Tanıtım

Cami Halısı Seçimi

Cami halısı seçimi çok önemlidir. Çünkü camiler bizler için çok değerlidir. Camiler tabanı oldukça geniş olan ve üzerinde genişliği kadar da insanın ibadet yaptığı yerlerdir. Bu alanların düzeni ve temizliği en az evlerimizin düzeni ve temizliği kadar önemlidir. Bu sebeple de cami tabanlarında cami halısı kullanımı şarttır. Cami halıları bir camiyi boydan boya sarmakta ve hiç açık alan kalmayacak şekilde bütün tabanı kaplamaktadır.

 

Farklı renklerde ve desenlerde seçilen halıların kullanım amacı ise öncelikle cami temizliğini sağlamaktır. İnce bir kaplama şeklinde yapılan halılar çok kolay bir şekilde süpürülebilir ve gerekirse de yerinden çıkarılıp yıkanabilir. Yıkanan halılar geri yerine sererken de kaldırıldığı yerlerden devam edilirse kolay bir şekilde serilir. Cami halısının sahip olması gereken en büyük özellik kolay temizlenebilir ve yıkanabilir olmasıdır. Cami halısı aynı zamanda saflı cami halısı modelleri kullanılarak başka işlere de yararlar. Saflı cami halıları isminden de anlaşılacağı gibi camilerde safları belirlemeye ve cemaatin düzgün sıralı bir şekilde yer almasını sağlamaktadır.

 

Cami Halısı Seçimi Saflı Cami Halısı Modelleri

  Saflı cami halısı genelde düz renk olmakla beraber bu halılardaki en önemli özellik üzerinde bantlar şeklinde şeritlerin olmasıdır. Saf adı verilen bu şeritler halılar camiye serilirken belirli aralıklar ile art arda gelmektedir. Böylece halı serme işlemi tamamlandıktan ve caminin tüm taban alanı kaplandıktan sonra bant çizgilerin hepsi düzgün bir çizgi oluşturacak ve belirli bir mesafe ile saflar kendiliğinden belirlenecektir. Saflı cami halısı bu sebeple özellikle küçük olan ve taban alanı belirli bir geometrik şekilde olmayan camilerde karışıklığı önlemek ve camide daha çok insanın sıkışmadan ibadet edebilmesini sağlamak için önemlidir.

saflı cami halısı
Saflı cami halısı her zaman için caminin taban alanını kaplayacak şekilde alınır ve en küçük bir nokta bile boş kalmamalıdır. Bu durum aynı zamanda caminin ısı yalıtımı için de oldukça önemlidir. Saflı cami halısı kırmızı, mavi, yeşil, kahverengi gibi ana renklerde olabildiği gibi bu renklerin açık ve koyu tonlarında da olabilir. Cami halılarında kiri çabuk göstermemesi için genelde çok açık renkler tercih edilmez. Bunun yerine koyu renk üzerine açık renk bant işlemeli saflı cami halıları ya da halı ortasında göbek kısmında büyük desenlerin olduğu göbekli cami halısı modelleri tercih edilmektedir. Her iki cami halısı modeli de caminin sahip olduğu iç mimari ve dekora uygun renklerde seçilmelidir.

 Göbekli Cami Halısı

 Cami halıların bazılarında hem görünüş olarak estetik durması için hem de caminin iç kısmında bulunan renk ve desenlere uyum sağlaması için göbekli cami halısı modelleri tercih edilebilmektedir. Göbekli cami halısı orta kısmında bir desen bulunan düz renkli halılardır. Bu desen o kadar büyük ve güzeldir ki halının renginin ya da desenin renginin genelde bu modellerde fazla bir önemi kalmaz. Estetikliği yanı sıra bu cami halısı modelleri mekanda aydınlık bir hava da sağlar.

Özellikle iç kısmında fazla renk ve mimari desen olmayan camilerde ortama huzur katması ve gelen kişilerin de daha ferah bir hava hissedebilmeleri için göbekli cami halısı modelleri kullanılabilir. Göbekli cami halılarında birbirinden farklı renklerin ve desenlerin kullanımı mevcuttur. Camiye göbekli cami halısı ya da saflı cami halısı almak için öncelikli olarak caminin alanına göre bir en ve boy ölçüsü çıkartılmalı ve buna göre de halıların modellerine ve renklerine bakılmalıdır.

Renk kararı verildikten sonra ise aynı rengin hem saflı cami halısı modeli hem de göbekli cami halısı karşılaştırılarak halıya karar verilebilir. Cami halısı seçimi yapmak hakkında Detaylı bilgi için http://www.celebizadehali.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Umarız bu yazı cami halısı seçimi yaparken size faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Camilerimizde ve yurtlarda hatta evlerde kullandığımız halıların kalitesi çok önemlidir. Zira halı kaliteli olmazsa özellikle çocuklarda kaşıntı ve alerji yapabiliyor. Halının temizliği de çok önemlidir. Toz tutup tutmaması daha da önemlidir. Önerdiğiniz siteye mutlaka bakacağım Gökhan Bey.
  Yazı için çok teşekkür ederim.

  1. Rica ederim Ahmet bey.
   Evet halıların kalitesi ve temizliği çok önemli dediğiniz gibi alerjilere neden olabiliyor. Bunun içinde kaliteli ürünler kullanmak gerekiyor.

 2. Bu konuda bir yazı yazmanız beni çok etkiledi gerçekten. Cami halılarının gerçekten hijyene ve temizliği ne büyük önem gösteren bir milletiz biz işçi abilerimiz kirli kıyafetleri halıları kirletmesin diye namaz kıldığı yere karton serip kılan bir milletiz biz ama esas özen göstermemiz gereken konu camide telefonun sesini kısıp girmek ve içerde telefonla uğraşmamız lazım ama buna pek özen gösteremiyoruz. Yazınız gerçekten çok güzel olmuş tebrikler.

  1. Teşekkür ederim Yusuf kardeşim.
   Evet bizler öyle temiz ve manevi değerlerine sahip çıkan, koruyan bir milletiz, Umarım halkımız bu konuda da bilinçlenir ve camilerde özellikle namaz kılarken telefon sesleri olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu