Fakirliği engel görür de mazerete dönüştürürseniz; üzerinizdeki zararı katlanır. Zenginlere öfkelenirsiniz.   Hırslanırsınız ve zenginleşme yolunda onurunuzu ezecek tutumlara kalkışabilirsiniz. Zenginlere nefretiniz gelişir; elinizdeki imkanlardan zevk alamaz olursunuz ve hayatınız zehire döner. Gün gelir ümidinizi yitirirsiniz; fakirlikten meşru yollarla kurtulmak için çalışmaya da mecaliniz kalmaz. Oysa fakirlikte fırsat olabilir.

 
1. Fakirlik alın terinin önemini, israf etmemeyi , kaynakları verimli kullanmanın yollarını keşfetmeyi öğretir.  Yokluk görmeyen bir insan varlığını koruyamaz , varlığını korumayı öğrenemez.
 
2. Fakirlik hayatın gerçek zevkinin parada veya zenginlikte olmadığını öğretir. Şefkatli ve sabırlı bir eş, güzel çocuklar ve kuru bir bir ekmek parçası varsa elinde,  kendini Cennette gibi hissedebilir.
 
3. Zenginlikler varlıklarını fakirliklerden alınan derslere borçludurlar. Kaynaklarının % 90 'ını dışarıdan ithal eden , üç bin civarındaki bölük pörçük adacıklarda her gün yüzleştikleri şiddetli depremlerle yaşamaya çalışan Japonlar , zenginliklerinin yolunu yüz yıl önceki fakirlikten öğrenmişlerdir.
 
4. Fakirlik akıllı insana Yaratıcısına ihtiyacını hissettirir. Ona gereksiz meşguliyetlerden uzaklaşmayı telkin eder. Fakirlerin ve çaresizlerin hallerini öğretir; duyarlılığı aracılığıyla onurunu arttırır. Sorumluluk bilinci verir. İnsanı ruhsal olarak eğitir.olgunlaştırır; saygılı, istekli ve çalışkan hale getirir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.