Domain, IP adresi yerine kullanılan, belirli kelimeler ile internet sitelerine erişim imkânı sağlayan alan adıdır. Bir web sitesinin temel yapıtaşı olarak adlandırılan. Oluşturulan domainler site içeriklerini ve anahtar kelimeyi ifade eder olması gerekir.

Anahtar Kelime Uygunluğu

Anahtar kelime, içeriğimizin veya sayfamızın var olma sebebidir. Başka bir anlatımla, içeriğimizi özetleyen bir veya birden fazla kelimenin bir araya gelmesidir. Anahtar kelimelerinizi seçerken dikkat etmemiz gereken bir takım unsur var.

Anahtar kelime seçmek için iki türlü yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki daha önce düzenlenmiş olduğunuz internet adresiniz veya makaleniz için anahtar kelime seçimi yapmaktır. Diğer yöntem ise hazırlayacağınız internet adresi veya internet adresinin içeriği için daha önceden anahtar kelime seçmek olacaktır.

Makalelerde anahtar kelime seçilirken dikkat edilmesi gereken olaylardan ilki makalenin hangi konu hakkında bilgi verdiğidir. Anahtar kelime nedir veya nasıl seçilir denildiğinde, yazmış olduğunuz makalelerde anahtar kelime seçmekte zorluk çekiyorsanız anahtar kelime seçimi yapmak üzere araçlar bulunur. Araçlar web adresinize yüklemiş olduğunuz makalenin URL’sini alarak makalede bulunan kelimelerin sıklığını ölçerek kullandığınız sık kelimeleri size sunar. Bu sayede anahtar kelimenizi belirlemek daha basit olacaktır.

Domain Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Domain alma işlemi yaparken seçtiğimiz domain ne kadar kısa ve anlamlı olursa o kadar iyi olacaktır. Seçtiğimiz domainin akılda kalıcı olmasına özen gösterin. Kısa domainler uzun domainlere nazaran daha akılda kalıcı olur. Bu sayede ziyaretçiler herhangi bir arama motorunda arama yapmak yerine sitenizin adresini direk arama çubuğuna yazarak siteye ulaşabilirler. Direk gelen ziyaretçiler tüm arama motorları tarafından daha çok dikkate alınan bir olaydır. Çünkü herhangi bir yardım almadan direk siteye ulaşan ziyaretçiler o sitenin büyük bir site olduğunu ve ziyaretçilerin zihninde kalıcı bir yer sahibi olduğunu düşünür. Böylece sitenizin arama motorlarında üst sıralara gelmesi daha da kolaylaşır.

Öte yandan domain seçimlerinde maximum 3 kelime kullanılmalıdır. Peki arama motorları bu kelimeleri nasıl anlayacak ? Her arama motoru bilgi bankasında bir takım kelimeleri listeler ve domaindeki harfleri önce parçalar sonra tek tek birleştirerek en uygun kelime ile birleştirir. Ve böylece kelimeleri algılamış olur. Seçtiğiniz domainde Türkçe karakterlerin olmamasına özen gösterin. Size tavsiyem domain alırken alacağınız domain de kesinlikle ş,ğ,ç gibi harflerin olmamasına özen gösterin.

Kullanmak Üzere Seçtiğimiz Domain Uzantısı

Domain uzantıları site adreslerini zenginleştirmek için kurulmuştur. Asıl amaçları site içeriklerine göre gruplandırma yapmaktır ancak bilinçsiz web yöneticileri tarafından bu amacın dışına çıkılarak artık sadece bir sembol ifadesinden başka bir anlam içermemektedir.

Kısaca tanınmış domain uzantılarına ve anlamlarına göz atalım ;

com : Ticari kuruluşlar için kullanılır. İngilizce “commercial” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

net : internet ve ağ çalışma alanı olan kuruluşlar içindir.. İngilizce “network” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

org : Dernek ve Organizasyon düzenleyicilerini ifade eder. İngilizce olarak “organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

gov : Devlet kuruluşlarını temsil eder. Türkçe anlamı devlet olan “government” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

edu : Eğitim kuruluşları için kullanılır. Türkçe anlamı eğitim olan “education” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.

Domain Alırken Acele Etmeyin.

Eğer SEO açısından kaliteli ve akılda kalıcı alan adı almak istiyorsanız acele etmeyin. Almak istediğiniz alan adını iyice araştırın. Alacağınız alan adı daha önce kullanılmış mı? arama motorları tarafından ve adsense tarafından banlanmış mı? diye mutlaka araştırın. Alan adı sorgulama işlemi yaparak almak istediğiniz alan adının boşta olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

SEO açısından çok kaliteli Türkçe karakter içermeyen bir alan adı bulabilirsiniz. Fakat bulduğunuz alan adı daha önce adsense veya arama motorları tarafından banlanmış ise siz ne kadar kaliteli içerikler üretirseniz üretin, ne kadar seo çalışması yaptırırsanız yaptırın. Siteniz istediğiniz anahtar kelimede yükselmeyecektir. O yüzden alan adı kaydederken mutlaka bunları göz önünde bulundurun.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.