İnsanlık tarihindeki büyük değişimlerin sırrını biliyor musunuz? Atalarımız binlerce yıllar boyunca mağaralar da  yaşamışlar , vücutlarını hayvan postları ile örtmüşler. Yeryüzünde büyük şehirler kuruşumuzun ,yollar insan edişimizin ve sınırsız sandığımız dünyayı bir avuçluk köye dönüştürmemizin  tarihi çok yenidir. İnsanlık tarihi boyunca  öğrenebildiklerimiz den kat kat fazlasını sadece son yüzyılda keşfettik. Neden ve hızın sebebi sizce nedir?
 
 
   Bu hızın sebeplerinden birisi , insanların önce ulusal ve ardından evrensel diller geliştirmeleridir. bu sayede başka milyonların bilgilerini kazanmanın yolunu kolaylaştırdılar. Bu bilgilenme ve değişme yolculuğu , atalarımızın yazmayı keşfederek okumayı keşfettik ; okumayı keşfederek diğer dilleri ve iletişim kanallarını evrenselleştirdik ; dünyayı tanıdık. Eskiden belli sayılar da insan okuyup yazabilirdi ; aralarından , okuma yazma ve yabancı dil bileni padişah yaparlarmış. Günümüzde  ise herkes okuyup yazabiliyor ;herkesin bir yabancı dili var  , çoğu kişi eski filozoflardan daha iyi ,Şimdiki çocuklar , Ay hakkında neredeyse Aya ayak basan Armstrong kadar bilgiye sahipler .
   
   Gördüğümüz gibi , devrim gibi değişmenin sırrı önce okumak ta; sonra yazmakta gizlidir . Öğrenmek okumakla , Yapmak yazmakla gelişir , Yapacaklarınız yazarak geleceğinizin haritasını çizersiniz . Bildiklerinizi gerektiğinde hatırlamayabilirsiniz ; ama yazdıklarınız her an gözlerinizin önünde bulunabilir. Not tutmayan yapacaklarını yazmayanların büyük başarılara ulaşacaklarını sanmıyorum.Vehbi koç yazar değildi ; hayatını  yazmakla değil , ticaretle kazanıyordu. Ama hayatına on binin üzerinde iş mektubu sığdırabilen Koç , başarışını yazdıklarına borçludur.
 
  Kimi gençler , kitaplardan etkilendiklerini  , ama başarı yolculuğunu sürdüremediklerini söylüyorlar Heyecanlarının çabuk sönmesinden şikayet ediyorlar. Onlar yazmayanlardır; yazdıklarını okumayanlardır. Size , kendinizi geleceğinizi ve düşündüklerinizi yazma ve yazdıklarınızı her fırsatta okuma alışkanlığını öneriyorum.  Her gün olmasa bile , haftanın belli günlerinde veya  yaşadığınız bir olayı bir deftere not almanız o olay hakkında sonraki zamanlar da sizin daha iyi kararlar vermenize çok fayda edecektir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.