Bu yazımda epilepsi hastalarının kaçınmaları gereken davranışları ve yapmamaları gereken davranışlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim ben doktor değilim sadece yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak hazırladım bu yazıyı umarım faydalı olur. Epilepsi , halk dilindeki adıyla sara hastalığı dünya nüfusunun yaklaşık % 1’ini etkileyen bir hastalıktır. Epilepsi hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir yaşlı veya genç insanlarda ortaya çıkabilir bir bakarsınız 60 yaşındaki insanda ortaya çıkar bir bakarsınız 1 yaşındaki bebekte ortaya çıkar yani bu hastalık yaş,cinsiyet ve ırk ayrımı yapmaz.  Epilepsi zaman zaman gelen şuur bulanması ve kaybı ile görülen bedendeki istemsiz hareketler ile gözlenen bir hastalık çeşididir. Yaşanılan bir travma sonucu veya ateşli hastalıklar ve zehirlenmeler insanı epilepsi hastası yapabilir.

Şimdi kısaca epilepsi nöbeti geçirmemek için neler yapılabilir onlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle kendi kafanıza göre hiç bir şey yapmayın , doktorunuz size neler yapmanızı söylüyorsa onları yapın örneğin ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın ilaç dozunu yine kendi kafamıza göre değil de doktorumuzun verdiği MG’ye göre alalım doktorun verdiği ilaç’tan başka ilaç kullanmayın ve ilaçları zamanında alın.
 Epilepsi hastaları uykusuz kalmamalıdır. Epilepsi hastası olan bir insan günde en az 7-8 saat uyumalıdır , alkollü içeçeklerden kaçınmalıdır  ve en önemli maddelerden birtaneside epilepsi hastası olan kişilerin morali devamlı iyi olmalıdır tamam size katılıyorum insan bazen olmadık şeylere sinirlenebiliyor ama epilepsi nöbeti geçirmemek istiyorsanız eğer bu madde çok önemli inanın bana insanın moralinin iyi olması çok önemli.
Epilepsi hastaları yanında kimse olmadan denize girmemelidir , uzun süre araç kullanmayınız hatta elinizden geliyorsa hiç kullanmayınız şimdilik aklıma gelenler bu kadar arkadaşlar ileri ki zamanlarda yine epilepsi hastalığı hakkında yazılar yazacağım bütün epilepsi hastalarına geçmiş olsun Allah yardımcınız olsunç

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.