Günümüzde, insanların en yaygın şekilde yaşadığı, istenmeyen ve zorlayıcı psikolojik deneyimlerden biri panik atağıdır.

Panik atağı, zannedilenin aksine, bir hastalık veya psikolojik bir bozukluk değildir. Panik atak, pek çok psikolojik bozukluğa işaret edebilecek bir semptom (belirti, işaret) olarak kabul edilir.

Bunu daha iyi ifade edebilmek için, fiziksel ağrı örneğini kullanabiliriz. Fiziksel bir ağrı, tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez, bir semptom olarak kabul edilir. Hekimler ağrıdan hareketle, pek çok diğer faktörle birlikte, bir hastalığın varlığını anlamaya çalışırlar.

Bir panik atağı, yaygın anksiyete panik bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, ayrılma anksiyetesi bozukluğu gibi bazı psikolojik bozukluklara işaret edebilir.

Panik Atak Nedir?

Panik atak, bir korku ve dehşet nöbeti olarak düşünülebilir. Panik atağı yaşayan kişi, olağanüstü bir korku hissedebilir, ölümle karşı karşıya olduğunu düşünebilir.
Panik atak, kalp çarpıntısı, nefes nefese kalma, boğuluyormuş gibi olma, soluğun kesilmesi, göğüste sıkışma, nabız yükselmesi, baş dönmesi, terleme, titreme gibi yoğun fiziksel belirtilerin bazılarının, yineleyen ve beklenmedik şekilde yaşandığı yoğun korku ve rahatsızlıkla kendini belli eden psikolojik bir deneyimdir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Psikiyatri literatüründe, panik atak yaşadığınıza işaret eden, 13 belirtiden bahsedilir. Bu 13 panik atak
belirtisini şu şekilde sıralayabiliriz

 1. Çarpıntı, kalbin küt küt atması ya da kalbin çarpma hızının artması
 2. Terleme
 3. Titreme ya da sarsılma
 4. Soluğun daraldığı ya da boğuluyor gibi olma duyumu
 5. Soluğun tıkandığını duyumsama
 6. Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma
 7. Bulantı ya da karın ağrısı
 8. Baş dönmesi, ayakta duramama, sersemlik hissi ya da bayılacak gibi olma duyumu
 9. Titreme, üşüme, ürperme ya da ateş basması duyumu
 10. Uyuşmalar
 11. Gerçekdışılık (“derealizasyon“, gerçekdışı olma duyumu) ya da kendine yabancılaşma
  (“depersonalizasyon“, kendinden kopma duyumu
 12. Denetimini yitirme ya da “çıldırma” korkusu
 13. Ölüm korkusu

Psikiyatri literatürüne göre, yukarıda belirtilen 13 maddeden 4’ünü yaşamanız bir panik atak (panik
nöbeti) geçirdiğinize işaret eder.

Panik atakla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Panik Atak Belirtisi linkine tıklayabilirsiniz

Panik Ataktan Sonra Ne Olabilir?

Şayet bir panik atağı yaşarsanız, bu sizin için son derece korku verici olabilir. Deneyiminizle ilgili bir fikrinizin olmaması ayrı bir endişenin tetiklenmesine yol açabilir: Ya aynı şeyi tekrar yaşarsam? Bir panik nöbetinden sonra, tekrar aynı şeyi yaşama endişesi taşımanız ve sürekli kendinizi kontrol etmenize psikiyatride, “beklenti anksiyetesi” adı verilir.

Panik atak yaşadıktan sonra, tekrar aynı durumu yaşamamak veya, tekrar aynı durumu yaşadığınızda onunla başa çıkabilmek için bazı stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu stratejiler arasında, kapalı alanlarda bulunmamak, toplu taşıma araçlarına binmemek, köprülerden geçmemek vb. bulunabilir. Bu duruma ise “agorafobi” debilmektedir.

Panik atak, beklenti anksiyetesi ve agorafobi hayatınızda belirli bir süre yer alıyorsa, ve hayatınızda bazı kısıtlamalara yol açıyorsa, yukarıda bahsedilen anksiyete bozukluklarından birini yaşıyor olabilirsiniz.

Ne Yapabilirsiniz?

Yukarıda bahsedilenleri yaşıyorsanız, yaşadıklarınızın üstesinden gelmek için birkaç seçeneğe sahipsiniz.

Öncelikle, yaşadığınızın psikiyatrik açıdan ne olduğunu netleştirmek için bir psikiyatristlegörüşebilirsiniz. Psikiyatrist, gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra, yaşadığınız deneyimin adını size söyleyebilir, deneyiminize bir tanı koyabilir.

Tanıdan sonra psikiyatrist, muhtemelen bir ilaç tedavisi düzenleyecektir size. Bazı durumlarda ilaç tedavisi olmazsa olmaz bir müdahale yöntemidir. Bununla birlikte, pek çok durumda ilaç tedavisinin yanında psikolojik destek (psikoterapi) de almanız gerekebilir. Bazı durumlarda ise, ilaç tedavisine gerek olmadan, sadece psikoterapi ile de yaşadıkalrınızın üstesinden gelebilrisiniz.

İlaç tedavisi semptomlarınızı ortadan kaldırabilir ve iyileşmenizi sağlayabilir; ancak yaşadıklarınızı anlamanıza yardımcı olmaz. Psikoterapi ise, yaşadıklarınızı anlamanıza ve yaşadıklarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Panik atakla ilgili psikolojik bir destek almak istiyorsanız, ön grüşme ve randevu için Psikolojik Danışman Yusuf Bayalan ile görüşebilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.