Konuşma yeteneği Allah'ın bize verdiği eşsiz bir lütuf.  Bu yetenekle ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi , duygu ve düşüncelerimizi ifade ederiz.  Karşıdaki kişiyi anlamamız da ancak onun dile getirmesiyle mümkün olur. Dilimiz iletişim için kullandığımız en önemli araçlardan biridir. Gün içerisinde pek çok kişiyle pek çok kelime konuşuruz.  Veya konuşulanlara muhatap oluruz.
 
Söylediğimiz sözler karşımızdakini etkilediği için biz de karşımızdakinin söylediği sözlerden etkileniriz Hele bazı sözler vardır ki insanı adeta büyüler. Sözlerin insan üzerindeki tesiri yıllarca bilim adamlarının da araştırma konusu olmuştur. Bilim adamlarının araştırmalarına göre söylenen sözler kişi üzerinde tekrar edildiği müddetçe, kişi adeta hipnotize olmuş gibi o sözlerin etki alanına gitmekte ve buna direnememektedir. 
 
Örneğin bir kişiye  ''sen çok sinirlisin'' dendiğinde bu sözler zamanla kişinin bilinçaltına yerleşmekte , bu sözlere inanmaya başlamakta ve tesiri altında kalmaktadır. Çünkü tekrar edilen sözler telkine neden olmakta , bu telkinler üç hafta tekrar ettiği zaman da inanışa dönmektedir.
 
Bu konuyu bir örnekle anlatmak istiyorum, Şener Şen'in Namuslu filmini izleyenler çok iyi bilirler aslında film komediden ziyade sanki  yukarıdaki durumu  anlatmak için yapılmış güzel bir film eğer izlemeyen varsa tavsiye ederim. Bir bankada veznedar olarak çalışan Şener Şen bir gün para tahsil etmeye giderken soyuluyor bunu arkadaşlarına söylediğinde ise arkadaşları inanmıyorlar , sonra müdüre söylüyor , müdürde inanmıyor tabi hatta bunları bırakın kendi ailesi bile soyulduğuna inanmayıp parayı kendisinin aldığını söylüyorlar. Zamanla herkes kendisine inanmadığı için en sonunda kafayı yiyor ve en sonunda çevredekilerin dediğine kendide inanıyor.
 
Bir başka örnek daha vermek istiyorum, çalışkan bir öğrenciye  belli bir süre ( üç hafta ) sen tembelsin , sen zaten şöylesin , sen yapamıyorsun, gibi sözler denildiği zaman o çalışkan öğrenci kendisinin gerçekten tembel olduğuna inanacak ve kendini o şekilde kabul edecektir, oysa bir öğrenciye kötü not aldığında bu tür sözler söylemek yerine, sen yaparsın , diğer sınava iyi çalışırsın aradaki farkı kapatırsın, biliyorum sen çalışkan ve azimli bir öğrencisin dediğiniz zaman o öğrenci kendini mutlu hissedecek ve gerçekten oturup elinden geleni yapacaktır. Siz siz olun karşınızdaki insanın insan olduğunu unutmayın ve olumsuz konuşmalar yerine olumlu konuşmalar yaparak karşınızdaki kişiye enerji verin ve onun yanında olduğunuzu hissettirin.
 
 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.