İzlediğim Filmler

2020 Yılının En Çok İzlenen Film ve Dizileri

2020 yılının izlenme oranları diğer filmlere oranlara daha iyi olan, adından
daha çok söz ettirmeyi başarmış ve izleyenlerin aklına kazınmış 10 filmi
sizler için derlemeye çalıştım.

1. Eltilerin Savaşı

Eltilerin Savaşı özellikle kadrosuyla gönülleri feth etmeyi başarmış Gupse Özay’ın baş rolünü aldığı bir komedi filmi olarak karşımıza çıkıyor. Biraderi evlendikten sonra yeni eltisi ile karşılıklı yaşamaya başlayan ve iç güdüsel bir kıskançlık sendromuna kapılan Sultan tabiri caizse elinden geleni ardına koymaz ve yeni gelin Gizem’e karşı tüm kozlarını kullanmak için her yolu dener.

2020-yilinin-en-iyi-film-ve-dizileri
Eltilerin Savaşı

Tüm bu hırslara karşı sabırlı kalmaya çalışan Gizem bir süre sonra sabrını ve metanetini kaybeder. Nihayetinde de o beklenen son; savaş başlar.
Gupse Özay’ın harikulade oyunculuğu, çok özgün replikler, başarılı sahneler ve güldüren diyaloglar ile kendine hayran bırakan 2020 yılı yapımı komedi filmi aynı zamanda da 2020 yılının en çok izlenen filmleri listesine girmeyi başarmış ve bunu hak da etmiştir.

Tavsiye Film : Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Filmi

Ana kadroya baktığımızda Gupse Özay, Merve Dizdar, Ferit Aktuğ ve Uraz Kaygılaroğlu gibi başarılı isimleri görünce de aksini düşünmek pek mümkün değildi. Zaten yönetmen koltuğuna baktığımızda da Onur Bilgetay elinden gelenin şüphesiz ki en iyisini ortaya koymuş. İzlemek isteyen herkese iyi seyirler.

2. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Özer Feyzioğlu yönetmenliğinde Mustufa Uslu yapımı olan Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi ise yine 2020 yılında en çok izlenen, hayranlıkla karşılanan filmlerden bir diğeri. Uğur Güneş, Selen Öztürk, Hayat Van Eck gibi başarılı isimlerin baş rolde oynayarak filme taze kan vermeyi başarmış olduklarını da belirtmek gerekir.

2020-yilinin-en-iyi-film-ve-dizileri
Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Film gerek ülkemizde gerek de dünya çapında adını duyurmayı başarmış, ismini ise altın harflerle spor caimasına yazdırmayı başarmış Cep Herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun gerek duygusal gerek ise başarılarla dolu hayat hikayesini konu alıyor. 15 yaşında elde ettiği Dünya Rekoru hikayesiyle kalplere dokunan film devamında azmiyle elde ettiği o zorlu yoldaki tüm başarılarını çok güzel bir şekilde izleyicilere sunmayı başarmış.

Tavsiye Film : Hapishane Temalı Mükemmel Bir Film; Kelebek – Papillon

Özellikle ülkemiz ve dünya genelinde başarılara imza atmış sporcuların adına onları unutturmamak adına böyle filmlerin önemini de vurgulamak gerekir. Başarılı yapımı izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

3. Aman Reis Duymasın

Aman Reis Duymasın bugün hala yayın hayatına devam eden Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin oyuncularının yer aldığı ve aslında aynı konudan yola çıkarak hazırlanmış bir filmdir. Bahadır Özdener ve Berna Aruz tarafından yazılmış senaryonun yönetmenliğini de Onur Tan gerçekleştirmiştir. 2019 yılında sinemada vizyona giren film 2020 yılında ise film platformlarında yerini bulmuş, en çok izlenen filmler arasında da kendine yer bulmuştur.

2020-yilinin-en-iyi-film-ve-dizileri
Aman Reis Duymasın

Konu olarak ise mafya olarak adlandırabileceğimiz Çakırbeyli’nin ekibi bir tatile çıkar. Çıktıkları tatilde kendilerini bekleyen felaketler zincirinden habersiz ekibin tek amaçları bu tatilde biraz dinlenmek ve keyif yapmaktır. Ancak farklı bir mafyaya bulaşan ve devamında da bir türlü karanlık işlerden çıkamayan ekip hiç beklenmedik bir anda beklenmeyen bir olayla polislere yakalanır. Tek kaygılarının ise Reis’in olanlardan haberdar olmaması olan ekip bu işin içerisinden nasıl çıkacaktır, kendilerini neler beklemektedir şeklinde ifade etmesi mümkün bir konu içerisinde rol almaktadır.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde başrol oynayan Reis bu filmde biraz daha arka planda kalmış olsa da filme noktayı koyan oyuncu oluyor diyebiliriz. Diğer tüm oyuncuların her biri ayırt etmeksizin baş rol olmayı başarmış, diziye nazaran filmde biraz daha keyifli ve eğlenceli sahnelerle izleyenleri karşılamaktadır. İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.

4. Enola Homes

2020 yılının en çok izlenen filmlerden biri de özellikle Sherlock Holmes izleyenlerin merakla beklediği Enole Holmes filmi oldu. Annesine düşkün olan Enola Holmes bir anda ortadan kaybolan annesini bulmak isterken annelerini hayatlarından çıkartmış olan abileri Sherlock Holmes ve Mycraft’tan yardım ister. Bu süreci araştırmak ve izleri sürmek üzere işe koyulan Sherlock ve Mycraft bu esnada hem bu süreçle meşgul olmaması hem de eğitimine devam etmesi için Enola Holmes’u yatılı bir okula gönderirler.

2020-yilinin-en-iyi-film-ve-dizileri
Enola Homes

İstemeyerek yatılı okula giden Enola Holmes bu okuldan gizlice kaçar ve kaçtığı ilk yerde Sherlock Holmes ile birlikte işler yapan Lestrade ile karşılaşır. Bu noktadan sonra annesini bulmak için çabalayan Enola Holmes artık aynı zamanda abisiyle de adeta köşe kapmaca oynamaktadır.

Bugün kült bir eser olarak sayabileceğimiz Sherlock Holmes yapıtına çok farklı, yeni ve farklı bir bakış açısı olarak ortaya çıkan Enola Holmes filmi hem Sherlock Holmes özlemini gideren hem de yeni bir dünyaya açılan kapıdan girme fırsatı sunuyor izleyenlere.

Ayrıca Sherlock Holmes rolünü Henry Cavill, Mycroft Holmes’ü Sam Claflin, Enola Holmes’ü ise Millie Bobby Brown canlandırmaktadır.
İzlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

5. Midnight Sky

2020 yılının şüphesiz en çok beklenen filmlerinden biri de Midnight Sky’dı. Hem yönetmen koltuğunda hem de baş rolde yer alan dünyaca ünlü George Clooney Augustine karakteriyle karşımıza çıkmaktadır. Alışılmışın dışında, dikkatli izlenmesi gerektiğini düşündüğüm Midnight Sky başarılı bir bilim kurgu filmi olmuş. Her ne kadar kitaptan esinlenmiş bir film olsa da özgünlüğünü korumayı da başarmıştır.

2020-yilinin-en-iyi-film-ve-dizileri
Midnight Sky

Gökbilimci olan Augustine gökyüzünü inceleyebilmek için dünyanın farklı ve uzak noktalarına giderek araştırmalar yapıyor. Bu esnada araştırma merkezinin tahliye edilmesiyle birlikte hayatına beklenmedik anda bir kız çocuğu da katılıyor. Öte yandan Jüpiter’de yaşam arayan farklı bir ekibin de dünyayla iletişimi kesiliyor ve işler hiç de yolunda gitmiyor. Ancak bu iki ekibin arasındaki bağ beklenenin ve görülenin çok ötesindedir ki bu da filmin sonunda ortaya çıkıyor.

Tavsiye Film : İzlemekten Bıkmadığım Film; The Pianist

George Clooney’e ait en durgun filmlerden biri şüphesiz budur ancak şunu diyebilirim ki başarılı ve bağlantılı bir bilim kurgu filmi olmuş. Zaman ve dünyanın yok oluşu konusuyla birlikte bir insanın içindeki ölümsüz acıyı da çok güzel somutlaştıran, durağan fakat oldukça anlamlı olarak tanımlanması mümkün filmi izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

6. Extraction

2020 yılının başarılı aksiyon filmlerinden birisi de Extraction oldu. Film platformlarında en çok izlenenler listesinde de yerini korumayı başarmış filmin görsel efektlerinden konusuna, konusundan oyuncuların yeteneklerine kadar her şey oldukça özenli başarılıydı.

2020-yilinin-en-iyi-film-ve-dizileri
Extraction

Hintli bir iş adamının oğlununun kaçırılması üzerine çocuğunun kurtulması için Tyler Rake aracılığı ile çocuğunun bulunmasını bekleyen babanın kaygısı ile birlikte hayatta kaybedecek bir şeyi olmayan, ölümden korkmayan, tüm hünerlerini ortaya koyarak hayatta kalmayı başaracağına inanan Tyler’ın amansız mücadelesini konu alıyor film. Şehri silah kaçakçıları, uyuşturucu satıcıları gibi kötülüğe hakim insanlar yönetiyorken Tyler hayatta kalmak, çocuğu kurtarmak ve dönmek zorundadır. Ama unutulmaması gerekir ki kaybedecek bir şeyi olmayan insan tehlikelidir, her şeyi yapabilir. Peki öyle mi oluyor? İzleyip karar vermek gerek.

Dinamiği yüksek, kesintisiz aksiyona sahip, efektler ve seslerle birlikte gerçekçiliği en üst seviyede tutan film gerçekten aldığı izlenme sayılarını hak eden çok başarılı bir film. İzlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

7. Death To 2020

Bilim kurgu dizilerinin en başarılıları arasına girmeyi başarmış Black Mirror’un yaratıcıları tarafından ortaya çıkan Death To 2020 türkçe çevirisiyle Bir Artık 2020 olarak ifade edilebilir. 2020 yılında hiç kimsenin tahmin dahi edemeyeceği felaketleri konu alan belgeselde aslında hem güldüren hem de gerçekleri tüm çıplaklığıyla ortaya koyan yapısı 2020 yılına dair yapılmış en iyi filmlerinden daha doğrusu belgesellerinden biriydi diyebiliriz.

Death To 2020

İzlerken izleyenlere neler yaşadık, neleri hiç beklemedik ve neleri hiç beklemediğimiz şekilde yaşadık dedirten bu film aslında içinde bulunduğumuz süreci yıllar sonra bile tüm gerçekliği ile ortaya koyacak bir yapıt olabilir. Seneler sonra bugünler anlatılırken izletilebilecek en yerinde belgesel olmayı da hak ediyor. Harika yapımcıların harika bir yapıtı. İzlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

8. Sosyal İkilem

Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelmiş olan bilinçsiz ve bağımlılık yapan sosyal medya kullanımını konu alan Sosyal İkilem filminin arka planında Youtube, Facebook gibi şirketlerde görev almış insanların da röportajına yer veren, geniş kapsamlı ve insanları gerçekten nasıl kurup istedikleri şekilde ayarladıklarını anlatan bir film olmuş.

Sosyal İkilem

Amerikan yapımı Sosyal İkilem neredeyiz ve nereye gidiyoruz çizgisini oldukça başarılı şekilde işleyerek insanların hayatlarını nasıl öldürmeyi başardıklarını, insanların çekilmeye başladığı noktada ise nasıl onları yeniden kendi karanlık kuyularına çektiklerini, ufacık anketlerin koskoca hayatlara nasıl işlediğini anlatabilecek daha iyi bir film olamazdı.

Tavsiye Film : Soluksuz İzlenebilecek Mükemmel Bir Bilim Kurgu Filmi; Şifre Çözücü

Sosyal medya ve buna bağlı ortaya çıkan bu bağlılığın hangi noktalara geldiğini, ne kadar büyük olumsuz örnekler oluşturduğunu ve ne denli kötü derecede etkiler oluşturduğunu anlatan Sosyal İkilem gündeme getirilebilecek en iyi film ve sanırım bu nedenle de çok izlenenler listesinde yerini bulmuştur. Özellikle genç neslin izlemesi önerilen fakat yediden yetmişe dediğimiz her kesimin muhakkak zaman ayırması gerektiğini düşündüğüm bir filmdir. Kurgusu sıfır, gerçekliği gerçekten daha gerçek diyebiliriz. İzlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

9. Lost Girls

2020 yılında izlenen filmler arasında yine 2020 yılına ait Lost Girls yani Kayıp Kızlar filmi de var. Amerikan yapımı olan filmde Mari Gilbert’ın aniden kızı kaybolur. Bunun üzerine polislerden yardım isteyen ve bundan hiçbir sonuç alamayan Mari Gilbert kendi imkanlarıyla ve elinde neredeyse hiçbir yönlendirici ipucu olmadan olayları çözmek için uğraşır.

2020-yilinin-en-iyi-film-ve-dizileri
Lost Girls

Bu uğraşların sonucunda Long Island’da çözülmemiş fahişe cinayetlerine ulaşır. Bu konu üzerine yoğunlaşan ve kendi gibi kayıp olan kızların aileleriyle iletişime geçerek bir mesafe kat etmek, kızına kavuşmak umudu taşıyan Mari Gilbert için çok yıpratıcı, korku dolu bir serüven başlar. Polislerin kendisine göre umursamaz ve yetersiz davranmalarına karşı tahammülü kalmayan Mari Gilbert nihayetinde bazı ipuçları bulur ve filmin sonunda çok ilginç olaylar yaşanır.

Amerikan yapımı bu filmin aslında hem nesil hem de sistem eleştirisi barındırdığını söylemek mümkün. Böylesine nice cinayetlerin ve gençlerin hatta insanların dünyadan koparıldığı ve bunların hepsinin karanlıkta öylece kalıp unutulduğunun mesajını vermeye çalışan film oldukça heyecan dolu ve hareketli. Durağanlıktan uzak ve sürükleyici bu filmi izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

10. Da 5 Bloods

Da 5 Bloods ünlü yönetmen Spike Lee’nin ortaya koyduğu 2020 yapımı başarılı filmdir. Çıktığı günden beri izlenen ve oldukça da merak edilen filmin konusu da diğer filmlerden biraz daha ayrılarak hem macera hem de dram içermektedir. Afrika kökenli beş Amerikan asker Vietnam savaşı sonrası şehit olan mangalarının cesedini ve hazineyi bulmak ister. Bu sebeple Vietnam’a geri dönen beş arkadaş hem doğa, hem insanlar hem de tehditlerle baş etmek zorundadır. Zorlu bir yolculuk ve durağansız, hareketli bir yolculukla birlikte çok acı bir gerçekle, Vietnam savaşının sebepleriyle de yüzleşirler.

Da 5 Bloods

Dram konusunda yüksek tınıları olan, akıcı, sürükleyen ve merak uyandıran özel bir film olan Da 5 Bloods ünlü yönetmen Spike Lee tarafından başarıyla yönetilmiş ve altından kalkılmış diyebiliriz.
Film Netflix bünyesinde izleyicilerin karşısına çıkmış ve aynı zamanda Netflix Orijinal yapımıdır. İzlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

2020 Yılının En Çok İzlenen 10 Dizisi

Sizlere 2020 yılının en çok izlenen dizilerinden ve bu dizilerin konularından bahsedip fikir sahibi olmanızı istiyorum.

1. Bir Başkadır

Çıktığı ilk günden beri adından sık sık söz ettiren, sosyal medyada çok fazla gündeme getirilmiş olan Bir Başkadır dizisinden bahsedeceğim. Tek sezon olarak yayın hayatına başlamış ve Netflix yapımı olan Bir Başkadır dizisi günümüzdeki gerçeklere mesaj veren dizilerden bir tanesi.

Bir Başkadır

Bambaşka hayatları ve hayalleri olan bambaşka insanların tek bir ortak noktası olduğu mesajını güden, aslında kimler kimlere yardım ediyorken kimler kimlerin hayatına dokunabiliyor kavramından yola çıkarak ön yargıların acımasızlığı ve yersizliğinin altını çiziyor dizi. İnsanları belli bir şekle ve sınıra bağlı bırakmadan yaşamların zorluğu, hayatın verdiği imkanlar, doğduğun yer gibi imgelerin de bağlantısı oldukça başarılı şekilde izleyicilere sunulmuş. Daha önceki bir yazımda Bir Başkadır dizisinden detaylı olarak bahsetmiştim.

Okuma yazması zayıf köylü bir insan da var dizi de, okumuş ve hatta psikiyatrist olmuş bir insan da. Ve her birinin sorunlar, zorluklar yaşayabileceği, her bireyin yer, eğitim, köken, inanış ayırt etmeden verdiği hayat mücadeleleri olduğunu anlatan oldukça anlamlı bir dizi. Şuan için 2.sezon hakkında bir açıklama gelmiş olmasa da tek sezonla bile oldukça başarılı ve verilmek istenen mesajları en güzel şekilde vermiş olan diziyi izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

2. The Qoueen’s Gambit

Babasının kendilerini terk etmesi üzerine annesinin de intihar etmesiyle birlikte yetimhaneye verilen Beth gittiği yetimhanenin bodrum katında satranç oynayan hademeyi görür ve ilgisini çeker. İlk etapta ilgisiz karşılama gösteren hademe daha sonrasında çok az konuşup çok fazla oynayarak önce satranç oynamayı öğrenir akabinde de tanıdığı bir öğretmene Beth’den bahseder. Bu esnada aynı zamanda yetimhanede dağıtılan sakinleştiricilere karşı bağımlılığı gelişen Beth sürekli bu ilaca ihtiyaç duyar hale gelir ve bu esnada da yetimhaneye gelen bildiri sonucu sakinleştiricilerin verilmesi yasaklanır.

The Qoueen’s Gambit

Satranç konusunda kendini geliştirmeye devam ettiği dönemde evlatlık alınan Beth’in üvey babası soğuk ve donuk bir kişidir. Nihayetinde evi terk eder ve Beth üvey annesiyle birlikte yaşamaya başlar. Zamanla güzel bir hale bürünen ilişkileri onları keyifli zaman geçirmeye teşvik eder. Bu esnada Beth’in sakinleştici bağımlılığı yerini alkol bağımlılığına bırakır. Aynı zamanda çeşitli ve ödüllü turnuvalara katılan, birinciliklerle adını her yere yazdırmayı başaran Beth için çok zorlu bir rakip vardır. Önemli olan bu maçın ne olacağıdır.

Bu kurgu üzerine kurulu tek sozunluk dizi oldukça akıcı ve zekice kurgulanmış diyebilirim. İkinci sezon için açıklama yapan yapımcılar dizinin mini dizi olarak kalacağını, 2.sezonu çekmeyeceklerini ve tek sezon olarak planladıkları şekilde devam edeceğini belirtmişler. İzlemesi kolay bu güzel diziyi izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

3. Ozark

İki çocuk babası olan finans danışmanı Marty bulaştığı bir uyuşturucu patronuna beş yılda 500 milyon dolar aklamak zorunda kalır. Karşılığında ailesini, hayatını kaybedeceğini bilen Marty işleri ilk önce kendi başına çözmek ve bu işten sıyrılmak istese de işler istediği gibi gitmez ve sonunda ailece kendilerini bu batağın içinde bulurlar.

Ozark

Chicago’daki evlerinden ayrılarak Missouri’deki Ozarks’a giden aile için buraya gelmek onlar için bir şey değiştirmemekle birlikte felaketleri de beraberinde getirir. Bu esnada aynı zamanda evliliklerinde de sorun yaşayan Marty bir yandan bu sorunla bir yandan da içinde bulunduğu para aklama zorluklarıyla mücadele etmektedir.

Para aklamak için sahili kullanan Marty kendisini patronlar kadar çevresindeki insanlardan da korumak zorundadır. Zira konunun para olduğu anda herkesin kendisini öldürmeyi dahi tereddüt etmeden gerçekleştireceğini iyi bilmektedir. Tüm bu karmaşanın içinden nasıl çıkacaklar, ne kadar yara alacaklar gibi birçok soru ile karşı karşıya kalıyorsunuz izlerken.

3.sezonluk dizinin 2021 yılı içerisinde 4.sezonu da final sezonu olarak Türkiye’ye verilecek. Oldukça etkileyici, sürükleyici ve güzel bu dizinin başrolünde de Marty karakterine hayat veren Jason Bateman var.
izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

4. La Casada De Papel

Hemen hemen herkesin adını en az bir kez duyduğu, zaman zaman ise sosyal medya platformlarında adından sıkça söz ettirmeyi başarmış İspanyol yapımı La Casa De Papel özellikle 2020 yılının ilgiyle izlenmiş diziler arasında ilk sıralarda yerini almayı başardı.

La Casada De Papel

Profesör kodunu kullanan soygunun planlayıcısı ekibine gözüne kestirdiği çok da kanunlara uygun yaşadığı söylenmeyen fakat zeki ve çevik insanları toplayarak bir ekip kurar. Kurduğu ekiple başta darphane olmak üzere belli soygunlar yaparlar. Bu soygunların zorlukları ve verdikleri kayıpları kalplerine gömmek ve ayakta kalma çabalarını anlatan filmin altında da aslında sistem eleştirisi söz konusu. Sistemi ve düzeni eleştiren dizinin müzikleri ve eylem hareketleri de burada aracı olarak kullanılmaktadır.

5.sezon ile final yapacağını açıklayan La Casa De Papel İspanyol Merkez Bankası soygunu ile yarıda kalmıştı diyebiliriz. 2021 yılında merakla beklenen La Casa De Papel dizisinin finali için henüz net bir tarih verilmiş değil.

Ancak kurgu ve sürükleyicilik konusunda kendine bağlayan dizinin oyuncu ekibi de oldukça donanımlı. Najwa Nimri, Alba Flores, Ursula Corbero başarılı isimleri ağırlamış olan dizinin ilk dönemlerde 2 bölümlük yayımlandığı, İspanya’da pek tutmadığı fakat Netflix bünyesinde izlenme rekorları kırmasıyla devamının çekildiği de belirtilmiştir. Diziyi izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

5. Vis A Vis

Birlikte olduğu evli bir adamın mallarını üstüne geçirerek para aklamaya yardımcı olan Macarena birlikte olduğu adam tarafından yarı yolda bırakılınca yedı yıllık hapis cezasına çarptırılır ve Cruz Del Sur’a gönderilir. Burası yalnızca kadın mahkumların bulunduğu bir ceza evidir. Fakat burada tehlikeli olan bir şey varsa o da diğer kadın mahkumlardır. Özellikle herkesin korktuğu Zulema Zahir hapse girmesine sebep olan soygundan kalan paraları almak ve hapisten kaçmak için kimseyi gözü görmeyen ve bu uğurda her şeyi yapabilecek kadar tehlikeli bir kadındır.

Vis A Vis

Burada herkesin tek amacı artık özgürlüğe kavuşmak değil, özgürlüğe kavuşana dek hayatta kalmaktır. Bu zorlu yolculuğun bazen daha zorlu geçtiği ve bazen de bazıları için ölüm kapanı olduğu anları konu alan dizi özellikle 2020 yılında yayımladığı final sezonu olan Oasis Otel ile izlenme rekorlarına kavuşmuştur.

Tavsiye Film : En İyi Hapishane Filmlerinden Bir tanesi ; Esaretin Bedeli

Son sezonda cezaevinden kurtulmuş olan Macarena ve Zulema Zahir’in Oasis Otel içerisinde karıştığı o karanlık yolculuk konu alınmış ve muhteşem bir finalle sonlanmıştır ki böylesine aksiyon ve kan dolu bir dizinin bu denli duygulandırıcı ve kalbe dokunan gerçekten , tam anlamıyla final yapmış olması da izleyicileri memnun edecek türdendir.
İzlemek isteyenlere keyifli seyirler dilerim.

6. Atiye

Şengül Boybaşın’ın yeniden uyanış adlı kitabından uyarlanan Netflix yapımı Atiye dizisi çok yakından tanıdığımız Beren Saat’in başrol oyunculuğunu oynadığı dizidir. İstanbul’da ailesi ve sevgilisi ile bir hayat süren Atiye’ye bir gün arkeolog Erhan’ın kazı yaptığı yer ile kendisinin bulunduğu yer hakkında bağlantı olduğunu düşünmesiyle başlıyor dizi. Bu konuşma sonucunda hayatı ve özellikle de geçmişi hakkında araştırmalara başlayan Atiye’nin bu yolculuğu oldukça karmaşık bir çıkmazın içine sokar kendisini.

Atiye

Erhan ile birlikte yaptığı araştırmalar Atiye’nin aklında sadece daha fazla soru işareti ve sorgulama merakı sunar. Bunca karmaşanın içerisinde duygusal hayatını da idare etmeye çalışan Atiye bu yolda kendisine yardımcı olabilecek insanlarla da karşılaşır.

Dizide Göbeklitepe’ye yer verilmesi, buradan bahsedilmesi de ülkemizin yeni ortaya çıkan mirasının tanıtımı açısından oldukça önem kazanmıştır.
Bilim kurgu ve gerilim adı altında yayımlanmış diziyi izlemek isterseniz iyi seyirler dilerim.

7. Snowpiecer

2020 yılında Netflix’te yayımlanan ve izlenme rekorları kırmayı başaran bir bilim kurgu olan Snowpiecer’ın 2013 yılında çekilmiş bir de filmi mevcuttur. Dizisi oldukça başarılı çekimlere ve oyunculara sahip.
Konu itibariyle de alışılagelmiş bilim kurgulardan uzak, dünyanın tamamının buzullarla kaplı olmasıyla birlikte hayatta kalmak için tek umut bugünler için tasarlanmış olan bu trendir. Fakat bu trenin her bir vagonu insanların varlık düzeylerine göre belirlenmiştir. Maddiyatı kötü ve sefil bir hayatı olanlar en uç vagonda yokluk, açlık, hastalık ve pislik içinde hayatta kalmaya çalışırken vagonlar ilerledikçe refah seviyesi yükselmektedir.

Snowpiecer

Trenin sahibi Wilford’ı henüz kimsenin görmemiş olması fakat verdiği mesajları ileten Melaine tarafından düzenin sağlanması bir süre sonra bazı dengeleri değiştirmeye ve bozmaya başlar. İşin içerisine karışan hırs ve rakabet duygusu da işleri kızıştırmaktadır. Bu çıkmazın içinden çıkmak için mücadele eden herkes için zorlu bir savaş başlar: Hayatta kalmak savaşı.

2.sezonu 26 Ocak 2021 tarihinde yayımlanacak. Şuan tek sezonu yayımlanan dizinin özellikle çekimleri ve oyuncu kadrosu oldukça başarılı. Alışılmışın çok uzağında yepyeni bir bilim kurgu izlemek isteyenlerin izlemesini tavsiye ederim. İzlemeyi tercih edenlere iyi seyirler dilerim.

8. Ölmek İçin On Üç Sebep

2020 yılının 4.sezon ile birlikte final yapan dizinin final bölümü olması sebebiyle izlenme oranları artmış ve 2020 yılının en çok izlenenler listesine giriş yapmayı da başarmıştır. Farklı ve hayatın içerisinden bir konu ile karşımıza çıkan dizinin temel konusu aslında ergenlerin zorbalık duygusudur. Zorbalığın ve önü alınmayan sapkınlıkların çok ağır sonuçları olabileceği mesajını veren dizi gerçekten izlenmeye değer türden.

Ölmek İçin On Üç Sebep

Okulda yaşadığı zorbalıklara ve tecavüze karşı direnme gücünü yitiren Hannah 13 adet kaset kaydı yaparak intihar eder. Ölümünün ardından söylenen kişilere verilen kasetlerin her birinde ölmesine sebep olan olaylar bulunmaktadır. Ölümüne on üç sebep veren Hannah yaşadığı çıkmazları uzun uzun anlatır. Hannah’nın bu kaydıyla birlikte kirli tüm çarşaflar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar ve bu durum kişiler arasında da çatışmalara ve savaşlara sebep olmaktadır.

Dizinin temel amacının gençler arası zorbalığı durdurmak ve önüne geçmek olduğunu belirten yapımcılar dizinin her bölümüne zorbalık yaşayanlar için başvurmaları adına bir site belirtiyor ve dünyanın her ülkesinde başvuracakları bir kurum bulunmakta. Bu kanallar üzerinden çok fazla iletişime geçip sığınan genç olduğundan bahseden yapımcılar zorbalığın çok adaletsiz ve kaçınılmaz sonlara sebep olduğunu belirttiklerini ve dizideki tek amacın bu sürece olumlu bir katkı sağlamak olduğunu belirtiyor.

Dizinin ilk bölümünden finaldeki son bölümüne kadar aile ve gençlerin ilişkisinden başlayıp, doğru arkadaşlık ve doğru eğitime kadar birçok alanda sosyal mesajlar veren dizi gerçekten çok başarılı ve izlenmeye değer. İzlemek isterseniz eğer iyi seyirler dilerim.

9. The Rain

3 sezondan oluşan Danimarka dizisi olan Bilim Kurgu temasından The Rain’den bahsedeceğim. Ölümcül bir yağmurun başlamasıyla birlikte yağmurun temas ettiği herkesi öldüren ve hayatta çok az insanı bırakan bu faciadan yeraltı tüneline sığınan Rasmus ve Simone burada seneler geçirir. Fakat erzakların tükenmesi ve dünyanın durumuna duydukları meraktan dolayı dışarı çıkmak için hazırlanırlarken başka bir ekiple daha karşı karşıya gelirler. Birbirlerini ilk etapta tehdit olarak gören ancak daha sonra birleşerek hareket etmeye karar veren ekibi oldukça zorlu ve sancılı bir yolculuk beklemektedir.

The Rain

Önce deneyler ve işlemler üzerinde çalışan babalarını arayan Simone ve Rasmus bununla birlikte çok farklı süreçleri ve olaylar örgüsünü de çözmeye başlayacaklar. Rasmus’un yağmurdan etkilenmemesiyle başlayan tuhaflık Simone’nun hafızasında Rasmus’un çocukken sürekli hasta olan ve evde müdahale edilen süreçleri aklına gelir. Bunları hafızasında birleştiren Simone ekiple birlikte olayları durdurmak için elinden gelenin fazlasını yapmaya hazırlanır.

Bu yolculuk da kolay olmayacaktır. Eksilenler, direnemeyenler ve kalanlar… Bu koskoca savaşı kim kazanacak? Gerçekten keyifli ve sürükleyici bir dizi olan The Rain özellikle final bölümünde oldukça başarılı bir iş çıkartmış. İzlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

10. Ragnarok

Norse mitolojisinden esinlenerek hazırlanan Norveç dizisi olan Ragnarok fantastik türde bir dizi olarak izleyenleri karşılıyor.

Norveç’te eriyen buzulların ve kirlilik tarafından zehirlenmelerin ortaya çıktığı bu kasabada insanlar kıyameti yaşamaktadır. Bu etkiden çok fazla etkilenenlerin kendilerine musallat olmuş olan bu efsane kötülüğe karşı gelmeleri ve tabiri caizse ortadan kaldırmaları gerekmektedir.

Ragnarok

Özellikle görsel efektler konusunda son derece başarılı olan Ragnarok insanüstü güçlerle ilgili sahnelerdeki efektlerle izleyenleri kendine hayran bırakmaktadır. Şuan için tek sezon ve 6 bölümden oluşan dizinin 2. Sezonu da 2021 yılında yayımlanacağı duyuruldu.

Genç kadroların ortaya koyduğu başarılı roller ve sürükleyici konunun içerisinde mevsimlere karşı başlatılmış bu mücadelenin özgün konusu da izleyenleri kendine hayran bırakmayı başarmıştır. İzlemek isterseniz eğer iyi seyirler dilerim. Bu yazımda 2020 yılının en çok izlenen filmleri ve dizileri hakkında bilgi amaçlı olarak paylaştım. Diğer film yorumları ile ilgili bilgi almak için izlediğim filmler kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. En çok izlenen diziler gerçekten de bu değeri hak ediyor. Queen’s Gambit bitmese güzel olurmuş. Vis a Vis son sezon pek iyi değil gibigeldi bana. ilk sezondaki o coşku yok pek. Snowpiercer fena distopik. Severek izliyorum.

  1. Teşekkür ederim, aslında senin yorumundan önce de yine bu tema vardı, sonra farklı bir tema kurdum ve düzenlemesini yaparken o arada sen yorum yapmışsın. Daha sonra o tema istediğim gibi olmayınca tekrar bu temaya geri dönüş yaptım.

 2. Bir Başkadır ve The Queen Gambit bu senenin en popüler dizileri bence. Satranç oyununun popülerliği de arttı aynı zamanda :)

 3. Bu listeden izlediklerim olduğu gibi izlemediklerim de var dikkatimi çeken listeyi en kısa zamanda bitiricem.Elinize sağlık.

 4. İçerinde izlediklerim var ama, izlemediklerim de var. İnşallah en yakın zamanda izleyeceğim. Film ve dizi izlemeyi çok seven biri olarak bu içerik benim için gerçekten çok faydalı oldu.

  Çok teşekkür ederim.

 5. pandemide hayat kurtaracak güzel bir liste olmuş hemen izlemeye başlıyorum teşekkür ederim

 6. Midnight Sky hariç neredeyse hepsini izlemişim. Bilgilendirici yazı olmuş teşekkürler.

 7. Bir gazeteci olarak listede yer alan tüm film ve dizilerin neredeyse tamamını izledim. O listede bulunan “Aman Reis Duymasın” adlı film aslında sinema televizyon eğitimi verilen üniversitelerde tez konusu olmalıdır. O kadro ve o bütçe ile bir film ne kadar kötü yapılabilinir?

 8. Buradaki filmlerin bir çoğunu izledim. İçlerinde izlemediklerimde var. İnşallah en yakın zamanda onları da izleyeceğim. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Harika bir liste olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu