Seven yağlı bazlamayı kelimesi bizim buralarda (Hatay) ve Anadolu’nun bir çok bölgesinde bir çok kişinin kullandığı deyim tarzında bir deyimdir.
Geçen gün yemek yediğim lokantada yan masa da yemek yiyen bir genç vardı biz arkadaşla beraberdik yan tarafımızda yemek yiyen genç ise yalnızdı ve biraz sonra iki tane arkadaşı geldi iki kişiden bir tanesi şöyle dedi; Seven yağlı bazlamayı. Bunu duyan genç çocuğa öfkeyle baktı ve sen ne dediğinin farkında mısın diyerek çocuğu rezil etti. Seven yağlı bazlamayı diyen çocuk neye uğradığını şaşırdı ve kardeş bunda kötü olan ne var ki dedi. Söylediğin sözün ne anlama geldiğini bilmiyorsan neden söylüyorsun dedi.
  
Seven yağlı bazlamayı diyen genç ben onu kötü niyetle demedim. Biz bu deyimi;  Ağzının tadını bilirsin, işini bilirsin ve rahatına düşkünsün anlamında kullanırız dedi ve tabi bende bu anlama geldiğini düşünüyordum. Orada bu söze kızan kişiye soracaktım bu deyimin ne anlama geldiğini fakat soramadım belki yanlış anlar diye.
Hemen internette biraz araştırma yaptım ama bu konuyla ilgili hiç bir şey bulamadım. Akşam eve geldiğimde babama sordum. Baba bu deyimin ne anlama geldiğini biliyor musun diye.  Bildiğim kadarıyla anlatayım oğlum dedi. Zamanın birinde köyün birinde ekmek yapan kadınlar ( Bir çok kişi bilir ve adı yufka ekmek olarak geçer saç üzerinde yapılır ) oradan geçen bir adam görürler ve adama gel de bazlama ye derler, adam gelir ve adamın yanında köpeği varmış adam yağlı bazlamayı yerken birazını da köpeği vermiş sonra da köpeğe dönerek Seven yağlı bazlamayı demiş bu deyimin anlamını böyle biliyorum dedi ama ne kadar doğrudur bilmiyorum dedi ama buralarda kullananlar bu anlamda kullanmaz, işini seversin, rahatına düşkünsün anlamında kullanır dedi. Ama belki anlamı da vardır ben böyle biliyorum dedi.
Bu deyimin ne anlama geldiğini bilen arkadaşlardan cevaplar bekliyorum. Sizler bu deyimin ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Belki babam’da yanlış biliyor. Bilen arkadaşlar lütfen deyimle ilgili düşüncelerini belirtsinler.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.