Kişisel

Kendinizi Yeteneksiz Görmeyin

Elimden gelseydi , ''Yeteneksizlik'' kelimesini ezer, ateşte yakardım. Kim soktu bu kelimeyi dilimize? en çok karşılaştığım itiraz , yetenekle ilgilidir. Amansız bir inatla yeteneksiz olduklarını iddia ediyorlar. Kendilerine yetenek verilmediğinden , yeteneğin doğuştan geldiğinden söz ediyorlar. Yetenekli insanların  yıllarını yeteneklerini geliştirmeye adadıklarını görmüyorlar , Hiç kimse kimseden üstün değildir. Yetenekli olanların da kendileri gibi uzun uzun uyuduklarını ; bol bol televizyon izlediklerini sanıyorlar. Biraz ikna olduklarında ise , kendileri için artık çok geç olduğunu savunuyorlar.
 
Ne demek şunlar: '' Ben yeteneksizin. Ben üstün zekalı değilim. Ben başaramam. Benim engellerim var.'' evet engelleriniz var , işte bu
yalanlarınız! İnandığımız tek doğru vardır. o da yalan da olsa , Kendimize ısrarla söylediğimizdir.  Yetenek , onu isteyene , uğrunda uykularını defa edene verilir. Siz istediniz mi? Kimsenin ağzına pişmiş armut düşmemiştir. Şairliği anne karnında öğrenen bir bebek doğmamıştır. Burada kendim den küçük bir örnek vereceğim ,  bundan 8 yıl önce henüz işe başlamamıştım ve bilgisayar kullanmasını değil , bilgisayarın nasıl açılığını dahi bilmezdim inanın bana , işe başladım  yaptığım iş Muhasebe olduğu için bilgisayarı hemen öğrenmem gerektiğinin farkındayım ve işe başladığım ilk hafta kendime masaüstü bir bilgisayar aldım ve yaklaşık 15 gün içinde normal bir kullanıcı kadar bilgisayarı öğrendim , tabi bu 15 günlük sürede bilgisayarın 2 defa çökerttim , (yanlışlıkla C klasöründeki dosyaları silmiştim.) 
 
  Her neyse işe başladığımın sanırım 10. aylarıydı bir gün Web tasarım dan anlayan bir arkadaşım ile konuşurken , sitelerin nasıl kurulduğunu sordum ,sitelerin nasıl çalıştığını çok merak etmiştim çünkü sana bir tane site kurayım dedi ve bana bir tane Joomla altyapılı bir site kurdu ve bazen sabaha kadar uyumayıp gce sabaha kadar siteler ile ilgili bilgileri okudum , siteler kurulurken nasıl yapılıyor Seo ayarları nasıl yapılıyor bunları merak ettim ve defalarca araştırdım , okudum ve bugüne kadar birkaç tane site kurdum geri sildim ,  birçok  içerik yönetim sistemini öğrendim. en son olarak  1 yıl önce bu Blogu kurdum , anlatmak istediğim şuydu ; Ben belki günlerce uykusuz kaldım , belki televizyon izlemedim , bazen sevdiğim dizileri dahi izlemedim , hep merak edip öğrenmek istediğim Webtasarımla ile ilgili konuları araştırdım ve Allaha şükürler olsun artık Blog yazmada ve tasarım konusunda iyi olduğumu düşünüyorum demek ki biz insalar bir şeyi istediğimiz zaman mutlaka oluyor.
 
Ne demek şunlar: '' Ben yeteneksizim. Ben üstün zekalı değilim. Ben başaramam. Benim engellerim var.'' evet engelleriniz var , işte bu yalanlarınız! İnandığımız tek doğru vardır. o da yalan da olsa , Kendimize ısrarla söylediğimizdir.

 

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Bugün çok umutsuzum, bu eğitim sistemi, bu kafa yapısı, bu az gelişmişlikle yeteneği olmayanı bırak, olanın bile o yeteneği bulup, geliştirmesi çok zor.

 2. Ben gitar çalarken aslında anladım, yani şöyle söyleyeyim; Bir yandan gitarı çalıp bir yandan da şarkı söylemek zordur. Belli bir çalışma gerektirir ve bir an bile bıkmamanız gerekir.

  İşte ben bunu yapabildiğim o an aynen sizin söylediğinizi söyledim; "Gitar çalmayı anne karnında öğrenen bir bebek doğmamıştır."

  Yani kısacası, "her şey bizim elimizdedir, biz istersek olur, istemezsek olmaz."

  1. Kesinlikle öyle Servet , hiç kimse öğrendiği bir şeyi anne karnında öğrenmiyor. Sonradan öğreniyor

 3. Yapabileceğim ve yapamayacağım şeyleri biliyorsam zorlayamam..Ancak yapabileceğim şeyler bana utopik ise orada dur demek gerekiyor…. Yaıznız harika…sevgıler

 4. Sevgili Gökhan kardeşim.Ben kendimi yetenekli bulurum.Ama saygıdeğer bir arkadaşım benim blog sayfamı oluşturdu,ama yazdıklarımı içine aktarıp bir düzen kuramadım hala,bana bir yol gösterebilirmisin?ECE ablan.Ayrıca yazın teşvik ediciydi.Paylaşımından dolayı teşekkürler.

  1. Rica ederim. Elbette elimden geleni yaparım bana iletişim bölümünden sorunun ne olduğunu yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 5. Yetenekli insanların yıllarını yeteneklerini geliştirmeye adadıklarını görmüyorlar , çok doğru. Karşıya geçip bizde bu kadar bir şeyler biliyoruz, demek kolay. Önemli olan az veya çok o bilgi ve becerini emek zaman para harcayarak bir araya getirip bir ürün ortaya çıkarabilmek O zaman yeteneklisin . Süreç değil sonuç görülür. O sonuca giden yolda çook uykusuz geceler seni bekler.

 6. Peki Geliştiremiyorsak hep aynı seviyede isek???
  Ben şarkı söylemeyi denedim bir çok defa. Resim çizmeyi denedim ama işte oda çok iyi değil.
  Sporlara ve Müzik Aletleri bölümüne hiç girmeyeceğim.
  sizce ne yapmalıyım???
  Diğer insanların çoğu bölümde iyi olması yada bir şeyi çok iyi yapabilmesi beni üzüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu