GenelKişisel

Kibir, Yaratıcılığın En Büyük Düşmanıdır.

 Kibir, bir insanın kendini başkalarından üstün ve büyük görmesidir, kişinin kendini dev aynasında görmesidir. Mutlaka çevrenizde vardır. Kibir,yaratıcılığın en büyük düşmanlarından biridir ve egoizmin doğal sonucudur. Kibrin farkı ise kişinin kendisine duyduğu mutlak inanç ve kendini aşırı beğenerek böbürlenmesidir.

Ego ”ben” ise, kibir ”bana”dır. Kişinin kendi dehasına mutlak inancıdır. Kuşkusuz yaptıklarınıza inanmanız gerekir ama hayatta her konuda olduğu gibi, aşırı inanç kendinize zarar verir. Buna karşı korunmak için güvenebileceğiniz bir bulmalısınız. İhtiyacınız olduğunda size gerçekleri söyleyecek biri.
 Sorun başarılarınızın sizi bu seslerden tecrit etmesinden kaynaklanır. Farkında olmadan bir bakarsınız ki etrafınız sürekli sizin görüşlerinizi onaylayan kişilerle dolmuş. Sizin taze ve derin bilgi sahibi önsezilerinizin yerini, mükemmelliğin gücünü değil, sadece yankılarını içeren soluk ve klişeleşmiş tefsirleri alır.
 Dinimizce kendisini beğenen, başkalarından üstün gören, fikir ve düşünceleri ile başkasını dışlayan kişiler hoş karşılanmaz. İnsanların kendisine göre makamlar vardır. Kendini beğenmişlik şeytanın özelliklerinden olmaktadır. Kötü huya sahip olan insanların arınarak kendilerine doğru yolu gösteren insanların yanında olmalıdırlar. Doğru yolu gösterebilecek tek insan erdemli ve dürüstlük timsali olanlardır. Kendi kusurlarını görmeli, tanımalı ve karakterlerini kabul etmeleri gerekmektedir.
 Gerçekten mükemmel olmanız için dinlemeniz, alçak gönüllü olmanız ve kendi kırılganlıklarınızın farkına varmanız gerekir. Bunun da çok zor olduğuna emin olun.
 
Bilgi : Yazının bazı yerleri okuduğum bir kitaptan alınmıştır.

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Çok faydalı bir yazı, emeğinize sağlık. Kesinlikle çok doğru. Kibirli insanları oldum olası sevmemiş ve hep uzak durmuşumdur:))

 2. En sevmediğim insan tipidir. Hayatta arkadaşlık kuramam bu tip kişilerle. Ellerine sağlık .

 3. Her kötü huy gibi kibir de yokluğa götürüyor insanı.
  Çok güzel bir yazı olmuş, eline sağlık. :)

 4. Çok haklısın çok zor olmalı ki kimse egosunu giymeden sokağa çıkmıyor malesef. Güzel bir paylaşımdı teşekkürler, sevgiler.

 5. Kibirsiz insan yoktur diye düşünüyorum..aslolan o kibri kontrol edebilme veya edememe.
  Efendimiz(s.a.s)Kafirlere karşı kibirlenenlere kibirleniniz tavsiyesi de var..kibirlenen kafirlere karşı kibirlenmek,din kardeşlerine karşı değil,bu husus da çok önemli.

  1. Kesinlikle…
   çok haklısınız. Dediğiniz gibi her insanda kibirlenmek az da olsa vardır. Fakat bazı insanlar var ki bunun aşırısına kaçıyor, Sanki dünya kendisinden ibaretmiş gibi davranıyor.

 6. Şeytan kibir yüzünden cennetten kovulmadı mı? Kötülüklerin başında gelir kibir. Bu defa daha çok ders almamız için yazı yazmışsınız, teşekkürler.

 7. düşüncelerinize katılıyorum. kibir insanın kendisini geliştirmesini de engeller, başkasıyla olan ilişkilerini de. kendine güvenmek ile kibirli olmayı karıştırmış çok insan var ne yazık ki.. elinize sağlık!

 8. Gökhan abi öncelikle güzel bir yazı olmuş :) Kibir dediğin gibi insanın mayasında değil şeytanın mayasında vardır ne kadar öyle desek de şeytanın vasıfları münafıkın vasıfları üzerimizde toplanmaya başlandı Allah yardımcımız olsun :(

 9. Kibirli insanlar mümkünse benden de uzak dursunlar …
  Çok faydalı bir yazı, emeğine sağlık

 10. Kibir insanların kaçınması gereken en kötü huy. En basiti insanı kendinden uzaklaştırıyor ve bambaşka bir karaktere dönüştürüyor. Teşekkürler paylaşım için.

  1. Aynen, insan kibirli olduğu zaman çevresindeki insanları kendisinden soğutuyor. Teşekkür ederim

 11. Çok haklısın, yaratıcılığın da, her şeyin de düşmanıdır, uzak olsun bana kibirli insanlar. :)

 12. Yüreğine sağlık aman diyeyim nerede varsa bize uzak olsun, hoş onlar zaten yalnızlığa mahkumdur.
  Yaşamın güzelliklerini son sürat kaçıran tipler :) yine de iyi dilek dileyeyim ,yaşamı teğet geçmeden tadını çıkarabilmeyi fark etsinler inş:)
  Gökhan'cım se Hataya senin nezdinde sabırlar diliyorum gece haberlerin de izledim öğrencilerin geçirdiği kazayı ,kayıp da çokmuş:(( ailelerine sabırlar yaralı olanlar da geçmiş olsun deyip şifalar diliyorum

  1. Teşekkür ederim Hatice abla, evet abla gece bende devamlı takip ettim. En son 9 ölü 24 yaralı vardı. İnşallah daha fazla ölü olmaz. Rabbim bu güzel ayın suyu yüzü hürmetine onların ailelerine sabır versin inşallah. Rabbim yardımcıları olsun inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu