Daha önceki bir yazımda yeğenimin ödevlerini yaparken , yeğenimin el yazısı ile yazdığını ve düz yazı yazamadığından bahsetmiştim. Bu konuda biraz düşündüm bu sistem ne kadar doğru , ne kadar yanlış diye ve düşüncelerimi burada belirtmek istedim.

 

El Yazısı Öğrenciyi Psikolojisini Bozabilir

 El yazısı ile yazmak belki bazı çocuklar için iyi olabilir. Fakat bir çok çocuk için , okula yeni başlayan öğrenciler için bence iyi bir uygulama değil neden derseniz. Tabi bu yazacaklarım her çocuk için, her öğrenci için geçerli değil elbette öncelikle bunu belirteyim.  Okula yeni başlayan çocukların el yazısı ile yazması bazı çocukları, öğrencileri okuldan soğutabilir. Örnek veriyorum bir sınıfta 15 kişi olduğunu varsayalım bu 15 öğrenciden 5 tanesi el yazısı ile yazarken zorlandığını düşünelim. El yazısı ile yazamayan , zorlanan bu öğrenciler diğer çocukların yaptıklarını yapamadıkları zaman ister istemez psikolojileri bozulabilir. Durum böyle oluncada öğrenci okuldan soğuyacaktır ve bildiklerinide unutacaktır diye düşünüyorum. Belki yanlış düşünüyorum ama bu benim kişisel düşüncem.
 
 
Bence el yazısı ile yazmak zorunlu olacağına , hem el yazısını hemde düz yazı öğretilse daha iyi olur. İsteyen düz yazı ile yazar , isteyen el yazısı ile yazar  belki bu durum öğrenciler için biraz zorlayıcı olabilir ama bunun içinde ek ders olarak yapılabilir bu durum çocukları sıkmadan , bunaltmadan yapılabilir. Bence bu şekilde yapıldığı zaman da çocuklar okulu daha çok sevecektir. Zaten ilk yıllarda önemli olan çocuğa okulu sevdirmek olmalıdır. Fakat bu tarz uygulamalar yani çocuğun zorlanacağı bir şekilde olan uygulamalar çocuğu okuldan soğutacaktır diye düşünüyorum.
 
Elbette ki Milli Eğitim Bakanlığımız benden çok daha iyi biliyordur ve bunları düşünmüştür mutlaka ama ben kendi yeğenimden gördüklerim için yazdım bu yazıyı , yeğenime düz yazı ile yazmasını söylediğimde inanın bana kendi adını dahi yazamıyor. Bence bu durumun bir an önce düzelmesi gerekiyor ileri ki zamanlarda ki karışıklığın giderilmesi için

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.