GenelKişisel

İnsanların Düşüncelerine Ne Kadar Saygılıyız

  İnsanları anlamak için ne yapıyoruz? çok sevdiğimiz bir arkadaşımız bizi kıracak bir davranışta bulunduğunda hemen küsüyor muyuz yoksa acaba neden böyle yaptı diye düşünüyor muyuz  bir çok kişi muhtemelen evet düşünüyordur ve karşısındaki insan ile empati kurmaya çalışıyordur ama bir çok kişi var ki bu tür durumlar da veya empati kurmak yerine karşısındaki insana şiddet göstermeye ona  kızmaya alışmış , kendini böyle alıştırmış.
 
Böyle bir yazı yazarak düşüncelerimi belirtmek istedim. Özellikle son günlerde milletvekili seçimleri bittikten sonra bir çok yer de şu haberleri görüyorum; ''Şimdi şu partiye oy verenler bir yerine kına yaksın , şu partiye oy vermeyenler bir yerlerine kına yaksınlar. Veya işte şu parti şunların yüzünden kazanamadı '' Kardeşim bırakın bunları artık ya , herkesin düşüncesine saygı duyun madem ki özgürlük diye bir kavram var , madem ki demokrasi var isteyen istediği yere atsın kimseye karışmayın ve kimseyi kendi düşüncenize göre değiştirmeye çalışmayın, bırakın herkes kendi düşüncesine göre Oy'unu kullansın zaten siz ne derseniz deyin o insan düşüncesinden vazgeçmez kimse kimseyi bildiğinden vazgeçiremez karşınızdaki insan size göre yanlış düşünüyor olabilir ama kendine göre doğru bir düşünce içindedir o zaman karşımdaki insan benim gibi düşünmüyor diye onunla düşman olmak mı gerekiyor kesinlikle hayır. Ama son günlerde gözlemlediğim bir şey var sırf kendi düşüncesinden olmadığı için birbirine düşman olanlar hatta karşısındaki insana sırf düşüncesi kendisi ile aynı değil diye tahammül edemeyen insanlar var. 
 
 
İnsanların Düşüncelerine Ne Kadar Saygılıyız
 
 
Yine son günlerde popüler olan ve her önüne gelenin yapmaya çalıştığı ilk önce bir tane kızın yaptığı bir video neymiş efendim kendisinin partisi kazanmadığı için diğer partili insanlara adeta hakaret içeren sözler söylüyor. Diğer partililer de boş durur mu illaki karşılık verecekler bu tür şeyler onların siyasi görüşünü nasıl etkiler bilmiyorum ama bildiğim tek bir şey var insanları birbirine adeta düşman ediyor ve özellikle küçük yaştaki çocuklar bu tür videolar dan olumsuz yönde etkileneceklerdir bence bunlara gerek yok karşınızdaki insan A partisine oy verebilir o sizin partinize oy vermedi diye onunla düşman olmak yerine ona saygı  göstermesini öğrenin onun düşüncesine saygı gösterin belki size göre yanlış olabilir ama o kişiye göre doğrudur karşınızdaki insan ile empati kurmaya çalışın.
 
 
Sonuç olarak: Eğer karşınızdaki insanın düşüncelerine saygı göstermediğiniz durumda kaybeden hep siz olacaksınız , karşınızdaki insan size göre yanlış bir davranış içinde bulunabilir eğer karşınızdaki insanın davranışının yanlış olduğunu düşünüyorsanız ona iyiyi ve kötüyü anlatırsınız yapabileceğiniz tek şey budur. Eğer illaki de kendi doğrunuzu kabul ettirmeye çalışırsanız kaybeden kişi siz olursunuz. 
 

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Cok dogru. Cogu zaman kendi fikrini israrla kabul ettirmek isteyip karsisindakinin ne anlattigini umursamayan insanlarla karsilasiyoruz.

  1. Evet bu tür davranışlar gerçekten çok yanlış. Kainatta hepimize yetecek kadar yer var… Öyleyse hiç gereği yok itişip kakışmanın

 2. Merhaba ! Blogumda `Bloglar arasi dayanisma etkinligi` ni baslattim. Katiliminiz, ben ve benim gibi arkadaslar icin cok onemli. Davetimi kabul edersen cok sevinirim. Sevgiler izmirleydisi :)

  1. Tabiki memnuniyetle katılırım , ayrıca beni böyle güzel bir etkinliğe davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

 3. Maalesef saygı yok… bırakın siyasi görüşü, okuduğumuz bir kitabı paylaştığımızda bile saldırıya uğrayabiliyoruz. Üstelik başkalarının görüşlerine saygı duymamanın adı ''duyarlılık'' olmuş, ''vatandaşların da siyasi fikir üretmesi gerekliliği'' olmuş, ''ülkesinin sorunlarına kulak tıkamamak'' olmuş… Sanki orda burda konuşmayla çok duyarlı vatandaş olunuyor, onlardan başka kimsenin hassas düşünceleri yok. Hoşgörüsüzlüğün adı değiştirilebilir ama içeriği değişmiyor işte… Çok yerinde bir yazı yazmışsınız, bu aralar benim de paylaştığım düşüncelere tercüman olmuşsunuz, teşekkürler…

  1. Rica ederim , evet saygı yok maalesef dediğiniz gibi her konuda , son günlerde özellikle siyaset konusunda dikkatimi çektiği için ben siyaset konusundan örnek verdim.

 4. elbette benim fikrimin ne olduğunu anlamaya çalışan ve kabul eden bir çoğunluk olursa,neden hem azınlık,hem öfkeli olayım ki,değil mi?

 5. Empati kuramıyoruz ki mühim olan bizim düşündüğümüz bizim isteklerimiz. O kadar bencilleştik ki empati yapan kimse kalmadı. Çok acı çocuklarımızı nasıl bir dünyaya emanet edeceğiz endişeliyim açıkçası. İnsanlar acımasız, zalim ve bencil.
  Allah iyilerle karşılaştırsın…

  1. Evet çok haklısınız , artık sırf kendimizi düşündüğümüzden empati kurabilme özelliğimizi kaybeder olduk bu çok acı verici bir durum gerçekten. Amin

 6. Merhaba Gökhan,
  Bu konuyla ilgili ben de bir-kaç hafta önce bir yazı yayınlamıştım "Fikrine Saygı Duymayanı Ne Yaparsın?" başlığı ile bir şeyler yazmıştım. Blogumda okumanı isterim ;)

  Maalesef bu karşıt fikir düşmanlığı yüzünden eski dostları birer birer tarihe gömdüm. Adamlar o kadar nefret ile dolmuşlar ki özelden mesaj yazıp küfredenler bile oldu. Bir fikre saygı duymayabilirsin fakat bu insana saygısızlık etme hakkı vermez. Kişisel bir hınç meselesi olmamalı.

  1. Merhaba Mustafa , söylediklerine aynen katılıyorum. İnsanlar gerçekten birbirinin görüşüne saygı duymaz hale geldi. Yazını en kısa zamanda okumaya çalışacağım.

 7. Son günlerde beynimden geçenleri dile getirmişsiniz hocam. Özellikle video denen şeyden nefret ettirdiler beni :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu