Dünyada birçok hastalık var ve epilepsi de onlardan bir tanesi. Hastaların oldukça fazla sıkıntı yaşadığı beyinsel bir hastalıktır. Dünya çapındaki çoğu doktor 30’dan fazla farklı nöbet türüne neden olduğunu açıkladı. Ayrıca 100’den daha fazla da epilepsi sendromu olduğu söyleniyor. Öncelikle nöbet; beyinde yaşanan bazı elektriksel olaylar sonucu ani patlamaların yaşanması olayına denir.

Epilepsi Nöbeti Nasıl Meydana Gelir

Epilepsi hastalarının aniden rahatsızlanması da bu ani patlamalar nedeniyle olur. Bu yaşanan ani patlamalar nedeniyle hastalar kısa süreli bilinç kaybı geçirebilir. Bu nöbetler sırasında dediğimiz gibi kişi bilinç kaybına uğrayabileceği gibi ağzından köpürme meydana gelebilir ya da korku gibi o sırada olağan dışı olabilecek birçok duygu yaşanabilir. Bu nöbetlerin en büyük sıkıntılarından biri de nöbet sonucunda bayılma yaşandığı durumdur. Çünkü ne zaman bayılacağını bilemeyen hasta istenmeyen daha büyük sonuçlara neden olabilecek şeyler yaşayabilir. Kafasını bir yere çarpabilir, trafik ortasında bayıldığı için kazalara neden olabilir. Bunları kontrol altına almak bazen mümkün olabilir. Aslında tam olarak kontrol altına almak mümkün değildir fakat bazı antiepileptik ilaçlar sayesinde nöbet sıklığı azaltılabilir veya düzene sokulabilir.
  
Epilepsi sendromları çok çeşitlidir ve her çeşit sendromda farklı farklı belirtiler ortaya çıkar. Örneğin West sendromu olarak bilinen sendrom, sık sarsılmalara neden olur. Lennox-Gastaut sendromunda ise bu sendromu yaşayan çocuklarda gelişim geriliği ve mental anomali yaşamaktadır.
Epilepsi ne kadar zor bir hastalık olsa da düzene sokulabilir, tedavisi yapılabilir. Hastalıklarda önemli olan erken teşhis ve tedaviye erken başlamaktadır. Aynı önem epilepside de geçerlidir. Öncelikle antiepileptik ilaçlar ile nöbetler düzene sokulabilir. Eğer nöbetler ilaç ile kontrol altına alınamıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bu yöntem ise günlük hayatı engellemeye başlayan nöbet seviyesine gelindiğinde daha uygun görülür. Çok ilginç bir yöntem olan ketojenik diyet de epilepsi tedavisinde önemli yer tutar. Nasıl etki edildiği bilinmemesine karşın nöbet sıklığını azalttığı görülmüştür. Yapılması gereken en önemli olaylardan biri de yoğun ışıktan uzak durmaktır. Çünkü hastanın aldığı yoğun ışık, beyindeki ani elektrik patlamalarını tetikleyebilir ve hastanın nöbet geçirmesine neden olur.Eğer epilepsi hastasıysanız doktor kontrolü dışında kendinize ilaçlar kullanmayın hastalığınızın gerçekten epilepsimi yoksa başka bir hastalıkmı olduğunu öğrenmek için bu konudaki nöroloji doktorlarımıza başvurabilirsiniz, unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.