İzlediğim Filmler

En İyi Hapishane Filmlerinden Bir tanesi ; Esaretin Bedeli

Başlığa bakınca biraz abartılmış gibi görünse de bence kesinlikle bu türde en iyi filmlerden bir tanesi esaretin bedeli filmidir. Daha önce bir kaç defa izlememe rağmen geçen gün yine izledim ve bir kez daha filme hayran kaldım. Bu benim kendi kişisel düşüncem muhakkak beğenmeyenler olabilir. Esaretin bedeli, hapishaneden kaçış filmleri arasında gerçekten çok güzel bir film. İzlediğim filmler arasında en iyi olanlardan bir tanesi diyebilirim.

Film o kadar güzel mesajlar veriyor ki inanın bana hiç bıkmadan 3 – 4 defa dahi izleyebilirsiniz bence.  Kararlılık, sabır,azim, çaba ve bunların sonunda gelen mükafatını güzel bir şekilde anlatılıyor.  Film çok güzel ama şunu da söylemek istiyorum çünkü filmi izlediğim sitenin altında bazı kişiler başyapıt falan yazmış tabi onlara göre öyledir ama bu filmden çok çok daha güzel filmler var. Ama türünde çok iyi bence yani hapishaneden kaçış filmleri türünde çok başarılı.

Film Hakkında

Banka memuru Andy , eşini ve eşinin aşığını öldürmekle suçlanır ve hapishaneye girer, hapishanede başına bazı kötü olaylar gelir. Hapishanede her şeyi ayarlayabilen ve filmin 2. baş rolünü oynayan kişiyle tanışır ve ondan kendisine küçük bir çekiç getirtmesini ister, çekiç gelir ve herkes o küçük çekiçle sadece taşlara şekil verdiğini düşünürken o geceleri de odasından dışarıya çıkan bir tünel kazar ama tünel kazma işlemlerini filmin sonunda görüyorsunuz ve zaten filme güzellik katan bölümü de aslında burası çünkü seyirciyi güzel bir sürpriz bekliyor.

 

 

Tabi bu arada Andy neredeyse her gün mektup yazarak hapishanedeki kütüphane için destek istiyor, ilk başlarda cevap gelmiyor ama sonradan hapishaneye çok fazla kitap geliyor, hapishanede güzel bir kütüphane yapıyor. Bankacı olduğu için önce gardiyanı vergi borcundan kurtarıyor daha diğer gardiyanları vergi borcundan kurtarıyor. Daha sonrasında ise hapishanenin müdürünün kara parasını aklıyor. Müdür her şeyin yolunda gittiğini düşünüyor ama Andy bu arada yeni bir isimle kendi geleceğini hazırlıyor ve müdürü cezalı duruma düşürüp müdürün bütün parasını da yeni yarattığı kişiye yani kendi hesabına geçiriyor.

Hapishaneden Kaçış

Müdür Andy‘i çağırarak ona ayakkabılarını boyamasını söylüyor. Andy ayakkabıları boyuyor ama ayakkabıları ve müdürün takım elbisesini kendisi giyiyor üzerine de hapishane elbisesini giyip odadan çıkmıyor, hiç kimse ayağındaki boyalı ayakkabılara bakıp ondan şüphelenmiyor. Gök gürültülü ve şiddetli yağmurda hapishaneden kaçmaya başlıyor. Tabi bu arada müdürün işlerini yaptığı belgeleri de yanında alıyor ve hapishaneden, kazdığı tünel sayesinde kaçıyor. Bankadan paraları alıp başka bir ülkeye gidiyor. Andy paraları alıp başka bir ülkeye giderken gardiyan polisler tarafından götürülüyor, polisler müdürün odasına gelirken müdür intihar ediyor.

İzlemenizi tavsiye ederim. Benim düşünceme göre film gerçekten çok güzel fakat yukarıda da söylediğim gibi başyapıt olacak bir film olabilir mi? bu konu tartışılır.  Çünkü bu filmden çok daha güzel filmlerde var. Ama kendi türünde yani hapishaneden kaçış filmleri arasında kesinlikle 1. sıradadır bence. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Imdb puanı olarak en iyi film secilmisti yanlış hatirlamiyorsam. Suan bile hala imdb puani cok yüksek.

  Filmi cok önceden izlemiştim. Hani bir film izlersin üzerinden senelerde geçse dün gibi hatirlarsin iste o filmlerdendi benim için.

  Gökhan abi buna benzer bir de Yeşil Yol filmi vardı sanırım o da güzel izlemeni tavsiye ederim..

  1. Evet en iyi film seçilmiş bir film, günümüzde de bunu koruyor.
   Yeşil yol filmini bir defa izledim fakat yarısına kadar izlemiştim. Yeşil yol filmi de çok güzel bir filmdi gerçekten, boş vaktim olduğunda yeşil yol filminin tamamını tekrar izleyeceğim inşallah.
   Tavsiyen için teşekkür ederim kardeşim.

 2. Bu film, usta yazar Stephen King ‘in romanından sinema’ya uyarlanmıştır. Aynı şekilde buna benzer bir film olan Yeşil Yol filmide Stephen King’in romanından sinema’ya uyarlanmıştır. Stephen King’in kitaplarından beyaz perdeye taşınan; “O”, “Öldüren Sis”, “Mahşer” gibi bir çok film var. Ve tamamı bir çok dalda oscar ödülü aldı. Yani uzun lafın kısası; Stephen King efsane.

  1. Evet, aslında bende yazıda belirtecektim fakat unuttum sanırım. Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim Mustafa.

 3. Çok beğendiklerimden biridir bir kaç kez izledim yine denk gelsem izlerim :)

 4. Hapishane filmlerini seviyorsan prison break dizisine başlamanı öneririm. Ayrıca 1963 yapımı büyük kaçış ve 1973 yapımı papillon filmleri de oldukça kaliteli filmlerdir. Tabi bana göre :)

  1. Prison Break’ı çok duydum ama izleme fırsatım hiç olmadı, diğer filmleri ise ilk defa duydum. Tavsiyeler için teşekkür ederim. İnşallah boş vaktimde izleyeceğim. :)

 5. 20 yıla merdiven dayamış bir film olmasına rağmen zirveden inmiyor. Titanic filmini de unutmamak lazım.

  1. Kesinlikle, Titanic filmini de bir kaç defa izledim, yine olsa hiç bıkmadan izleyebilirim.

 6. Bu film hapishane değil bence Özgürlük filmi yani hayatımın en güzel filmlerinin ilk başında gelir.
  Ne zaman izlesem aynı ilk günki hisse kapılırım.

  1. Film gerçekten çok güzel ve evet haklısın kardeşim Özgürlük filmi aslında, mahkum olan bir kişinin özgürlüğüne nasıl kavuştuğunu anlatıyor. Ama film hapishane de geçtiği için böyle bir başlık atmıştım :)

 7. bir bu film bir de Papillon filmi hapishane temalı filmler içinde favori filmlerim.

  1. Dün gece papillon kelebek filmini izledim gerçekten mükemmel bir filmdi, hatta filmle ilgili yorumumu bile yazdım. Saat 14:00’da yayınlanacak. Hocam bu tür film tavsiyeleriniz varsa, tavsiyelerinizi alabilirim.

 8. O küçücük kazmayla ve sabırla oradan kaçmak gerçekten çok etkileyiciydi.Giderken müdürü de hakettiği yere göndertti.Tabii etme bulma dünyası çok güzel işlenmiş bir film.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu