Kişisel

Kültürel Değerlerlerimizi Kaybediyoruz

 Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum yazacaklarım tamamen benim kendi düşüncelerim. herkes farklı düşünebilir.  Toplum olarak kültürel değerlerimizi ne kadar koruyoruz  veya korumak için ne yapıyoruz? bence her geçen gün kültürel değerlerimizi kaybediyoruz  bunu anlamak için çevrenize bakmanız yeterli olacaktır, sokakta , dolmuşlarda, hastanelerde ,bankalarda kısacası insanların olduğu her yerde kültürel değerlerimizin yavaş yavaş kaybolduğunu görmeniz mümkündür.

Bizim bir millet olarak bir değerimiz var , ama ne yazık ki toplum olarak kendi değerlerimizi koruyamıyoruz. Eskiden toplu taşıma araçlarında insanlar kendin’den büyüklere yer verirlerdi tabi ki şimdide yer verenler var yani genelleme yapmak istemiyorum , fakat günümüzde bakıyorsunuz dolmuşta genç olan kulağına kulaklığı takıyor pencere kenarına oturuyor ve yaşlı bir insan bindiği zaman görmemezlikten gelebiliyor tabi bu yetiştirilmeden’de  kaynaklanıyor.

Eskiden insanlarda birbirlerine karşı saygı ve sevgi vardı ve buda toplumda huzurun olmasını sağlıyordu fakat şimdi  toplumun büyük bir bölümü mutsuz ,sinirli, borçlu  insanlarda bir lüks yaşam çılgınlığı almış başını gidiyor  durum böyle olunca da gidip bankalardan sırf daha kaliteli elbiseler giyip, daha kaliteli telefonlar kullanayım diye gidip bankalardan ihtiyaç kredileri çekenler oluyor kredinin ödeme günü geldiği zamanda ödeyememe gibi kötü sonuçlar oluyor böyle olunca’da o insan bu durumu ailesine yansıtıyor sadece ailesi’ne değil arkadaşlarına çevresine yansıtarak en küçük bir şeyde insanların kalplerini kırabiliyor.

İnsanlarda hoşgörü neredeyse hiç kalmamış durumda özellikle sosyal medya sitelerinde insanlar olmadık şeyler paylaşıyor  özellikle ülkemizdeki son günlerdeki olaylar  insanları tamamen çileden çıkarmış durumda twitter‘ın kapanması , Youtube‘nin kapanması insanları daha’da çileden çıkarmış durumda insanların ağızlarından çıkan kelimenin neredeyse 7-8 tanesi küfürlü olabiliyor.

 Ben diyorum ki

Milli değerlerimizi koruyalım , insanları  rengi, ırkı,dini,dili her ne olursa olsun her şeyden önce insan olduğu için sevelim ve sevgimizi gösterelim ,büyüklerimize karşı saygılı olalım, bayramlarda hatta sadece bayramlarda değil elimizden geldiği kadar huzur evlerini ziyarette bulunalım oradaki insanları mutlu etmeye çalışalım, unutmayalım ki bir gün bizde yaşlandığımız zaman bizimde ziyaretimize gelecek insanlar olsun daha mutlu ve daha huzurlu bir toplum olmamız dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu