Genel

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır ve Nerelerde Kullanılır?

Koronavirüsle mücadele kapsamında geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması hayatın her alanında kullanılıyor. Peki HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? HES kodu nerelerde kullanılır? HES uygulaması indirme… Salgının ardından mobil uygulama ile koronavirüs kontrol ve takibini vatandaşların hizmetine sunan Sağlık Bakanlığı, kontrollü sosyal hayat için “HES kodu” uygulamasını başlattı.

Şehirler arası seyahatlerde, iş yerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılmaya başlanan HES kodu, kısa sürede hayatın tüm alanlarına yayıldı. Dilerseniz Hes kodu nedir konusuyla yazımıza başlayalım. Öncelikle HES kodu nedir sorusuna kısaca cevap vermek istiyorum.

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden, “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanarak ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturuluyor.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde.

HES kodu nedir
HES Kodu Nasıl Alınır?

Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodun hangi kurumla paylaşıldığına ilişkin liste görüntülenebiliyor.

SMS Yöntemi ile HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu ayrıca kısa mesaj ile de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıyor ve 2023’e SMS olarak atılabiliyor.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Nasıl Alınır?

 • e-Devlet üzerindeki bu linke tıklayın: https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-sorgulama
 • Sayfada yer alan HES Koduna ait işlemler alanından HES kodu üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme seçenekleri arasından ihtiyacınız olanı seçin.
 • Yönlendirmeleri takip ederek işlemleri gerçekleştirin.

HES Kodu Nerelerde Kullanılıyor?

Bu çerçevede, 30 Mayıs’ta illere gönderilen genelgeyle şehirler arası toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs) yapılacak seyahatlerde, “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması zorunluluğu getirildi. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar, her türlü biletleme işleminde HES kodu talep etmeye başladı.

Salgın döneminde tedbirlerini artıran Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de sınavlarda görev alacaklardan HES kodu talep etti.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ise 1 Eylül’den itibaren ziyaretçilerin cezaevlerine HES koduyla giriş yapmalarını kararlaştırdı.

İlginizi Çekebilir : Corona Virüs Nedir? Nasıl Bulaşır? Ekonomiye Etkileri Nelerdir?

İl Umumi Hıfzıssıha Kurulları da koronavirüs tedbirleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu uygulamasının kullanılmasına karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile HES uygulaması üzerinden özel bir yazılım hazırlayarak okullarda yaşanabilecek sağlık problemlerinin takibine başladı. HES kodları dikkate alınarak okulda bir kişide sağlık problemi olduğunda okul yöneticilerinin telefonuna otomatik olarak SMS gönderecek sistem, gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınmasını sağlıyor.

Son olarak şehir içi toplu ulaşımda ve konaklama tesislerinde de HES kodu zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda, başta belediyeler olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşları, kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı HES uygulaması arasında gerekli entegrasyonları sağlayacak.

Böylece, şehir içi toplu ulaşım araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında da HES koduna göre kişilerin takibi yapılacak. Tüm konaklama tesislerinde müşterilerden istenecek HES kodu da salgınla mücadelede etkin rol oynayacak.

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Tüm yurt içi uçuşlar için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının HES kodu alması zorunludur.
 • Gidiş - dönüş şeklinde bir seyahat planınız varsa HES kodu, dönüş tarihini de kapsamalıdır.
 • 0-2 yaş arasındaki bebekler için HES kodu almaya gerek yoktur.
 • 25 saatten az kalan yolculuklar için HES kodu aracılığıyla sağlık durumunuz kontrol edilir.

HES Kodu Ne Kadar Güvenli mi?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Uçuşla İlgili Merak Edilen Sorular
HES kodum yok, bu seyahatim için bir engel mi?
Evet, eğer HES kodunuz yoksa yurt içinde uçak seyahati yapamazsınız. HES kodunuz olmadan yeni bir uçak bileti satın alamazsınız, biletiniz varsa bile online ya da havalimanında check-in yapamazsınız.
HES kodum yok, HES kodumu nereden alacağım?
HES kodunuzu T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indirerek, SMS ile ya da e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız detaylı yönlendirmeleri takip ederek HES kodunuzu kolayca temin edebilirsiniz.
Satın almış olduğum bir biletim var, HES kodu girişimi nerede yapacağım?
Satın alınmış biletler için HES kodu online check-in esnasında sorulacaktır. Uçuşlarımız online check-in’e uçuş saatinden 48 saat önce açılmaktadır. Uçuşunuz online check-in’e açıldığında HES kodunuzu ilgili alana girebilirsiniz.
Yurt dışından Türkiye'ye seyahat edeceğim, HES kodu almak zorunda mıyım?
Seyahatin başlangıç noktası yurt dışı olan uçuşlarda HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla ilgili güncelleme yapılması durumunda sosyal medya hesaplarımız ve Pegasus İnternet Sitesi üzerinden gerçekleştireceğimiz duyurularımız ile sizleri bilgilendireceğiz.
Yurt dışı uçuşum var, HES kodum seyahat etmem için yeterli mi?
Hayır, değil. HES kodu sadece yurt içi seyahatleriniz için geçerlidir. Farklı bir ülkeye gerçekleştireceğiniz uçuşlar için ilgili ülkenin uçuş şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir.
T.C. vatandaşı değilim. Uçak bileti alırken HES kodu almam gerekiyor mu?
T.C. vatandaşı olmayan yabancı uyruklu misafirlerimizden uçak bileti alırken HES kodu istenmemektedir.
Uçak bileti alırken HES kodu kullanımı güvenli mi?
HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen sistemler üzerinden üretilmektedir ve üretilen HES Kodları ile ilgili sağlık bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı kontrolündedir.
Hangi durumlarda uçuşa kabul edilmeyebilirim?
COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu
Yeterli süreli HES Koduna sahip olmama durumu
Hatalı T.C. Kimlik Numarası ya da pasaport bilgisi girilmesi durumu
Geçerli HES kodu seyahat etmem için yeterli midir?
HES Kodu, Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerden biridir. Seyahatiniz öncesinde havalimanında ateş ölçümü ve hastalık için diğer semptomların gözlenmesi durumunda veya seyahat için gerekli maske kullanımı ve benzeri kurallara uyum sağlamamanız durumunda seyahatinize izin verilmeyebilir.
HES Koduyla ile Merak Edilen Diğer Sorular
18 yaş altı çocuğum için HES kodu nasıl alırım?
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.
18 yaş altı kişiler ailesiz seyahat edebilir mi?
18 yaş altı kişiler yanında vasisi olmadan uçuşlara kabul edilmemektedir.
Yabancılar için HES kodu gerekli mi?
T.C. vatandaşı olmayan yabancı kişiler için HES kodu alma zorunluluğu bulunmamaktadır.
HES kodu yabancılar için geçerli mi?
HES kodu uygulaması yabancı uyruklu kişiler için zorunlu değildir.
Yabancılar için HES kodu nasıl alınır?
Yabancı uyruklu kişiler SMS yöntemi ile HES kodu alabilmektedir.
Telefonunuzun mesaj bölümüne girin.
HES yazın ve aralarda boşluk bırakarak sırasıyla; Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazın.
2023’e SMS gönderin..
65 yaş üstü kişiler seyahat edebilir mi?
Evet, şehirlerarası seyahat edecek olan 65 yaş ve üzeri kişilerin 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi çerçevesinde seyahat izin belgesi almaları gerekmektedir. Seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri misafirler uçuşlara kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilir : Koronavirüs İnsanlara Neler Öğretti?

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır, nerelerde kullanılır ve HES kodu ile ilgili bilgilendirici amaçla hazırladığım yazıdaki bilgileri farklı kaynaklardan yararlanarak hazırladım.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Eline sağlık abi çok ayrıntılı bir yazı olmuş. Bu arada bloguna bayadır giremiyordum yeni tasarıma bayıldım :)

  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Evet yeni tema kurdum, uzun süredir yapmak isteyip bir türlü fırsat bulamamıştım. Sonunda istediğim temayı satın alıp kurdum. :)

 2. HES kodu artık her yer de istenen bir şey, hatta haberde görmüştüm, HES kodunu İstanbul kart ile birleştirmeyenler otobüslere binemeyecek yazıyordu. Bakalım hayırlısı, inşallah şu virüs bir an önce biter.

  HES kodu nedir? Ne işe yarar konusunu çok detaylı ve güzel bir şekilde anlatmışsınız elinize sağlık Gökhan bey. Teşekkür ederim.

 3. HES Kodu, artık herkesin kullanması zorunlu olduğu bir kod. Özellikle de resmi kurumlarda HES Kodu olmadan giriş yapılmıyor. Fakat, daha bir çok kişinin HES kodundan haberi dahi yok.

  HES kodunun ne olduğunu gerçekten çok güzel bir şekilde açıklamaşsınız Gökhan bey, elinize sağlık.

  1. Maalesef evet henüz bir çok kişinin HES kodundan haberi dahi yoktur. Ama zamanla herkes öğrenecek, çünkü hayatımızın bir parçası haline gelecek zamanla.

 4. HES kodundan benimde haberim yoktu. Geçen gün hastaneye girerken PTT’ye girerken istediler o zaman öğrendim ne olduğunu, sonra sizin anlattığınız gibi SMS yoluyla hemen aldım.

  Detaylı anlatımın için teşekkür ederim Gökhan ağabey, eline sağlık.

 5. HES kodu ile ilgili çok detaylı bir yazı olmuş elinize sağlık. HES kodu ile ilgili aklıma takılanların hepsi yazınızda mevcut.

  Teşekkür ederim.

 6. HES kodundan haberim yoktu, uzun zamandır haberde izlemiyorum çünkü bu virüsten dolayı psikolojim bozuldu.
  Geçen gün mecbur kaldım ve şehir dışına çıkmak zorunda kaldım, otobüs terminalinde istediler, SMS yoluyla hemen aldım. HES kodunun ne olduğunu gerçekten çok başarılı açıklamaşsınız Gökhan bey. Teşekkür ederim.

  1. Rica ederim.
   Hes kodu, artık hayatımızın bir parçası haline geldi.
   Bütün resmi kurumlarda hes kodu isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu