Blog yazarı ve blogunu yeni keşfettiğim Erhan GENÇ  yazısında beni mimlemiş. Öncelikle kendisine teşekkür ediyorum ve insanlar ile uğraşmak nasıl bir şey olduğunu bana göre nasıl bir şey olduğunu yazmak istiyorum.Öncelikle şunu belirtmek istiyorum bütün insanlar, renk , dil ,din, mezhep, ırk olmaksızın bütün insanlar benim için çok değerlidir.

Gündelik Hayata İnsanlarla Uğraşmak

Gündelik hayatımda mesleğim gereği bir çok insan görüyorum ,bazen çok sinir bozucu insanlar olsa da elimden geldiği kadar moralimi bozmamaya gayret ediyorum. Örneğin dolmuşla iş yerinden çıkıp eve giderken genel de telefondan açıp bir şeyler okurum ama bu şunu yapmıyorum , dolmuşa yaşlı veya hamile bir bayan bindiği zaman kafamı telefona kömmüyorum, elimden geldiği kadar insanlara yer vermeye çalışıyorum. Bazı insanlar var ellerinde telefonda veya dışarıyı seyrediyormuş gibi yaparak ayakta duran yaşlı insanları görmüyormuş gibi yapıyorlar o tip insanlar beni çok sinirlendirir. Dolmuşla gideceğiniz yer çok olsa 1 saatlik yerdir , insan 1 saat ayakta dursa bir şey olmaz ama o yaşlı insana yer verse o insan ne kadar mutlu olur. Onun mutluluğu , o yaşlı insana yer veren kişiye de yansır.

İş Hayatında İnsanlarla Uğraşmak

Yukarıda söylediğim gibi mesleğim gereği bir çok insanla gerek telefon da , gerekse yüz yüze görüştüğüm oluyor. yüz yüze görüşürken yani mesela insanlar gelip yüz yüze bir şey sorduğunda aklına takılan o şeyi anlatırken örneklerle anlatabiliyorum ve karşımdaki insan da daha iyi anlayabiliyor. Fakat bazı zamanlar oluyor ki  tam da işlerin en yoğun olduğu zamanda telefon çalıyor. Müşterimizin biri arıyor vay efendim vergi dairesinde borcu çıkmış bu borç ne zaman çıkmış, yok ben bu borcu ödedim fakat şöyle bir şey var.

Örneğin diyelim ki  2014 yılının gelir vergisi 1. taksit 2015 yılının MART ayında 2. taksit 2015 yılının TEMMUZ ayı sonuna kadar ödenir. yani 2 taksitte ödenir mükellef gitmiş 2015 yılında ocak ayında borcu yoktur belgesi almış , çünkü o dönemde borcu yoktur borcun vadesi 2015 Mart ve Temmuz ayında olduğu için  2015 yılının ocak ayında borcu olmadığı için borcu yoktur belgesi alabilir fakat aradan 3 ay geçtikten sonra tekrar borcu yok belgesi almaya gittiğinde karşısına 2015 yılının gelir vergisinin 1. taksiti çıkıyor sonrada mükellef bir sinirle bizi arıyor.vay efendim benim borcum yoktu da bu borcu nereden çıkardınız, sanki muhasebeci kendisine vergi çıkarmak için can atıyor 🙂 gel de bunu şimdi bu kadar sinirli insana telefon da anlat , neyse yine de anlatıyorum diyorum böyle böyle açıklamalı olarak anlatıyorum biraz düşündükten sonra  ”Ha öylemi” diyor ama  3 – 5 dakika geçmeden aynı şeyi tekrar soruyor , tekrar anlatıyorum böyle böyle diye tabi çoğu yine anlamıyor ister istemez elimden olmayarak biraz sinirlenebiliyorum ama sinirlensem de elimden geldiği kadar karşımda ki insanı kırmamak için elimden geleni yapıyorum. Yani kısacası belirtmek istediğim  karşıdaki insan , beni çileden çıkartmaya çalışsa da elimden geldiği kadar kimseyi kırmamaya çalışırım. Olabilir insandır anlayamayabilir. Sinirlensem bile bunu karşımdaki kişiye yansıtmamaya çalışıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.