MuhasebeTanıtım

Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOBİ’lere yönelik ilk yılı ödemesiz 50.000 TL’ye kadar ve 3 yıl vadeli olacak şekilde faizsiz kredi verileceğine dair bilgilerin piyasada yer alması ile birlikte, iş yeri açmayı planlayan birçok vatandaş da KOSGEB başvurularını merak etmeye başlamış durumda. Ancak KOSGEB’in genel manada girişimcilere verdiği bu destekten kimlerin ne şekilde yararlanacağı konuları da oldukça merak konusu olmuştur. KOSGEB kredi başvuruları nasıl oluyor? Kimler, ne şekilde başvurabilir?

KOSGEB Nedir Ne İş Yapar?

Türkiye, dünyanın birçok yerinde yaşanan dış ya da iç kaynaklı gelişmeler nedeniyle, ekonominin canlandırılması için yapılan çalışmalara ara vermeden devam ediyor. KOBİ olarak bilinen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ile diğer girişimcilerin rekabet güçlerini artırmak için ve destek sağlamak için KOGSEB’in kurulması sağlanmıştır. Bu sayede, sosyal ve ekonomik olarak kalkınmadaki payların artırılması hedefleniyor. Yani KOSGEB, KOBİ’ler ile daha düşük ölçekli girişimcilere mali destek vererek, Türkiye’nin rekabet gücünü artırmak ve ekonomik olarak kalkınmayı sağlamak amacıyla kurulan bir kuruluş olmuştur.

KOSGEB Başvuruları Nasıldır? Kimler Başvurabilir?

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimciler, işletici kuruluşlar KOSGEB başvurularında bulunabiliyorlar. KOSGEB Nasıl Başvurulur Başvuruda bulunmak ve destek kredisi alabilmek için öncelikle, uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin alınması gerekiyor. Minimum 32 saat süren bu eğitimler, genel katılımlara açık olarak ve ücretsiz şekilde verilen eğitimlerdir. Girişimcilerin iş yeri kurma ve yürütme konularındaki becerilerini ve bilgilerini artırmaya yönelik verilen KOSGEB girişimcilik eğitimleri, kişilerin kendi sorumluluklarının farkına varmalarını ve kendi işlerine yönelik planlar hazırlayabilmelerini sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri tamamlandıktan sonra, girişimcilik sertifikası alınıyor. Sertifikasını alanlar, yeni bir iş projesi hazırlamak zorundadırlar. Buradaki en önemli husus da projeler oluyor. Çünkü KOSGEB desteğinin alınabilmesi için projenin kurul tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Kısaca, projenin KOSGEB kredisi için olmazsa olmaz bir durum olduğu söylenebilir. Girişimcilerin başvurularında ilk değerlendirilen konu, projeler oluyor. Proje ile birlikte hazırladığı işi de sunan girişimcilerin, KOSGEB başvuruları tamamlanmış oluyor. Başvurular KOSGEB’in kendi birimlerine şahsen yapılması gerekiyor.

KOSGEB Destek Limitler Ne Kadardır?

KOSGEB işletme giderleri için 2.000 TL, kuruluş aşamasındaki teçhizat ve makine destekleri için 18.000 TL, işletme giderleri için de 30.000 TL olacak şekilde toplamda 50.000 TL’ye kadar ve geri ödemesiz olacak şekilde hibe desteği alınabiliyor. Ayrıca girişimciler, 50.000 TL’lik hibe desteğinin dışında, 100.000 TL olacak şekilde tamamen faizsiz kredi desteğinden de faydalanabiliyorlar.

KOSGEB Faizsiz Kredilerin Geri Ödemeleri Nasıldır?

KOSGEB, faizsiz olarak verdiği kredileri anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden tahsis ediyor. Bu nedenle, faizsiz kredi desteklerinden faydalanan KOBİ’ler ya da diğer girişimcilerin de ödemelerini, tahsisi gerçekleştirdikleri bankalar üzerinden yapabiliyorlar. Geri ödemeler yapılırken, KOSGEB tarafından KOBİ’ler adına açılan banka hesaplarına ilgili tutarlar yatırılıyor. Geri ödemeler yapılırken, KOSGEB’in sağladığı avantajlardan faydalanarak, ilk yıl herhangi bir ödeme yapılmıyor. 12 ay tamamlandıktan sonra 36 ay vade ile kredilerin geri ödemeleri başlamış oluyor.

Bu durumda, toplam ödeme planı 48 aya çıkarılmış oluyor. Ödemeler 3 ay da 1 olacak şekilde yapılıyor. KOSGEB’in faizsiz kredi desteğinden yararlanan kişiler, toplam tutarın geri ödenmesi hakkında ilgili banka ile görüşme yaparak, ödeme planını kendileri de ayarlayabiliyorlar. Yapılan ödemelerde hiçbir tahsis ücreti ya da başka isimlerle adlandırılan maliyetler bulunmuyor.

Girişimciler tarafından, KOSGEB’in açtığı özel banka hesaplarına yatırılan tutarlar, vade günü geldiğinde otomatik olarak hesaplardan çekiliyor. Dileyenler, KOSGEB borçlarını erken kapatma hakkına da sahip olabiliyorlar. Erken kapatma yapmak isteyenler, önceden KOSGEB birimlerine bilgi vermek zorundadırlar. Birimlerin onayı alındıktan sonra erken kapatma işlemi başlatılabiliyor.
https://www.ssk.biz.tr/kosgebe-nasil-basvurulur

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kosgep kurslarına katılan bir çok arkadaşım sonrasında bir işletme açmak ve hibe alabilmek için epey uğraştı genellikle sonunda istediklerini aldılar ama keşke hiç bulaşmasaydım diyenler de baya vardı.

  2. İleride bir gün benim deişime yarar belki :) Bir kenara not alayım da yazıyı unutmayayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu