Kitap Yorumları

Bir Maniniz Yoksa Anneler Size Gelecek – Kitap Yorumu

Ayder Tunç’un şüphesiz en kıymetli kitabıdır diyebilirim Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek kitabı. Geçmişin izlerinden bir film şeridi geçiyor okuyanın gözlerinden. Yeniden kanıyor dizlerimiz sanki ve yeniden adımız çıkıyor sanki istopta…

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek kitabı aslında 1970-1990 ve hatta 2000’li yılların başında çocuk olmuş herkesin hemen hemen tamamında kendi çocukluğunu bulacağı bir kitap. O dönemin reklamlarından, hatta görsellerinden, oyunlarından, dizilerinden, eşyalarından, marketlerinden, komşuluk geleneklerinden şüphesiz ki hiç sekmeden bahsediyor Ayfer Tunç. Çok ciddi bir araştırma ve eksik kapatma çalışması yaptığı aşikar çünkü kitapta çocukluğumuza dair fazla olan her şey var ama eksiği neredeyse hiç yok… Aralara sıkışan o görseller istemsiz bir duygusallığa bırakıyor insanı.

Vs şüphesiz bunca güzel ayrıntının içinde en kendi şahsına münhasır bölüm de arkadaşlıklar hakkında yazılan bölümlerdi diyebilirim. Bugün mumla aradığımız, o dönem ise her mahallede çifter çifter karşılaştığımız o güzel arkadaşlıklar… Hepsine hasret bırakıyor Ayfer Tunç o satırlarla…

Kitabın bir diğer güzel yanı daha var ki, o dönem çocuk olmuş olanlar bugün bu kitabı okurken duygulanıyor belki ama bundan birkaç yıl sonra o dönem çocuk olanlardan çok daha uzak ve farklı çocukluk geçirenler bu kitabı okuyup o dönemin güzelliklerini görebilecek. Evet yaşayamayacak belki ama doya doya okuyabilecek. O kalın kitabın her bir satırı insanı büyüleyen ve içine çeken güce sahip.

Özellikle dönemin meşhur ürünleri, market malzemelerinin de konu olması, dönemi tüm detayıyla incelemiş olması okuru daha bir içine çekiyor ve o dönemleri bilmeyen okurları o dönemde misafir etmeyi başarıyor.
Kitabın kapak tasarımı dahi daha en başından okura kendisini bekleyen yolculuk hakkında derin ve anlamlı bir ip ucu vermeye yetiyor.

Ayfer Tunç bu konuda tek kelimeyle mükemmel bir iş çıkartmış. Eğer okumamış olan varsa muhakkak okumasını tavsiye ederim. O dönemlere dair neredeyse her şeye hakim oluyorsunuz kitap bittiğinde…

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek Yazarının Diğer Kitapları

 • Aziz Bey Hadisesi
 • Yeşil Peri Gecesi
 • Kapak Kızı
 • Suzan Defter
 • Osman
 • Mağara Arkadaşları
 • Aşıklar Delidir Ya Da Yazı Tura
 • Ömür Diyorlar Buna
 • Kırmızı Azap

Okuduğum kitaplardan bazılarını, beğendiklerimi kitap yorumları kategorisinden paylaşıyorum. Eğer diğer kitapları görmek isterseniz kitap yorumları kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Bir maniniz yoksa annemler size gelecek, bu kitabı bende okumuştum gerçekten harika bir kitaptı kitap yorumunuz için teşekkür ederim.

  1. Rica ederim. Evet, Bir maniniz yoksa annemler size gelecek kitabı gerçekten güzeldi. Yani en azından benim öyleydi.

 2. Yazarın bu kitabını okumadım ama diğer kitaplarından bir iki tanesini okumuştum ve anlatım tarzı çok hoşuma gitmişti. Eminim ki bu kitabı da güzeldir. Kitabı çok güzel yorumlamışsınız Gökhan bey, elinize sağlık. Teşekkür ederim.

 3. Bir maniniz yoksa annemler size gelecek kitabı gerçekten çok güzel bir kitap. Ayrıca kitap yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu