Dün akşam iş yerinden çıktım dolmuşla eve gidiyordum. Önümde ayakta duran genç bir erkek vardı bizim mahalleye yaklaşmıştık önümde duran genç arkadaş bir anda yere düştü. Herkes bir anda panikledi hemen kalkıp genç arkadaşı kaldırıp koltuğa oturttuk kimse ne yapacağını bilmedi önce, herkes normal bayılma sanıyordu hatta bir iki kişi kan şekeri düşmüştür onun ondan bayılmıştır falan dediler ama öyle olmadığını genç arkadaşın epilepsi nöbeti geçirdiğini anladım hemen.  Çünkü normal bir bayılma değildi herkes bir anda dolmuşun içinde çocuğun soluk bile almasını engelleyecek şekilde başına toplandı belki bir şeyler yapmak istiyorlardı ama bazıları da sırf meraktan olup biteni seyretme derdindeydi.
Şoför ambulans çağırayım mı dedi zaten tam o sırada yanımda uzanmış şekilde yatan genç arkadaş kendine gelmeye başladı ve mahalleye girdik çocuğun evine az kalmıştı, bende ambulans çağırmaya gerek yok çünkü ambulansında yapabileceği bir şey yok şu anda dedim ve çocukta kendine gelmişti zaten. Ambulans çağırmaya gerek yok dedim çünkü nöbet geçirme olayı en fazla beş dakika falan sürüyor tabi bu durumdan duruma da değişebilir.
Genç arkadaş baygın durumdayken herkes çantasından parfüm ve kolonya türü kokular çıkararak arkadaşa koklatmak istediler fakat hepsine engel oldum varsa lütfen su verin dedim sonra birazda camı açtım hava gelsin diye, çünkü bu tür durumlarda kolonya nöbet geçiren kişinin nefes almasını daha da zorlaştırır bunu yıllar önce doktorum söylemişti.  Bir tana kadın su verdi suyla yüzünü ve ensesini biraz nemlendirdim böyle durumlarda su daha iyi olur.
Böyle bir olay yaşadım ve bu yazıyı yazmak istedim amacım epilepsi hastalığı ile ilgili bilgisi olmayan insanları birazda olsun bilgilendirmek istedim. Epilepsi ülkemizde bir çok insanda olmasına rağmen bir çok kişi bu hastalığın nasıl bir şey olduğu konusunda bir bilgisi yok maalesef insanlar epilepsi nöbeti geçiren bir kişiyi gördüğünde ne yapacaklarını bilmiyorlar daha önceki yazılarımda epilepsi nedir, epilepsi nöbeti nasıl meydana gelir konulu yazıyı yazmıştım.
Eğer sizinde başınıza böyle bir olay gelirse lütfen panik yapmayın sakin olmaya çalışın ve nöbet geçiren kişi eğer sert zemindeyse öncelikle kafasını biraz kaldırıp kucağınıza almaya çalışın fakat fazla kaldırmayın kafasını, nefes alıp vermesini zorlaştırmayın, gömleğinin düğmesini açın  ve en önemlisi kolonya değilde su ile yüzünü nemlendirin.
Eğer nöbet çok şiddetliyse o anı videoya kaydedebilirseniz o kişinin tedavisi için çok daha iyi olacaktır. Yıllar önce nöbet geçirdiğimde doktorların dediği;  Hastalık hakkında tanı koyabilmemiz için nöbet geçirme anını görmemiz gerekiyor veya nöbet geçirme anında çekişmiş video olursa tanı koyulması daha kolay olacaktır demişlerdi.
Son Sözler : Ben epilepsi hastası değilim, o yüzden bu bilgi bana gerekli değil demeyin kimsenin garantisi yok yarın ne olacağımızı kimse bilmiyor bu hastalık anadan doğma da olabilir, sonradan da olabilir o yüzden bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var diye düşünüyorum. İnşallah kimse böyle bir hastalığa yakalanmaz. Bütün hastalarımıza Rabbim acil şifalar versin inşallah.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.