Çok değerli arkadaşım Sezer İltekin  Bir Markaya Hayranlık Duymak başlıklı bir yazı yazmış ve bu konuda benimde düşüncelerimi almak adına , bu yazısında beni mimlemiş. Öncelikle kendisine buradan gönülden teşekkürlerimi iletiyorum.
Açık söylemek gerekirse bir kaç marka dışında hiç marka meraklısı olmadım , bu bir kaç marka derken yanlış anlaşılmasın o markalarında fanı veya düşkünü değilim mecbur olduğum için o markaları kullanıyorum. Ben hiç bir zaman illaki bir üründe veya bir hizmette illaki şu marka veya şu hizmet olacak demedim. Fakat bildiğim ve bugüne kadar hep yaptığım bir tek şey vardır o da alacağım ürünün veya hizmetin benim isteklerime cevap vermesi gerekiyor. Benim isteklerime hangi marka cevap verirse o markanın ürününü almayı tercih ederim. Fakat elimden geldiği kadar da yerli malı kullanmayı tercih ederim.
Gönül ister ki bizler de kendi telefonumuzu, bilgisayarımızı ve diğer teknolojik ürünlerimizi üretebilelim fakat bunları mecburen yabancıların ürettiklerini kullanmak zorundayız. Çünkü başka bir şansımız yok Örneğin Samsung marka telefon kullanıyorum gönlüm ister ki kullandığım telefon ile aynı özelliklere sahip yerli malı bir üretim olsa inanın bana kesinlikle yerli malını tercih ederim.
 Sadece teknoloji ürünlerinde değil her ne olursa olsun elimden geldiği kadar yerli malı ürünlerini tercih ederim ve elimden geldiği kadar da küçük esnaflardan alış veriş yapmayı tercih ederim. Çünkü küçük esnaf ekonominin direğidir.  Mahallemdeki küçük esnaf dururken gidipte büyük alış veriş merkezlerinden ( Avm ) alış veriş yapmam. Bugüne kadar bir kaç defa yapmışımdır belki ama fazla değil o da aradığım ürünler küçük esnaflarda bulunmamıştır o yüzdendir. Örneğin elimden geldiği kadar ve mecbur kalmadığım sürece İsrail ürünlerini kullanmamaya çalışırım , bir ürün alacağım zaman barkod numarasına bakarım 869 ile başlıyorsa eğer alırım, eğer alacağım ürünün yerlisi yoksa mecburen yabancıların ürettiklerini alırım.
Belki bir çok kişinin tuhafına gidecek hatta kola da içilmez mi ya diyenler olacak belki de ama ben yaklaşık 3 yıldır kola içmem ve elimden geldiği kadar eve de almam kola ile ilgili bir video izlemiştim beni çok etkilemişti hem o yüzden hem de çok şekerli olduğu için , genel de gazoz alırım hem yerli malı hem kola kadar zararlı değil , süt ve süt ürünlerinde Yörükoğlu veya Torku ‘nun ürünlerini tercih ederim , teknoloji ürünlerinde de yukarıda belirttiğim gibi markası çok önemli değil ama o ürünün yerli malı varsa eğer araştırırım onu almaya özen gösteririm eğer alacağım teknoloji ürününün yerli malı yoksa yapacak bir şey olmadığı için hangisi cebimdeki paraya göreyse onu almayı tercih ederim.
 Bizim insanlarımızın bir çoğunda şu düşünce vardır. Bir ürün veya hizmet ne kadar çok pahalı olursa o kadar çok kaliteli olur evet belki bu çoğu zaman böyle olabilir ama her zaman böyle değildir yani bir ürün veya hizmet pahalı olunca illaki çok kaliteli olacak diye bir şey söz konusu değil yani bir bakarsınız ucuz aldığınız bir ürün , çok pahalıya aldığınız üründen çok daha sağlam çıkabilir yani pahalı=kaliteli her zaman için geçerli bir durum değildir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.