Eğer bir blog açıp bilgi ve tecrübelerinizi insanlara paylaşmak istiyorsanız ve nasıl blog açacağınızı bilmiyorsanız öncelikle yapmanız gereken bir Google hesabı açmak sonrasında ise blogger için oluşturulmuş eğitici videoları izleyerek veya bu konudaki kaynakları okuyarak blog sitenizin kurulumu sağlayabilir veya benim teknik konularla uğraşacak zamanım yok derseniz bu konuda güvenebileceğiniz kişilerden ücretli destek alarak bloğunuzu oluşturabilirsiniz. Fakat size tavsiyem eğer bloğunuzu ücretli destek alarak oluşturmuş olsanız bile en azından bazı teknik konularda azda olsa bilginiz olsun.
Örneğin seo uyumlu makale nasıl yazılır, blog sitenizin içeriğini hazırlarken önceki yazılarınıza nasıl link verebilirsiniz veya içeriğinizi oluşturduktan sonra insanlara, oluşturduğunuz içeriği nasıl ulaştırabilirsiniz, sitenizin ziyaretçi kitlesini nasıl artırabilirsiniz en azından bu tür konularda bilgi sahibi olmanızı ve bu konuda seo uzmanları tarafından yazılmış olan makaleleri okumanızı tavsiye ederim.
  
Yukarıda da bahsettiğim gibi blog açmak çok zor bir şey değil, Google hesabı olan ve interneti kullanmasını bilen herkes blog açıp yazmaya başlayabilir. Belki 4×4’lük bir blog açamazsınız ama en azından bilgi ve tecrübelerinizi yazabileceğiniz bir blog oluşturabilirsiniz.
Bloğunuzu blogspot ile açmanız halinde hosting derdiniz de olmayacak çünkü bir Google hesabınız olduğunda yani Google’a üye olduğunuzda Google size 15 GB depolama alanı veriyor.  Diyelim ki 15 GB size yetmedi ücretini ödeyerek daha fazla depolama alanı satın alabilirsiniz. Sonra isterseniz wordpress’e de geçebilirsiniz. Yani kısacası Blogger ve wordpress kullanmak size kalmış önemli eyleme geçmek ve yazmaya başlamak hangi platform olduğu çok ta önemli değil. Bloğunuzu bir şekilde oluşturdunuz diyelim peki sonra ne olacak? başarılı bir bloğunuzun olmasını istiyorsanız sadece yazmak yetmiyor. Başarılı bir blog oluşturmak sabır ve azim gerektirir. Tabi işin bazı püf noktaları da var. Aşağıda, başarılı bir blog oluşturmak için yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

Domain Seçerken Dikkatli Olun

Hangi konularda blog yazacağınızı belirledikten sonra sitenizin içeriğine uygun, insanların kolayca anlayabileceği ve akılda kalıcı olan ve seo çalışmalarında sitenizi ön sıralara getirebilecek bir domain seçmenizi tavsiye ederim. Domain seçerken Türkçe karakterli ( Ğ, Ü, Ö, Ş, Ç ) olmamasına özen gösterin.  Artık bazı domain firmaları Türkçe karakterli domain satışı yapıyor ama Türkçe karakterli bir domain ile  Google’ da ön sıralara geleceğinizi sanmıyorum. O yüzden başarılı bir bloğa sahip olmak istiyorsanız Türkçe karakterli domain seçmemeye özen gösterin. Zaten günümüzde kişisel blogların bir çoğu insanların kendi isimleriyle oluşturuluyor. Tabi domain yani sitenin ismi kişinin kendisine kalmış bir şey.

Hangi Konuda Bilginiz Varsa O Konuda Yazın

Sırf  daha fazla ziyaretçi çekebilmek için her önünüze veya her aklınıza geleni yazmaktan kaçının. Şöyle düşünebilirsiniz; Burası benim kendi kişisel bloğum istediğimi yazabilirim diyebilirsiniz haklısınız blogunzda istediğiniz her konuyu yazabilirsiniz size kimse karışamaz sonuçta orası sizin kendi alanınız. Fakat, bloğunuzun ilerleyen zamanlarda başarılı olmasını istiyorum derseniz sadece bilginiz olduğu konularda yazmanızı tavsiye ederim. İçerik sayınız çok ve karışık olacağına, içerik sayınız az olsun ama bildiğiniz konularda yazılmış içerikler olsun. Ücretli olarak yayınladığınız bumerang vs gibi reklam yazıları tabi ki yayımlayabilirsiniz bunda bir sakınca yok çünkü o içeriğin reklam olduğunu herkes anlar zaten.

İçerik Hazırlarken Seo Uyumlu Olmasına Özen Gösterin.

Oluşturduğunuz bir içeriğin Google aramalarında çıkmasını istiyorsanız öncelikle özgün yazmanız gerekir sonrasında ise yazınızın seo uyumlu olması gerekir.  Nasıl seo uyumlu makale hazırlarım derseniz kısaca şöyle anlatayım; Örnek veriyorum bir içerik hazırlıyorsunuz içerik başlığı bilgisayar nedir olsun bilgisayar nedir konusunda biraz açıklayıcı ve bilgilendirici yazı yazdıktan sonra alt başlıklar oluşturabilirsiniz. Bilgisayarda nasıl çalışır ve bilgisayar hangi parçalardan oluşur. gibi alt başlıklar açabilirsiniz yazı içinde anahtar kelimelere kalın yapabilirsiniz ve o anahtar kelimelerinizle oluşturduğunuz önceki içeriklere link vererek ziyaretçilerinizin önceki yazıya da tıklamasını sağlayabilirsiniz. Seo uyumlu makalenin mantığı kısaca bu şekilde bu konuya burada fazla girmek istemiyorum bir başka yazımda Seo uyumlu makale nasıl yazılır konusunu daha detaylı olarak anlatmak isterim.

Blog Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasına Özen Gösterin

Bildiğiniz gibi artık neredeyse beşikteki bebekte bile akıllı telefon var 🙂 şaka bir yana gerek ülkemizde gerek dünyada akıllı telefon kullanım oranı her geçen gün artıyor.  Sitenize gelen ziyaretçilerin büyük bir bölümü mobil cihazlardan geliyor.  Dolayısıyla siteniz ne kadar mobil uyumlu olursa ziyaretçi kitlenizde o kadar artacaktır. Sitenin açılış hızı, sayfaların yüklenmesi ne kadar hızlı olursa ziyaretçinin sitenizde kalma ve daha sonra sitenize tekrar gelme olasılığı o kadar artar.  Kendinizden düşünün bir siteye mobilden girdiniz sayfalar çok aşırı yavaş açılıyor, aradığınız bir şeyi bulamıyorsunuz o siteye bir daha girer misiniz? Eminim ki bu soruya bir çok kişi ben girmem diyecektir.

Blog Sitenizin Hakkımda ve İletişim Sayfalarının Olmasını Sağlayın

İster kurumsal ister kurumsal olmayan bloglara bakın mutlaka hakkımda ve iletişim sayfalarını görebilirsiniz. Diyelim ki kişisel bir bloğunuz var ve hakkınızda bilgi vermek istemiyorsunuz insanların sizin hakkınızda bilgi sahibi olmasını istemiyorsunuz olabilir sonuçta bu sizin kararınız ama yinede bir hakkımda sayfası oluşturun en azından bloğunuzda hangi konularda yazılar yazacağınızı, neden blog açtığınızı kısada olsa yazmanızı tavsiye ederim. Ama benim düşünceme göre en güzeli kısa da olsa kendiniz hakkında bilgiler vermek ziyaretçiler için daha iyi olur. Çünkü insanlar yazılarını okuduğu kişi hakkında bilgi sahibi olmak isterler.
İletişim sayfası ise kesinlikle olsun, iletişim sayfasında bir iletişim formu olmayabilir ama en azından insanların size ulaşabileceği bir e-posta adresiniz olsun. Yazdığınız bir konu hakkında veya farklı bir konuda sizin fikrinizi almak isteyenler olabilir bu şekilde size mail yoluyla size ulaşabilirler, bazı bloglarda iletişim formu veya mail adresi olmuyor. Onlar şöyle düşünüyor sanırım bir şey sormak isteyen yorum bölümünde de sorabilir. Ama şöyle bir şeyde var bazı bloglarda yorum onaylanmadan hemen yayınlanıyor. O zaman nasıl olacak, belki karşıdaki konuyla ilgisi olmayan farklı bir şey sormak istiyorsa ve herkesin görmesini istemiyorsa nasıl olacak? o yüzden iletişim sayfanızda en azından insanların size ulaşabileceği bir mail adresi olmasını tavsiye ederim.

Sitenizin Reklamını Yaparak İnsanlara Siteniz Hakkında Bilgiler Verin

Yazmaya başladınız yukarıdaki maddeleri iyi veya kötü yapmaya çalışıyorsunuz aradan biraz zamanda geçti diyelim ama hiç ziyaretçiniz yok, kendiniz yazıyor kendiniz okuyorsunuz hemen blog yazmayı bırakırmısınız? yoksa azimle devam mı edersiniz? eğer bu durumdaysanız size tavsiyem kesinlikle blog yazmayı bırakmayın sabır edin. İnanın bana zaman gelecek siteniz çok güzel yerlere gelecek, inanın bana aynı olayı yaşadım ve çok iyi biliyorum. Blog yazmaya başladığım ilk aylar hatta sanırım ilk bir yıl boyunca sadece kendim yazdım kendim okudum günlük 5 – 10 kişinin dışında kimse gelmiyordu ama ben blog yazmayı hiç bir zaman bırakmadım. Çünkü çok kararlıydım ve bugün diyorum ki, iyi ki blog yazmayı bırakmamışım. Yani demek istediğim başınıza böyle bir olay gelirse sakın blog yazmayı bırakmayın, yazmaya devam edin.
Blog Sitenizin Başarılı Hale Gelmesini Sağlayacak İpuçları
Her neyse asıl anlatmak istediğim yarım kaldı. İnsanların blogunuza gelmesini sağlayın. O zamanlar yani ben kendi bloğumu ilk açtığım aylarda bunu pek bilmiyordum sonra bu tür konularda araştırma yaparak ve uygulama yaparak bloğumun ziyaretçi kitlesini artırdım. Sosyal ağ sitelerinde arkadaşlık sitelerinde blog yazdığınızdan insanlara bahsedin. Bloğunuzu sosyal ağlarda paylaşın, hatta gerekirse google adwords reklamları verin veya bana kişisel bloglarda veya sizin blogunuz ile aynı kategoride olan bloglarda bloğunuzun  tanıtım yazısını yazdırın yayınlatın. Blog sitenizin ileride kaliteli bir blog haline gelmesi ve aramalarda daha çok çıkması için yukarıda yazdıklarımı yapabilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.