GenelKişisel

İlk Kpss Sınavım

Pazar günü (20 Kasım 2016 Saat 10:00 ) yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavına bende girdim ve girdiğim ilk kpss sınavıydı. Arkadaşımın ısrarı üzerine sınav ücretini yatırdıktan sonra diğer işlemleri yaptırmıştım. Bunun üzerine sıra sınav tarihinin yaklaşması oldu her neyse gün geldi çattı sınava girdim. Arkadaşlarımın sınav yerleri ilçe dışında çıkarken benim sınav yerim bana bir kaç km uzaklıkta olan Altınçağ mahallesinde çıktı.
  

Sınav Başladı

 Sınav saatinden önce oradaydım fakat biraz kalabalık olmasından dolayı ve içeriye girerken didik didik arandığımız için sınıfa 5 – 10 dk geciktim. Kodlamaları yaptığımda saat 10: 15 geçiyordu dolayısıyla 15 dk geç başlamış oldum. Sınava başladıktan sonra Türkçe soruları bana çok kolay geldi fakat bazı soruları anlayabilmek için iki defa okuduğum sorular oldu o yüzden Türkçe bölümünde biraz fazla zaman geçirdim.

Zaman Gittikçe Daralıyordu

Başka günlerde zaman hiç geçmez ama nedense sınavlarda zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum zaman su gibi akıp gidiyor 😐 bazı soruları hiç okumadan işaretlediğim halde ilk 60 soruyu bitirip işaretlediğim de 40 dk zaman kalmıştı ve daha 60 tane soru vardı.  30 tane soru cevapladığım da sınav görevlisi; sınavın bitmesine 10 dk kaldı dedi son 30 tane soruyu direk hiç bakmadan salladım.
 Bu benim ilk kpss sınavına girişimdi ne yalan söylim soruların bazıları özellikle de Türkçe bölümünde ki ve genel kültür bölümündeki soruların bazıları kolaydı ama ben yapamadım o ayrı bir şey çünkü yıllardır hiç ders çalışmadım elbette bu bir bahane değil belki klasik olacak ama ben hem arkadaşlarımın ısrarı üzerine hem de kendimi denemek için girdim. Çok yüksek bir puan gelir mi? bilmiyorum belki bir bakarsınız güzel bir puan gelmiş, bir de bakarsınız belki barajı bile geçememişim hayırlısı olsun.

Düşüncelerim.

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; eğer gerçekten çalışarak sınava girenler güzel puanlar alacaklardır. Rabbim herkesin kalbine göre versin inşallah, herkes hak ettiği puanları alır inşallah.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. O sınava bende girdim. Türkçe genel olarak kolay geldi bana. Tarih, yorumdan çok bilgiye dayalıydı sanki. Bilmediklerimi boş bıraktım ben. Matematik hiç çözmedim zaten. Yıllardır matematikle aram yok benim :) Şiddetli geçimsizlik var aramızda, anlaşamıyoruz :) Bu arada, ben sizi muhasebeci sanıyordum. Yani çalışıyorsunuz ama ilk defa kpss'ye girmişsiniz. Kafam karıştı birden :D

  1. Evet Türkçe kolaydı, matematiği ben salladım artık kaç tanesi tutarsa, evet Muhasebe ofisinde çalışıyorum yani özel sektörde neden kafan karıştı Mustafa onu anlamadım :)

  2. kpss vb diğer sınavlar sıkıntı cidden. Bu sınavlarla uğraşmadan iş sahibi olmak çok güzel birşey olsa gerek. ALLAH bizlerede nasip eder inşaALLAH güzel bir iş :)

  3. Evet haklısın Mustafa, ben amcaoğlumun çalıştığı ofiste çalışıyorum yani o girdirmişti beni de :)
   Rabbim kalbine göre versin kardeşim.

 2. Bir zamanlar KPSS yoktu. Şimdi işe girmede "engelli bir yarış "gibi insanların karşısına çıkıyor. Dershanelerde kurslar düzenleniyor, özel dersler alınıyor.
  Sınava 15 dakika geç başlamak, sonucu çok etkileyebilir. İçeri alanlar öyle bir hataya nasıl düşmüşler. Gelişigüzel işaretlemek, bilmediğimizi de işaretlemek puan kaybettirir. Yanlışlar doğrularda götürmüyor mu?
  Umarım daha iyi şartlarda, daha güzel beklentilerle sınava girersiniz.
  Başarılar.

  1. Teşekkür ederim. Evet yanlışlar doğruları götürüyor. Aslında ben gerçekten kendimi denemek için girdim. Belki önümüzdeki yıl ders çalışarak girerim. Bu sınava hiç çalışmadan girdim.
   Teşekkürler.

 3. En azından nasıl bir sınav olduğunu tanıma fırsatı olmuş. Bu imkanı yakalamışıonız.

  Sonuç ne oursa olsun sınav olmayı ben çok severim. Bazı şeylerin yönetiminin elden gittiğini artık açık seçik söylediği için belki. Sınmnav olmak okulda ve belki birkaç yıl sonrasında bittiği için o zamanlar nasıl sıradan gelen bir şeyin şimdi nasıl da zorlayıcı olduğunu görmek eğlenceli. Nasıl olsa kaybedecek çok şey olmadığından bir ölçme değerlendirme süreci olarak hoş bile.

  On beş dakika çok öneli bir zaman süresi böyle sınavlarda. Geç kalmışınız. Geçmiş olsun.İnşallah hep birlikte seviniriz.

 4. Geçmiş olsun. Birkaç defa KPSS'ye giren biri olarak diyebilirim ki her girdiğim sınavın sonucu birbirinden farklıydı. O anki psikolojiniz, sağlığınız ve motivasyonunuz sınavın sonucunu değiştirebiliyor. İyi olmalı, iş için lazım diye düşünüp ama fazla stres yapmadan girdiğim sınavlar iyiydi. Çok fazla önemsemeden girdiklerim ise kötüydü. Zaten önemsemediğinizde uzun sorular can sıkıyor. Hatta çıkış izni verilse de gitsem diyorsunuz.

  1. Evet çok haklısınız istemeyerek girilen sınavda bende sıkılıyorum. Açıköğretim sınavlarında oluyor bu durum.

 5. Rabbim senin de kalbine göre versin inşallah Gökhan ablacım 😊. İnşallah çok güzel bir puan alırsın ve istediğin gibi bir yere yerleşirsin. Başarılar diliyorum sana 🤗.

 6. Sınava girmedim ama sınavdan sonra sorulara göz gezdirdim ve soruların özellikle çalışan kesim için kolay lokma oldukları kanısına vardım. Apartman sorusunda sıkıntı olduğu yönünde haberler vardı. Fakat o soruyu da apartman katlarını çizip isimleri doldurunca 4 soru bedavadan cevaplanmış oluyor :D Bu arada sınava giren arkadaşlara da başarılar dilerim.

  1. Evet o soruyu aynen dediğiniz gibi apartman katlarını çizerek yaptım bende inşallah doğrudur. Teşekkür ederim.

 7. O sınavı bizzat ben de yaşadım çok değişik bir duygu iyi yaparsınız inşallah hocam :)

 8. Kendine güvenen başarır , ilk adım ise başlamaktır.Başarılı iş adamlarına sorulan sorular neticesinde anlaşılan tek şey onların bizden daha zeki olması değil , o konuya daha fazla vakit ayırmalarıdır .Bunun için pes etmemek gerekir .
  Ünlü bir komedyenin sözü vardır , 'ben en komik değildim fakat komik olmak için en çok çalışandım'

  1. Çok güzel bir örnek, evet kendine güvenen ve isteyerek yapan herkes kazabilir bence, sadece kpss değil ne olursa olsun yeter ki insan istekli ve azimli olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu