İlk defa bir kitabı iki okumada bitirdim gerçi kitap biraz ince ve konusu çok güzel , yazar çok güzel anlatmış her şeyi inanır mısınız kitabı okurken sanki karşıma birisi varmışta sohbet ediyormuşuz gibi geldi bana  laf olsun diye demiyorum kitabı gerçekten çok beğendim ben. Aşağıda kitapta anlatılanlardan sizi fazla sıkmamak için kısaca anlatmaya çalışacağım.
 
Kitap iki bölümden oluşuyor. 1.bölümde daha çok yabancıyı (Meursault) tanıyoruz. Asıl konu 2.bölümde anlatılıyor. 
 
Meursault yani yabancı kitapta anlatılanları yaşayan kişi bir memurdur. Annesi yaşlı olduğu için ve annesi için böylesinin daha iyi olduğunu düşündüğü için annesini bakımevi'ne verir ve bir gün bakım bakımevi'nden bir telgraf gelir , telgrafta şöyle yazar, ''Anneniz öldü, cenazesi yarın kaldırılacak'' bunun üzerine  meursault annesinin kaldığı ve kendisine 80 km uzaklıkta olan marengoya gider ve orada bir gece annesinin başında bekler, cenaze başında beklerken oradaki hasta bakıcı ile sütlü kahve ve sigara içer , tabi bunun daha sonra kendisinin aleyhine olacağını bilmeden. Gece annesinin arkadaşları da gelir ve sabaha kadar hiç ses çıkarmadan annesinin cenazesi başında beklerler. Sabah olduğunda annesini cenaze töreni ile defnederler ve meursault yaşadığı yere tekrar geri döner
 
Daha önce kendi iş yerinde çalışan marie ile karşılaşırlar ve daha önceden de ona karşı duygusal anlamda bir şeyler hisseden meursault marie ile güzel vakitler geçirirler , marie hep evlilik hayalleri kurar ama meursault'un böyle bir düşüncesi yoktur. Meursault bir gün arkadaşı ile birlikte kız arkadaşlarıyla birlikte arkadaşının plajdaki evine giderler bu arada Raymond , meursault'ın arkadaşının cezayirli bir kaç kişi ile başı derttedir. Cezayirli olan kişiler bunları takip eder ve plajda karşılaşırlar bir anda ne olduğunu anlamadan meursault raymond'un silahı ile cezayirli olan kişilerden birini öldürür.
 
Bunun üzerine meursault hapse girer ve soruşturmalar başlar devlet, meursault için bir avukat tayin eder. Aylarca süren soruşturmalardan sonra duruşma başlar ve meursault'un idamına karar verilir. 
 
 
Albert Camus - Yabancı
 
 
Son olarak : Kitapta anlatılan konular bundan ibaret fakat ben yüzeysel olarak çok derinlere inmeden anlatmak istedim. Zaten kitabın konusunun güzel olduğunu 50.baskısından anlayabilirsiniz , yani demek ki çok satılıyor ki 50 defa basmışlar tabi şu da bir gerçek bazen çok satılan kitaplar da iyi olmayabiliyor ama bu kitap bana göre çok güzel bir kitap, zaten 1957 yılında nobel edebiyat ödülü almış olan bir kitap, Albert Camus -Yabancı

 

 

 

 
 
 

 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.