Bazı sitelerde Momo kitabının çocuk kitabı olduğunu okumuştum. Evet kitap çocuk kitabı olarak geçse de bence her yaştan insanın rahatlıkla okuması gereken bir kitap, kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorsunuz. Yani insanın gözleri yorulmasa inanın bir solukta okunabilecek kitaplardan bir tanesi bu kitap.

Küçük bir kız olan Momo, yalnız yaşıyor ve yaşadığı yerdeki insanlar Momo’ya sahip çıkıyor, her şey çok güzel ilerlerken bir gün duman adamalar ortaya çıkıyor. Duman adamlar insanların vakitlerini boşa harcadıklarını söyleyerek, tasarruf şirketinde çalıştıklarını ileri sürerek insanların zamanlarını harcamamaları konusunda kandırıyor. Gri elbiseli duman adamlardan önce çok mutlu olan insanlar, duman adamların ortaya zamanlarını tasarruf ettiklerini düşünüyorlar ama bir süre sonra herkeste mutsuzluklar başlıyor. Artık kimse küçük kız Momo’yu görmeye gelmiyor, kimse onu sormuyor. İnsanlar sadece Momo ile değil, zamanları gitmesin diye kendi çocuklarıyla bile ilgilenmiyorlar. Bu duruma çok üzülen Momo duman adamlar hakkında araştırmalar yapıyorlar. Olaylar bu şekilde ilerliyor.

 

Momo Kitabı Hakkındaki Düşüncelerim

Momo Kitabının Kahramanları Ve Özellikleri

Momo: Sekiz yaşında olan ve iyiliksever bir kimsesiz kız çocuğudur Momo.
Duman Adamlar: Soluk benizli olup, gri elbise giyen kötülerdir.
Beppo: Çöpçüdür. Momo’yu çok seven sabırlı ve özverili biridir. Mom’onun öyküsünü polislere anlatır fakat polisler ona inanmaz ve deli zannederler. Momo’nun Duman Adamlar tarafından serbest bırakılması için gereken Yüz bin saatlik zaman için gece gündüz sokakları süpüren Momo’nun arkadaşıdır. Duman Adamlarca serbest kalması için Yüz bin saatlik zaman biriktirmek için gece gündüz sürekli sokakları süpürür. Ve daha Momo’dan kimseye bahsetmez.
Gigi: Turist rehberidir. Duman adamlar tarafından yazar yapılan turist rehberidir. Zengin olduktan sonraki adı Girolamo olur.
Kassiopeia: Kaplumbağa Kassiopeia’ın simsiyah gözleri vardır. Çok uzun süre yaşamış bir kaplumbağadır. Momo’nun sorduğu sorulara kabuğunda gözüken ışıklı cümlelerle cevap verir.
Hora Usta: Hora Usta, zamanı anlar ve Momo’ya yardımcı olur.

Momo Kitabı Hakkındaki Düşüncelerim

Kitabın konusu ve anlatımı insanı sürüklüyor. Yazar vermek istediği mesajları masal anlatıyor gibi anlatarak her yaştan insanın rahatça anlamasını sağlamış, kitabı gerçekten çok beğendim. Eğer bu kitabı okumakta tereddüt yaşıyorsanız hiç durmayın hemen başlayın derim ben. Eminim ki okuduğunuz zaman sizde beğeneceksiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.