Bir çok kişinin merak ettiği ve öğrenmek istediği web tasarım hakkında bilgilendirici bir yazı paylaşmak istiyorum. Öncelikle web tasarım konusunda değinmek istiyorum. Web Tasarım denince akla ilk gelen çizimler, renkler, şekiller olabilir. Oysaki web tasarım sadece bunlardan ibaret değildir. Tasarım sadece görünen kısımdır. Her ne kadar artık işin içine javasciprt vs. girmiş ve kodlar da hareketli tasarımların oluşmasında rol oynamaya başlamış olsalarda yine de arka planda hiç de yabana atılmayacak derecede önemli bir mecra vardır ki bu da kodlamadır.

İyi bir web tasarımcısı iseniz, sitenizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir çok konu var. Duyarlı tasarım, estetik, kullanışlılık ve erişilebilirlik gibi kavramlara da dikkat edeceksiniz. responsive web tasarım sitelerinin iyi görünmesine ve telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için özel tasarlanmış anlamına gelen bir tekniktir.

Özellikle de günümüzde web sitelerinin mobil cihazlara karşı uyumlu olması gerçekten çok önemlidir çünkü günümüzde internet kullanımının büyük çoğunluğu artık mobil cihazlardan oluyor bu nedenden dolayıda eğer müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin sitenizde daha rahat gezinmelerini istiyorsanız web sitenizi kesinlikle responsive yani mobil cihazlara duyarlı olarak yaptırmanızda büyük fayda var diyebilirim.

Web Tasarımı Öğrenmenin Yolları

Aslında bu tamamen sizin yeteğinize kalmış bir şey, bazı insanlar deneme yanılma yöntemi ile daha iyi öğrenir, bazı insanlar izleyerek daha iyi öğrenir. Ayrıca web tasarımı öğrenmek için orta seviyede bilgisayar kullanımını bilmek gerekir. Web tasarımını kendiniz öğrenmek harikadır, ancak bir web tasarım kitabı veya çevrimiçi web tasarım eğitimi ile kendinizi de desteklemelisiniz.

Birçok insan, bir kitaptaki web tasarımını öğrenmeyi tercih eder, çünkü bu, ustalaşmaya yakın bir şekilde çalışmanız gereken bir şeydir. İyi bir web tasarımcı olmak için, bir tane web sitesi yapmak yetmez. İyi bir webmaster, her kategoride web sitesi yapmış ve tecrübesi olan kişilerdir. Bir web sitesi yaparak webmaster olunur fakat, iyi bir web tasarımcı olmaz. Eğer bir Google üyeliğiniz varsa Google ile ücretsiz web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Ben bunlarla uğraşmak istemiyorum firmam için veya kendim için kaliteli bir web site tasarımı yaptırmak istiyorum derseniz bunun için biraz bütçe ayırmanız gerekiyor. Sakarya web tasarım bu konuda size yardımcı olabilir. İster firmanız için isterseniz kendiniz için kaliteli web tasarımları yaptırabilirsiniz. Ayrıca sadece web tasarımı değil, yaptırdığınız tasarımın arama motorlarında görülürlüğünü artırmak içinde aynı firma ile çalışabilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Google ile kendi web sitenizi yapabilirsiniz ama tabi ki bir yere kadar. Yani istediğiniz her şeyi Google’ın size sunduğu ücretsiz tasarımlarda yapmanız mümkün değil. Eğer ben kendi web tasarımını kendim yapmak, kendim öğrenmek istiyorum derseniz öncelikle bir alan adı ve hosting almanız gerekecektir. Web tasarımı konusuna başlamadan önce lütfen bu tür kavramları iyi öğrenin.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.