Blog yazmaya yeni başlayan bir arkadaşımız bana resimdeki e-postayı göndererek Blogger güvenliği için neler yapılmalıdır. Sorusunu sormuş kendisine anlatmamı rica etmiş. Fakat ben de bu konuda sadece o arkadaşa cevap vermek yerine burada yazayım belki bilmeyen arkadaşlar içinde faydalı olur diye düşündüm ve umarım faydalı olur.
 
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Ben güvenlik konusunda çok fazla bilgiye sahip değilim fakat bildiğim kadarını, Blogger güvenliği için neler yaptığımı maddeler halinde elimden geldiği kadar  anlatmaya çalışacağım.
 
*  Daha önce hiç bir haberde ve forum sitelerinde , Blogger altyapısı ile kurulmuş olan sitelerin çökertildiğini duymadım sanırım bunun neden blogger'a gmail hesabınız ile giriş yapmanız , yani gmail hesabınız ne kadar güvenli olursa blogger altyapısı ile kurduğunu sitenizde o kadar güvenli olacaktır diye düşünüyorum o yüzden de gmail hesabınızı açarken güvenlik önlemlerinin önemli olduğunu unutmayalım
 
* Gmail hesabınızın daha güvenli olması için , Gmail hesabınızı açarken kurtarma e-postası belirtmeniz da fayda var. Hatta bununla yetinmeyin bir de telefon numaranızı ekleyebilirsiniz zaten telefon numaranızı eklediğiniz zaman kurtarma e-postası eklemenize gerek yok çünkü diyelim ki şifrenizi unuttunuz gmail açarken belirtmiş olduğunuz telefon numarasına kısa bir kod gelecek ve bu şekilde yeni gmail şifrenizi ayarlayabileceksiniz
 
*  Gmail hesabınızı açarken , şifrenizi karışık, akla gelmeyecek olan bir şifre belirleyebilirsiniz ve şifrenizi oluşturduktan sonra mutlaka bir yere not edin. Ben unutmam demeyin, sonuçta insanız hatırlamayabilirsiniz o yüzden bir yere not etmenizde fayda var.
 
* Bloğunuzu açtınız hayırlı olsun 😉 yazılarınızı yazıyorsunuz  her şey yolunda peki yedek alıyor musunuz veya ne sıklıkla yedek alıyorsunuz bence her ay veya 15 günde bir yedek almanızda fayda var yedek alma işlemi zaten 5 dakikalık iş , daha önce  Blogger Yedek Alma İşlemi 'ni anlatmıştım isteyenler bakabilir.
 
* Blogger panelinize her bulduğunuz kodu yapıştırmayın, sırf siteniz daha iyi olacak diye veya sağda solda gördüğünüz her kodu yapıştırmayın , Blogger gadgetleri güvenli ama , başka yerlerden aldığınız kodun güvenli olduğunu bilmiyorsanız dediğim gibi her kodu  sitenize koymayın. Blogger güvenlik konusunda benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa konu altına yorum yaparak diğer ziyaretçilerinde faydalanmasına katkıda bulunabilir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitmiş Olmalı, Lütfen Tekrar Deneyin.