Genel

Web Tasarım Nedir, Web Tasarım Öğrenmenin Yolları

Bir çok kişinin merak ettiği ve öğrenmek istediği web tasarım hakkında bilgilendirici bir yazı paylaşmak istiyorum. Öncelikle web tasarım konusunda değinmek istiyorum. Web Tasarım denince akla ilk gelen çizimler, renkler, şekiller olabilir. Oysaki web tasarım sadece bunlardan ibaret değildir. Tasarım sadece görünen kısımdır. Her ne kadar artık işin içine javasciprt vs. girmiş ve kodlar da hareketli tasarımların oluşmasında rol oynamaya başlamış olsalarda yine de arka planda hiç de yabana atılmayacak derecede önemli bir mecra vardır ki bu da kodlamadır.

İyi bir web tasarımcısı iseniz, sitenizi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir çok konu var. Duyarlı tasarım, estetik, kullanışlılık ve erişilebilirlik gibi kavramlara da dikkat edeceksiniz. responsive web tasarım sitelerinin iyi görünmesine ve telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için özel tasarlanmış anlamına gelen bir tekniktir.

Özellikle de günümüzde web sitelerinin mobil cihazlara karşı uyumlu olması gerçekten çok önemlidir çünkü günümüzde internet kullanımının büyük çoğunluğu artık mobil cihazlardan oluyor bu nedenden dolayıda eğer müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin sitenizde daha rahat gezinmelerini istiyorsanız web sitenizi kesinlikle responsive yani mobil cihazlara duyarlı olarak yaptırmanızda büyük fayda var diyebilirim.

Web Tasarımı Öğrenmenin Yolları

Aslında bu tamamen sizin yeteğinize kalmış bir şey, bazı insanlar deneme yanılma yöntemi ile daha iyi öğrenir, bazı insanlar izleyerek daha iyi öğrenir. Ayrıca web tasarımı öğrenmek için orta seviyede bilgisayar kullanımını bilmek gerekir. Web tasarımını kendiniz öğrenmek harikadır, ancak bir web tasarım kitabı veya çevrimiçi web tasarım eğitimi ile kendinizi de desteklemelisiniz.

Birçok insan, bir kitaptaki web tasarımını öğrenmeyi tercih eder, çünkü bu, ustalaşmaya yakın bir şekilde çalışmanız gereken bir şeydir. İyi bir web tasarımcı olmak için, bir tane web sitesi yapmak yetmez. İyi bir webmaster, her kategoride web sitesi yapmış ve tecrübesi olan kişilerdir. Bir web sitesi yaparak webmaster olunur fakat, iyi bir web tasarımcı olmaz. Eğer bir Google üyeliğiniz varsa Google ile ücretsiz web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Ben bunlarla uğraşmak istemiyorum firmam için veya kendim için kaliteli bir web site tasarımı yaptırmak istiyorum derseniz bunun için biraz bütçe ayırmanız gerekiyor. Sakarya web tasarım bu konuda size yardımcı olabilir. İster firmanız için isterseniz kendiniz için kaliteli web tasarımları yaptırabilirsiniz. Ayrıca sadece web tasarımı değil, yaptırdığınız tasarımın arama motorlarında görülürlüğünü artırmak içinde aynı firma ile çalışabilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Google ile kendi web sitenizi yapabilirsiniz ama tabi ki bir yere kadar. Yani istediğiniz her şeyi Google’ın size sunduğu ücretsiz tasarımlarda yapmanız mümkün değil. Eğer ben kendi web tasarımını kendim yapmak, kendim öğrenmek istiyorum derseniz öncelikle bir alan adı ve hosting almanız gerekecektir. Web tasarımı konusuna başlamadan önce lütfen bu tür kavramları iyi öğrenin.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Very interesting and helpful post, I will surelly use some of your tips if I were to decide to have my domain.
  Regards,
  Flo

 2. Web tasarım işi çok zevkli olsa gerek, kendi elinle bir şeyler oluşturmak, kendine ait bir site sahibi olmak güzeldir mutlaka ama tabi biraz yatkın olmak, istemek gerekir. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

  1. Rica ederim.
   Evet web tasarım gerçekten zevkli fakat bazen HTML kodlarında küçük bir hata olduğunda en baştan her şeyi gözden geçirmeniz gerekebiliyor. Web tasarım zevkli bir o kadarda dikkat gerektiren bir şey.

 3. Web tasarım ustalık isteyen bir iş. Her ne kadar hazır teknik imkanlar bize kolaylik sağlasa da bu konuda uzmanlarla çalışmak en iyisi 😊

 4. Web tasarım özellikle kurumsal firmalar için çok önemli, özellikle de günümüzde. Bu faydalı içerik için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

 5. Bir ara Liselerde bile bölümleri vardı ve herkes geleceğin mesleği gözüyle bakıyordu. Lisede bu bölüme girmek için sıraya geçiyrolardı. Artık günümüzde pek de o beklenilen patlamayı yaratamadı gibi. Akademik eğitimden çok kendi kendine öğrenen, çalışarak öğrenenler daha bir ön plana çıktı.

  Bu arada eline sağlık abi. Sende bu meslek hakkında fikir sahibi olup az çok bir şey yapmak isteyenler için güzel bir kaynak oluşturmuşsun.

  1. Teşekkür ederim Ali.
   Evet haklısın bir aralar herkesin hayaliydi, fakat günümüzde çok fazla önemi kalmadı. Artık isteyen herkes kendi kendine de öğrenebiliyor. Fakat kaliteli bir web sitesine ihtiyaç duyulduğunda bu konudaki kişilere başvurmak gerekiyor bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu