GenelKişisel

2016 Yılında Dikkatimi Çeken Blog Yazılarından Bazıları

2016 yılını geride bırakırken bu yıl farklı bir şey yaparak 2016 yılı içinde beğendiğim blog yazılarını sizlerle paylaşmak istedim. Bir çok blogu takip ediyorum elimden geldiği kadar blog yazılarını okumaya ve konuyla ilgili yorum yapmaya çalışıyorum. Örneğin bir kitap siparişi vereceğim zaman kitap bloglarında o kitapla ilgili yorumlara bakıyorum ona göre karar veriyorum veya bir film izleyeceğim zaman  yine aynı şekilde izleyeceğim filmle ilgili yorumlara bakıyorum. Kısacası bloglar benim vazgeçilmezlerim arasında. Bazen diyorum ki; blog yazmaya keşke çok daha önceleri başlasaydım diyorum. Çünkü bir çok güzel şeyi blog yazmaya başladıktan sonra yaşadım. Örneğin güzel arkadaşlıklar kazandım.  Blog yazmaya başlamadan önce hiç kitap okumayan ben blog yazmaya başladıktan bir süre sonra kitap okumaya başladım ve benim için gerçekten harika bir şey bu. Ben bu güzelliği yaşadım ve yaşıyorum hayatım boyunca da blog yazmaya çalışacağım inşallah belki klişe bir laf olacak ama blog yazmak beni gerçekten mutlu ediyor. Ben bu güzellikleri yaşıyorum ve istiyorum ki herkes yaşasın o yüzden umarım yeni yılda herkesin bir blogu olur.

Yukarıda da yazmıştım elimden geldiği kadar çok blog takip etmeye ve gerçekten takip ettiğim bloglardaki yazıları okumaya çalışıyorum hatta bazen abartmıyorum 3 – 4 saatimi sadece blog yazılarını okumaya ayırıyorum bazılarına yorum yapamasam da mutlaka okumaya çalışıyorum. O yüzden bu yazımda takip ettiğim ve beğendiğim her yazıya yer veremeyebilirim veya unuttuklarım olabilir.  Fakat zaman zaman da güncelleyeceğim inşallah.

2016  Yılında Yazılmış, Okuduğunuzda Faydasını Göreceğiniz Blog Yazılarından Bazıları

Benim için çok değerli olan ve blog konusunda uzman blogger dediğimiz blog yazarlarından bir tanesi olan çok değerli Evren ağabeyimin İnternet Günlükleri kategorisindeki yazıları her hafta severek takip etmeye çalışıyorum. Size de tavsiye ederim. Evren abi bu yazıları hazırlamak için bir hafta boyunca takip ettiği bloglardaki faydalı olabilecek içerikleri seçerek gerçekten çok güzel bilgiler içeren bir liste hazırlıyor. Ben çok faydasını görüyorum umarım sizlerde görürsünüz.
Blog hocamı tanımayan yoktur sanırım. Blog yazarı arkadaşlara çok güzel tavsiyelerde bulunuyor kendisi özellikle de zaman zaman blogger eklentileri paylaşarak blog yazarı arkadaşlara çok faydalı olabilecek yazılar hazırlıyor.  2017’De Bloggerların 8 Görevi başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Blog yazarları için çok faydalı tavsiyelerde bulunmuş.
Eğer bir kitap siparişi verecekseniz  ve sipariş vereceğiniz kitap hakkında bir bilginiz yoksa, kitabın içeriği hakkındaki yorumlarını okumak için sadece kitap yorumlarını yazdığı kitap blogu önümarkamkitap bloguna girebilirsiniz. Ben bir çok kitabın siparişini vermeden önce Elif ablanın yorumlarını okuduktan sonra verdim.
Blog yazarlığı konusunda 6 yıllık tecrübesi olan ve benimde yeni tanıdığım Yalçın Güler blog yazarları için güzel bir yazı yazarak Yazacak konu bulamayan blog yazarlarına tavsiyeler de bulunmuşÇıplak Yazar olarak tanıdığımız arkadaşımız benim de yaptığım meslek olan  muhasebe mesleğinin ne kadar zor bir meslek olduğunu Muhasebecilik neden zor meslektir yazısında çok güzel anlatmış, severek okuduğum bir yazıydı okursanız muhasebe mesleğinin nasıl bir meslek olduğunu daha iyi anlayacağınızdan eminim.

Okumayı ve yazmayı seven, yazmanın ise insana inanılmaz bir derinlik kattığına inanan Abdullah Özer, kişisel  bloglar için çok faydalı olabilecek bir yazı yazmış,  Özgün bloglar tehlikenin farkında mısınız? başlıklı yazısında blog yazılarının küçücük bir uygulama ile nasıl çalındığını anlatmış.

Eğer karpuzlar hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, karpuz alırken nasıl bir karpuz seçeceğinizi bilmiyorsanız  blogunda mükemmel yazılar yazan ve Blogsözlük  kurucularından olan Sezer İltekin‘in Mükemmel karpuzu seçmek başlıklı yazısını okuyarak karpuz alırken artık sizde mükemmel karpuzlar seçebilirsiniz

Google cezaları hakkında bilginiz yoksa eğer, wordpress konularında ve blogger konusunda çok güzel ve faydalı içerikler üreten Sadri Ercan Google cezaları nelerdir? kurtulmak için neler yapmak gerekir başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı hazırlamış.

Eminim ki blog yazan bir çok kişi seo nedir? seo nasıl yapılır gibi soruları merak ediyordur.  Aslında seo günümüzde çok önemli bir kriter, Optamin blog bu konuda çok detaylı bir yazı hazırlamış eğer sizde merak ediyorsanız  SEO Nedir ve Yenir mi? Ne Kadar Önemli?  başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Henüz evli değilim ve bir çocuğum yok ama ben yine de severek okumuştum Gülşah Önen‘ın Çocuk yetiştirmek neden zorlaştı  yazısını Gülşah Hanım bu yazıyı Özgür Bolat‘ın Beni ödülle cezalandırma kitabından alıntı yapmış, herkesin özellikle de çocuklarının her istediğini anında yapan anne ve babaların mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir yazı, hatta kitabını da alıp okuyun bence mükemmel bir kitap şu anda bende okuyorum kitabı bitirdiğimde kitapla ilgili yorumlarımı da yazacağım.

Küçük yaştaki öğrencilerimiz için yani henüz ilkokul çağındaki öğrencilerimize verilen ödevler ne kadar gerekli veya ödev gerekli mi? konusuyla ilgili daha önce bu konuyla ilgili bende yazılar yazmıştım: Anne Kaleminden blogunda konuyla ilgili Ödev gerekli mi? yazısını yazmış konuyla ilgili söylenebilecek her şeyi söylemiş.

Artık her evde bulunan hatta ceplerimizde bile taşıdığımız ve karşısında saatlerimizi harcadığımız bilgisayarın nasıl icat edildiğini hiç merak ettiniz mi? eğer merak ettiyseniz Her şeyden konuşmalı blog yazarının hazırlayıp yayımladığı Bilgisayarlar icatlar ve mucitleri yazıyı okuyarak bu merakınızı giderebilirsiniz.

Mutlaka size de soran olmuştur zaman zaman bana sordukları gibi neden blog yazıyorsun diye soruyorlar. Ben kısa ve öz olarak sevdiğim için diyorum Yusuf Arslan bu konuyu Blog yazıyorsak bir sebebi var yazısıyla çok güzel açıklamış.

Böyle bir listede herkesin kullandığı sosyal medya ile ilgili bir yazı olmazsa olmazdı, Senden Benden Bizden blogunun yazarı, Sosyal medyanın yok ettiği hayatlar ile ilgili güzel bir yazı yazmış, okumanızda fayda var.

Eğer blog yazıyorsanız ve yazılarınızı özenle hazırlayıp, okuyucularınız için faydalı olabileceğini düşündüğünüz içerikler üretiyorsanız ve bu konuda kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız Erol Apaydın bu konuda çok güzel bir yazı hazırlayarak Etkili blog yazarı nasıl olunur? başlıklı yazısını okumananızda fayda var. Ayrıca yazar daha bir çok konuda güzel yazılar üretiyor.

Blog dünyasının sporcusu olarak tanıdığımız Derya Hanım, blogunda zayıflamak isteyip bir türlü zayıflayamayan kişiler için çok güzel Bir başarı öyküsü yazmış 130 kg ağırlığında olan Kassidy Linde kızına iyi bir örnek olmak için toplamda 65 kg vermiş ve hedefine ulaşmış. Kassidy Linde Başarı öyküsü‘ nü okumanızı tavsiye ederim.

Blogunda sağlık konularında yazılar yazan Emel Hanım ise bir yazısında Fit olmanın kuralları‘nı yazmış, eğer fit olmaya ihtiyacınız varsa yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Bir çok blog yazarı resimlerinin çalındığını söylüyor. Fakat resimlerinizin üzerine logonuzu veya adınızı eklerseniz bu durum sizin lehinize olacaktır. Ben kendi logolarımı eklerken Adobe Photoshop programını kullanıyorum. Fakat ben o kadar photoshop bilmiyorum diyorsanız Sevgi Hanım bu işi  Resimlerin üzerine isim nasıl yazılır başlıklı yazısında resimli olarak anlatmış, faydalı olacağını düşünüyorum.

Her geçen gün sayıları hızla artan çöp bloglar var bazıları gerçekten blog yazmaya niyetlenip blog yazmaya devam ediyor fakat bazıları ise sırf reklam olsun, para kazanayım karşılıklı yorum yapayım gibi düşüncelere dayanarak blog yazıyor kısacası bir çıkar içinde oluyorlar. Mustafa Sönmez bu konuyla ilgili çok güzel bir yazı hazırlamış Boku çıkan blog ve blogger ilişkileri söylenebilecek her şeyi söylemiş,  kendisine son cümlesine kadar katılıyorum.

Eskiden yani henüz blog yazmaya başlamadan önce kitap okumayı sevmiyordum ne yalan söylim şiirde sevmiyordum. Fakat kitap okumaya başladıktan sonra şiirleri de sevmeye başladım. Blog dünyasına yeni katılan Emre Bektaş zaman zaman şiir yazıyor ve şiirleri çok hoşuma gidiyor sizinde okumanızı istedim örneğin Uçurum şiiri çok güzeldi

Bazı şarkılar vardır dinledikçe dinlemek isterseniz bir daha, bir daha dinlemek isterseniz ya işte Yeni Türkü’nün Telli Telli şarkısı, Ayna hikayesi blogunun yazarı Aytül Hanım bu şarkının dizeleriyle birleştirerek çok güzel bir yazı yazmış, Biz büyüdük kirlendi dünya. Keşke öyle bir yağmur yağsa, içinde kötülük barındıran bütün ruhları temizleyebilse suyla.

Zaman zaman evde anneme yardımcı olmaya çalışıyorum. Annem sağ olsun benim bir dediğimi iki etmez her istediğimi yapar o yaşında bizde yani Hatay’ da yemek kültürü çok önemlidir. Bir gün anneme su böreği yapar mısın anne dedim yaparım oğlum dedi, annem genelde ya peynirli yapıyordu değişiklik olsun diye bu defa farklı bir şey yap anne dediğimde oğlum benim bildiğim bu internetin başında oturan devamlı sensin yok mu internette tarifi her şey var diyorsunuz internette nasıl bir şey istiyorsan tarifine bak öyle yapalım dediğinde Banu Hanımın Pırasalı ve havuçlubörek tarifim yazısını gördüm ve oradaki tarife göre annem yapmıştı fakat ben çok beğenmemiştim sanırım daha önce yemediğimden olabilir. Bu tarifte öyle bir anı oldu :)

BİLGİ: 2016 YILINDA OKUDUĞUM VE BEĞENDİĞİM, FAYDALANDIĞIM BLOG YAZILARI ELBETTE ÇOK DAHA FAZLA, FAKAT BURAYA HEPSİNİ YAZAMADIM. BU YAZI 2016 YILININ SON YAZISIDIR

İlgili Makaleler

72 Yorum

 1. Yazınızın hepsini okudum paylaştığınız yazılardan bazılarını not aldım en kısa sürede okuyacağım. Teşekkürler

 2. İnsanın sevdiğini ve beğendiğini söylemesi cesaret ister. Bu cesareti gösterip arkadaşlarına yer ayırdığın için tebrik ederim. İyi blogcusun ve çoğu blog yazarının listesindesin. 2017 yılında başarılarının devamını dilerim kardeşim.

 3. Bu yazıyı okuyunca blog yazmayı neden bırakmamam gerek anladım. Çünkü benim amacım şiirlerimi insanlara ulaştırmak sevdirmek ve bunu yapabilmişim meğer:) Çok teşekkür ederim mutlu yıllar 😊

  1. Rica ederim Emre, evet şiirlerin gerçekten çok güzel, sakın blog yazmayı bırakma inan bu şekilde devam ettiğin sürece çok iyi yerlere gelecektir blogun.
   Mutlu yıllar.

 4. Değerli arkadaşım; güzel bir yazı olmuş:) Genelde pırasa,kereviz gibi sebzeler sağlıklı fakat genelde herkesin yemediği yemeklerdir. Bende kızlarıma az da olsa bu gibi tarifler ile yedirmeye çalışıyorum :) Anneni ellerinden öpüyorum.Mutlu,sağlıklı yıllar diliyorum değerli arkadaşım.Saygılarımla :)

  1. Evet sağlıklı fakat dediğin gibi herkes yemiyor bizde çok yemiyoruz. Teşekkür ederim arkadaşım, mutlu yıllar.
   Sevgiler.

 5. Derlediğiniz yazılara baktım, ilk defa rastladıklarım oldu. Böyle bir derleme zaman içinde notlar almak konusunda da tüyo veriyor aslında. Yararlı ve keyifli oldu, sağ olun. Selamlar..

  1. Rica ederim.
   Evet haklısınız, beğendiğim yazıları veya aklıma takılanları mutlaka not almaya çalışırım her zaman ve çokta faydasını görüyorum not almanın.
   Selamlar.

 6. Kendi adımı burada görmek ne kadar güzel bir duygu :) Bana da yer verdiğin için teşekkür ederim Gökhan ağabey.

 7. Çok güzel ve kaliteli bir liste oluşturmuşsun Gökhan. Ayrıca listene beni de dahil ettiğin için teşekkür ederim. Herkese iyi seneler diliyorum.

 8. Yaziyi ilgiyle okurken benim blogumdan da bir yazi görmek çok mutlu etti. Tekrar mutlu bir yil dilerim 😊

 9. Benim yazıma da yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim Gökhan Bey. Böylece güzel yazıları inceleme fırsatı verdiniz bize. Mutlu yıllar dilerim :)

 10. Burada adı geçen ve geçemeyen tüm blog sahibi arkadaşlarımın emeklerine sağlık….

 11. Blog sayfalarında böyle diğer blog tanıtımlarını okumaktan çok zevk alıyorum. Yeni bloglar keşfetmemi ve okunacak yeni şeyler bulmama olanak yarattığınız için teşekkürler. İçlerinde takip ettiğim bloglar var. Etmediklerimi de en kısa sürede ziyaret edeceğim. Paylaşım için teşekkürler.

  1. Rica ederim.
   Evet bu tür listeleri bende çok seviyorum. Dediğiniz gibi yeni bloglar keşfetme açısından güzel oluyor.

 12. Merhaba Gökhan, gerçekten çok emek vererek hazırlanmış bir yayın… Çok değerli blogcular var aramızda hepsine selamlarımı iletiyorum…

  1. Merhaba Mustafa, kesinlikle evet çok değerli blog yazarlarımız var. Senin b. çıkan bloglar ve blogger ilişkisi yazını da gerçekten çok beğendim. Söylenebilecek her şeyi yazmışsın.
   Selamlar.

 13. Listedeki çoğu yazıyı ben de beğenmiştim. Bazılarını yeni görüyorum ama. İlk fırsatta onları da okumak isterim. Çok güzel düşünmüşsünüz bu listeyi hazırlamakla. Kapsamlı ve güzel bir tanıtım olmuş. Umarım her yıl devamı gelir bu listenin. Mutlu yıllar dilerim.😊

  http://www.mrsgoksin.blogspot.com

 14. Gökhancım, ne kadar güzel bir yazı hazırlamışsın; büyük bir zevkle okudum. Çok önemli yazılara yer vermişsin, yeni bloglar ve daha önce kaçırdığım yazılar keşfettim. Ellerine sağlık kardeşim, teşekkürler.

  1. Ben teşekkür ederim Evren ağabey bunu senin internet günlüklerinden esinlenerek yaptım fakat hiç kolay değilmiş, senin internet günlükleri yazılarını kolay hazırlamadığını şimdi daha iyi anlıyorum. Bundan sonra yılda bir defa veya yılda 2 defa bu tür listeler tabi bundan sonrakiler çok daha fazla olması şartıyla hazırlamak istiyorum bakalım nasıl olacak. :)

 15. Gerçekten çok emek verilerek hazırlanmış bir liste. Listede yazıma yer vermiş olduğunu görmek beni mutlu etti gerçekten. Bu listeyi ben de 2 yıldır yapıyorum ve seviliyor gerçekten. Gerçekten çok zahmetli olduğunu sende görmüşsündür. Kolay gelsin kardeşim, mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim..

  1. Kesinlikle çok haklısın Yusuf, inan hiç kolay değilmiş böyle bir liste hazırlamak fakat bundan sonra yılda bir defa veya iki defa bu tür listeler hazırlamayı düşünüyorum. Mutlu yıllar kardeşim.

 16. Yıl değerlendirmesi olarak farklı bir içeriğe imza atmışsın. Hepsi birbirinden güzel içerikler. Ayrıca blog keşfetmek için de güzel bir kaynak oldu.

 17. Çok güzel bir yazı olmuş. Sayenizde birçok blogla ve özgün yazılarla tanışmış oldum. Şimdi hepsini okuma listeme ekleyip ayrıntısına kadar blogları inceleyeceğim.

 18. Banada yer verdigin icin cok teşekkür ederim. Emeğine sağlık. Karalama olunca herkes yazar ama konu tavsiye olunca çoğu blogger uzak durur bu anlamda da tebrik ederim. Mutlu yıllar

 19. Sevgili Gökhan Kardeşim, güzel yüreğine kalemine sağlık,
  2017 yılında tüm güzellikler seninle olsun.Yeni yılda sağlık huzur mutluluk başarı, gerçekleşmesini isteğin tüm dileklerin hemen gerçek olsun inşallah.
  Yazında bana da yer verdiğin için ayrıca Teşekkür ederim.Bu arada tavsiyelerini dikkate alıyorum blogda ve yorumlarda sık sık görüşeceğiz.
  Sevgiler

  1. Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim Emel abla, inşallah herkesin dilekleri gerçekleşir.
   Sevgiler.

 20. Böyle bir paylaşımda kendi adımı ve yazımı görmekten dolayı çok mutlu oldum gerçekten çok teşekkür ederim.

 21. Bu yazıda bana da yer verdiğin için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Beni çok mutlu ettin :) Ayrıca çok faydalanılacak bir derleme olmuş. Diğer bahsettiğin yazıları da okuyacağım. Sana mutlu bir yıl diliyorum :))

 22. Ne yalan soyleyim sebepsizce kendimi aradım :) çok teşekkürler güzel yazı olmuş

 23. Çok teşekkürler emeğine sağlık güzel bir derleme olmuş özellikle Abdullah Özer beyin yazısı için çok teşekkürler tam da benim blogun içinde olduğu durumu kalleme almış son yayınımda senin bu yayınına link verdim umarım daha sıkıntı yaşamamışlara bir bilgi olur.
  Diyarbakır'dan sevgiler Gökhancım

  1. İnşallah faydalı olur abla, senin bu durumdan sıkıntılar yaşadığını çok iyi bilirim. İnşallah bir gün içerik hırsızları yaptıklarının çok kötü bir şey olduğunu anlarlar ve bu tür şeyler yapmaktan vazgeçerler.
   Hatay'dan Saygılar Hatice abla.

 24. Gökhancım, emeğine sağlık.Emek vermişsin yazıları ve yazanları tanıtmışsın.Burada kendimi görmek çok mutlu etti beni ;) Çok teşekkür ederim.Yeni yıl sağlıkla, aşkla, başarıyla tüm hayallerinle gelsin sana canım kardeşim.Sevgilerimle…

 25. Çoğu da okuduğum yazılarmış zaten :) Okumadıklarımı da not ettim okuyacağım yakında. Teşekkür ederim önerileriniz için.

 26. Çok teşekkürler Gökhan Bey. Yazınızda geçmek çok güzel. Özellikle de SEO hakkında olan ve çok emek harcadığım bir yazının ciddiye alınması cidden hoşuma gitti.

  1. Rica ederim. Yazınızı gerçekten beğenerek okumuştum. Diğer blog yazarı arkadaşlara da faydalı olsun diye paylaşmak istedim.

 27. Gerçekten bu şekilde derli toplu ve özenle seçilmiş yazıların derlenmesi hoş bir şey. Teşekkür ediyoruz :)

 28. Güzel bir yazı olmuş. Aralarında takip ettiğim blogların da olması çok hoş bir bende yazınızda yer alırım inşallah başarılarınızın devamını dilerim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu