GenelKişisel

Okumak ve Araştırmak

Okuma alışkanlığını sonradan kazanan birisi olarak ve okumayı ve yazmayı çok seven biri olarak okumanın ve araştırmanın hayatımızdaki öneminden bahsetmek istiyorum. Daha önceki bir yazımda Kitap Okumak Bana Neler Kazandırıyor bundan bahsetmiştim.
 
 Kimileri, okuma sevgisine ve alışkanlığına sahip olmadan büyük başarılara ulaşacaklarını sanıyorlar. Öğrenmenin en olağanüstü yolu okumaktır ve okumadan çok büyük başarı üreteceklerini sananlar, yalancık hayaller kuruyorlar. Gelecekteki başarınızı , okumaya ve öğrenmeye olan eğiliminize bakarak tahmin edebilirsiniz. Bilgi çağının kitapları sayesinde , bir ömrün tecrübesini bir gecede kazanabilme fırsatına sahibiz. Hedefinize destek olacak , nasıl yapacağınız konusunda size bilgi verebilecek pek çok kitap bulabilirsiniz. Kitapları satın alamayabilirsiniz. Okulunuzun kütüphanesi veya halk kütüphaneleri size yeterince kitap sunacaktır
 
 Kişisel bilgisayar ve özel internet bağlantınız varsa , evinizden her gün , internet ortamında araştırmalar yapabilirsiniz. Tabi bunun için de bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmek değil de bazı alışkanlıklarınızı kısıtlamanız gerekir örneğin internete girdiğiniz de 2 saat sosyal ağ sitelerinde gezeceğinize bu süreyi kendinize göre ayarlayabilirsiniz örneğin 30 dakikaya düşürebilirsiniz böylece araştırma yapmak için daha fazla vaktiniz olacak. İnternette binlerce web siteleri var ve bunların her biri değişik bilgiler sunan web siteleri bu sitelerde araştırmalar yapabilir hatta bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 
 
 Hedeflerinizle ilgisiz bilgilerle zaman kaybetmemelisiniz. Değişik konularda çok genel ve yüzeysel bilgilere sahip olmanız gereklidir; ama uzmanlaşacağınız ve detay arayacağınız konular , mutlaka temel hedef alanlarınızla ilgili olmalıdır. Çok gelişmiş ülkelere baktığımız zaman okuma oranının çok yüksek olduğunu görebiliriz çünkü okumayan bir toplum gelişemez, ilerleyemez,üretemez.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Merhabalar.

  "Okumak ve Araştırmak" başlıklı yazınız bizlere çok önemli mesajlar vermekte, araştırma amaçlı da olsa mutlaka okumak gerektiğinin altını çizmekte. Ben de hep araştırma amaçlı okuyorum. Elime bir roman ya da hikaye alıp okuduğum çok nadirdir. Ama araştırma amaçlı her kitabı didik didik ediyorum. Eğer müsaade ederseniz, özetle ben de bu vesile ile şu mesajı vermek istiyorum: Okuyun, araştırma amaçlı da olsa okuyun!

  Selam ve dualarımla.

 2. Okumak ve araştırmak başlıklı yazınız dikkatimi çekti. En sevdiğim iki kelime yan yana…Dönüp dönüp bu yazınızı ve önceki yazınızı okuyorum. Motivasyon amaçlı…Kitap okumak çok güzel de maalesef her önüme gelen kitabı artık okuyamıyorum. Bu yaşın ilerlemesiyle mi ilgili ruh haliyle mi ilgili bilemiyorum. Zevkle okuduğunuz, beğendiğiniz kitaplar hangileri? Kitap önerisinde bulunarak yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler…

  1. Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Motivasyon kitabı olarak size Emine Özdemir hanımefendinin yazmış olduğu Çözüm var Sorun yok kitabını tavsiye edebilirim.

 3. Kesinlikle okuma ve arastirma insani zinde tutuyor. Once zihnen, sonra eger arastirilan sey bir mekan teşkil ediyorsa, fiziken gorme ihtiyaci duyuyor insan. Bende bazen giriyorum okuyamama dongusune ama sart kostum kendime gunde hic olmadi 10 sayfa okunacak ! Diye :))

  1. Bende her gün bir şeyler okumak istiyorum ve elimden geldiği kadar düzenli yapmaya çalışıyorum fakat bazen iş yoğunluğundan dolayı bu düzene uyamıyorum. Günde en az 20 dakika kitap okumalı insan uzmanların deyişine göre

 4. Benim mesleğim gereği yapıyorum bu işi ve insanı farkında olmadan hayat içinde tutuyor. Çok güzel özetlemişsin hocam emeğine sağlık.

 5. ama çok bilgi kirliliği var bi de her yer copy-paste bilgiler di mi ama :)
  ayy sağol yardım edilecek bişi yok bak gülmene de ayrıyetten çok seviniyorum. yaşasın emojiler dicem de sende koysan ya emojiler olsa süper olacak ;) becerirsin sen kesin ;)

  1. Evet haklısın başkan teşekkür ederim emojiler'i bir ara yapacaktım yorum bölümünde geri vazgeçmiştim ama hatırlattığın iyi oldu bir ara bakarım güzel görünürse neden olmasın :)

 6. Okumak en başta hayal gücünün gelişmesi demektir. Ayrıca, bilinçlenmek ve insanın kendine ve inançlarına yeni bir bakış açısı kazanması yönünden çok önemli. İnternet ise maalesef saatleri boşa harcamanın; hayal gücünü öldürmenin ve özellikle cehaletin başlıca nedeni. Düşünün günde hiç yerinden kalkmadan 4 saat 5 saat Facebook'ta takılan, chat yapan birini hem ruhen hem de bedenen çökmüş demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu