Ben okula başladığımda çok sevinmiştim. Okula giderken sevinerek gidiyordum. Benim zamanımda öğrencilere çok fazla ödev verilmezdi. Çoğu zaman okul çıkışında okul bahçesinde arkadaşlar ile birlikte ödevlerimizi hemen yapar sonrasında ise oyunlar oynardık neredeyse hava kararana kadar sokakta oyun oynardık tabi o zamanlar bilgisayar ve internette çok fazla olmadığı için olsa bile bizim mahallede yoktu o yüzden hep sokakta oyun oynardık. Ben şu şekilde tabi derslerime de çalışarak ilk okulu ve liseyi başarılı bir şekilde bitirdim.
Böyle bir yazı yazmak istedim çünkü henüz ilk okul 1. sınıfa giden yeğenimi ödev yaparken gördükçe o küçücük parmakları ile sayfalarca harf veya başka şeyler yazdığını gördükçe yeğenimin durumuna üzülüyorum. Gerçekten bir anlam veremiyorum bu yaştaki çocuklara neden bu kadar çok ödev veriliyor açık söylemek gerekirse bana çok mantıklı gelmiyor. Çünkü çocuk okuldan geliyor biraz dinlendikten sonra oturup sayfalarca yapıyor. Elbette ödev verilmeli. Ben, hiç ödev verilmesin demiyorum. Ödev veriliyorsa bence bunun bir ölçüsü olmalı. Bunu yeğenim için demiyorum genel olarak bütün ilk okul öğrencileri için söylüyorum. Belki yanlış düşünüyorum ama ben şöyle düşünüyorum. Bu çocuk bu kadar ödevi yaparsa arkadaşlık kurmayı, sosyal aktivitelerde bulunmayı kısacası çocukluğunu yaşamaya fırsat bulamaz. Burada öğretmenlerimize de bir şey demiyorum sonuçta onlarda kendilerine verilen programı uyguluyor
 Sayfalarca yazı yazmak veya kitaptakileri deftere geçirmek / yazmak ödevleri çok fazla olmasın. Çünkü diğer yeğenimden de biliyorum bazen ödevlerini annesi yapıyor. Böyle olunca da çocuk bir şey öğrenemiyor yani sayfalarca yazdığı zaman illaki de onu öğrenecek diye bir şey yok bence. Henüz 1.sınıfa giden yeğenim şu anda okuldan neredeyse okuldan soğumuş durumda. Bazen defalarca 2. sınıfa geçtiğinde daha güzel olacak diyerek tekrar ikna ediyoruz. ( Fakat biliyorum ki bu durum da çocuğu bir beklenti içine sokuyoruz, ama aklıma başka bir şey gelmiyor. Umarım 2. sınıfta gerçekten fazla ödev olmaz ve yeğenim okuldan tamamen soğumaz. )

Benim Düşüncem

Öğrenciyi okuldan soğutacak derecede bu kadar çok ödev verileceğine, öğrenciye özellikle de 1.sınıf öğrencilerine, okulu daha çok sevmelerini sağlayacak  faaliyetlerin olması çok daha mantıklı geliyor bana, belki bazılarına göre yanlış düşünüyorum ama böyle olması yani öğrenciye okulu daha çok sevdirecek faaliyetlerin fazla olması daha iyi olacak diye düşünüyorum.

Benim Zamanımda

Zaman benim çocukluğumdaki zaman değil farkındayım ve belki yine yanlış düşünüyorum ama benim zamanımda bu kadar çok ödev yoktu sonuçta yine okuyan okudu, yani öğrenciye bu kadar ödev verilerek onu daha çok zekalı yapamayız, daha zekalı olması için farklı alanlarda gelişmesini sağlamalıyız diye düşünüyorum. Bence

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.