Blog yazma oranı her geçen gün artıyor, artık büyük küçük her yaştan insan blog yazıyor. Fakat, okuduğum bazı blog yazılarında bazı hatalar görüyorum. Herkes hata yapabilir. Hatta bende blog yazmaya başladığım ilk zamanlarda bazı hatalar yapıyordum. İlk yazılarıma bakarsanız yaptığım hataları görebilirsiniz. Blog yazmaya ilk başladığım zamanlarda noktalama işaretlerini neredeyse hiç kullanmazdım. Daha doğrusu nerede hangi noktalama işaretini kullanacağımı pek bilmiyordum ve çok umursamıyordum. Noktalama işaretlerinin blog yazıları için çok önemli olduğunu anladım.  Blog yazdıkça ve kitap okudukça bu eksiğimi yavaş yavaş azaltmaya başladım ama yinede biliyorum ki bu konuda çok eksiğim var, inşallah zamanla blog yazdıkça ve kitap okudukça bu eksiğimi daha iyi hale getireceğim.

Hitap Etme Şekli

Özellikle yeni başlayan blog yazarlarının bir çoğu blog yazarken sanki karşısında askerlik arkadaşı varmış gibi veya o yazıyı sadece erkekler okuyacakmış gibi yazıyor  şöyle ki; Blog yazan kişi yazının giriş cümlesinde hey millet, ne haber millet veya selam dostum gibi kelimeler kullanabiliyor.  Yazıyı yazan kişi belki samimi olmak, yazıyı okuyacak olan kişilerle sohbet ediyormuş gibi yazmak istiyor belki ama bu bir çok kişiye göre hem samimiyetsiz hem saygısızlık oluyor. Belki bazı okuyucular bu tür hitap etme şeklini seviyor olabilir ama genele baktığımızda bu tür yazıları bir çok kişi sevmiyordur diye tahmin ediyorum en azından çevremden duyduğum kadarıyla bunu söyleyebiliyorum.  Yani o yüzden blog yazısı yazarken bir kaç kişiyi düşünmekten ziyade geneli düşünerek yazarsak ve hitap etme şeklimizi de ona göre belirlersek daha iyi olacağını düşünüyorum.

Sadece Para Kazanmak İçin Blog Yazanlar

Acaba blog yazarak para kazanabilir miyim veya ne kadar kazanabilirim gibi düşüncelere kapılarak blog açanlar var.  Buradan bu tür düşüncesi olanlara şunu söylemek istiyorum, sadece para kazanmak için yazmayı düşünüyorsanız para kazanabileceğinizi sanmıyorum. Kazansanız bile çok fazla para kazanacağınızı düşünmüyorum  çünkü bir işi sadece para için yaparsanız o işten bir zaman sonra bıkarsınız, internette bunun binlerce örneği var, bir çok kişi sırf para kazanmak uğruna blog açıyor, sonra istediği gibi olmayınca yazmaktan vazgeçiyor ve ortalık çöp blog doluyor.
Veya daha fazla para kazanabilmek uğruna sitenin her yerine sağına, soluna reklamlar koyanlar var, üstelik bazı reklam çeşitleri sayfayı yeniliyor. Siz bir makale okurken aniden sayfa kendini yeniliyor veya karşınıza pop-up şeklinde açılan reklamlar olsa ne yaparsınız? genelde bu tür reklamlar ziyaretçinin o siteden soğumasına neden olabiliyor. En azından benim için öyle, eğer bir sitede bir makale okurken böyle bir durumla karşılaşsam bir daha o siteye girmemeye çalışırım.
Blog yazarak tabi ki para kazanabilirsiniz fakat bunu meslek olarak veya ek iş olarak düşünmeyin, hoby olarak düşünün. Yazılarını kaliteli olursa ve sitenizin tanıtımını yeterince iyi yaptıysanız zaten bir süre sonra firmalar sizi fark edecektir.  O zaman bloğunuzda ücretli olarak tanıtım yazıları yayımlayabilirsiniz. Bu şekilde para kazandırmayan ve insanları rahatsız eden reklamlardan da kurtulmuş olursunuz çünkü o zaman o reklamlara ihtiyacınız kalmaz.  Zaten kişisel blog yazarak o tür sağdan soldan çıkan site içeriğiyle ilgili olmayan reklamlar koyarak para kazanılacağını düşünmüyorum. Muhakkak kazanan vardır ama ben, kazanıyorum diyeni duymadım.

Tanıtım Eksikliği

Blog yazarak, bloğunuzun kısa bir sürede iyi yerlere geleceğini düşünüyorsanız düşüncenizi değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü yanlış düşünüyorsunuz. İstediğiniz kadar özgün yazılar yazın, İstediğiniz kadar noktalama işaretlerine uyun veya istediğiniz kadar seo uyumlu makaleler yazın bloğunuz bir anda çok yüksek yerlere gelmez yani okuyucu kitleniz bir anda artmaz çünkü sizinle aynı içerikleri farklı şekillerde yazan binlerce kişi var. Okuyucu kitleniz bir anda artmaz diyorum çünkü bloğunuz insanlar tarafından bilinmiyor.  Yani bloğunuzu yeterince iyi tanıtmamış olabilirsiniz.

Konuyu pekiştirmek adına küçük bir örnek vermek istiyorum.  Yeni bir sinema filmi veya yeni bir dizi yapıldığında günler hatta aylar öncesinden reklamları yapılıyor, fragmanları yayımlanıyor. Yani o film veya dizi hakkında insanlara bilgi veriliyor. Youtube de bile size o fragmanın 5 saniyesini izletmeden reklamları atla butonu çıkmıyor. Diyeceğim o film hakkında mutlaka kısa da olsa bir bilgimiz oluyor meraktan da olsa bakıyoruz. Filmin vizyona girdiğinde ise film veya dizi izlenme rekorları kırıyor. Ama o filmin tanıtımı hiç yapılmadan yayına verilseydi tabi ki bir anda izlenme rekorları kıramayacaktı.

Blog Yazarlarının Yaptığı Hatalardan Bazıları
Tabi ki size bloğunuzu tanıtmak için bu kadar bütçe harcayın demiyorum ama küçük ücretler karşılığında blogunuzun tanıtımını yapabilirsiniz, tanıtım yazınızı yazarak farklı bloglarda özellikle de kaliteli kişisel bloglar da  tanıtım yazınızı yayınlatabilirsiniz veya sosyal ağ sitelerinde yazılarınızı paylaşarak daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Konuyu Okumadan Veya Konuyla  Alakasız Yorumlar Yapmak

Konuyu okumadan yorum bölümüne geçip sadece kendi bloğunun adresini yazıp çıkmak, inanın bana size hiç bir şey kazandırmaz. Zaten böyle yapanların yorumlarını bir çok blog yazarı yayınlamaz Böyle yapmak yerine önce konuyu okuyup konu hakkında sormak istediğiniz, aklınıza takılan bir şey varsa yorum bölümünde konuyla ilgili düşüncenizi belirtebilirsiniz veya sormak istediklerinizi sorabilirsiniz, eğer soracağınız şey konuyla ilgili değilse iletişim sayfasından o blog yazarına ulaşabilirsiniz.  Zaten site sahibi size ulaşmak isterse her türlü ulaşır, adınıza tıklar Google+ hesabınıza gider oradan da sitenize ulaşabilir ben genelde öyle yapıyorum ama bazı kişiler Google+ profiline blog adreslerini yazmıyor o zamanda o kişinin blog adresine ulaşamıyorum o yüzden profil bilgilerinizde blog adresinizi de yazarsanız size ulaşmak isteyenlere kolaylık yapmış olursunuz.

Türkçe Destekli Yazı Fontlarının Kullanılmaması

Herkes farklı farklı yazı fontları seviyor fakat önemli olan kişiye göre değil insanların okuyabileceği şekilde fontlar kullanmak olmalıdır. Eğer bloğunuzdaki yazı fontları Türkçe karakterleri destekleyen fontlar değilse yazıda karışıklıklar çıkabilir. O yüzden her kesimin okuyabileceği,  okurken insanın gözünü sulandırmayan kolay okunabilen Türkçe bir font kullanmanızı tavsiye ederim. Kendinizden düşünün eğer bir sitede okuduğunuz yazıyı zorla okursanız o bloğa bir daha girer misiniz? Ben girmem. Eğer o yazıyı başka bir sitede bulamazsam o yazıyı kopyalayıp word belgesine yapıştırır o şekilde okurum.
Blog yazarlarının yaptığı hatalardan aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olur. 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.