirir. Bir de küçük kırmızı balıklar getirmiştir yanında. Henkov bu kez de Arin’in intihar edeceğini görür, Agrin’i aramaya çıkar. Amerikan işgal kuvvetleri kampa gelmiştir.

Kaplumbağalarda Uçar,  daha önce Sarhoş Atlar Zamanı adlı filmiyle 2000 yılında Cannes’da Altın Kamera ödülünü alan İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi’nin 2004’te çektiği ikinci filmidir. Berlin Uluslararası Film Festivali En iyi istikbali ve barış film ödülü (2005) başta olmak üzere birçok ödülleri alır. 2006’da İran en iyi yabancı film dalında adaylık gösterilir.

Eğer bu türdeki filmleri seviyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Ben Türkçe dublaj olanını izledim. Fakat yorumlarda Türkçe alt yazılı olanların daha iyi olduğuyla ilgili yorumlar vardı.  Kaplumbağalarda Uçar filmini ben çok beğendim. Eminim ki izleyenlerde beğenmişlerdir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. İzlemeye değer görünüyor…Ne sonuç çıkacak merak ettim, Sınırları zorlamak iyi midir yoksa herkes kendi sınırlarını bilerek mi hedeflerini belirlemeli…Saygılar yazılarınızı takipteyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu