Okuma alışkanlığını sonradan kazanan birisi olarak ve okumayı ve yazmayı çok seven biri olarak okumanın ve araştırmanın hayatımızdaki öneminden bahsetmek istiyorum. Daha önceki bir yazımda Kitap Okumak Bana Neler Kazandırıyor bundan bahsetmiştim.
 
 Kimileri, okuma sevgisine ve alışkanlığına sahip olmadan büyük başarılara ulaşacaklarını sanıyorlar. Öğrenmenin en olağanüstü yolu okumaktır ve okumadan çok büyük başarı üreteceklerini sananlar, yalancık hayaller kuruyorlar. Gelecekteki başarınızı , okumaya ve öğrenmeye olan eğiliminize bakarak tahmin edebilirsiniz. Bilgi çağının kitapları sayesinde , bir ömrün tecrübesini bir gecede kazanabilme fırsatına sahibiz. Hedefinize destek olacak , nasıl yapacağınız konusunda size bilgi verebilecek pek çok kitap bulabilirsiniz. Kitapları satın alamayabilirsiniz. Okulunuzun kütüphanesi veya halk kütüphaneleri size yeterince kitap sunacaktır
 
 Kişisel bilgisayar ve özel internet bağlantınız varsa , evinizden her gün , internet ortamında araştırmalar yapabilirsiniz. Tabi bunun için de bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmek değil de bazı alışkanlıklarınızı kısıtlamanız gerekir örneğin internete girdiğiniz de 2 saat sosyal ağ sitelerinde gezeceğinize bu süreyi kendinize göre ayarlayabilirsiniz örneğin 30 dakikaya düşürebilirsiniz böylece araştırma yapmak için daha fazla vaktiniz olacak. İnternette binlerce web siteleri var ve bunların her biri değişik bilgiler sunan web siteleri bu sitelerde araştırmalar yapabilir hatta bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 
 
 Hedeflerinizle ilgisiz bilgilerle zaman kaybetmemelisiniz. Değişik konularda çok genel ve yüzeysel bilgilere sahip olmanız gereklidir; ama uzmanlaşacağınız ve detay arayacağınız konular , mutlaka temel hedef alanlarınızla ilgili olmalıdır. Çok gelişmiş ülkelere baktığımız zaman okuma oranının çok yüksek olduğunu görebiliriz çünkü okumayan bir toplum gelişemez, ilerleyemez,üretemez.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.