Kitap Yorumları

Açlık Oyunları – Suzanne Collins Kitap İncelemesi

Açlık oyunları. Adından sıkça söz ettirmeyi başarmış kitapların yanı sıra filmleri de aynı şekilde en çok izlenenler kategorisine adını yazdırmayı başarmıştır. Bilim Kurgu dalında dahiyane ve derin bir kurgusu olan kitabın en öne çıkan özelliği ve başarısının sebebi de şüphe yoktur ki özgünlüğüdür. Alışılmışın çok dışında ve sürükleyici konusu gerçekten okuyanları ve filmini izleyenleri heyecanlandırmayı başarmıştır. Çünkü her an bir fikriniz oluyor fakat gelişen durumlar ne yazık ki fikrinizden çok uzak oluyor ve bu da elbette merak duygusunu depreştirmeyi, diri tutmayı başarıyor.

Açlık Oyunları Kitabının Konusu

Temelinde de aslında birçok toplumsal mesaj ve tepki mevcut esasında. Zenginlerin fakirlerin sırtından doyması, onların alın terleriyle altın tepsi hayat yaşamaları bunun en basit örneğidir.

Kitabın konusuna gelirsek eğer bilinmeyen bir gelecek kurgusu söz konusu. Zamanın, tarihin verilmediği ancak gelecek zamana ithafen belirlenmiş bir süreç ele alınıyor. İnsanlar Panem’de yaşıyor. Burada belirli mıntıkalar mevcut. Bir dönem baş kaldırma eylemleri sebebiyle ceza alan mıntıkalardan her sene 8 ve 14 yaşları arasında çocuklar toplanıyor ve Açlık Oyunları’na gönderiliyor. Bu etkinliği düzenleyen Capitol’un şüphesiz ki gayesi hem olası bir baş kaldırının önüne geçmek hem de zengin hayatların kan akışını canlı tutmaktır. Tıpkı günümüzde örneklerinin olduğu gibi…

İlginizi Çekebilir : Yılmaz Özdil Mustafa Kemal Kitap Yorumu

Kitabımızın kahramanı olan Katnis Everdeen aslında açlık oyunlarının içerisinde kendisini kardeşini korumak amacıyla bulur. Öyle ki seçmelerde kardeşinin ismi çıkar lakin hem küçük olması, hem bu duruma yüreğinin el vermemesi sebebiyle kardeşinin yerine kendisi katılır. Açlık Oyunları ancak tek bir kişi kalana dek devam eder ve beklenen tüm çocukların mücadele uğruna, hayatta kalmak uğruna savaşması, hepsinin ölmesi. Taaa ki tek bir kişi kalana dek! O da kazanan olacaktır.

Her ne kadar maden patlaması sonucu babasını kaybetmiş olsa da, annesinin duygusal çöküşünden sonra tüm süreci yönetmek için sorumlulukları üstlenmiş olsa da burası fazla zorlu gelir Katnis için. Duygusal bağ, küçük yaşta rakipler ve tek bir kişi dışında herkesin ölecek olması gerçeği onu oldukça zorlar. Bu zorlu koşullar içerisinde aynı zamanda avlanmak, saklanmak ve barınmak da gerekmektedir. Zorlu koşullar da Capitol tarafından, bilgisayar güçleriyle sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Kürk Mantolu Madonna

Kitabın sonu gerçekten hem beklendiği gibi hem de hiç beklenmediği gibi bitiyor diyebilirim. İnsan isterse her şeyi yapabilir, sevgi en büyük silahtır gibi binlerce tematik sonuç çıkartmak mümkün. Ancak gerçekten hayret duygusu içerisinde okunan kitabın hiç unutulmayacak hissiyle son buluşu da yadsınamaz. 2014 yılında Pegasus yayınları tarafından basılan kitabın bugün 2. Ve 3. Kitapları serinin devamı niteliğinde mevcut. Suzanne Collins gerçekten müthiş bir zeka ve kurgu yeteneği ile ortaya harika bir eser bırakmış diyebiliriz.

Kitap mı Daha Güzel Film mi?

Aslında bu çok fazla tartışılan, genelde de kitap seçeneği kazanan bir anketsel soru. Ancak farklı bir açıdan yaklaşarak ikisinin de değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kitap kusursuza yakın ancak filmi de özellikle görsel efektler konusunda müthişti. Gerçekten kitaptaki çoğu ayrıntı hiç atlanmadan tüm inceliğiyle filme aktarılmıştı. Ancak yine de kitabın tadını hiçbir filmin veremeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle her zaman olduğu gibi önce kitabı ardından da filmini tavsiye etmeden geçemeyeceğim.

Açlık Oyunları Kitabının Diğer Serileri

Belki merak eden, almak isteyen olursa diye serinin 2. ve 3. Kitaplarını da eklemek isterim.

 1. Ateşi Yakalamak
 2. Alaycı Kuş

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Açlık oyunları kitabı gerçekten çok güzel bir kitap, kitabı çok güzel yorumlamışsınız elinize sağlık Gökhan bey.

 2. Açlık oyunları kitabını bende okudum gerçekten anlattığınız kadar güzel bir kitap. Açlık oyunları kitabını çok güzel yorumlamışsınız Gökhan bey, elinize sağlık teşekkür ederim.

 3. Açlık Oyunları veya orijinal adıyla The Hungar Games çok önemli bir distopyadır. Distopya kitaplarından oluşturduğum listede kendisine yer vermiştim. Fakat kitap – film konusunda size katılmıyorum. Kitap her zaman bir öndedir. Çünkü daha detaycıdır ve hayal gücünü biraz daha ön plana çıkarır.

  Serinin diğer kitapları birinci kitap kadar iyi diyemem ama seriyi okuyup bitirmek çok önemlidir. Birinci kitaptan alınacak olan keyfin, ikinci ve üçüncü kitaba yansımasını beklemek elbette doğru değil ama o temposundan çok şey kaybetmediğini itiraf etmeliyim. Spoiler vermeden kitabı sanırım böyle açıklamak çok daha mantıklı olacak. :)

  1. Haklısınız, kitap filme göre daha detaycı olduğu için insan hayal gücünü daha iyi kullanıyor.
   Teşekkür ederim.

 4. Açlık oyunları kitabı gerçekten çok güzel bir kitap. Yaklaşık bir yıl önce okumuştum ve çok beğenmiştim. Fakat filmine o kadar iyi diyemicem. Çünkü film bir anda bitiyor, kitabı çok detaylı açıklamışsınız eline sağlık Gökhan ağabey.

 5. Açlık oyunları kitabını okumuştum kitap güzeldi, fakat filmini çok beğenmedim. Kitap yorumunu çok güzel yapmışsınız Gökhan bey. Teşekkür ederim.

 6. Nedense bu kitabı okuduğumda hiç beğenmemiştim, belki de benim tarzım olmadığı için kitaba ısınamadım bilemiyorum. Ama kitapla ilgili yorumlar çok güzeldi ve bende o yorumlara dayanarak okumuştum ama dediğim gibi sanırım benim tarzım olmadığı için ben bir türlü ısınamadım.

  Kitap yorumunuz için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık, okumak isteyipte merak edenler için yol bilgilendirici bir yazı olmuş.

  1. Rica ederim.
   Olabilir, eğer bu türdeki kitapları pek sevmiyorsanız o yüzden beğenememiş olabilirsiniz.

 7. Kitabı bende okudum gerçekten muhteşem bir eser. Kesinlikle tavsiye ederim.

 8. Çok beğenerek izlediğim filmin kitabını bulmakta biraz zorlandım çünkü her yayınevinden alınmaz diye öyle kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu