Başlığa bakınca biraz abartılmış gibi görünse de bence kesinlikle bu türde en iyi filmlerden bir tanesi esaretin bedeli filmidir. Daha önce bir kaç defa izlememe rağmen geçen gün yine izledim ve bir kez daha filme hayran kaldım. Bu benim kendi kişisel düşüncem muhakkak beğenmeyenler olabilir. Esaretin bedeli, hapishaneden kaçış filmleri arasında gerçekten çok güzel bir film. İzlediğim filmler arasında en iyi olanlardan bir tanesi diyebilirim.

Film o kadar güzel mesajlar veriyor ki inanın bana hiç bıkmadan 3 – 4 defa dahi izleyebilirsiniz bence.  Kararlılık, sabır,azim, çaba ve bunların sonunda gelen mükafatını güzel bir şekilde anlatılıyor.  Film çok güzel ama şunu da söylemek istiyorum çünkü filmi izlediğim sitenin altında bazı kişiler başyapıt falan yazmış tabi onlara göre öyledir ama bu filmden çok çok daha güzel filmler var. Ama türünde çok iyi bence yani hapishaneden kaçış filmleri türünde çok başarılı.

Film Hakkında

Banka memuru Andy , eşini ve eşinin aşığını öldürmekle suçlanır ve hapishaneye girer, hapishanede başına bazı kötü olaylar gelir. Hapishanede her şeyi ayarlayabilen ve filmin 2. baş rolünü oynayan kişiyle tanışır ve ondan kendisine küçük bir çekiç getirtmesini ister, çekiç gelir ve herkes o küçük çekiçle sadece taşlara şekil verdiğini düşünürken o geceleri de odasından dışarıya çıkan bir tünel kazar ama tünel kazma işlemlerini filmin sonunda görüyorsunuz ve zaten filme güzellik katan bölümü de aslında burası çünkü seyirciyi güzel bir sürpriz bekliyor.

 

 

Tabi bu arada Andy neredeyse her gün mektup yazarak hapishanedeki kütüphane için destek istiyor, ilk başlarda cevap gelmiyor ama sonradan hapishaneye çok fazla kitap geliyor, hapishanede güzel bir kütüphane yapıyor. Bankacı olduğu için önce gardiyanı vergi borcundan kurtarıyor daha diğer gardiyanları vergi borcundan kurtarıyor. Daha sonrasında ise hapishanenin müdürünün kara parasını aklıyor. Müdür her şeyin yolunda gittiğini düşünüyor ama Andy bu arada yeni bir isimle kendi geleceğini hazırlıyor ve müdürü cezalı duruma düşürüp müdürün bütün parasını da yeni yarattığı kişiye yani kendi hesabına geçiriyor.

Hapishaneden Kaçış

Müdür Andy‘i çağırarak ona ayakkabılarını boyamasını söylüyor. Andy ayakkabıları boyuyor ama ayakkabıları ve müdürün takım elbisesini kendisi giyiyor üzerine de hapishane elbisesini giyip odadan çıkmıyor, hiç kimse ayağındaki boyalı ayakkabılara bakıp ondan şüphelenmiyor. Gök gürültülü ve şiddetli yağmurda hapishaneden kaçmaya başlıyor. Tabi bu arada müdürün işlerini yaptığı belgeleri de yanında alıyor ve hapishaneden, kazdığı tünel sayesinde kaçıyor. Bankadan paraları alıp başka bir ülkeye gidiyor. Andy paraları alıp başka bir ülkeye giderken gardiyan polisler tarafından götürülüyor, polisler müdürün odasına gelirken müdür intihar ediyor.

İzlemenizi tavsiye ederim. Benim düşünceme göre film gerçekten çok güzel fakat yukarıda da söylediğim gibi başyapıt olacak bir film olabilir mi? bu konu tartışılır.  Çünkü bu filmden çok daha güzel filmlerde var. Ama kendi türünde yani hapishaneden kaçış filmleri arasında kesinlikle 1. sıradadır bence. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.