Blog İpuçlarıTanıtım

Domain Seçiminin SEO Çalışmalarına Etkisi

Domain, IP adresi yerine kullanılan, belirli kelimeler ile internet sitelerine erişim imkânı sağlayan alan adıdır. Bir web sitesinin temel yapıtaşı olarak adlandırılan. Oluşturulan domainler site içeriklerini ve anahtar kelimeyi ifade eder olması gerekir.

Anahtar Kelime Uygunluğu

Anahtar kelime, içeriğimizin veya sayfamızın var olma sebebidir. Başka bir anlatımla, içeriğimizi özetleyen bir veya birden fazla kelimenin bir araya gelmesidir. Anahtar kelimelerinizi seçerken dikkat etmemiz gereken bir takım unsur var.

Anahtar kelime seçmek için iki türlü yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki daha önce düzenlenmiş olduğunuz internet adresiniz veya makaleniz için anahtar kelime seçimi yapmaktır. Diğer yöntem ise hazırlayacağınız internet adresi veya internet adresinin içeriği için daha önceden anahtar kelime seçmek olacaktır.

Makalelerde anahtar kelime seçilirken dikkat edilmesi gereken olaylardan ilki makalenin hangi konu hakkında bilgi verdiğidir. Anahtar kelime nedir veya nasıl seçilir denildiğinde, yazmış olduğunuz makalelerde anahtar kelime seçmekte zorluk çekiyorsanız anahtar kelime seçimi yapmak üzere araçlar bulunur. Araçlar web adresinize yüklemiş olduğunuz makalenin URL’sini alarak makalede bulunan kelimelerin sıklığını ölçerek kullandığınız sık kelimeleri size sunar. Bu sayede anahtar kelimenizi belirlemek daha basit olacaktır.

Domain Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Domain alma işlemi yaparken seçtiğimiz domain ne kadar kısa ve anlamlı olursa o kadar iyi olacaktır. Seçtiğimiz domainin akılda kalıcı olmasına özen gösterin. Kısa domainler uzun domainlere nazaran daha akılda kalıcı olur. Bu sayede ziyaretçiler herhangi bir arama motorunda arama yapmak yerine sitenizin adresini direk arama çubuğuna yazarak siteye ulaşabilirler. Direk gelen ziyaretçiler tüm arama motorları tarafından daha çok dikkate alınan bir olaydır. Çünkü herhangi bir yardım almadan direk siteye ulaşan ziyaretçiler o sitenin büyük bir site olduğunu ve ziyaretçilerin zihninde kalıcı bir yer sahibi olduğunu düşünür. Böylece sitenizin arama motorlarında üst sıralara gelmesi daha da kolaylaşır.

Öte yandan domain seçimlerinde maximum 3 kelime kullanılmalıdır. Peki arama motorları bu kelimeleri nasıl anlayacak ? Her arama motoru bilgi bankasında bir takım kelimeleri listeler ve domaindeki harfleri önce parçalar sonra tek tek birleştirerek en uygun kelime ile birleştirir. Ve böylece kelimeleri algılamış olur. Seçtiğiniz domainde Türkçe karakterlerin olmamasına özen gösterin. Size tavsiyem domain alırken alacağınız domain de kesinlikle ş,ğ,ç gibi harflerin olmamasına özen gösterin.

Kullanmak Üzere Seçtiğimiz Domain Uzantısı

Domain uzantıları site adreslerini zenginleştirmek için kurulmuştur. Asıl amaçları site içeriklerine göre gruplandırma yapmaktır ancak bilinçsiz web yöneticileri tarafından bu amacın dışına çıkılarak artık sadece bir sembol ifadesinden başka bir anlam içermemektedir.

Kısaca tanınmış domain uzantılarına ve anlamlarına göz atalım ;

com : Ticari kuruluşlar için kullanılır. İngilizce “commercial” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

net : internet ve ağ çalışma alanı olan kuruluşlar içindir.. İngilizce “network” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

org : Dernek ve Organizasyon düzenleyicilerini ifade eder. İngilizce olarak “organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

gov : Devlet kuruluşlarını temsil eder. Türkçe anlamı devlet olan “government” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

edu : Eğitim kuruluşları için kullanılır. Türkçe anlamı eğitim olan “education” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

Domain Alırken Acele Etmeyin.

Eğer SEO açısından kaliteli ve akılda kalıcı alan adı almak istiyorsanız acele etmeyin. Almak istediğiniz alan adını iyice araştırın. Alacağınız alan adı daha önce kullanılmış mı? arama motorları tarafından ve adsense tarafından banlanmış mı? diye mutlaka araştırın. Alan adı sorgulama işlemi yaparak almak istediğiniz alan adının boşta olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

SEO açısından çok kaliteli Türkçe karakter içermeyen bir alan adı bulabilirsiniz. Fakat bulduğunuz alan adı daha önce adsense veya arama motorları tarafından banlanmış ise siz ne kadar kaliteli içerikler üretirseniz üretin, ne kadar seo çalışması yaptırırsanız yaptırın. Siteniz istediğiniz anahtar kelimede yükselmeyecektir. O yüzden alan adı kaydederken mutlaka bunları göz önünde bulundurun.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Güzel bir makale olmuş. Domain adresi seçimi, bir web sayfasının kalitesini artırmak için uygulanması gereken en önemli kriterlerden birisidir. Domain seçerken eğer bir markanız varsa olabildiğince marka isminize ekleme yapmadan jenerik isim alınmasına gayret edilmelidir.
  Sizin de dediğiniz gibi domain adresi ne kadar kısa olursa o kadar akılda kalıcı olur. Ama bazı durumlarda Google vb. arama sonuçlarında çıkabilmek adına uzun domainler tercih edilebilir.
  Her zaman ilk tercih .com uzantısı olmalıdır. Güzel bir domain denk getirirseniz ilerde satmak adına alabilirsiniz :) Değerleneceğini düşündüğünüz bir arsayı satın almak gibi…

  1. Teşekkür ederim.
   Evet kaliteli bir domain kaydederek harika fiyatlara satılabilir.
   .com domain en çok tercih edilen domain uzantılarından.
   Bilgilendirme için bende teşekkür ederim.

 2. Ben de cok önemli oldugunu düsünüyorum akilda kalici olmasi acisindan ilk blogumu düsünmeden alelacele actim ama digerlerinde daha detayli düsündüm 😊

 3. Ben de bu anlattıklarına çok dikkat etmiştim alırken…Çok teşekkürler.

 4. merhaba, ben bir blog açtım ve gerçekten emek veriyorum bana destek olabilir misiniz acaba?

  1. Merhaba
   Blog siteniz hayırlı uğurlu olsun. Sizin için ne yapabilirim. Yani nasıl destek olabilirim? Müsait bir zamanda sitenize bakacağım ve ilgimi çeken yazılarınızı okumaya çalışacağım.
   Blog siteniz tekrar hayırlı uğurlu olsun.
   Başarılar diliyorum.

 5. merhaba, ben bir blog açtım ve gerçekten emek veriyorum bana destek olabilir misiniz acaba??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu