Kibir, bir insanın kendini başkalarından üstün ve büyük görmesidir, kişinin kendini dev aynasında görmesidir. Mutlaka çevrenizde vardır. Kibir,yaratıcılığın en büyük düşmanlarından biridir ve egoizmin doğal sonucudur. Kibrin farkı ise kişinin kendisine duyduğu mutlak inanç ve kendini aşırı beğenerek böbürlenmesidir.

Ego ”ben” ise, kibir ”bana”dır. Kişinin kendi dehasına mutlak inancıdır. Kuşkusuz yaptıklarınıza inanmanız gerekir ama hayatta her konuda olduğu gibi, aşırı inanç kendinize zarar verir. Buna karşı korunmak için güvenebileceğiniz bir bulmalısınız. İhtiyacınız olduğunda size gerçekleri söyleyecek biri.
 Sorun başarılarınızın sizi bu seslerden tecrit etmesinden kaynaklanır. Farkında olmadan bir bakarsınız ki etrafınız sürekli sizin görüşlerinizi onaylayan kişilerle dolmuş. Sizin taze ve derin bilgi sahibi önsezilerinizin yerini, mükemmelliğin gücünü değil, sadece yankılarını içeren soluk ve klişeleşmiş tefsirleri alır.
 Dinimizce kendisini beğenen, başkalarından üstün gören, fikir ve düşünceleri ile başkasını dışlayan kişiler hoş karşılanmaz. İnsanların kendisine göre makamlar vardır. Kendini beğenmişlik şeytanın özelliklerinden olmaktadır. Kötü huya sahip olan insanların arınarak kendilerine doğru yolu gösteren insanların yanında olmalıdırlar. Doğru yolu gösterebilecek tek insan erdemli ve dürüstlük timsali olanlardır. Kendi kusurlarını görmeli, tanımalı ve karakterlerini kabul etmeleri gerekmektedir.
 Gerçekten mükemmel olmanız için dinlemeniz, alçak gönüllü olmanız ve kendi kırılganlıklarınızın farkına varmanız gerekir. Bunun da çok zor olduğuna emin olun.
 
Bilgi : Yazının bazı yerleri okuduğum bir kitaptan alınmıştır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.