E-TicaretGenel

Satışlarınızı Artıracak E-Ticaret Trendleri

Günümüzde internetin gelişmesiyle birlikte ve insanların alışveriş zevklerini daha farklı hale getirmek için her geçen gün yeni ve birbirinden farklı e-ticaret siteleri açılıyor. Eğer sizinde bir e-ticaret siteniz varsa ve sitenizdeki satışlarınızı artırmak istiyorsanız yapmanız gereken bir takım kurallar var. Bu yazımda, satışlarınızı artırmak için neler yapmanız gerektiği konusunda bazı ipuçları paylaşmak istiyorum.

E-Ticaret Siteniz İçin Sanal Asistan

Yukarıda internetin gelişmesiyle birlikte yeni ve farklı e-ticaret sitelerinin kurulduğundan bahsettim. Yeni e-ticaret siteleri kurulurken de insanlar müşterilerine daha iyi bir izlenim vermek ve zaman tasarrufu yapmak yerine yazılımlar sayesinde müşteriye otomatik olarak cevaplar veren bir takım sanal asistanlar üretiyor. Siz bu sanal asistanlara belli başlı kelimeleri kodluyorsunuz bu sayede müşteriler herhangi bir şikayette bulunduklarında veya aldıkları ürünler ile ilgili soru sormak istediklerinde bu robotlar müşteriyle sohbet ederek müşterinin isteklerini karşılayabiliyor.

Sanal asistan, müşterilerin karşılaştığı en yaygın sorunlara cevap vererek belirli görevleri yerine getiren bir chatbot’tur. İşlenemeyen bir sipariş veya teslimat adresi değişikliği gibi en yaygın sorunların tümü, soruların kendisiyle ilişkilendirilmiş anahtar kelimelere önceden tanımlanmış cevaplar ayarlayarak cevaplanabilir.

E-Ticaret Siteniz İçin Mobil Uygulama

Günümüzde internet o kadar çok kullanılıyor ki artık bilgisayarda yapacağımız her şeyi akıllı telefonlarımızdan da yapabiliyoruz. O yüzden e- ticaret sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız e-ticaret sitenizin mobil uygulamasını mutlaka yaptırın. Büyük e- ticaret sitelerine baktığımızda mutlaka mobil uygulamalarının olduğunu göreceksiniz. Müşterilerinizin e-ticaret sitenize her an ve her dakika ulaşması için ve günümüzde internet kullanımının % 50’sini de mobilden girenler oluşturduğunu düşünürsek mobil uygulamanın satışlarınızı ciddi oranda artıracağını görebilirsiniz.

Daha Kaliteli Görseller Kullanmak

İnsanlar bir şey satın almaya karar vermeden önce alacağı ürünün görsellerini detaylı olarak görmek isterler. Kaliteli görseller insanların ilgisini daha çok çeker, kaliteli görsel derken şunu da belirtmek istiyorum. Yükleyeceğiniz ürün görseli mobil cihazlara uyumlu olsun. Çünkü yukarıda da dediğim gibi bir çok kişi mobilden girdiği için yüklediğiniz ürün görsellerinin mobil cihazlarda da kaliteli olarak görünmesini sağlayın.

İnsanların, ürün görsellerini daha iyi görmelerini ve daha detaylı olarak incelemeleri için bazı eklentiler kullanmanız gerekebilir. Örneğin büyüteç eklentisi, bazı e-ticaret sitelerinde görüyorum. Görselin üzerine mouse ile geldiğinizde görsel daha çok büyüyor yani görselin neresini isterseniz daha detaylı görmenizi sağlıyor. Şunu da unutmamak gerekiyor ki ( megabayt ) MB açısından çok büyük olan görseller site açılış hızını olumsuz yönde etkileyecektir. O yüzden görseller MB açısından çok büyük olmamasına dikkat edin. Detaylı, kaliteli görseller yükleyin ama yüklediğiniz görsel site açılış hızını olumsuz olarak etkilemesin.

İlginizi Çekebilir : E-Ticarette Başarılı Olmanızı Sağlayacak 3 İpucu

Eğer yükleyeceğiniz ürün görseli MB açısından çok büyükse ve site açılış hızını olumsuz etkiliyorsa görselin kalitesini bozmadan MB olarak küçültebileceğiniz bir çok site var. Görseli sıkıştırarak hem sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamış olacaksınız hemde hosting paketiniz de çok fazla yer işgal etmemiş olacaksınız.

Daha Hızlı ve Kolay Ödeme Yöntemleri

Müşteriniz e-ticaret sitenizdeki bir ürünü satın almaya karar verdikten sonra yapacağı işlem ödeme adımına geçmek olacaktır. Bazı e-ticaret sitelerindeki ödeme yöntemleri çok detaylı oluyor. Bazıları ise müşteriyi düşünerek ödeme yöntemini biraz daha kolaylaştırıyor.

Eğer müşterilerinizin satın alma işleminden memnun kalmasını istiyorsanız olabildiğince kolaylık sağlamanız gerekir. Örnek veriyorum sadece bir banka ile çalışmak yerine en çok tercih edilen 5 – 6 banka ile çalışmak daha mantıklı olacaktır. Örnek veriyorum müşteri A bankasının kredi kartı ile alışveriş yapacaksa kredi kartındaki paranın kendi bankasının sanal postundan çekilmesini tercih edebilir. O yüzden farklı bir banka ile çalışmak yerine farklı bankalar ile çalışmak daha iyi olacaktır.

Ayıra birden fazla ödeme yöntemi sunmak e-ticaret sitenizin büyümesi için ve satışlarınızın artması için çok önemlidir. Günümüzde, çoğu e-ticaret işletme sahibi, çeşitli ödeme yöntemleri sunar ve bu entegrasyon, dönüşüm yapma becerisinde büyük adımlar atmayı başarmıştır. Birden fazla ödeme yöntemine hizmet vermek e-ticaret sitenizin büyümesine oldukça katkı sağlayacaktır. Eğer yurt dışına satış yapıyorsanız Paypal gibi çevrimiçi ödeme yöntemleri de kullanmanız faydalı olacaktır. Gerçi şu anda ülkemizde Paypal kullanılması yasak ama bu tür ödeme alabileceğiniz bir çok sistem mevcut.

Sorunsuz ve Hızlı Kargo

E-ticaret sitenizdeki sattığınız ürünlerin hızlı bir şekilde paketlenip gönderilmesi son derece önemlidir. Bazı e-ticaret firmaları ürünün tahmini olarak kaç gün içinde elinizde olacağı hakkında bilgilendirirken, bazı e-ticaret firmaları bunu yapmıyor. Eğer e-ticaret sitenizde herhangi bir ürün sattığınız müşterinizin, sizin e-ticaret sitenizden tekrar alışveriş yapmasını istiyorsanız o müşterinin alışverişten memnun kalmasını sağlamanız gerekir. Müşterinin memnun kalması ise aldığı ürünün bir an önce ve sağlam bir şekilde kendisine ulaşmasını sağlamak olacaktır.

Bir müşteriyi ne kadar çok memnun ederseniz o müşterinin tekrar sitenizden alışveriş yapma olasılığı da o kadar çok artmış olur. Bazı e-ticaret firmaları şöyle yapıyor; Örnek veriyorum ürünün fiyatı normalde 50 lira ise 60 liraya satıyor ve kargo ücretsiz diyor. Kargonun ücretsiz olması ise müşteri için artı bir avantaj halbuki kargo ücretini ödemiş oluyorsunuz. Bazı firmalar ise gerçekten ürünün değeri neyse o fiyata satıp kargoyu da ücretsiz olarak gönderiyor. İşte böyle yapan firmalar, yani ürünü gerçek fiyatına satıp kargoyu da ücretsiz yapan firmaların müşterileri de daha sadık oluyor. Demek istediğim müşterinizi kandırmaya çalışmayın. Çünkü o ürünü sadece siz satmıyorsunuz insanlar bir ürün alacağı zaman farklı farklı sitelerde fiyat karşılaştırması yapıyor.

Burada, yıllar önce başımdan geçen bir olayı kısaca anlatmak istiyorum. Bundan yıllar önce sanırım 9 – 10 yıl önceydi Dünyaca tanınmış bir hosting firmasından bir hosting almıştım. O zamanlar deneme amaçlı site kurmak için amacım kendimi geliştirmekti her neyse hostingi aldım yaklaşık 30 dakika sonra bir e-posta almıştım. E-posta ingilizce olarak gönderilmişti Mailde hosting firmasından memnun kalıp kalmadıklarını, memnun değilsem neden memnun olmadığımı ve istersem hostingi geri iade edip paramı alabileceğim yazıyordu. İnanın o mail beni çok mutlu etmişti. Bende teşekkür maili gönderdim ve sonra bir arkadaşıma daha aynı hosting firmasından bir tane daha hosting paketi almıştık.

Burada anlatmak istediğim şu siz müşterinize ne kadar sadık olursanız yani müşterinizi ne kadar çok memnun ederseniz inanın bana müşterinizde sizi memnun edecektir. O ürün kendisine gerekli olmasa bile belki bir yakınına gerek olduğunda sizin e-ticaret sitenizi tavsiye edecektir.

İndirimler ve Kuponlar

Müşterilerinizi bir sonraki alışverişe teşvik etmek için onlara küçükte olsa indirimler veya kuponlar verebilirsiniz. Örnek veriyorum 100 liralık alışveriş yapan bir müşteriye 2. alışverişinde kullanması için 5 liralık bir kupon verebilirsiniz. Böylece müşteriniz bir sonraki alışverişinde 5 liralık bir indirimi kullanmak için tekrar alışveriş yapacaktır. Bu uygulamayı bazı e-ticaret siteleri yapıyor ve çok faydasını da görüyor bence. Hem müşterinizin sizin e-ticaret sitenizden alışveriş yapmasını sağlamış olursunuz hemde potansiyel müşterinizi artırmış olursunuz.

Özetleyecek olursam. Siz müşterinize ne kadar sadık olursanız, müşterinize ne kadar iyi davranırsanız inanın bana müşterinizde sizi o kadar memnun edecektir. Sakın şunu yapmayın. Bir müşteriyi kesinlikle sizden bir defa alışveriş yapacakmış gibi görmeyin. Eğer bir müşteriyi bir defalık alışveriş yapan olarak görürseniz başarılı olmak bir yana her zaman kaybeden siz olursunuz. Şu an için aklıma gelenler bu kadar sizinde eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Blog işini halledelim, sonra sırada e-ticaret var:) Satışları kesinlikle olumlu yönde etkileyecek önerilerin için çok teşekkürler.

  2. Eline sağlık abi çok faydalı tavsiyelerde bulunmuşsun. Benim içinde özellikle hızlı kargo ve düzgün ödeme sistemleri bence de çok önemli. :)

  3. bencede kaliteli sorunsuz ve hızlı kargo e ticaret sitesinde baş mimar niteliğinde bir önem taşıyor.

  4. E-ticaretle ilgili guzel oneriler ozellikle kargo ve ürün fotoğrafları önemli :) malum kargo iyi degilse o siteye bir daha uğramıyoruz

    1. Evet bir çok kişi kargoların geç gelmesinden şikayetçi, kargonun hızlı gelmesi ve paketlemenin iyi bir şekilde yapılması kesinlikle çok önemli.

  5. Çok faydalı bilgiler olmuş. Güvenilir e ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı seviyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu