Blog İpuçlarıKişisel

Blog Yazarlarının Yaptığı Hatalardan Bazıları

Blog yazma oranı her geçen gün artıyor, artık büyük küçük her yaştan insan blog yazıyor. Fakat, okuduğum bazı blog yazılarında bazı hatalar görüyorum. Herkes hata yapabilir. Hatta bende blog yazmaya başladığım ilk zamanlarda bazı hatalar yapıyordum. İlk yazılarıma bakarsanız yaptığım hataları görebilirsiniz. Blog yazmaya ilk başladığım zamanlarda noktalama işaretlerini neredeyse hiç kullanmazdım. Daha doğrusu nerede hangi noktalama işaretini kullanacağımı pek bilmiyordum ve çok umursamıyordum. Noktalama işaretlerinin blog yazıları için çok önemli olduğunu anladım.  Blog yazdıkça ve kitap okudukça bu eksiğimi yavaş yavaş azaltmaya başladım ama yinede biliyorum ki bu konuda çok eksiğim var, inşallah zamanla blog yazdıkça ve kitap okudukça bu eksiğimi daha iyi hale getireceğim.

Hitap Etme Şekli

Özellikle yeni başlayan blog yazarlarının bir çoğu blog yazarken sanki karşısında askerlik arkadaşı varmış gibi veya o yazıyı sadece erkekler okuyacakmış gibi yazıyor  şöyle ki; Blog yazan kişi yazının giriş cümlesinde hey millet, ne haber millet veya selam dostum gibi kelimeler kullanabiliyor.  Yazıyı yazan kişi belki samimi olmak, yazıyı okuyacak olan kişilerle sohbet ediyormuş gibi yazmak istiyor belki ama bu bir çok kişiye göre hem samimiyetsiz hem saygısızlık oluyor. Belki bazı okuyucular bu tür hitap etme şeklini seviyor olabilir ama genele baktığımızda bu tür yazıları bir çok kişi sevmiyordur diye tahmin ediyorum en azından çevremden duyduğum kadarıyla bunu söyleyebiliyorum.  Yani o yüzden blog yazısı yazarken bir kaç kişiyi düşünmekten ziyade geneli düşünerek yazarsak ve hitap etme şeklimizi de ona göre belirlersek daha iyi olacağını düşünüyorum.

Sadece Para Kazanmak İçin Blog Yazanlar

Acaba blog yazarak para kazanabilir miyim veya ne kadar kazanabilirim gibi düşüncelere kapılarak blog açanlar var.  Buradan bu tür düşüncesi olanlara şunu söylemek istiyorum, sadece para kazanmak için yazmayı düşünüyorsanız para kazanabileceğinizi sanmıyorum. Kazansanız bile çok fazla para kazanacağınızı düşünmüyorum  çünkü bir işi sadece para için yaparsanız o işten bir zaman sonra bıkarsınız, internette bunun binlerce örneği var, bir çok kişi sırf para kazanmak uğruna blog açıyor, sonra istediği gibi olmayınca yazmaktan vazgeçiyor ve ortalık çöp blog doluyor.
Veya daha fazla para kazanabilmek uğruna sitenin her yerine sağına, soluna reklamlar koyanlar var, üstelik bazı reklam çeşitleri sayfayı yeniliyor. Siz bir makale okurken aniden sayfa kendini yeniliyor veya karşınıza pop-up şeklinde açılan reklamlar olsa ne yaparsınız? genelde bu tür reklamlar ziyaretçinin o siteden soğumasına neden olabiliyor. En azından benim için öyle, eğer bir sitede bir makale okurken böyle bir durumla karşılaşsam bir daha o siteye girmemeye çalışırım.
Blog yazarak tabi ki para kazanabilirsiniz fakat bunu meslek olarak veya ek iş olarak düşünmeyin, hoby olarak düşünün. Yazılarını kaliteli olursa ve sitenizin tanıtımını yeterince iyi yaptıysanız zaten bir süre sonra firmalar sizi fark edecektir.  O zaman bloğunuzda ücretli olarak tanıtım yazıları yayımlayabilirsiniz. Bu şekilde para kazandırmayan ve insanları rahatsız eden reklamlardan da kurtulmuş olursunuz çünkü o zaman o reklamlara ihtiyacınız kalmaz.  Zaten kişisel blog yazarak o tür sağdan soldan çıkan site içeriğiyle ilgili olmayan reklamlar koyarak para kazanılacağını düşünmüyorum. Muhakkak kazanan vardır ama ben, kazanıyorum diyeni duymadım.

Tanıtım Eksikliği

Blog yazarak, bloğunuzun kısa bir sürede iyi yerlere geleceğini düşünüyorsanız düşüncenizi değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü yanlış düşünüyorsunuz. İstediğiniz kadar özgün yazılar yazın, İstediğiniz kadar noktalama işaretlerine uyun veya istediğiniz kadar seo uyumlu makaleler yazın bloğunuz bir anda çok yüksek yerlere gelmez yani okuyucu kitleniz bir anda artmaz çünkü sizinle aynı içerikleri farklı şekillerde yazan binlerce kişi var. Okuyucu kitleniz bir anda artmaz diyorum çünkü bloğunuz insanlar tarafından bilinmiyor.  Yani bloğunuzu yeterince iyi tanıtmamış olabilirsiniz.

Konuyu pekiştirmek adına küçük bir örnek vermek istiyorum.  Yeni bir sinema filmi veya yeni bir dizi yapıldığında günler hatta aylar öncesinden reklamları yapılıyor, fragmanları yayımlanıyor. Yani o film veya dizi hakkında insanlara bilgi veriliyor. Youtube de bile size o fragmanın 5 saniyesini izletmeden reklamları atla butonu çıkmıyor. Diyeceğim o film hakkında mutlaka kısa da olsa bir bilgimiz oluyor meraktan da olsa bakıyoruz. Filmin vizyona girdiğinde ise film veya dizi izlenme rekorları kırıyor. Ama o filmin tanıtımı hiç yapılmadan yayına verilseydi tabi ki bir anda izlenme rekorları kıramayacaktı.

Blog Yazarlarının Yaptığı Hatalardan Bazıları
Tabi ki size bloğunuzu tanıtmak için bu kadar bütçe harcayın demiyorum ama küçük ücretler karşılığında blogunuzun tanıtımını yapabilirsiniz, tanıtım yazınızı yazarak farklı bloglarda özellikle de kaliteli kişisel bloglar da  tanıtım yazınızı yayınlatabilirsiniz veya sosyal ağ sitelerinde yazılarınızı paylaşarak daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Konuyu Okumadan Veya Konuyla  Alakasız Yorumlar Yapmak

Konuyu okumadan yorum bölümüne geçip sadece kendi bloğunun adresini yazıp çıkmak, inanın bana size hiç bir şey kazandırmaz. Zaten böyle yapanların yorumlarını bir çok blog yazarı yayınlamaz Böyle yapmak yerine önce konuyu okuyup konu hakkında sormak istediğiniz, aklınıza takılan bir şey varsa yorum bölümünde konuyla ilgili düşüncenizi belirtebilirsiniz veya sormak istediklerinizi sorabilirsiniz, eğer soracağınız şey konuyla ilgili değilse iletişim sayfasından o blog yazarına ulaşabilirsiniz.  Zaten site sahibi size ulaşmak isterse her türlü ulaşır, adınıza tıklar Google+ hesabınıza gider oradan da sitenize ulaşabilir ben genelde öyle yapıyorum ama bazı kişiler Google+ profiline blog adreslerini yazmıyor o zamanda o kişinin blog adresine ulaşamıyorum o yüzden profil bilgilerinizde blog adresinizi de yazarsanız size ulaşmak isteyenlere kolaylık yapmış olursunuz.

Türkçe Destekli Yazı Fontlarının Kullanılmaması

Herkes farklı farklı yazı fontları seviyor fakat önemli olan kişiye göre değil insanların okuyabileceği şekilde fontlar kullanmak olmalıdır. Eğer bloğunuzdaki yazı fontları Türkçe karakterleri destekleyen fontlar değilse yazıda karışıklıklar çıkabilir. O yüzden her kesimin okuyabileceği,  okurken insanın gözünü sulandırmayan kolay okunabilen Türkçe bir font kullanmanızı tavsiye ederim. Kendinizden düşünün eğer bir sitede okuduğunuz yazıyı zorla okursanız o bloğa bir daha girer misiniz? Ben girmem. Eğer o yazıyı başka bir sitede bulamazsam o yazıyı kopyalayıp word belgesine yapıştırır o şekilde okurum.
Blog yazarlarının yaptığı hatalardan aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olur. 

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Sadece para kazmak için blog yazanların mantar gibi arttığı bir dönemdeyiz maalesef. Yazıyı okumadan geldim, gördüm, linkimi bıraktım ben kaçıyorum diyen blog yazalarından ben de şikayetçiyim. Sonuçta yazılan her yazıda bir emek var. Oturup sayfalarca da yazmıyoruz. Ortalama 300 kelime okumak çok zor olmamalı diye düşünüyorum. Bu güzel paylaşım için teşekkürler Gökhan.

 2. Gerçekten çok yararlı bilgiler, çok teşekkürler. Twitter'da bile imla kuralları, noktalama işaretleri, cümle düzgünlüğü (aceleden düşük cümle olmasın diye) dikkat ediyorum. Aksi, beni çok rahatsız ediyor.

 3. Çok güzel öneriler. Ben, bana hediye bir blogun sahibi oluyorum. Blog nedir bilmezdim bile. İleti adresim bile benim adıma alınma :)Hele para kazanıldığını bir, iki yıldır duydum, biliyorum. Gerçekten para kazanan var mı? Kimisi çok iddialı konuşuyor. Bunu da bana sorulan sorular nedeniyle sordum.

  Blog, benim için arşiv. Yazılarımın ve malum sadece kendi çektiğim fotoğrafların :)

  1. Kişisel blog yazarak reklamlardan çok çok fazla para kazananlar olduğunu sanmıyorum. Olsa bile çok sayıda değildir diye düşünüyorum.

   Evet blog kişinin kendi arşivi, dijital dünyadaki alanıdır.

 4. Ben sohbetvari yazıyorum az çok biliyorsunuzdur. Kimseye kişisel terbiyesizlik yapmasam da bu şekilde ayıp etmiş mi oluyorum ?

  Tanıtım konusundada zayıfım zaten. Bu konuda da elimden bisey gelmiyor. Yazıyoruz iste ne yapalım. Olduğu kadar

  1. Evet sizin yazılarınızı biliyorum ve bir terbiyesizlikte görmedim. Çünkü okuyucuya samimiyeti hissettirebiliyorsunuz, benim anlatmak istediğim samimiyetsizce hitap edenler olabiliyor bunu anlatmak istemiştim.

   Tanıtım konusunda da dediğim farklı sosyal ağ siteleri kullanarak tanıtım yapabilirsiniz, sizinle aynı türde içerikler paylaşan sosyal ağ sayfalarında yazınızı paylaşmanız dahi gün geçtikçe sitenizin ziyaretçi kitlesini artıracaktır.

  2. İçim rahatladı şimdi. :) Çok teşekkür ederim.

   Paylaşım konusuda sosyal ağ kullanmıyorum malum. Yoksa dediğiniz gibi desteği olacağı kesin. Tekrardan tesekkr ederim.

 5. Çok güzel bir konuya temas etmişsiniz. İlk madde olarak yer verdiğiniz "hitap" konusu milletçe derin yaramız. Adam babası yaşındaki adama sanki asker arkadaşı gibi hitap ediyor. Bu maalesef sosyal medyadan reel hayata da sıçradı artık. :((

 6. Türkçe desteği olmadan yazı fontlarını kullananlar gerçekten çok yanlış bir işe kalkışmışlar. İnsan da ne okuma zevki kalıyor ne bir şey kalıyor. Gökhan abi bilirsin beni en ufak bir şeye takılsam bile sana çekinmeden sorarım ederim. Burada sorun, insanlar tam anlamıyla işe kendilerini vermemelerinde. Bir şeyler yaparken birden en iyisi olmaya çalışırsan, sadece en kötüsüyle yarışta olduğunun farkına varmalısın. Çok güzel ve tatlı bir serzeniş olmuş, teşekkür ederim.

  1. Rica ederim kardeşim.
   Evet çok haklısın zira bir anda en iyi olmaya çalışanlar aynı şekilde bir anda en dibe iniyorlar.

 7. Yine çok güzel bir konuya değinmişsin.Şu hitap,noktalama ve Türkçe imla ve yazım kısmına kesinlikle katılıyorum..

 8. Çok faydalı olmuş. Okuyucularımdan benim blog yazarligimdaki en çok beğendikleri samimi ve akıcı dilim olmuş.

 9. Yazılanların bazılarına katılıyorum bazılarına ise katılmıyorum. Blog yazmak hobi de olabilir, meslek haline de dönüşebilir. Bloggerlığı meslek haline getirmiş ve güzel de para kazanan bir çok blogger tanıyorum. Buna bir örnek, teakolik.com'un sahibi Hamza Şamlıoğlu'dur. Ama biranda yandan fırlayan pop-up reklamlar yerleştirmek insanı okumaktan soğutuyor. Bu tarz reklamlar kazançtan çok kayba yol açabilir. Benim blog yazma amacım da sosyal proje tarzı insanlarla bilgiler paylaşıp faydalı olabilmek, yaşadığım tecrübeleri aktarabilmek. Fakat gelir elde etmeyi amaçlamakta kötü bir şey değil, her şey adabına göre yapılırsa güzel de bir olay bence.

  Yazında kendimin de yaptığı bazı hataları gördüm, üzerine düşüp düzeltmeye çalışacağım. Güzel yazın ve fikirlerin için eline sağlık Gökhan abi 😊

  1. Teşekkür ederim kardeşim.
   Evet Türkiye'de bir kaç kişi vardır belki blog yazarlığını meslek haline getiren. Ama bir çok kişi hobi olarak yazıyor.
   Para kazanmak güzel bir şey ama dediğin gibi adabına göre yapılırsa, yani okuyucuyu rahatsız etmeden. Güzel yorumun ve eklemelerin için tekrar teşekkürler.

 10. Blog yazma şekli ister çok samimi ister resmi olsun ben her iki türün de kaliteli bir üslubu olduğuna inanırım.
  Her kim ne yazarsa yazsın üslubuna dikkat ederim esprinin de kalitesi var bilgiyi öğretmenin de gerçek hayatta insan herkesle istediği gibi konuşabilir mi?
  Sanal alemde de bunu yapmayı unutmamalıyız.

  Herkes blog yazamaz.

  1. Aslında benimde anlatmak istediğim bu; yani burası sanal alem diye hitap ederken dikkat etmeliyiz. Yazıda hitap etme şeklimiz kişiye özel değil, genele göre yapılmalıdır diye düşünüyorum.

 11. Bazen sadece hitaptaki anlamsız ve bayağı duran ifadelerden dolayı bile o bloga bir daha uğramadığım oluyor. Dolayısıyla bence hem yazım hataları hem de hitap en önemli unsurlardan biri.

 12. Öncelikle değerli yazınız için teşekkür ederim. Yeni blog açan ve yazmaya başlayan, ben ve benim gibi arkadaşlar için oldukça güzel bilgiler içeriyor. Benimde eklemek istediğim bir husus var. Evet, para kazanmak isteyebilirsiniz ama ne olursa olsun en azından pop-up reklamlardan kaçınalım arkadaşlar. Böyle bloglara denk gelince, direk kapatıyorum.

  1. Rica ederim.
   Evet pop-up reklamlardan bende nefret ediyorum. Öyle reklamlar olan siteye bir daha giresim gelmiyor açıkçası. Öneriniz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu