2016 yılını geride bırakırken bu yıl farklı bir şey yaparak 2016 yılı içinde beğendiğim blog yazılarını sizlerle paylaşmak istedim. Bir çok blogu takip ediyorum elimden geldiği kadar blog yazılarını okumaya ve konuyla ilgili yorum yapmaya çalışıyorum. Örneğin bir kitap siparişi vereceğim zaman kitap bloglarında o kitapla ilgili yorumlara bakıyorum ona göre karar veriyorum veya bir film izleyeceğim zaman  yine aynı şekilde izleyeceğim filmle ilgili yorumlara bakıyorum. Kısacası bloglar benim vazgeçilmezlerim arasında. Bazen diyorum ki; blog yazmaya keşke çok daha önceleri başlasaydım diyorum. Çünkü bir çok güzel şeyi blog yazmaya başladıktan sonra yaşadım. Örneğin güzel arkadaşlıklar kazandım.  Blog yazmaya başlamadan önce hiç kitap okumayan ben blog yazmaya başladıktan bir süre sonra kitap okumaya başladım ve benim için gerçekten harika bir şey bu. Ben bu güzelliği yaşadım ve yaşıyorum hayatım boyunca da blog yazmaya çalışacağım inşallah belki klişe bir laf olacak ama blog yazmak beni gerçekten mutlu ediyor. Ben bu güzellikleri yaşıyorum ve istiyorum ki herkes yaşasın o yüzden umarım yeni yılda herkesin bir blogu olur.

Yukarıda da yazmıştım elimden geldiği kadar çok blog takip etmeye ve gerçekten takip ettiğim bloglardaki yazıları okumaya çalışıyorum hatta bazen abartmıyorum 3 – 4 saatimi sadece blog yazılarını okumaya ayırıyorum bazılarına yorum yapamasam da mutlaka okumaya çalışıyorum. O yüzden bu yazımda takip ettiğim ve beğendiğim her yazıya yer veremeyebilirim veya unuttuklarım olabilir.  Fakat zaman zaman da güncelleyeceğim inşallah.

2016  Yılında Yazılmış, Okuduğunuzda Faydasını Göreceğiniz Blog Yazılarından Bazıları

Benim için çok değerli olan ve blog konusunda uzman blogger dediğimiz blog yazarlarından bir tanesi olan çok değerli Evren ağabeyimin İnternet Günlükleri kategorisindeki yazıları her hafta severek takip etmeye çalışıyorum. Size de tavsiye ederim. Evren abi bu yazıları hazırlamak için bir hafta boyunca takip ettiği bloglardaki faydalı olabilecek içerikleri seçerek gerçekten çok güzel bilgiler içeren bir liste hazırlıyor. Ben çok faydasını görüyorum umarım sizlerde görürsünüz.
Blog hocamı tanımayan yoktur sanırım. Blog yazarı arkadaşlara çok güzel tavsiyelerde bulunuyor kendisi özellikle de zaman zaman blogger eklentileri paylaşarak blog yazarı arkadaşlara çok faydalı olabilecek yazılar hazırlıyor.  2017’De Bloggerların 8 Görevi başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Blog yazarları için çok faydalı tavsiyelerde bulunmuş.
Eğer bir kitap siparişi verecekseniz  ve sipariş vereceğiniz kitap hakkında bir bilginiz yoksa, kitabın içeriği hakkındaki yorumlarını okumak için sadece kitap yorumlarını yazdığı kitap blogu önümarkamkitap bloguna girebilirsiniz. Ben bir çok kitabın siparişini vermeden önce Elif ablanın yorumlarını okuduktan sonra verdim.
Blog yazarlığı konusunda 6 yıllık tecrübesi olan ve benimde yeni tanıdığım Yalçın Güler blog yazarları için güzel bir yazı yazarak Yazacak konu bulamayan blog yazarlarına tavsiyeler de bulunmuşÇıplak Yazar olarak tanıdığımız arkadaşımız benim de yaptığım meslek olan  muhasebe mesleğinin ne kadar zor bir meslek olduğunu Muhasebecilik neden zor meslektir yazısında çok güzel anlatmış, severek okuduğum bir yazıydı okursanız muhasebe mesleğinin nasıl bir meslek olduğunu daha iyi anlayacağınızdan eminim.

Okumayı ve yazmayı seven, yazmanın ise insana inanılmaz bir derinlik kattığına inanan Abdullah Özer, kişisel  bloglar için çok faydalı olabilecek bir yazı yazmış,  Özgün bloglar tehlikenin farkında mısınız? başlıklı yazısında blog yazılarının küçücük bir uygulama ile nasıl çalındığını anlatmış.

Eğer karpuzlar hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, karpuz alırken nasıl bir karpuz seçeceğinizi bilmiyorsanız  blogunda mükemmel yazılar yazan ve Blogsözlük  kurucularından olan Sezer İltekin‘in Mükemmel karpuzu seçmek başlıklı yazısını okuyarak karpuz alırken artık sizde mükemmel karpuzlar seçebilirsiniz

Google cezaları hakkında bilginiz yoksa eğer, wordpress konularında ve blogger konusunda çok güzel ve faydalı içerikler üreten Sadri Ercan Google cezaları nelerdir? kurtulmak için neler yapmak gerekir başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı hazırlamış.

Eminim ki blog yazan bir çok kişi seo nedir? seo nasıl yapılır gibi soruları merak ediyordur.  Aslında seo günümüzde çok önemli bir kriter, Optamin blog bu konuda çok detaylı bir yazı hazırlamış eğer sizde merak ediyorsanız  SEO Nedir ve Yenir mi? Ne Kadar Önemli?  başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Henüz evli değilim ve bir çocuğum yok ama ben yine de severek okumuştum Gülşah Önen‘ın Çocuk yetiştirmek neden zorlaştı  yazısını Gülşah Hanım bu yazıyı Özgür Bolat‘ın Beni ödülle cezalandırma kitabından alıntı yapmış, herkesin özellikle de çocuklarının her istediğini anında yapan anne ve babaların mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir yazı, hatta kitabını da alıp okuyun bence mükemmel bir kitap şu anda bende okuyorum kitabı bitirdiğimde kitapla ilgili yorumlarımı da yazacağım.

Küçük yaştaki öğrencilerimiz için yani henüz ilkokul çağındaki öğrencilerimize verilen ödevler ne kadar gerekli veya ödev gerekli mi? konusuyla ilgili daha önce bu konuyla ilgili bende yazılar yazmıştım: Anne Kaleminden blogunda konuyla ilgili Ödev gerekli mi? yazısını yazmış konuyla ilgili söylenebilecek her şeyi söylemiş.

Artık her evde bulunan hatta ceplerimizde bile taşıdığımız ve karşısında saatlerimizi harcadığımız bilgisayarın nasıl icat edildiğini hiç merak ettiniz mi? eğer merak ettiyseniz Her şeyden konuşmalı blog yazarının hazırlayıp yayımladığı Bilgisayarlar icatlar ve mucitleri yazıyı okuyarak bu merakınızı giderebilirsiniz.

Mutlaka size de soran olmuştur zaman zaman bana sordukları gibi neden blog yazıyorsun diye soruyorlar. Ben kısa ve öz olarak sevdiğim için diyorum Yusuf Arslan bu konuyu Blog yazıyorsak bir sebebi var yazısıyla çok güzel açıklamış.

Böyle bir listede herkesin kullandığı sosyal medya ile ilgili bir yazı olmazsa olmazdı, Senden Benden Bizden blogunun yazarı, Sosyal medyanın yok ettiği hayatlar ile ilgili güzel bir yazı yazmış, okumanızda fayda var.

Eğer blog yazıyorsanız ve yazılarınızı özenle hazırlayıp, okuyucularınız için faydalı olabileceğini düşündüğünüz içerikler üretiyorsanız ve bu konuda kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız Erol Apaydın bu konuda çok güzel bir yazı hazırlayarak Etkili blog yazarı nasıl olunur? başlıklı yazısını okumananızda fayda var. Ayrıca yazar daha bir çok konuda güzel yazılar üretiyor.

Blog dünyasının sporcusu olarak tanıdığımız Derya Hanım, blogunda zayıflamak isteyip bir türlü zayıflayamayan kişiler için çok güzel Bir başarı öyküsü yazmış 130 kg ağırlığında olan Kassidy Linde kızına iyi bir örnek olmak için toplamda 65 kg vermiş ve hedefine ulaşmış. Kassidy Linde Başarı öyküsü‘ nü okumanızı tavsiye ederim.

Blogunda sağlık konularında yazılar yazan Emel Hanım ise bir yazısında Fit olmanın kuralları‘nı yazmış, eğer fit olmaya ihtiyacınız varsa yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Bir çok blog yazarı resimlerinin çalındığını söylüyor. Fakat resimlerinizin üzerine logonuzu veya adınızı eklerseniz bu durum sizin lehinize olacaktır. Ben kendi logolarımı eklerken Adobe Photoshop programını kullanıyorum. Fakat ben o kadar photoshop bilmiyorum diyorsanız Sevgi Hanım bu işi  Resimlerin üzerine isim nasıl yazılır başlıklı yazısında resimli olarak anlatmış, faydalı olacağını düşünüyorum.

Her geçen gün sayıları hızla artan çöp bloglar var bazıları gerçekten blog yazmaya niyetlenip blog yazmaya devam ediyor fakat bazıları ise sırf reklam olsun, para kazanayım karşılıklı yorum yapayım gibi düşüncelere dayanarak blog yazıyor kısacası bir çıkar içinde oluyorlar. Mustafa Sönmez bu konuyla ilgili çok güzel bir yazı hazırlamış Boku çıkan blog ve blogger ilişkileri söylenebilecek her şeyi söylemiş,  kendisine son cümlesine kadar katılıyorum.

Eskiden yani henüz blog yazmaya başlamadan önce kitap okumayı sevmiyordum ne yalan söylim şiirde sevmiyordum. Fakat kitap okumaya başladıktan sonra şiirleri de sevmeye başladım. Blog dünyasına yeni katılan Emre Bektaş zaman zaman şiir yazıyor ve şiirleri çok hoşuma gidiyor sizinde okumanızı istedim örneğin Uçurum şiiri çok güzeldi

Bazı şarkılar vardır dinledikçe dinlemek isterseniz bir daha, bir daha dinlemek isterseniz ya işte Yeni Türkü’nün Telli Telli şarkısı, Ayna hikayesi blogunun yazarı Aytül Hanım bu şarkının dizeleriyle birleştirerek çok güzel bir yazı yazmış, Biz büyüdük kirlendi dünya. Keşke öyle bir yağmur yağsa, içinde kötülük barındıran bütün ruhları temizleyebilse suyla.

Zaman zaman evde anneme yardımcı olmaya çalışıyorum. Annem sağ olsun benim bir dediğimi iki etmez her istediğimi yapar o yaşında bizde yani Hatay’ da yemek kültürü çok önemlidir. Bir gün anneme su böreği yapar mısın anne dedim yaparım oğlum dedi, annem genelde ya peynirli yapıyordu değişiklik olsun diye bu defa farklı bir şey yap anne dediğimde oğlum benim bildiğim bu internetin başında oturan devamlı sensin yok mu internette tarifi her şey var diyorsunuz internette nasıl bir şey istiyorsan tarifine bak öyle yapalım dediğinde Banu Hanımın Pırasalı ve havuçlubörek tarifim yazısını gördüm ve oradaki tarife göre annem yapmıştı fakat ben çok beğenmemiştim sanırım daha önce yemediğimden olabilir. Bu tarifte öyle bir anı oldu 🙂

BİLGİ: 2016 YILINDA OKUDUĞUM VE BEĞENDİĞİM, FAYDALANDIĞIM BLOG YAZILARI ELBETTE ÇOK DAHA FAZLA, FAKAT BURAYA HEPSİNİ YAZAMADIM. BU YAZI 2016 YILININ SON YAZISIDIR

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.